Pachtwet in diskussie TaoO 8 Zelf-verzekerd op stap zuidelijke landbouw maatschappij Oogst rode bessen verzekeringen zlm Enkele punten uit dit rapport: Pacht en Quotum. Pachtprijzen-ontwikkeling anno '89. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 15 JULI 1988 76e JAARGANG NO. 3934 De oogst van de rode bessen is momenteel al weer voor een groot deel achter de rug, de meeste vroege rassen zijn al geplukt. Hier ziet u een zestal vakantiewerkers bezig met het plukken van de Jonkheer van Tets op het bedrijf van de heer J.A. Meijer te Kapelle. De opbrengst van dit vroege ras is wat lager dan vorig jaar, doordat door de vorst van begin mei een deel van de jonge besjes is afgevroren. De prijs is rede lijk. Van het late ras Stanza lijkt de opbrengst wel goed te worden. De heer Meijer, die ongeveer een kwart hectare bessen heeft, denkt dat de pluk hiervan rond half juli kan beginnen. Velen ondernemen de komende tijd een reisvakantie. De voorbereidingen zijn in volle gang. De één doet dit nauwgezet de ander chaotisch. Er zijn er ook die nauwe lijks iets voorbereiden. Iedereen heeft zo z'n eigen manier van organiseren en beleven van de vakantie. Zo lang alles op rolletjes loopt, prachtig! Een belangrijk gegeven is dat een reiziger zich verplaatst, bagage meezeult en geld uitgeeft. Dit alles dient zo te gebeuren dat men blijft lachen, zich blijft ont spannen en er bovendien van uitrust. De zon is bij dit proces de grote katalisator. O wee, als deze niet schijnt. Bijna iedereen ervaart op vakantie gaan als een prettige gebeurtenis. Maar ook het thuiskomen wordt weer fijn gevonden. Zeker wanneer alles goed gegaan is. Om de reisrisico's wat te verminderen krijgt u van Verzekerin gen ZLM een paar adviezen mee. - Beveilig uw huis voldoende (haal de brochure bij het politiebureau). - Wijs een "zaakwaarnemer" aan, die uw huis in de ga ten houdt. - Zorg dat u bereikbaar bent. - Neem de Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB mee. -Sluit een goede reisverzekering af. Voorkom dubbele dekkingen, waardoor u onnodig te veel premie betaalt. - Bel voor u vertrekt met onze afdeling Advies en Ver koop en verzeker u en uw gezin voldoende. Zelf doen met ons advies is Verstandig Verzekerd zijn. Ik wens u een goede reis, behouden vaart en een prettige thuiskomst. H. Doeleman Hzn Bijna alle Nederlandse kabinetskrisissen na de bevrijding waren een gevolg van de grondpolitiek. Grond is door de eeuwen heen altijd al een politiek geladen artikel geweest. Er zijn al wat leuzen in de lucht geslingerd, die achteraf be zien, toch weer te voorbarig waren en bijstelling behoefden. "Boerenland in boerenhand!". "Nationalisatie van alle grond!" En nu anno 1988 hebben we weer zo'n fenomeen: "Moet de pachtwet nog langer in stand blijven?" 't Is een van de vragen, die gesteld zijn aan een interdepartementale werkgroep als gevolg van een regeringsuitspraak in sep tember 1987. Er zijn op dit moment echter nog meer aktua- liteiten aan het pachtfront. Zo heeft een werkgroep van het Landbouwschap op verzoek van de Kommissie Grondge bruik onderzoek en aanbevelingen gedaan omtrent het te ruglopen van het pachtareaal in Nederland. Een ander heet hangijzer is Pacht en Quotum. En of het nog niet genoeg is, in 1989 staan er ook weer pachtprijswijzigingen te wach ten. Op zichzelf best zaken om erop te reageren, zeker in het Z.W.-gebied, waar na de IJsselmeerpolders procentueel de meeste grond in pacht is uitgegeven. Laten we maar met het eerste beginnen namelijk het rapport van de ministeriële werkgroep het zogenaamde "Heroverwe gingsrapport". Ons inziens is de kritiek juist, dat het departe ment van financiën (beheerder der Domeingronden) teveel in de melk te brokkelen heeft in deze werkgroep. Het direkte belang van de Staat als verpachter bij pachtprijsverhoging en -prijsniveau van verpachte gronden wordt onderdeel van de doelstelling voor het algemeen pachtbeleid gemaakt. Doch niet de Minister van Financiën, maar de Minister van Land bouw is de eerste ondertekenaar van de Pachtwet, 't Is wat Varekamp in de laatste hoofdbestuursvergadering van het K.N.L.C. terecht opmerkte; Ruding en Nijpels proberen Braks weg te drukken om hun eigen departementen te laten triom feren, ten koste van Landbouw. De één doet het om meer rendement uit de grond te halen (de Staat is immers de grootste verpachter in Nederland) en de ander probeert de boeren strenge normen inzake het gebruik van gewasbeschermings- en grondontsmettingsmiddelen in de maag te splitsen. Binnen de E.E.G. verzwakt hierdoor onze konkurrentie-positie. Er is geen boer in Nederland die zal ont kennen dat wanneer een bepaald artikel niet meer goed in de markt ligt, dat je dan toch moet doorgaan met de produktie. Zo is het ook met pacht! Wanneer de pachtwet op onderdelen bijstelling behoeft dan is dat een bespreekbare zaak. In 1970 is het Landbouwschap reeds met wijzigingsvoorstellen voor de Pachtwet gekomen. En het rapport van de bovengenoemde werkgroep komt ook met voorstellen. Ze komt evenwel niet met het voorstel de Pachtwet op te heffen. Neen, integendeel; ze is van mening dat het instituut pacht een belangrijke financieringsbron blijft voor de Nederlandse Landbouw. Om grijze en zwarte pacht te voorkomen zou een tijdelijke vorm van pacht (3 jaar zonder verlengings- en verhuur recht) een oplossing kunnen bieden. Dit mag echter slechts een x-percentage van de totale bedrijfsoppervlak- te bedragen. Tegen grijze en/of zwarte pacht zou daadwerkelijk moe ten worden opgetreden. Het begrip agrarische opbrengstwaarde is geïntro duceerd. Pachter dient rechtstreeks mee te betalen aan de Water schapslasten. De nieuwe Waterschapswet gaat hier ook vanuit (Pachtnormen aanpassen om dubbel betalen te voorkomen). Langdurige pacht wordt aanbevolen. 't Zijn slechts enkele grepen. Het lijkt mij verder aanbevelens waardig ook in de ons omringende landen te bezien, wat daar met de pachtwetgeving aan de hand is. 1992 Is niet ver meer van ons vandaan. Onze indruk is dat de Nederlandse Pachtwetgeving niet schril afsteekt tegen de andere landen van de E.G. Dat is ook de moeite waard om in onze overwe gingen mee te nemen. Er zijn zelfs landen binnen de E.G. waar de pacht weer toeneemt in plaats van afneemt. Of af name van pacht betiteld moet worden als zijnde dat de wet niet meer funktioneert, betwijfel ik, 't is een eenzijdige op merking. Wat ons op dit moment ook boeit maar waar nog geen gege vens over zijn is het gedrag van de Nederlandse belegger na de zwarte oktober-maandag op het Damrak. Het zou best wel eens kunnen zijn dat grond in de beleggershoek weer meer de aandacht zou kunnen krijgen. De institutionele be leggers hadden die aandacht reeds. En dat gewone beleg gers grond gingen verkopen komt grotendeels door het hoge successierecht dat we in Nederland hebben (bij vererving van meer dan f 300.000,— betaalt men 26%, ook van ouders naar kinderen). Door een paar uitspraken van het Pachthof is de positie van de pachter t.a.v. het quotum aanmerkelijk verzwakt, (ar resten Vergeer/Dekens en Pasman/Lippinkhof). De minister wil de rechter laten beslissen wanneer pachter en verpachter het niet met elkaar eens kunnen worden. De georganiseerde landbouw wil dat de minister een regeling in de Beschikking Superheffing opneemt. De minister schijnt dit niet te willen en zodoende blijft de onzekerheid. De Staat heeft intussen met zijn pachters wel een regeling getroffen namelijk ieder 50% (pachter en verpachter). Meer zekerheid omtrent deze zaak ware gewenst. Eer alle di- versifikaties voor de rechter zijn uitgevochten kan er een he leboel onheil gebeurd zijn voor verpachter en pachter! Op dit moment nog niet aktueel, maar we mogen er van uit gaan dat de minister eind dit jaar - begin volgend jaar zijn ad viezen gaat vragen. Een voorzichtige eerste reaktie: Inflatie is tot staan gebracht, art. 3 lid 3 van de pachtwet zegt dat pachtprijzen in redelijke verhouding staan tot de bedrijfsuit- komsten bij een redelijke bedrijfsvoering en ook dat de rede lijke belangen van de verpachter mede in acht genomen wor den. Art. 3 lid 3 van de pachtwet ten aanzien van inkomen pachter zal zeker goed bekeken moeten worden: de rente vertoont op langere termijn geen^stijgende tendens. U ziet, er zijn dus best nog wat aktualiteiten ook in een perio de waarin het lijkt dat de landbouworganisaties in de kom kommertijd zitten. Er is altijd werk aan de winkel en vooral in onze bedrijven gaat dit de komende weken spelen. Een beetje medewerking van het weer kan die taak aanmerkelijk verlichten en aangenaam maken en politiek Den Haag kan de somberheid waarin wij toeven ook wat aangenamer maken. A.H. Munters

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1