Melkerskoorts bij de mens/ leptospirose bij het rund Succesvolle WPN keuring in Serooskerke Advisering naar besmette en onbesmette veehouderijbedrijven Vooral goede kwaliteit jeugd Hoe zwaar was die stier? korte wenken veehouderij Risiko's bij geïmporteerde runderen De ziekte melkerskoorts/lep- tospirose is betrekkelijk nieuw voor de Nederlandse veehoude rij. Dat betekent o.a. dat veel van de kennis nog niet volledig is. De ziekte wordt veroorzaakt door de bakterie Leptospira in terrogans serotype hardjo, kort weg hardjo, en kan door bloed onderzoek en in de toekomst ook door melkonderzoek worden aangetoond. Deze bakterie kan zowel bij de mens als bij het rund ziekteverschijnselen ver oorzaken. Niet op alle bèdrijven geeft de infek- tie aanleiding tot duidelijke ziekte verschijnselen (verwerpen, melkpro- duktiedaling) bij het rundvee. Wel bestaat bij elk bedrijf waar hardjo voorkomt, ook al zijn er geen ver schijnselen bij het vee, risiko voor de mens. Een kenmerkend verschijnsel bij het rund is de melkgiftdaling ge durende 3-14 dagen, vaak gepaard gaande met yoghurt-achtige dikke melk in alle vier de kwartieren, even tueel met stukjes erin ("mastitis"). De uier voelt slap aan alsof de koe al gemolken is. De koe herstelt meestal na enkele dagen, maar de melkgift kan minder zijn dan voorheen. De koe kan verwerpen, dit gebeurt dan meestal in het laatste deel van de dracht. Soms worden er slappe kal veren geboren. De koe kan zeer lang (meer dan een jaar) besmettelijke urine blijven uitscheiden. Verschijnselen bij de mens De mens raakt besmet doordat uri- nespetters van besmette koeien in ogen of de mond of op wondjes te recht komen. Besmetting via ge pasteuriseerde of gekookte melk is onmogelijk. De ziekte verloopt met akute koorts, hoofdpijn en spier pijn. Bij ernstig verloop produceert de patiënt minder urine (nierfunk- tiestoornis) en/of wordt geel (lever- funktiestoornis). Soms is ziekenhuis opname noodzakelijk. Wanneer snel een diagnose wordt gesteld door de huisarts en met een behandeling met antibiotica wordt begonnen, is een spoedig herstel aannemelijk. Insleep De hoofdwegen waarlangs de infek- tie op het melkveebedrijf kan wor den ingesleept zijn: de aankoop van besmet vee; het in- en uitscharen van (jong) vee; het gebruik van (sperma van) met hardjo besmette stieren. Om insleep zoveel mogelijk te voor komen moet het bedrijf gesloten worden gehouden (koop dus geen vee aan). Wanneer men toch rund vee wil aankopen, doe dit dan uit sluitend van bedrijven die vrij zijn van melkerskoorts/leptospirose. Schaar niet in of uit met ander, mo gelijk met hardjo besmet, (jong)vee. Gebruik sperma van stieren die hardjo-vrij zijn. Denk hierbij ook aan de pinkenstier. Bedenk dat de infektie mogelijk ook via besmette schapen, besmet opper vlaktewater en door kontakt met besmet vee, bijvoorbeeld op fokvee- dagen, kan worden overgebracht. Advies naar besmette bedrijven Door de nog onvolledige kennis is het niet mogelijk een algemeen ad vies te geven. Aan de volgende maat regelen kan gedacht worden: Verdere verspreiding van de infektie en schade op het bedrijf kan door voorbehoedende inentingen, al dan niet in kombinatie met een antibioti cum behandeling, worden voorko men. De beslissing tot behandelen en/of vaccineren hangt af van de be drijfssituatie. Hierbij spelen diverse overwegingen een rol, zoals: het risi ko voor de mens, het verminderen van de kans op verwerpen en/of melkproduktiedaling, de behande- lingskosten, embryotransplantatie, verkoop of exportbelangen. De praktizerende dierenarts en de Ge zondheidsdienst kunnen hierbij ad viseren. Voorkom besmetting van uzelf en anderen door, met name tij dens het melken, beschermende kle ding te dragen. Vermijd het kontakt met urine-spetters. Raadpleeg bij verschijnselen van melkerskoorts de huisarts. (Huisartsen kunnen zich voor nade re informatie wenden tot de afdeling Tropische Hygiëne, Referentie La boratorium voor Leptospirose, Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, Meybergdreef 39, 1105 AZ Amster dam tel. 020-5665440/5665431.) Voor de mens is geen voorbehoeden de enting beschikbaar. Voor verdere advisering kan men zich wenden tot de dierenarts of de Gezondheidsdienst voor Dieren. Nogmaals wordt erop gewezen dat dit advies is gebaseerd op de thans bekende gegevens. De advisering zal worden bijgesteld zodra nieuwe on- derzoekgegevens bekend zijn. Stuurgroep Hardjo De stuurgroep Hardjo heeft bo venstaand advies geschreven in sa menwerking met de projektgroep Hardjo, waarin vertegenwoordigd zijn de regionale Gezondheids diensten, het Centraal Diergenees kundig Instituut, de Stichting Ge zondheidszorg voor Dieren, de Vete rinaire Dienst van het ministerie van Landbouw, de Veterinaire Hoofd- inspektie van het ministerie van WVC, het Koninklijk Instituut voor de Tropen en de Fakulteit der Dier geneeskunde. El ma, kampioen jonge merrieën, van D.A. van Gilst uit Goes. Berto, het beste tuigpaard, van de kombinatie Lous- Roose-Wondergem uit Oostkapelle. Charlette, kampioen oudere merrieën, van gebr. Van de Kerkhove uit Koewacht-Vlij men. Gemma, kampioen tuigpaarden bij de veulens, van kom binatie Lous-Roose- Wondergem uit Oostkapelle. Het KWPN afdeling Zeeland orga niseerde haar jaarlijkse centrale pre miekeuring als vanouds op de terrei nen van manege "De Eendracht" aan de Rijkebuurtweg in Seroosker ke (W.). Er bestond een goede pu blieke belangstelling, vooral doordat ook de Provinciale bond voor Zee land van landelijke rijverenigingen daar een stimuleringswedstrijd voor dressuur georganiseerd had voor acht- en viertallen en individuele dressuur. m "Onze centrale premiekeuring is wel wat aan het veranderen, we zien veel meer jeugd aangeboden voor de keu ring; één-, twee- en driejarigen, met nogal wat aangekochte produkten, wat van een goed gehalte is, zodat in afdeling Zeeland een opgaande lijn te bemerken valt", aldus Piet van Nieuwenhuyzen, secretaris uit Nieuw- en Sint Joosland. Public Re lation bestuurslid Cor Abrahamse uit Serooskerke: "De regen is voor onze keuring precies op tijd geko men, anders was de bodem te hard geweest". De bodem van de keu- ringsbaan lag er dan ook voortreffe lijk bij. Uitslagen: Rubriek merrieveulens: een eerste premie voor Gerdina van Gebr. Van de Kerkhove Koewacht-Vlijmen, Carole van Fam. de Feyter Terhole, n.n. van Fam. Van Doorn Axel, n.n. van Gebr. Van Stee Yerseke, Giana van G. Kloet Nieuw en Sint Joosland, N.N. van T. Picavet Hulst, Goya van E. van 't„ Westeinde Zaamslag, n.n. van C. Paau- we Yerseke, en Giny van W. van de Vel de Domburg. Rubriek hengstveulens: een eerste premie voor: Guido van C. Reijnierse Gapinge, n.n. van W. Zandee/I. van Hoek Mid delburg, Gallius van H. Brooijmans Sint Annaland, n.n. van Fam. Van Doorn Axel en n.n. van C. Koens Goes. Rubriek éénjarige merriën: een eerste premie voor Fatima van A. Hieftje Yer seke, Fanbonnevanck van H. Poppelaars Kortgene, Fatice van H. Picavet Hulst, Fonnevanck van H. Poppelaars Kortge ne, Fannymo van J. Boot Burgh- Haamstede, Fame van R. de Badts Hulst, en Figaro van H. Brooijmans Sint Annaland. Kampioenschap jongere merriën: Elma van D. van Gilst Goes. Rubriek tweejarige merriën: een eerste premie voor Elma van D. van Gilst Goes, Encorra van D. Bakker Goes, Emora van M. de Feijter Terneuzen. Rubriek driejarige merriën: een eerste premie voor Decibelle van L. van Lieren Schore, Dolly van A. de Buck Oostkapel le, Darcy van C. Dingemanse Yerseke, Doenja van G. Qüist Arnemuiden. Rubriek vier- tot en met zevenjarige Vrijdag 15 juli 1988 stamboekmerriën zonder veulen: een eer ste premie voor Bellinda van Fam. De Feyter Terhole, Battista van G. Timmer man Kattendijke. Rubriek vier- tot en met zevenjarige stamboekmerriën met veulen: een eerste premie voor Cireina van Fam. Van Doorn Axel, Colette van Gebr. van Stee Yerseke, Corlien van C. Paauwe Yerse ke, Bonnevanck van H. Poppelaars Kortgene. Kampioene van de oudere merriën, Charlette van Gebr. Van de Kerkhove Koewacht en Vlijmen. Rubriek vier- tot en met zevenjarige ster- merriën met veulen: Charlette van Gebr. van de Kerkhove Koewacht en Vlijmen en Areina van Fam. Van Doorn, beiden een eerste premie en voorlopig keur. Rubriek vier jaar en oudere stermerriën met veilen en IBOP: eerste premie en keur Carole van Fam. de Feijter Terhole. Rubriek drie- tot en met zevenjarige rui nen: een eerste premie voor Avignon van S. de Teiter Burgh, Condor van J. van Sabben Middelburg, Cehadee van P. Riemens Nieuwvliet. Rijpaarden onder het zadel: 1Bardy van B. Markusse 's Heer Abtskerke; 2. Col- leen van J. Cornelissens Nieuw Namen; 3. Zenith van A. de Nooyer Gapinge. Rubriek tuigpaarden aangespannen: 1. Ciana van W. Kosten Middelburg; 2. Af- rania van W. Kosten Middelburg; 3. Be- ro van Lous-Roose-Wondergem Mid delburg. Rubriek acht jaar en ouder voor ster zon der veulen: Vannet van C. Paauwe Yer seke, Vicky van Fam. Van Nieuwenhuy zen Nieuw en Sint Joosland, beide ster waardig. Jan M. Murre Tijdens de ZLM-Manifestatie van 23, 24 en 25 juni jl. kon het gewicht worden geraden van de Limousine stier. Zeer veel bezoe kers deden hieraan mee. Het ge wicht van het dier was: 545 kg. De prijs 100,te besteden bij de slager van eigen keuze) gaat naar J. Kodde, Oostweg 11, Big- gekerke. De tweede prijs 75,— te besteden bij de slager) gaat naar Peter Biemans uit Seven Persons (Alberta, Canada) en de derde prijs 25,— te besteden bij de slager naar keuze) gaar naar J. de Wild, P.C. Quantstraat 31, Goes. "Mosterd na de maaltijd". Met an dere woorden: nu heeft het geen zin meer. Dat is ook wanneer we te laat zijn met het RUWVOERONDER- ZOEK. Dan komt de uitslag als het voer op is. Bel daarom op tijd de monsternemer, zodat de uitslag er op tijd is. Dan is er tenminste "mosterd BIJ de maaltijd". Het is gewenst om MET DE MONSTERNEMER TE OVER LEGGEN welke kuilen we wel en welke kuilen we niet laten onderzoe ken. Ook als er tegen elkaar is inge kuild moet er goed worden bekeken van welk deel het monster wordt ge nomen, want als in één monster een goede en een slechte partij zit, krij gen we een gemiddelde waar we niks mee kunnen doen. In deze tijd van het jaar zijn er ver schillende PERCELEN GRAS LAND waar veel BOSSEN in staan. Dat is meestal na enkele keren wei den het geval. Dan is bloten noodza kelijk. Niet te diep maaien, het beste is zo'n 7 a 8 cm. stoppellengte aan houden. Op deze manier komt er weer smakelijk gras van goede kwa liteit. Augustus en september zijn ideale maanden om GRASLAND TE VERNIEUWEN. Dikwijls gebeurt dit vernieuwen onnodig laat, waar door de kans op uitvriezen groter wordt. Bekijk daarom die percelen nog eens goed, zoals de kwaliteit van het grasland, ongelijke ligging, ont watering e.d. Indien nodig, kan tegelijk worden gedraineerd, geëgaliseerd, sloten op maken e.d. In augustus - september hebben we meer kans op goed weer en droge grond. Vooral draineren in Het aantal geïmporteerde rundvlees runderen en gebruiksrunderen in 1987 was 37.857. Het grootste ge deelte was afkomstig uit België (21.995) en Frankrijk (15.282). Het aantal geïmporteerde witvleesrunde- ren was 53.948, waarvan 33.100 uit België en 11.851 afkomstig uit Frankrijk. Dat al deze importen - ook al is er een certificaat bij - niet zonder risi- ko's zijn blijkt uit het feit dat in het totaal 52 dieren een positieve uitslag hadden nl. t.a.v. brucellosis: 29; leu cosis: 14; tuberculosis: 9. droge grond is ideaal. Dit zijn zaken die op tijd bekeken en geregeld moe ten worden. DUS MAAK TIJDIG AFSPRAKEN MET DE LOON WERKER. Welk GRASZAADMENGSEL IS nou het best? Dat wordt bepaald door de kwaliteit van de rassen die in het mengsel zijn opgenomen. Kies daarom een mengsel met de betere rassen erin. Zo 'n mengsel is natuur lijk duurder, maar denk hierbij ook aan "goedkoop is meestal duurkoop". Voorlichtingsbrochure over B- systeem melkquota De zuivelbond FNZ heeft een voor lichtingsbrochure uitgebracht waar in informatie wordt gegeven over het per 3 juli jl. ingevoerde B-systeem bij de superheffing. Voor meer in lichtingen hierover kunt u zich wen den tot de FNZ, tel. 070-953100 of uw eigen zuivelcoöperatie. Er zijn met de importeurs goede af spraken gemaakt: positief bevonden dieren worden direkt geslacht. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17