Verkoop knolselderij via veiling verbeterd •T* Eerste blauwe koolrabi aangevoerd Vroegheid grond hangijzer bij toedeling grond in ruilverkaveling Kruisland-Wouw Een streep door de rekening Mini-campings meer zomergroente steeds minder Groenteman, wat eten we vandaag? Industriële restwarmte voor kassenprojekt in Oost-Jutland De voorsprong die men op het eiland THOLEN had met vele gewassen is vooral in het door de hagel getroffen gebied teniet gedaan. Een behoorlijk aantal gewassen kan zelfs voor een deel of geheel als verloren worden beschouwd, het is moeilijk te schat ten hoe groot de schade is maar in deze mate en stadium blijft het dik wijls tegenvallen. Vooral in de bloemzaadsektor is be hoorlijk wat schade bij de oogstrijpe gewassen, maar ook die in de volle bloei staan kunnen niet of nauwe lijks meer herstellen. In het zwaarst getroffen gebied herstellen de violen zich het snelst maar bij o.a. phlox en leeuwebek verloopt dit bijzonder traag. Deze toch al late bloemsoor ten hebben hierdoor een mooie na zomer nodig wil dit nog wat worden. Ook de regen heeft voor een groot deel van ons eiland meer schade dan goed gedaan. De vele buien die plaatselijk voor een totaal van meer dan 100 mm zorgden heeft veel wa teroverlast veroorzaakt. Zelfs hier op ons eiland heeft men echter met grote verschillen te maken, daar de buien allemaal dezelfde koers aan houden, er wordt wel beweerd dat deze veranderde koers van de buien wordt veroorzaakt door o.a. de phi- lipsdam. Dat de stroming van het zeewater hier de richting van de bui en kan beinvloeden is wel bekend. Elders zal de regen eerder een gunsti ge invloed hebben op de groei van vele gewassen en vooral de aardap pelen zullen gezien de mooie stand weer enorme opbrengsten kunnen geven, wat dan niet aan de prijs ten gunste zal komen. Bij rooibaar weer zal het aanbod hier op de veiling maar vooral ook elders fors toene men, wat de prijs vermoedelijk ver der zal doen dalen zodat het mooie er ook hier weer af is. In de glastuinbouw is de schade wonderlijk genoeg beperkt gebleven tot de waterbassins en wat watero verlast binnen door de smeltende ha gel die de goten over deed lopen, wat dan in slazaad en dergelijke toch ook wel schade kan geven. Het meeste plastik van de regenwater bassins van de kassen rond St. An- naland is kapot geslagen door de ha gel, wat dan toch wel een indruk geeft van de kracht van dit natuurge weld. Het mag daarom een wonder zijn dat de ruiten van de kassen heel gebleven zijn. De ramp zou dan voor ons gebied nog vele malen groter zijn geweest al loopt die nu al in de miljoenen. Men moet dit als ondernemer toch maar weer op zien te vangen. Is men verzekerd - wat overigens hier weinig het geval is voor de vollegrondsge- wassen - dan zal dit financieel wat verlichting kunnen geven. Het kost echter altijd geld en men blijft ook tegen de gehavende gewassen aankij ken, wat voorlopig zeker geen leuke aanblik is. Veel tuinbouwbedrijven in WEST BRABANT hebben zich begin juli bezig gehouden met het indienen van een bezwaarschrift tegen het plan van toedeling van ruilverkaveling "Kruisland-Wouw". Op nogal wat bedrijven zijn door verschuivingen totaal andere kavels ontstaan met soms totaal andere grond. Niet zo zeer de al of niet mindere kwaliteit van de grond is het hangijzer maar de vroegheid van de grond. Enkele bedrijven leveren vroege grond in voor late en dan kunnen en kele teelten voor de toekomst wel vergeten worden. Soms wordt ook te snel een bezwaarschrift verstuurd te gen een slechte ligging van een per ceel terwijl de mogelijkheid nu gebo den wordt om met oppervlaktewater te beregenen. Het rooien van de vroege aardappe len is dit jaar op een later tijdstip be gonnen. De knolontwikkeling is la ter begonnen omdat er teveel loof gevormd werd. Ondanks dit late tijdstip is het financieel resultaat re delijk te noemen. Een niet onbelang rijk percentage was onverkoopbaar omdat groeischeuren verkoop on mogelijk maakte. Niet ieder perceel had hiermee te maken. Op vooral de wat lichtere grond had men vroege aardappelen met groeischeuren. Als oorzaak kan genoemd worden de neerslag van 2 maanden geleden, die voor een te snelle groei gezorgd heeft. Vrijgekomen aardappelland is weer beplant met koolsoorten, prei of sperziebonen. Als bemesting is veel al drijfmest ondergeploegd omdat op de veebedrijven de kelders weer volzitten. Verschillende veehouders maken met tuinders afspraken om in de zomermaanden drijfmest af te ne men. Tot heden toe is de prijs van sperciebonen goed gebleven. Dit moet ook wel omdat de bonen die nu geveild zijn onder plastic zijn ge teeld. De opbrengst ligt over het al gemeen tussen de 7 a 8 ton. Erg veel verschil zit er in kwaliteit. Van de droogtegevoelige grond komen nog al wat te snel afgerijpte en hierdoor wat misvormde bonen. Het prijsver schil bedraagt dan al gauw 1,50 per kg. Tijdens de regenperiode was het zaak om via bespuitingen het ge was schimmelvrij te houden. Dit is niet overal gelukt met het gevolg dat er veel rotte bonen uitgesorteerd moesten worden. Op veel percelen waar bonen geplukt zijn wordt als volggewas weer sper ziebonen gezaaid. Enkele jaren gele den werd dit nog voor onmogelijk gehouden maar de teelt onder plastic vervroegt de oogst snel een maand. Als stelregel werd gehan teerd dat sperziebonen april niet mo gen zien maar dit is nu voorgoed ver leden tijd. Financieel zeer goed zijn dit seizoen de tuinbonen. Dankzij de natte maanden februari en maart is het areaal tuinbonen klein. Veiling- prijzen tot boven de 1,50 per kg is geen uitzondering. Als opbrengst kunnen tuinbonen 12.000 kg per ha geven. De telers van tuinbonen wordt deze prijs van harte gegund omdat het al een groot aantal jaren geleden is dat van een rendabele tuinbonenteelt gesproken kan worden. Niets is er meer veranderd dan de ge wassen hier in het WALCHERSE. De langdurige droogte die de juni maand ons heeft gebracht, ging voor velen veel te lang duren. De groei werd er behoorlijk door gestag neerd. Maar de regen van afgelopen tijd heeft hier veel ten goede aan gedaan. Gelukkig is de regen hier minder en milder gevallen dan elders. Wanneer we van alle wateroverlast en hagel- schade van elders vernemen, zijn we hier bevoorrecht. De gewassen zijn In de afgelopen jaren hebben knol- selderijtelers in Zuid-West Neder land een deel van hun opbrengst ver kocht via de veilingen R.B.T. te Bre da en Z.H.Z. te Barendrecht. In het seizoen 1987-1988 is via beide veilin gen ca. 3.000 ton aan de man ge bracht. In gezamenlijk overleg heb ben telers en veilingdirekties er voor de komende jaren naar gestreefd tot een zo goed mogelijk systeem te ko men, dat aansluit bij de behoeften van de afnemers en dat rekening houdt met de aparte eigenschappen van het produkt knolselderij. Er is nu o.m. de mogelijkheid geschapen om in poolverband deel te nemen. Naast alle erotische-, moppen- en andere geinlijnen, komen er steeds meer 06-lijnen bij, die niet bedoeld zijn om de zakken van de beheerders zo snel mogelijk te vullen, maar om de konsument ten dienste te zijn. Eén daarvan is de "Durf-lijn" van de Stichting Propaganda Groenten Fruit. Een 06-lijn waar de konsu ment dagelijks een ander recept kan horen. De wat wanhopig klinkende kreet "Groenteman, wat eten we vandaag", blijkt nog altijd aktueel. Konsumenten die verantwoord en gevarieerd willen eten, zonder direkt dagelijks kookboeken e.d. te raad plegen, bellen de "Durf-lijn" 06-8212383 (meteen maar noteren) van de Stichting Propaganda Groen ten en Fruit. Pen en papier in de aanslag. Deze "Durf-lijn" kost u 40 cent per minuut. Eet u smakelijk en vooral... geva rieerd! Vrijdag 15 juli 1988 Zowel veilingen als telers moesten inspelen op deze afzet-vorm: de vei lingen op de verhandeling van een bulkprodukt en de telers op het vei lingsysteem. Beide partijen zijn posi tief over de prijsvorming, die een be langrijke invloed heeft gehad op de gehele marktprijs van het produkt. Bij de veiling van knolselderij uit de koelcellen is gebleken, dat aanpas singen in het systeem noodzakelijk zijn, hetgeen tot voorstellen voor het komende seizoen heeft geleid om t/m januari te veilen op de wijze zo als tot nog toe gebruikelijk is en dat m.i.v. februari de mogelijkheid bestaat om in poolverband deel te nemen. Met een aantal telers zijn de voor stellen voor de veilingen voor het sei zoen 1987-1988 besproken en daar op is positief gereageerd. In de voorstellen zijn zaken opgeno men als kwaliteits- en afleverings- voorwaarden, keuze van tijdstippen van verkoop en levering, beta lingstermijnen, veilingkosten en het funktioneren van een zgn. afzet- kommissie van telers. Uitgaande van de veronderstelling dat het van belang is dat steeds meer telers van deze vorm van afzet ge bruik maken, wordt langs deze weg de mogelijkheid geopend om hier aan deel te nemen. Opgave kan plaatsvinden bij één van beide vei lingen. Ook voor het verkrijgen van (schrif- Veiling ZHZ start extreem vroeg met spruitenseizoen De eerste vijftien kilo spruiten zijn geveild op veiling ZHZ in Baren drecht. Twee weken vroeger dan vo rig jaar. De prijs was maar liefst 28,80 per kilo. Op ZHZ zijn nog nooit eerder zo vroeg spruiten aan gevoerd. Koper was groente- en fruithande laar D. van Bennekom uit Oud Bei- jerland. De kwaliteit van de vroege spruiten was bijzonder goed, sorte ring A klasse 1. telijke) informatie kunt u daar terecht: Coöperatieve tuinbouwveiling R.B.T. Heilaarstraat 265, Postbus 3344, 4800 DH Breda, 076-288000 Coöperatieve Groente- en Fruitvei ling Z.H.Z. Dierensteinweg 30, Postbus 79, 2990 AB Barendrecht, 01806-55911 Desgevraagd krijgt u voorwaarden en een opgaveformulier, dat uiterlijk 30 juli moet worden teruggestuurd. dan ook afgelopen week meer ge groeid dan in alle weken van juni. Voor de echte vroege aardappelen, waarop beregening niet mogelijk was is het een beetje te laat geweest. De kg-opbrengst en de sortering kon wat beter. De prijs is echter aardig op peil gebleven. Dit is ook mede veroorzaakt doordat elders wat min der gerooid kon worden door het slechte weer. De afzet en de prijsvor ming van de vorige produkten ver loopt niet geheel onbevredigend. De afgelopen week heeft de bloemkool een aardige veer in de prijs laten val len. Bladprodukten heeft Walcheren nagenoeg niet. Er is en wordt hier en daar nog wat aan ijs- en botersla ge daan maar het is het toch niet. Het lijkt wel of er op het eiland steeds minder aan zomerprodukten gepro duceerd wordt. Wanneer we over de wegen van ons gebied rijden blijkt de mini-camping steeds meer intrede te doen, het aan tal breidt nog steeds üit. De toerist heeft duidelijk uitzoek in akkommo- datie tot rekreatie. Hoewel er nu al heel wat toeristen in ons gebied zijn neergestreken, lijkt het wel minder druk dan voorgaande jaren. Maar beter ingewijde mensen zullen dit wel beter kunnen overzien. De tijd voor planten van de herfst- en winterprei is nu begonnen of ligt in het verschiet. De opkomst en de groei van het plantenbed is over het algemeen bevredigend geweest. We weten allen dat de lengte wit aan de prei niet ons sterkste punt is. Let daarom goed op de afstelling van de plantmachine, de planten moeten recht en diep de grond in. Ga daar om nauwkeurig te werk. Diepe grondbewerking vooraf kan al veel goed doen. Wanneer de prei is ge plant, hou de trips in de gaten want die zullen ook dit jaar weer een van de eerste belagers zijn. De vakantietijd is ook de tijd dat er nog al wat arbeid in onze tak gedaan wordt door vakantiewerkers. Ik wil niet ingaan op de wel of niet verze keringsplicht maar wél de plicht en de risiko's die u als ondernemer loopt wanneer er eventueel schade of ongevallen ontstaat door onkunde van deze lieden. Laat daarom de va kantiewerkers eenvoudig werk, zon der veel risiko voor u doen. Door hen kan dit gemakkelijk overzien en gepresteerd worden. Vooral de wat oudere jeugd kan heel wat werk uit handen nemen. U weet toch dat de minimale leeftijd voor het aannemen van zulke hulp 15 jaar is. Houdt u hier rekening mee, er komen soms wel erg jeugdi gen op het bedrijf vragen naar een vakantiejob. Vorige week werd door teler Piet Be- suyen uit Koudekerke op de veiling ZHZ te Barendrecht de eerste kool rabi aangevoerd. Het betrof een par tij van twee kistjes blauwe koolrabi, dat zo'n beetje de kleur heeft van ro de kool. Behalve vollegrondsgroen- teteler is Besuyen ook akkerbouwer. Op de foto rechts toont de teler de eerste partij blauwe koolrabi. Nieuwe chrysant op Bloemenveiling Westland Op 1 juli jongstleden kwam op Bloemenveiling Westland een nieuwe chrysant voor de klok. Deze chrysant, Kosmos ge naamd, werd aangevoerd door Kohier Breeding. Kosmos is een lavendelrose chrysant met een groen hart. De aanvoer bestond uit zeven dozen. Verwacht wordt dat er sprake zal zijn van een ge regelde aanvoer van deze nieuwe chrysant, ook gedurende de win termaanden In Oost-Jutland in Denemarken is een aantal investeerders bezig met de voorbereidingen van een grootschalig kassenprojekt dat verwarmd gaat worden met in dustriële restwarmte. Het totale Iprojekt omvat 80.000 m2 kasop- pervlak. Dit najaar begint men met de bouw van 40.000 m2 om daarna het volgend jaar het areaal te verdubbelen. De energie komt van TVIS, een warmteleverings- bedrijf, dat al enkele steden van restwarmte voorziet van o.a. de Shell-raffinaderij en een energie bedrijf. De totale investering in het kas senprojekt bedraagt zo'n 50 min Deense kronen, dat is bijna 15 min gulden. Een voorwaarde voor het slagen van het projekt is de rechtstreekse toevoer van de restwarmte naar de kassen. Ech ter hiervoor moeten de betrokken gemeenten hun verordeningen wijzigen. Het is de bedoeling komkommers, tomaten en andere groenten te gaan telen. Produkten die tot nu toe in grote hoeveelhe den worden geïmporteerd, met name uit Nederland. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15