3t worden. Voor alles wat u oogst. Met oplossingen naar maat. In prehistorisch dorp Eindhoven kun je leven zoals "vroeger" TOLSMA BEWAARTECHNIEK DIEPI I jOjNj! jEjRjSj 2™»™ Samenwerking Batavierenkleding Experiment Primitief De jeugd die op bezoek komt mag zich uiteraard uitleven in "vroeger". Zelf spinnen van wol, potten bakken, het bereiden van eten, onderhoud van de ge bouwen, het maken van houten gebruiksvoorwerpen, het bakken van brood, het vlechten van wil genschotten enz. Mevrouw Boonstra: "We probe ren de mensen te laten ervaren hoe onze verre voorouders dicht bij de natuur leefden en daarvan afhankelijk waren. Daarbij wordt duidelijk dat een goede sa menwerking tussen de dorpsge noten een bestaansvoorwaarde was en trouwens nog is in primi tieve samenlevingen. De ijzertijd-nederzetting is open voor het publiek. Elke zondag kan er het prehistorisch leven worden nageleefd en er worden rondleidingen verzorgd. Inlich tingen tel. 04934-1795. J. Wierenga taresse van het bestuur van het Prehistorisch Dorp Eindhoven mevrouw Anneke Boonstra. Zij vertelt enthousiast dat de mede werkers zo ver gaan dat ze zich ook kleden en voeden zoals onze verre' voorouders dat moeten hebben gedaan. "We doen dat niet alleen voor onszelf (hoewel we ons in die tijd erg goed thuis voelen) maar ook om de bezoe kers een zo getrouw mogelijk beeld te geven van het dagelijks leven aan het begin van onze jaartelling". Vorig jaar nog trok het historisch dorp ca. 20.000 bezoekers, me rendeels leerlingen en platte landsvrouwen. "Daarmee vol doen we aan onze doelstellingen die liggen op*het edukatieve en het rekreatieve vlak", zo licht de in Batavierenkleding gehulde me vrouw Boonstra toe. De bouw van het komplex is een idee ge weest van enige leraren die meen den dat de vroegste geschiedenis van onze kuituur bij leerlingen het beste overkomt door aan schouwelijk en praktisch bezig te zijn. De opzet van het dorp is, zegt ze in feite één groot experiment. Er is weinig van bekend hoe mensen toen precies leefden, hoe ze hun voedsel verbouwden en gereed maakten en hoe de kleding en de primitieve gebruiksvoorwerpen gemaakt werden". Wij proberen daar door literatuurstudie, door bezoeken aan primitieve volke ren en aan soortgelijke experi menten in ons eigen en in het bui tenland zo nauwkeurig mogelijk achter te komen. Ook het zelf ex perimenteren levert ons natuur lijk veel praktische gegevens op. Zo hebben de vrijwilligers de bouw van de boerenwoningen al aardig onder de knie. De daar voor benodigde materialen zoals stro, gras, leem en hout komen uit de buurt. Ook het maken van de kleding bleek een heel gepuz- zel. Alleen al het in elkaar zetten van een weefgetouw, verzucht ze. Dat de resultaten zeer bemoedi gend zijn blijkt uit haar eigen eenvoudige maar doeltreffende kleding geweven uit wol van ei gen schapen. Zelfs de opgebrach te kleuren groen en bruin zijn van eigen brouwsels gemaakt. Groen van het boerenwormkruid en geel van uienschillen en urine van mensen. Uiteraard gebrou wen in zelf gemaakte potten bo ven primitieve veldoventjes. Een overzicht van het prehistorische dorp, waar je je in de Ijzertijd waant. Wie in luttele minuten van de ge haaste en door computers en ro botten gestuurde 20e eeuw terug wil naar de tijd toen de meest ge avanceerde werktuigen in ons land nog van botten en stenen ge maakte messen en bijlen waren, moet naar de lichtstad in het zuiden des lands, dus naar Eind hoven. Daar aan de rand van het stadscentrum verscholen in het groengebied Gennep is door een aantal vrijwilligers een prehisto risch dorpje gebouwd. Met veel idealisme, gedrevenheid en inzet heeft men hier geprobeerd een zo natuurgetrouw mogelijk beeld te geven van een agrarische neder zetting en zijn inwoners in de Ij zertijd, een periode die duurde van 750 voor Christus tot 75 jaar erna. In Noord-Brabant opgegraven» huisplattegronden uit die tijd hebben model gestaan voor de typisch Kempische nederzetting. Uit opgravingen is gebleken dat de primitieve mens van toen (die overigens helemaal niet zo primi tief leefde als we denken), geheel afhankelijk was van wat water en land opbrachten. Het dagelijks leven draaide dan ook vooral om de visvangst, schapen, geiten, koeien, ganzen en om wat een kleine akker opbracht aan graan, vlas, bonen en erwten. Een in het nieuwe (oude?) dorp gegraven waterput en veldoven en de uit leem, hout en riet opgetrokken woningen maken het geheel zo echt mogelijk. Bijna dagelijks in het dorp vertoevend is de sekre- De bewoners van het dorp zijn in echte Batavierenkleding gehuld. De ze natuurmens is een grote aardewerken-pot aan het decoreren. De jeugd kan zich uitleven in "vroeger". F BEWARING VAN TÜLSMA TOLTRONIC KLIMAATCOMPUTER. De bewaar-know- how van Tolsma nauwkeurig ver taald In een perfekte klimaat- computer.' Leverbaar met verschillende regeigroepen. Per regelgroep zijn onder verdelingen mogelijk. DEMONTABELE KEERWAND. Vervaardigt uit koudgewaist staal. Voorzien van roest- werende primer. Kleurkodering. Montage en demontage door Vraag uitvoerige dokumentatie bij: Tolsma Bewaartechniek B.V. Postbus 165, 8300 AD Emmeloord. Tel.: 05270-14755 Telex: 42475 tolem ni Fax: 05270-99532. 1 persoon. Grote voetplaat voor optimale stabiliteit. Vrijdag 15 juli 1988 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13