Meer dan ooit is Tolsma uw keuze als er bewaard moet Engelse schaperassen voor Nederland Vanaf 1 juli t/m 1 oktober is er in het museum voor Zuid- en Noord- Beveland een overzicht te zien van de historische ontwikkeling van de kaarten van Zeeland. In de loop van de eeuwen zijn er meer dan hon derd kaarten van Zeeland gemaakt. Die kaarten zijn vaak totaal ver schillend en daaruit mag worden opgemaakt dat zich in de Zeeuwse geschiedenis veel dramatische gebeurtenissen hebben afgespeeld zo als oorlogen, overstromingen en inpolderingen. Vaak voerde het al tijd durende gevecht met de zee daarin de boventoon. Gedurende de eerste eeuwen van on ze jaartelling waren er nog geen be trouwbare kaarten van de toenmali ge situatie. Een rond 1920 versche nen kaart die de toestand weergeeft zoals die ongeveer rond 1300 was is de eerste die als redelijk betrouw baar kan worden aangemerkt. Van af dat tijdstip begint de wordingsge schiedenis van Zeeland gestalte te krijgen en beginnen de eilanden zich af te tekenen zoals we ze nu nog ken nen (hoewel het nu in feite geen ei landen meer genoemd kunnen wor den). Om een juist beeld te krijgen worden de delen van Zeeland in de expositie apart bekeken. Eerst Schouwen-Duiveland, St. Philips- land en Tholen, dan Midden- Zeeland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren en tenslotte Zeeuws- Vlaanderen. Over de geschiedenis van de verschillende eilanden en over de grafische vastlegging daar van op kaarten kan erg veel worden geschreven. Wij beperken ons hier tot enkele interessante details. Schouwen en Duiveland Zoals uit de naam blijkt waren in de middeleeuwen Schouwen en Duive land twee aparte eilanden. De naam "Schouwen" komt vrij zeker van de rivier af, die langs de zuidelijke over stroomde. Pagus Scaldis heette de Schelde-gouw. Met "gouw" werd vroeger een stuk land bedoeld. De naam Scaldis (het land) werd ver vormd tot Schouwen, Scaldis (de ri vier) werd vervormd tot Schelde. Zuid-Beveland Waar de naam "Beveland" vandaan komt is niet met zekerheid vast te stellen. Het meest waarschijnlijk is dat men hem in verband bracht met "beven". De ondergrond van de Be- velanden bestaat namelijk uit veen, dat een zeer onvaste grondsoort is. Daardoor was er dus "bevend" land. Tholen De naam Tholen is afgeleid van het begrip Tol. In de middeleeuwen werd namelijk tol geheven van schippers die door de Eendracht voeren. De oorsprong van het eiland bestond uit een aantal polders, die tenslotte samengevoegd werden tot één eiland. Rond 1500 waren dat Scherpenisse, Westkerke, Poortvliet en Schakerloo, terwijl in het westen Stavenisse een apart eiland was. In 1509 overstroomde het eiland Stave nisse en bleef 90 jaar "drijvend". Sint Philipsland Dit eiland, genoemd naar de be schermheilige, Sint Philippus, heeft ook nogal te maken gehad met ver anderingen op de kaart. Bij de be ruchte St. Felixvloed in 1530 ver dween het eiland voor een periode van 100 jaar letterlijk van de kaart. Deze vloed wordt zo genoemd, om dat hij plaatsvond op 5 november, de feestdag van St. Felix. Men noemde het eiland in die tijd "drij vende". Pas in 1645 waren de pol ders opnieuw ingedijkt. Noord-Beveland De geschiedenis van Noord- Beveland is één van de merkwaar digste uit de toch al bewogen historie van Zeeland. Wat er gebeurde in de oudheid met Noord-Beveland is nauwelijks bekend. Kaarten uit die tijd bestaan uiteraard niet en gege vens komen pas voor in de Romeinse tijd. De tentoonstelling toont duidelijk de vele verschillende vormen van de pro vincie Zeeland door de eeuwen heen. Het schijnt een aaneenschakeling van slikken en schorren te zijn ge weest, doorsneden met kreken en geulen en hier en daar een vlucht heuvel. In de middeleeuwen was er al wat sprake van een eiland, maar de dijken waren te laag om hevige stormvloeden te keren. Walcheren Walcheren werd vroeger wel "de tuin van Zeeland" genoemd. Dit vanwege het natuurschoon en de welvarendheid ervan. Dat was inder tijd ver buiten Zeeland bekend. Eind 1944 was er van die "tuin" niet veel meer overgebleven. Een troosteloze kale vlakte, waarin alle leven scheen uitgeroeid te zijn. Maar de Walchenaars kwamen te rug, stortten zich op de herbouw van hun land en herstelden de "tuin", die er nu weer fraai uitziet. Het is sinds mensenheugenis het lot van Walcheren geweest: altijd in de frontlinie te vinden. Door de ligging, vooruitgestoken in de Noordzee, ving het altijd de eer ste en vaak zwaarste klappen op van water en wind. Maar ook militair lag het vaak in die frontlijn. Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws-Vlaanderen heeft in de ge schiedenis van Zeeland een merk waardige rol gespeeld. Door zijn lig ging was het nu eens Vlaams en dan weer Hollands, waardoor soms felle gevechten uitbraken. Omstreeks 1300 trekken de Vlamin gen Zeeland binnen en worden na hevige gevechten tot de terugtocht gedwongen. Ook de 80-jarige oorlog speelt zich'voor een deel in Zeeuws- Vlaanderen af. Zo verovert Prins Maurits bv. in 1591 Hulst, terwijl Sluis nu eens Spaans en dan weer Staats was. Tijdens de eerste poging van de Fransen om ons land te bezet ten, in 1793, werd Zeeuws- Vlaanderen bezet en in 1830 werd er gevochten tegen de opstandige Belgen. Onder de titel 'Engelse schaperas sen' brengt Misset in Doetinchem een Nederlandstalige uitvoering op de markt van het succesvolle Engelse boek 'British Sheep Wool'. Van dit prachtig uitgevoerde boek gaat elke rechtgeaarde schapenliefhebber onherroepelijk uit zijn bol. Niet minder dan 73 rassen treft hij erin aan, fraai en zonder uitzonde ring in kleur gefotografeerd in hun natuurlijke omgeving en beknopt maar doeltreffend beschreven. Bij elk ras staan puntsgewijs de leefge bieden vermeld, een kort signale ment van het uiterlijk alsmede de be langrijkste eigenschappen van de wol. In de beschrijvende tekst vindt men een korte karakteristiek van het ras, zijn ontwikkeling en de toepas singen van de wol. Speciale vermel ding verdient de behandeling van de hoofdrassen, die ongeveer driekwart van de 108 bladzijden in beslag ne men. Voor elk hoofdras zijn twee bladzijden ingeruimd, waarvan de linker steevast wordt bezet door een paginagrote foto van de kudde in het landschap. De rechterbladzij bevat behalve de tekst, steeds een afzon derlijke foto van de ram. Na deze hoofdrassen volgen de ru brieken Secundaire rassen, Zeldza me rassen, Kruisingen en hybriden, Geïmporteerde rassen en rassen van het zuidelijk halfrond. Bij de geïm- porteerden treffen we ook onze va derlandse Texelaar aan, in dit Engel se boek gepresenteerd als 'British Texel'. Met dit prachtige werk biedt Misset de Nederlandse schapenhou derij een uniek boek aan, in een om vang als nog niet eerder op dit ge bied in ons land is verschenen. Uitgave: Misset, Groep Landbouw, Doetinchem. Prijs 47,50. Ver krijgbaar via Verzendboekhandel Misset, Postbus 4, 7000 BA Doetin chem; telefoon (08340) 49201. In het Openluchtmuseum te Arnhem, ver van de oorspronkelijke bouw plaats, is onlangs de Nederlandse Hervormde Kerk uit 's Heerenhoek hero pend. De ruim 300jaar oude kerk was sinds 1972 niet meer in gebruik en ver keerde enkele jaren geleden in zeer bouwvallige toestand. De nieuwe eige naar, de gemeente Borsele, vond de kosten van de restauratie te hoog voor het gemeentelijk budget en was dan ook direkt bereid om in te gaan op het ver zoek van het Openluchtmuseum in Arnhem, te praten over overbrugging van de kerk naar het Openluchtmuseum. Het oude kerkje van 's Heerenhoek ziet er weer als nieuw uit. DE PERFEKT GEREGELDE i AXIAAL VENTILATOR Alle Tolsma ventilatoren worden getest volgens DIN 24163 norm. Gegarandeerd 6 tot 9% méér luchtopbrengst dan vergelijkbare ventilatoren. TOLSMA PROCESS UNIT-TPU. Reeds jarenlang een betrouwbaar en degelijk bovengronds ventilatiesysteem. Kompleteert de reeks bestaande elektronische thermostaten. Deze computerXji informeert minuut hoe uvSprodukt er in de bewaring voor staat. CENTRALE MEETUNIL Deze meetunits zijn leverbaar met 9-19- 29-39, enz. meetpunten. Grote nauwkeurigheid en lange levensduur. 12 Vrijdag 15 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12