Linden in Zeeland Maak zelf omheining van wilgentenen Kleine landschapselementen Zeeland Museumland van start met fietsfestijn korte wenken akkerbouw 'Tuun '-dag in het Nederlands Openluchtmuseum Linden staan vaak op bijzondere plaatsen, soms op splitsingen van wegen en dijken, maar ook wel ter markering van een oud toegangshek. Deze kunt u vinden in de omgeving van Kapelle. sa Als vervolg op een eerder artikel over waardevolle bomen in Zee land passeren enkele soorten de revue, die in Zeeland regelmatig waardevolle bomen opleveren. Eerste in de rij is de linde. De linde komt in verschillende soor ten in de loofbossen van bijna geheel Europa voor. In Nederland zijn slechts twee soorten inheems. Deze vinden we nu voornamelijk aange plant op dorpspleinen, in parken en plantsoenen, langs wegen en als lei bomen voor huizen. Het zijn de Grootbladige Linde (Tilia platyphyl- los) en de Kleinbladige Linde (Tilia cordata). De Kleinbladige Linde heeft, zoals de naam al zegt, gemid deld een kleiner blad, 3-8 cm, dan de Grootbladige Linde met een blad dat 5-15 cm breed is. Een groot blad van de Kleinbladige Linde kan dus gro ter zijn dan een klein blad van de Grootbladige Linde. De vlugge de- termineerder is dus gewaarschuwd. Men kan de twee soorten beter van elkaar onderscheiden door te kijken naar de onderkant van het blad. Die is bij de Kleinbladige Linde kaal en bij de Grootbladige Linde zacht be haard. Teneinde determinatie nog wat moeilijker te maken, is in Ne derland vaak een kruising tussen bei de genoemde soorten aangeplant; de Hollandse Linde. Andere lindesoorten die tegenwoor dig wel geplant worden, zijn onder andere de Krimiinde en de Zilverlin de. Beide soorten zijn afkomstig uit het gebied rond de Zwarte Zee. Ze worden hoofdzakelijk binnen de be bouwde kom aangeplant. Bijzonder oud De linde kan bijzonder oud worden. Een leeftijd van 1.000 jaar of meer is mogelijk. Onder ideale omstandig heden kan een linde ook een forse hoogte bereiken: 50 meter is moge lijk. De wellicht meest imposante Hollandse Linde die in Nederland staat is de linde van Sambeek. Deze boom is ongeveer 800 jaar oud, 23 meter hoog en heeft onderaan een omtrek van 700 cm. In Zeeland wor den de linden, evenals andere boom soorten, niet zo hoog, omdat de re gelmatig voorkomende hoge wind snelheden dan niet toelaten. Het hout van de linde is tamelijk zacht. Het leent zich uitstekend voor houtsnijwerk. In het verleden wer den er bijvoorbeeld beelden voor kerken en altaren uit gesneden. Het hout leverde ook goede houtskool op, onder andere bestemd voor de fabrikage van buskruit. In Zeeland veel grenslinden Er staan in Zeeland betrekkelijk veel linden. In de eerste plaats ongeveer 100 zogenaamde grenslinden op Zuid-Beveland. Deze bomen geven niet altijd een duidelijke grens aan. Ze staan echter meestal wel op bij zondere plaatsen. Soms op kruisin gen of splitsingen van dijken en we gen, soms daar waar ooit een dijk doorbraak plaatsvond, soms bij een veedrinkput. De leeftijd van deze grenslinden is over het algemeen niet bekend. Enige honderden jaren zul len diverse bomen zeker halen. Hier en daar zien we oude linden op erven van boerderijen, soms twee ter mar kering van een oud toegangshek. Linden zijn geen uitzondering op dorpspleinen, in grote tuinen of parken. Enkele bijzondere vormen treffen we regelmatig aan. Door de hele provincie heen staan leilinden. Soms een enkel exemplaar voor de zuidge vel van een huis om 's zomers het zonlicht buiten te houden, soms ook in honderden meters lange lanen. De Dorpsstraat in Wemeldinge is daar zeker één van de mooiste voorbeel den van. Tenslotte zien we hier en daar nog korte laantjes naar de kerk toe, waarlangs linden staan die zo danig zijn gesnoeid, dat ze het hele laantje overkappen. Fraaie voor beelden zien we in Kloetinge en in Poortvliet. Enkele bijzonderheden De linde is al zeer lang nauw met de méns verbonden. Karei de Grote be vorderde bijvoorbeeld meer dan 1.000 jaar geleden al het aanplanten van linden in dorpen, op marktplei nen en rond kerken, omdat juist de linde een goede bescherming tegen blikseminslag zou bieden. Bij tal van gelegenheden worden linden als her denkingsbomen geplant. Dit jaar zijn bijvoorbeeld in veel Nederland se gemeente Beatrixlinden geplant. De linde stond bij de Germanen be kend als de boom van de godin Freya, die vrede en geluk in huis bracht. Wellicht heeft dat tot gevolg gehad dat zo veel linden bij huizen en op erven geplant zijn. En mis schien zijn daarom ook linden op de Zeeuwse dijken gezet. Kortom de linde is een al lang tot de verbeelding sprekende boom, en dergelijke oude gewoonten kunnen best in stand ge houden worden. Linden zijn nog al tijd te planten! Inlichtingen: Stichting Landschaps verzorging Zeeland, Grote Markt 28 te Goes. Telefoon: 01100-30936. Op zaterdag 20 augustus wordt in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem voor het zesde achtereen volgende jaar in het museum een vlechtdag met wilgentenen voor amateurs georganiseerd, een z.g. 'tuun'-dag. Het 'tunnen', maken van vlechtwerk met meerjarige verti- kale wilgenstokken en éénjarige ho rizontale wilgentwijgen is een heel oude bezigheid, die bijna tot het ver leden behoort. Vroeger kwamen deze gevlochten af rasteringen veel voor, tegenwoordig nog sporadisch en voornamelijk in de omgeving van de rivieren in Zuid- Holland, Utrecht en in het noord westen van Overijssel, waar de na tuur het benodigde materiaal ople vert. Men noemt deze afzetting tuun, toen of horde. Het oude Duit se woord Zaun omheining, schut ting werd later gebruikt voor het stuk grond, waaromheen de omhei ning lag, in onze taal tuin. Het En gelse town, vroeger de gevlochten omheining om een nederzetting en later de nederzetting zelf, betekent nu zelfs stad. Het tuinen of vlechten in het museum gebeurt op het weitje achter de Zaanse buurt. Dit alles wel op verkleinde schaal, zodat jong en oud deze eeuwenoude vlechtwijze kan beoefenen. Op ware grootte werden deze scher men ook wel horden genoemd. Het tuinen van zo'n horde betekent zwaar vlechtwerk van 3 a 4 jarig wil genhout. De horden werden ook wel gebruikt over dammen van sloten om het verzakken van wagens te voorkomen. Zaterdag 6 augustus wordt het start sein gegeven voor Zeeland Museum- land. De hele maand augustus zal Zeeland centraal staan in het natio nale Museumjaar. Om dit gebeuren op 6 augustus luister bij te zetten heeft het Zeeuws Museum een aantal aktiviteiten op het Abdijplein georganiseerd. Deze dag zullen alle Zeeuwse Musea "aan-elkaar-gefietst" worden. Van af 13.00 tot 15.30 uur kan men op het Abdijplein een kollektie oude en vooroorlogse fietsen bekijken. Om 14.00 uur zullen de wielrenners van de wielerklub "Theo Middelkamp", Vrijdag 15 juli 1988 waaronder zich ook burgemeester Rutten van Middelburg heeft ge schaard, het Abdijplein aandoen om hier even op adem te komen. Om 15.00 uur zal de Stichting "het Walchers Kostuum" een show in klederdrachten organiseren, deze show zal worden afgesloten met het Zeeuwse volkslied. Het Zeeuws Museum te Middelburg zal deze dag gratis toegankelijk zijn voor bezoekers. Op zondag 7 augustus om 17.30 uur op Nederland 1 zal het Zeeuws Mu seum te zien zijn in het televisiepro gramma van de VARA "Nederland Museumland". De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad heeft de Cebeco-containerhakselaar geïntroduceerd, een machine die uit komponenten wordt vervaardigd in de eigen fabriek in Steenwijk. De Cebeco-containerhakselaar bestaat uit een voorstuk met haksel- unit, een motor met een vermogen van 254 kW, knikbesturing en een containerdrager, waarop de contai ner met een inhoud van 40 mJ wordt geplaatst. De basis van de machine is de Hesston-hakselaar 7725. Het ge heel rijdt op zes hydrostatisch aan gedreven wielen. De maat van de voorbanden is 28.1 x 26, de vier ach terwielen zijn uitgevoerd met Terra Tyres in de maat 66 x 4400. De beide achterste wielen zijn meesturend uit gevoerd. Het gehakselde produkt wordt door de machine rechtstreeks in de contai ner geblazen. Wanneer de container vol is, wordt deze met de op de hak- selaar gemonteerde laadarm afgezet. Het voordeel is dat op transport kosten wordt bespaard en dat het hakselen onafhankelijk van de af voer plaatsvindt. Het transport van de containers geschiedt met vrachtauto's. De oorspronkelijke Hesston- hakselaar 7725 is op een groot aantal punten gewijzigd. Zo is de radiateur aan de zijkant van de machine ge plaatst, waardoor de hakselaar een stuk korter is geworden; de totale lengte is elf meter. Bij gr oenvoeder drogerij Timmerman te Kortgene is sinds enkele weken een Cebeco-containerhakselaar in gebruik. KALK neemt in het totale be mestingpatroon een belangrijke plaats in. Het is niet zozeer een meststof, maar meer een bodemver beteraar. Een goed bekalkingsgebied bevordert een uitstekend milieu in de grond voor een maximaal rendement van de toegepaste kunstmest en de organische mest. Voor het handhaven van een GOE DE STRUKTUUR is vooral op de kleigronden een goede kalktoestand onontbeerlijk. Reparatie en onder houd van de kalktoestand, geleid door een grondonderzoek, is dan ook voor alle gronden een rendabele investering. LUIZEN IN TARWE kunnen veel schade aanrichten. Uit proeven met wel en geen luisbestrijding kwamen grote opbrengstverschillen voor. Wanneer op 70 van de 100 halmen luizen aanwezig zijn is een bespui ting ter bestrijding verantwoord. Denk om de veiligheidstermijn van het te gebruiken middel. De betekenis van AALTJES- BESMETTE GROND is voor vele bietentelers nu wel duidelijk. Laat het een goede les voor u zijn. Be monster Uw percelen waar volgend jaar bieten moeten komen. U kunt dan indien nodig tijdig maatregelen nemen en veel narigheid en schade voorkomen. Blijf zelf uw BIETENPERCELEN KONTROLEREN op aanwezigheid van luis. Ondanks dat een waarschu- wingsbericht volgt bij een te zware luisbezetting op de telpercelen, kan dat voor uw perceel te laat zijn. Hebt u reeds een bestrijding uitge voerd, ga dan door met uw waarne mingen. Laat u niet verrassen. Een tweede bespuiting kan nog nodig zijn. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11