Pootaardappels selekteren blijft handwerk Mestverwerking Zuid Nederland bouwt in Reusel proeffabriek Onderzoek mestverwerking komt op gang Prachtige keramiek- tentoonstelling op Flevohof Produktschap Veevoeder wil milieuvriendelijke voedersystemen bevorderen Suiker Unie wil alcohol uit bieten en graan als brandstof voor auto's In juli zijn de boeren en tuinders regelmatig zonder machines op het land aan het werk. Op de uitgestrekte akkers verzorgen zij alleen, of in kleine groepjes hun gewassen. In het kniehoge aardappelveld lo pen mannen met een plastic zak in de hand tussen de lange rijen plan ten. Zij zoeken zieke aardappelplanten op en stoppen die in de zak. Het opzoeken en verwijderen van zieke planten heet selekteren, de mensen die dit doen zijn selekteurs. Het gaat hier om pootaardappelen, dat wil zeggen dat de jonge knollen die nu in de grond groeien, worden gebruikt om volgend jaar een nieuwe plant met aardappels te krijgen. Dit vermeerderen kan een aantal jaren achter elkaar doorgaan. Uiteindelijk komen de nakomelingen bij de kon- sument op het bord terecht. De boer ziet ieder jaar graag gezonde plan ten, die veel nieuwe aardappelen le veren. Allerlei ziekten liggen op de loer om de planten aan te tasten en de opbrengst te verminderen. Om dit te voorkomen lopen de selekteurs ongeveer een keer per week door het gewas. Het vraagt veel ervaring om de zieke planten tussen de gezonde te herkennen. Het groeiende gewas wordt ook nog eens een aantal malen gekontroleerd door een keurmeester van de Neder landse Algemene Keuringsdienst. Wanneer na al het selekteren nog te veel zieke planten in het veld staan wordt het gewas afgekeurd. Dit be tekent, dat de geoogste aardappelen niet meer mogen worden gebruikt voor vermeerdering. Vooral bakteriën en virussen kunnen de planten ziek maken. De grote boosdoener bij de virussen is de bladluis. Dit insekt brengt de ziekten over van de ene op de andere plant. In de winderige kustprovincies en Flevoland komen minder luizen voor. Daar worden in ons land dan ook de meeste aardappelen verbouwd. Nederland produceert jaarlijks zo'n 900.000 ton pootaardappelen. Hier van wordt ongeveer 550.000 ton Ongeveer eens per week lopen de se lekteurs door de pootaardappelen. geëxporteerd naar 80 verschillende landen. Vooral de landen rond de Middellandse Zee zijn grote af nemers. De Suiker-Unie wil zich serieus gaan bezighouden met de produktie van alcohol uit suikerbieten en graan, om deze aan te wenden als brandstof voor auto's. Dit zegt ir. H. Cleve- ring, lid van het bestuur van Suiker- Unie, in de zomeruitgave van Cam pagne (een magazine uitgegeven door Suiker-Unie). Ir. Clevering heeft namens Suiker- Unie een studiereis gemaakt door Brazilië. Van de 12,5 miljoen Brazi liaanse auto's rijden er 3,5 miljoen op pure alcohol en 9 miljoen op een mengsel van 20 procent alcohol en 80 procent benzine. De alcohol in Brazilië wordt geproduceerd uit sui kerriet. Volgens Clevering zelf bie tenteler in Warffum, is er een aantal redenen om alcohol uit onder andere bieten te maken. De eerste reden is de overproduktie op de suikermarkt. "Alle mogelijkheden om de suiker op economisch verantwoorde wijze om te zetten in andere produkten moeten daarom worden aangegre pen", aldus de Suiker-Unie bestuur der. Een liter pure konsumptie- alcohol brengt nu ongeveer 1,20 op. Bij die prijs is het economisch interessant om in ieder geval surplus suiker (suiker die boven de quota van de EG wordt geproduceerd) om te zetten in alcohol. Maar ook op de alcoholmarkt is in toenemende mate sprake van overschotten. Een ander argument is dat alcohol een schonere brandstof is dan benzine. Verwacht wordt dat de prijs van agrarische al cohol in de toekomst zal gaan dalen, waardoor het prijsverschil met ben zine kleiner wordt. Ir. Clevering ziet op korte termijn reële mogelijkheden voor het bij mengen van alcohol bij benzine (tot 5 procent toevoeging). "Op langere termijn moet er heel serieus over ge dacht worden alcohol als volwaardi ge brandstof te gaan gebruiken". Duits ministerie van Milieubeheer acht bemestingsbeperking noodzakelijk Reiniger cans gewasbeschermingsmiddelen Het mestverwerkingsbedrijf "Mest verwerking Zuid Nederland b.v." gaat in het Noord-Brabantse Reusel een proefbedrijf beginnen voor de verwerking van drijfmest op basis van de ongebluste kalkmethode. Via een chemisch proces waarbij als ge volg van de toevoeging van onge bluste kalk aan de mest een indik- kingsreaktie ontstaat, wordt het dro gestofgehalte van de mest opgevoerd van 8 a 10naar 50 a 60%. Daarbij wordt een volumereduktie verkregen van 30 a 35% zodat het eindprodukt als droge mest stapelbaar en goed transporteerbaar wordt. In de fabriek die een investering van ca. 1,7 miljoen vergt, zal een jaar op kleine schaal proef worden ge draaid. Daarbij zal samen met de Technische Universiteit in Eindho ven ook worden gezocht naar de bes te methode om tijdens het wer kingsproces ammoniak af te vangen. Het NEHEM heeft het mestverwer kingsproces van MZN bestudeerd en daarover een positief advies uitge bracht aan de overheid die het pro ject met een subsidie van 35% steunt. B en W en de gemeenteraad van Reusel hebben van begin af aan 10 goed mee gewerkt aan de plannen van direkteur F. van Gestel van MZN, die nu al drie jaar aan de voorbereiding van de installatie be zig is. Aanvankelijk stootte van Gestel zijn neus bij de provincie maar daar zijn inmiddels een aantal bezwaren ingetrokken. Wel zal er over de definitieve lokatie in Reusel met de Planologische Dienst nog een gesprek plaats vinden. Van Gestel en ook B en W van Reusel hebben er evenwel alle vertrouwen in dat de fa briek nog dit najaar kan gaan draai en. De verwerkingscapaciteit van de fabriek zal tijdens de proefperiode slechts 30 ton per dag zijn maar daarna zal deze sterk worden op gevoerd. Volgens van Gestel is voor de mest die in zijn installatie wordt verwerkt bij de akkerbouwers veel belangstel ling. Ze is goed te verwerken, is goed van kwaliteit en struktuurverbete- rend. Uit marktinformatie kan wor den vastgesteld dat er in dit najaar in Noord-Brabant een mesttransport en afzetprobleem zal ontstaan; voor jaar 1988 zijn in de overschotgebie- den vrijwel alle beschikbare gronden tot de maximum mestnorm vol gereden. Na de recente milieuramp in de Noordzee wijst het Duitse ministerie van Milieubeheer ook in de richting van de landbouw als een van de be langrijkste veroorzakers van de fosfaat- en de nitraatvervuiling. In vroegere kommentaren van land- bouwkant werd steeds naar andere bronnen als hoofdoorzaken voor de Noordzeevervuiling gewezen. Het ministerie stelt voor, een streep langs de waterlopen onbemest te la ten. Met een vergoeding van DM 100 per hektare zijn, aldus Grüner, slechts DM 10 miljoen nodig om 10.000 kilometer met een breedte van 100 meter met het programma te kunnen financieren. Van een meststoffenheffing die vaak wordt geëist wil Grüner, althans op natio nale schaal, niets weten. Alleen voor een dergelijke heffing in EG- verband zou hij toestemmen. Het tweede jaar van het mestonder- zoekprogramma laat een aanzienlij ke voortgang zien, zo blijkt uit het jaarverslag over 1987 van het Finan- cieringsoverleg Mestonderzoek. De drie hoofdoplossingsrichtingen voor het mestprobleem, t.w. veevoeding sonderzoek, mestverwerking en mestbenutting, krijgen ongeveer 70% van de financiële bijdragen. De effekten van de aktiviteiten van het Financieringsoverleg beginnen zich af te tekenen. Op het gebied van de veevoeding is het onderzoek klaar voor een tussentijdse evaluatie en rapportage aan de veevoederin dustrie. Vooral op het gebied van fosfor en eiwit in veevoer dienen zich perspektieven aan omtrent be hoorlijke besparingen met de daar uit voortvloeiende vermindering van de gehaltes van die stoffen in de mest. De mestverwerking in centrale grootschalige installaties, de zgn. mestverwerkingsfabrieken, zal naar verwachting in een tweetal proeffa brieken in de loop van het volgende jaar gaan draaien. Deze proeffabrie ken zijn ontworpen met steun van o.a. het Financieringsoverleg en ze zijn bedoeld om de verwerkingspro cessen klaar te maken voor opscha- ling. Voorlopig gaan Promest in Helmond en MeMon in Apeldoorn resp. maximaal 100.000 en 10.000 ton mest per jaar verwerken. Daar door kan in de komende jaren erva ringen worden opgedaan met de af zet van de eindprodukten in de binnen- en buitenlandse agrarische sektor. In de komende jaren zal nog veel onderzoek naar het voorkomen, bestrijden en meten van de ammoni- akvervluchtiging worden gedaan. Voor een onderzoek hiernaar werd een subsidie toegekend aan het IMAG en de Vakgroep Landbouw techniek van de Landbouw Univer siteit. Op Flevohof is deze zomer de ten toonstelling "Keramiek uit aarde, water en vuur" ingericht bij gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Keramische Vereni ging. Flevohof wil z'n bezoekers graag kennis laten maken met na tuur, landschap en grondgebruik. In dat laatste aspekt passen de vele agrarische exposities. Men realiseert zich echter veel minder dat voor de vervaardiging van aardewerk onze bodem de belangrijke grondstoffen levert. De keramiektentoonstelling laat zien hoe de fabricage en het ge bruik van keramiek in de loop van vele eeuwen is geëvolueerd. De be zoeker kan voorts kennismaken met de vervaardiging en het gebruik van onder andere bakstenen, dakpannen, tegels, aardewerk en porselein. Ver der worden keramische materialen getoond die toegepast worden in de techniek. Men moet hierbij denken aan onderdelen van automotoren, keramische veren, elektronische ap paratuur en keramische filter. Maar ook kan men keramisch materiaal zien dat gebruikt wordt in de medi sche wetenschap. Uiteraard is ook de sier keramiek rijk vertegen woordigd. Cans waarin gewasbescher mingsmiddelen hebben gezeten zijn volledig middelenvrij te maken met de nieuwe Kanister canreiniger. De ze reiniger, die geschikt is voor kunststof en metalen cans, wordt aangesloten op het watercircuit van de spuitmachine met een half inch slang. Aan het andere uiteinde zit een scherpe punt die door de onder- of zijkant van de geleegde can wordt gestoken. Het water spuit in een waaiervorm uit de gaatjes halverwe ge de reiniger, zodat de bodem en wanden van de can volledig schoonspoelen. De opening van de can wordt in de (vul)tank van de spuitmachine geplaatst. Het middel wordt derhalve gewoon mee- verspoten. De schone can is - doordat hij lek is geprikt - na het spoelen niet meer te gebruiken. Hij is volledig restvrij en kan zo met het overige huisvuil afge voerd worden. Veilig voor mens en milieu. De Kanister canreiniger kost 199,exkl. BTW en is te bestellen bij Homburg Machinehandel B.V. Postbus 5, 9050 AA Stiens. Tel. 05109-1555. Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder heeft een beleids nota vastgesteld over de mogelijkheden om via de veevoeding een bij drage te leveren aan de oplossing van de mest- en verzuringsproble- matiek. Dr. M.P.M. Vos, voorzitter van het produktschap, heeft de nota één dezer dagen aan de Ministers van Landbouw en Milieube heer aangeboden. kunnen worden. Zo'n "marktkon- form" milieubeleid prikkelt de indi viduele veehouder en de veevoeder- sektor om steeds naar nieuwe moge lijkheden te zoeken. Het thans in voorbereiding zijnde "mineralen- aanvoer en -registratiesysteem" van de Werkgroep Mineralenbalans biedt hiervoor mogelijkheden. Het bestuur van het produktschap wil de komende jaren een aktief be leid voeren om milieuvriendelijke voersystemen te bevorderen. Dit wil het produktschap realiseren door sti muleren van onderzoek, voorlichting en aktieve participatie in de beleids vorming omtrent de verzurings- en mestoverschottenproblematiek. Vrijdag 15 juli 1988 Maatregelen nemen in de veevoeding is één van de drie oplossingsrichtin gen (naast verbeteren van mestafzet én mestverwerking) om de mestpro blematiek terug te dringen. Het vee voederbedrijfsleven is reeds in de achterliggende jaren aktief geweest in het op gang brengen van onder zoek en ook in het zo snel mogelijk toepassen van nieuwe inzichten en mogelijkheden. Het is van belang de ontwikkeling van milieuvriendelijke voersystemen bij de veehouders te bevorderen door deze systemen zodanig financieel te honoreren dat investeringen binnen een redelijke termijn terugverdiend

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10