Groente brengt lage prijs op Slechte stemming op de varkensmarkt PGF neemt maatregelen tegen overrijpe Cox's Orange Pippin en Elstar Verschillende groentegewassen heb ben vorige week een lage prijs opge bracht. Vooral de konkurrentie op de buitenlandse afzetmarkten lijkt hier schuldig aan te zijn. Ook het zo merfruit als aardbeien, bessen en frambozen, brengt relatief lage prij zen op. Het aanbreken van het va kantieseizoen deed de snijbloemen- prijzen dalen. De aspergetelers kun nen terugkijken op een goed seizoen. Bij een flink toegenomen aanvoer konden de veilingprijzen zich aardig handhaven, zodat de totale omzet hoger lag dan vorig jaar. Glasgroenten De tomatentelers worden momenteel gekonfronteerd met een sterke kon kurrentie op de buitenlandse afzet markten. In het binnenland wordt de konsumptie weinig gestimuleerd door het matige zomerweer. Als ge volg van deze beide faktoren daalde de veilingprijs van zowel ronde als vleestomaten vorige week nog ver der. Dit ondanks een nogal wat klei nere aanvoer van beide soorten. In België nam de aanvoer de laatste we ken echter weer sterk toe. Deze to maten vormen een grote konkurren tie op de Westduitse markt. Ook in de komende maanden lijkt het drin gen te worden op de Europese toma- tenmarkt. Andere produkten die vo rige week minder opbrachten zijn onder meer radijs, komkommer, koolrabi en courgettes. Voor de kassla is de situatie nog steeds be droevend. Met name lichte sla werd opnieuw doorgedraaid. Een positie ve prijsontwikkeling kan worden ge meld bij de augurken. Bij een iets kleinere aanvoer en een goede ex- portvraag kon de veilingprijs licht stijgen. Vollegrondsgroenten Op de groenteveilingen is vorige week wat meer kropsla van de volle- grond aangevoerd. Door het ontbre ken van een goede vraag leidde dat tot prijsdalingen. Ook ijsbergsla, waarvan iets minder werd aange voerd, bracht een lagere prijs op. De vraag naar bospeen heeft zich vorige week blijkbaar redelijk hersteld. Bij een grotere aanvoer kon namelijk een deel van de eerdere prijsdaling worden goedgemaakt. Teneinde de afzet te verbeteren kan vanaf deze week bospeen in meermalig fust ook in kleinere bossen worden aange voerd. Uit marktonderzoek is geble ken dat vooral de kleinere huishou dens hier prijs op stellen. Naast de bossen van 750 gram kan men nu te vens bossen van 500 gram in dit fust type aanvoeren. De teelt van bospeen vertoont de laatste jaren in ons land een forse groei. De vraag naar witlof neemt nu snel af. Dat blijkt duidelijk uit de prijsvorming: ondanks een nu al enkele weken da lende aanvoer loopt de prijs terug. Ook prei is de laatste weken aanzien lijk in prijs gedaald. Oorzaak daar van is ongetwijfeld de grote aan voer: vorige week kwam er bijna twee maal zoveel aan de veiling als vorig jaar in dezelfde week. De aan voer van spinazie neemt eveneens toe. De prijs bedraagt nu nog een derde van een maand geleden. De aanvoer van asperges bestaat nu al leen nog uit produkt dat gestoken wordt op de velden die dit jaar ge rooid moeten worden. Deze zeer kleine aanvoer wordt goed betaald. De aspergetelers kunnen terugkijken op een goed seizoen. Hoewel het aanbod ongeveer 7 procent groter was dan vorig jaar, bleef de gemid delde prijs maar 5 procent achter. Fruit Op de fruitveilingen is vorige week toch nog wat meer Golden Delicious en Jonagold aangevoerd. Beide ap pelrassen brachten dezelfde tot iets hogere prijzen op. Ook Lombarts bracht, bij een gehalveerde aanvoer, meer op. Wat betreft de peren, kon een aanzienlijke daling van de aan voer van Conference geen prijsver betering teweeg brengen. Bij het hui dige prijsniveau wordt nauwelijks het koelloon goed gemaakt. De Werkgroep Groenten en Fruit van de OECD verwacht dit jaar in Euro pa een aanzienlijk kleinere oogst van zomerperen. Met name in Italië zijn veel bomen gerooid om plaats te ma ken voor kiwi's. In Frankrijk is het slechte weer tijdens de bloei debet aan een teruggang vergeleken met vorig jaar van 25 procent. De aanvoer van vollegrondsaardbei- en is nu duidelijk over het hoogte punt heen. Vorige week daalde de aanvoer met bijna een kwart. On danks de flinke konkurrentie kon de prijs daardoor stijgen. Ook de zeer weinig aangevoerde kasaardbeien brachten iets meer op. De aanvoer van frambozen en rode bessen lag vorige week op een heel wat hoger niveau dan in de voorgaande week. De prijzen daalden en liggen aan zienlijk lager dan vorig jaar om de zelfde tijd. Bloemen en planten Op de bloemenveilingen was vorige week duidelijk te merken dat de vraag meer en meer onder druk komt te staan, nu het vakantiesei zoen weer is aangebroken. Ondanks de relatief lage temperaturen en een bijna gelijke aanvoer daalde de ge middelde prijs van snijbloemen ten opzichte van de voorgaande week met ongeveer 5 cent per steel. De markt van kamerplanten is vrijwel stabiel. Zowel de aanvoer als de prijs bleven vorige week ongewijzigd. Op de varkensmarkt was deze week sprake van een slechte stemming. Slechte afzetmogelijkheden en rui ming van voorraden leidden tot flin ke prijsdalingen. Ook het slachtvee bracht wat minder op, terwijl de prijs van de nuchtere kalveren over het hoogtepunt heen is. De zuivel- markt verkeert in een rustige stem ming. De laatste aardappelen van de oude oogst zijn toch weer in prijs ge daald. De markt wordt steeds meer beheerst door de nieuwe aard appelen. Runderen Op de Nederlandse veemarkten zijn de prijzen voor het slachtvee ge daald. Zo brachten de slachtkoeien en -vaarzen eind vorige week en be gin deze week zo'n 15 cent per kg geslacht gewicht minder op. Dit on danks een beperkte aanvoer. Ook de handel in slachtstieren had een lang zamer verloop tegen lagere prijzen. Dit houdt ongetwijfeld verband met de uitermate slechte binnenlandse handel in rundvlees. Er is momen teel zeer weinig vraag. Wat betreft de export van het rundvlees is op te merken dat er iets meer naar Frank rijk gaat, de prijzen worden echter niet beter. Ook de handel in melk en kalfvee had een traag verloop. De prijzen van nieuwmelkse koeien la gen nog weer iets lager. De handel in weidevee was iets rustiger gestemd tegen dezelfde tot wat lagere prijzen. Kalveren en schapen De prijzen voor nuchtere kalveren lijken nu over de top heen te zijn. Na enige weken van steeds stijgende prijzen, noteerden alle soorten en kwaliteiten begin deze week lager. In vergelijking met vorige week daalde de prijs ongeveer 50 cent per kg. Door deze ontwikkeling worden de topprijzen die precies een jaar gele den werden behaald, niet geëve naard. Bij de vleeskalveren was sprake van een rustige handel met weinig verandering in de prijzen. De verkoopprijzen van het vlees onder gingen ook niet veel verandering. Wel is duidelijk dat de afzet langza merhand moeilijker wordt, onder meer door het aanbreken van het va kantieseizoen. De handel in wolvee was overwegend rustig gestemd. De prijzen van slachtschapen handhaaf den zich op hetzelfde peil. Terwijl de slachtlammeren hier en daar licht onder druk stonden, was het opval lend dat de beste kwaliteiten in het juiste gewicht daarentegen duur worden verkocht. Weideschapen en -lammeren zijn op de meeste mark ten prijshoudend verhandeld. Wel tendeerde de markt naar een iets kal mere stemming. Varkens Op de varkensmarkt is de eerdere rustige stemming abrupt omgeslagen in een slechte stemming. "De animo is helemaal weg", aldus handels kringen. De beginnende vakanties, het slechte weer en het vlees uit de partikuliere opslag waren oorzaken van deze ontwikkeling. De prijzen van de Utrechtse varkensbeurs in Vleuten zijn vorige week vrijdag ver laagd met 10 tot 12 cent per kg. De ontwikkeling zette deze week door. Zowel in ons eigen land als op de buitenlandse markten is sprake van een moeizame situatie. Zo moesten de karkassen in vrijwel alle afzetlan den prijsdalingen van zeker 10 cent per kg inkasseren. Wat betreft de onderdelen bevonden met name schouders en hammen zich fors in de verdrukking. Hammen moesten in het binnenland 15 cent per kg toege ven. Op deze manier lijkt in korte tijd de recente prijswinst weer verlo ren te gaan. Voor de komende perio de zijn de vooruitzichten niet erg rooskleurig, omdat de ruiming van vlees uit de partikuliere opslag door zal gaan. Ook zal het aantal konsu- menten dat op vakantie is, nog toenemen. Zuivel De gehele zuivelmarkt verkeert mo menteel in een rustige stemming. Van de kaasmarkt worden wat af brokkelende prijzen voor oude kaas gemeld. De voorraad kaas is, gezien de tijd van het jaar, erg hoog. Dat maakt een stijging van de kaasprijs voorlopig erg onwaarschijnlijk. Ook de botermarkt blijft rustig. De voor raden worden veelal opgeslagen on der de garantieregeling, waarbij be kend is wat deze boter per 15 sep tember a.srkost. De konsumptie van boter is in de EG in 1986 met 0,2 kg per hoofd van de bevolking gedaald t.o.v. 1985 en bedroeg nog 5,8 kg. In Nederland werd gemiddeld 4,1 kg boter per hoofd van de bevolking ge geten. Nederland is één van de wei nige landen waar het boterverbruik steeg. In Denemarken b.v. steeg het margarineverbruik aanzienlijk. De melkpoedermarkt is in een wat rusti ger vaarwater terechtgekomen. Als Brussel geen wijzigingen in de resti tuties aanbrengt, zal er in de komen de periode waarschijnlijk weinig ver anderen. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt trokken de prij zen voor oude oogst tarwe verder aan. Ook voor de nieuwe oogst bleef de markt prijshoudend gestemd, on der invloed van de droogte in de VS. De prijzen van oude oogst gerst kon den zich nauwelijks handhaven door een gebrek aan vraag en de naderen de nieuwe oogst. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt is alweer een eind gekomen aan de prijshoudende stemming. Vooral de konsumptie- maten daalden begin deze week aan zienlijk. De nieuwe aardappelen ne men een steeds groter deel van de markt over. Veevoeders Van de markt voor veevoeder grondstoffen kan worden gemeld dat de tapiokaprijzen in een vrij ak- tieve markt regelmatig stijgen. Met name bij sojaschroot reageert de markt duidelijk op de weersomstan digheden in de Verenigde Staten. Regent het dan dalen de prijzen, wordt het weer droog, dan stijgen ze weer*. Parallel aan de ontwikkelin gen op de termijnmarkt in Chicago zakten de prijzen van maïsgluten- voermeel maandag jl. Zolang de weersomstandigheden niet drastisch veranderen zal de prijs evenwel niet echt onderuit gaan. Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in de vergadering vau 30 juni nieuwe kwa liteitsvoorschriften voor de appelva riëteiten Cox's Orange Pippin en Elstar vastgesteld. Aanleiding hiervoor is dat de prak tijk laat in het seizoen soms gekon fronteerd wordt met appelen waar van het uitstalleven te wensen overlaat. Volgens de nieuwe kwaliteitsvoor schriften moet de Nederlandse Cox's Orange Pippin klasse I vanaf 1 fe bruari tot 1 maart 1989 worden voorzien van een weekcode. Daarna is de verhandeling van klasse I ver boden. De Nederlandse Elstar klasse I moet vanaf 1 februari 1989 tot het eind van het seizoen worden voor zien van een weekcode. Fruitveiling CVZ 27 juni l/ml juli (tussen haakjes no teringen van dinsdag 5 juli). Golden Delicious: I 70/80 2 ton 1,20 (I 70/80 1 ton 1,19); tot.» klasse I: 8 ton 0,73 (tot. klasse II: 4 ton 0,72). Aardbeien: tot. klasse II: 1400 kilo 2,56 (70 kilo 5,60). Rode bes: kilo's: tot. kilo's II 9.000 kg/ 2,37 (4.500 kg 2,01); doos 200 gram: tot. doosjes I 18.000 doos 0,70 (200 doos 0,69); doos 500 gram: tot. doosjes I 24.000 doos 1,53 (1.000 doos 2,05). Bramen: doos 150 gram: tot. doosjes I 2.200 doos ƒ3,44 (500 doos 2,70). Frambozen: doos 200 gram: tot. doosjes I 30.400 doos 0,96 (4.500 doos 0,96). Zwarte bes: doos 500 gram: tot. doosjes I 1.308 doos 2,74 (900 doos 2,42). Kruisbes: doos 200 gram: tot. doosjes I 520 doos 0,65 (1.200 doos 0,47). Ro de kruisbes: doos 200 gram tot doos jes I 3.750 doos 0,90 (2.500 doos 0,81); kilo's tot. kilo's II -- (--). Aardappel-uitvoer en verwerking in mei Het produktschap voor aardappelen deelt mede, dat in de maand mei in totaal 128.000 ton aardappelen is verwerkt tot frites, puree, chips en andere konsumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 juni gekomen op 734.000 ton, tegenover 653.000 ton in 1987 en 556.000 ton in 1986. De uitvoer van frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappelen bedroeg in de maand mei 109.600 ton, terwijl de invoer van produkten overeen kwam met 4.500 ton verse aardappelen. Aardappelen in de Gemeenschap Na de onverwachte forse prijsstij ging van voorgaande week, was Rot terdam voor alle maten Bintjes in reaktie, zij het dat voor de grove aardappelen de prijsdaling beperkt bleef tot 1,per 100 kg en voor de fritesaardappelen toch nog tot 29,werd genoteerd. In de week tot 1 juli beperkte de handel op de termijnmarkt zich tot Bintjes 50 levering volgend jaar april. De note ringen voor deze positie liep in die week met bijna ƒ5,terug tot 33,20. De hier en daar overvloedi ge regenval is daar zeker debet an. Voorlopige cijfers van het EG- Statistiekbureau heeft een voorlopi ge raming van de aardappeloogst 1988 gepubliceerd. Geraamd werd een produktie van 38,7 miljoen ton, vergeleken met 41,25 miljoen ton vorig jaar. Het areaal zou zijn inge krompen van 1,48 tot 1,44 miljoen ha en de gemiddelde ha-opbrengst zou 26.900 kg bedragen vergeleken met 27.870 kg vorig jaar. Aardappe len van oogst 1988 verdringen gelei delijk aan overal de aardappelen van oogst 1987. Op de Duitse markt do mineert voorlopig Italië met de vroe ge aardappelen, doch neemt de aan voer van vroege aardappelen vanuit de Duitse teeltgebieden duidelijk toe. Uit Frankrijk worden regelma tig grote hoeveelheden primeurs naar de partnerlanden afgeleverd, vooral naar Engeland en Duitsland en vooralsnog in bescheiden mate naar Nederland, dat ook uit andere landen primeurs betrekt, daaronder Italië en Cyprus. Frankrijk blijft nog wel geïnteresseerd in goede frites aardappelen en importeert daarvan nog vrij regelmatig. In Engeland is de import wat teruggelopen, omdat ook uit de Britse teeltgebieden pri meurs in toenemende mate beschik baar komen. Situatie varkensmarkt De vrijdagavond opgestelde note ring van de Utrechtse varkensbeurs gaf aan dat voor de week tot 8 juli met een niet onbelangrijke daling van de varkensprijzen tekenend is. Voor levende varkens van 85/115 kg werd een daling verwacht van 10 cent tot 2,48-2,50 en voor geslach te varkens ongeklassificeerd, 68/90 kg een daling met 12 cent tot 3,04-3,06. De VEL V-notering ver wachtte een daling met 2 cent tot 2,42 en 2,40 voor het oosten des lands. De markt staat onder druk, als gevolg van een aanbod dat, ge meten aan de afzetmogelijkheden te groot is. Daarbij komt dat geleide lijk uit de p.o. voorraden varkens vlees in de markt gesluisd wordt. Daarbij komt het effekt van de va kanties in binnenland, zowel als in het buitenland, dat bepaald niet konsumptiestimulerend uitwerkt. Zo liep vanaf midden voorgaande week de varkensprijs in buitenland als gevolg van een teleurstellende vraag, al weer geleidelijk doch regel matig terug. In Frankrijk was dat in nog sterker mate het geval, afgaande op de noteringen in Bretagne. De veiling in Lokeren (België) liep ook terug vorige week. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 30 juni 162 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: luxe paarden van 2.825,— tot ƒ3.450,—; oude paarden van ƒ2.125,— tot 2.850,3-jarige paarden van 1.525,— tot 2.900,—; 2-jarige paarden van 1.525,— tot 2.500,veulens van 725,tot 1.300,hitten van 875,tot 1.800,—; pony's yan ƒ500,— tot 1.575,Shetland pony's van 375,tot 650,oude slacht- paarden van 4,30 tot 6,05 per kg.gesl.gew.; jonge slachtpaarden van ƒ4,55 tot ƒ6,10 per kg.gesl.gew. De handel verliep ma tig, prijzen gelijk. Schema biggenprijzen In de week van 11-7-1988 tot 18-7-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprijzenschema van 4 juli 1988 met 0,50 te worden verlaagd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,72. CVa CVZnieuws Het kleinfruitseizoen is in volle gang. Met uitzondering van de volle- grondsbramen zijn alle kleinfruitge- wassen te koop. De aanvoer blijft achter bij voorgaande jaren. Dit wordt enerzijds veroorzaakt door de afname van het areaal en anderzijds door de matige zetting van de Jonk heer van Tets. De prijsvorming blijft tot op dit moment redelijk goed: Rode bessen: 200 grams doos IA, middenprijs 56 ct; 500 grams doos IA, middenprijs 1,10; kilo's IIA, middenprijs 2,60. Frambozen: Glen Glova IA 200 grams doos, middenprijs 1,05; Schöneman IA 200 grams doos, middenprijs 1,30. Zwarte bessen: 200 grams dpos 1,50-1,70; 500 grams doos 2,50-2,70. Kruisbessen: rood 200 grams doos middenprijs 94 ct; groen 200 grams doos middenprijs 60 ct. Als het weer goed blijft mogen we verwachten dat de prijzen zich op een redelijk niveau zullen handha ven. De rode- en zwarte bessen wor den gekonditioneerd afgeleverd, de frambozen worden vanuit de koelcel verkocht, maar gezien de korte pe riode tussen aanvoer en verkoop kan de afleveringstemperatuur niet op het gewenste niveau gebracht worden. Op donderdag 30 juni is er met een zeer geslaagde bijeenkomst afscheid genomen van onze oud direkteur, de heer P.G. Vermaire. Zeer velen wa ren op deze bijeenkomst aanwezig, zodat het voor de familie Vermaire een onvergetelijke dag geworden is. 22 Vrijdag 8 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22