Droogte VS bewijst te ver doorschieten produktiebeperkende maatregelen zuidelijke landbouw maatschappij ti m m$g&*£ Adder Ganzenschade Pacht Voorlichting Onderzoek groot fruitteeltkomplex in Oost-Zuid-Beveland Manifestatie VRIJDAG 8 JULI 1988 76e JAARGANG NO. 3933 land- en tuinbouwblad Het is 35 jaar geleden dat Tholen getroffen werd door een zware hagelbui; maar donderdag 30 juni was het goed raak: ca. 2.000 ha. werd getroffen door grote hagelstenen. Binnen 20 minuten is een schade aan landbouwgewassen aangericht die voorlopig geschat wordt op bijna 2 miljoen. Het dagelijks bestuur van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering stelde zich dinsdag jl. van de situatie op de hoogte. Taxateurs van de OZH hebben vrijdag en zaterdag al een aantal percelen afgetaxateerd. Vooral in graszaad moet de schade snel worden vastgesteld. Ook in West Zeeuws-Vlaanderen wordt hagelschade gemeld. (Zie voor uit voeriger verslag elders in dit nummer). "De grote droogte momenteel in Noord-Amerika geeft nog eens aan dat in mondiaal verband (GATT) zowel als in Brussel en in Den Haag de politiek te ver is doorgeschoten met landbouwpolitieke beper- kingsmaatregeien. In z'n algemeenheid zijn de facto ren die de landbouwproduktie bepalen zwaar onder schat. Na alle maatregelen van de laatste jaren is de strategische wereldgraanvoorraad gezakt tot 70 da gen en dat is de kleinste voorraad sinds 6 jaar. Eén droge periode in een bepaald werelddeel en er is pa niek op de grondstoffen markten! "Dat is nu precies, zo zei algemeen voorzitter de heer H.C. van der Maas in zijn openingswoord bij de vergadering van het hoofdbestuur maandag 4 juli in Goes, waar wij practi ci, de theoretische politici altijd voor gewaarschuwd hebben. Oost-Indische doofheid was echter immer ons deel". Doelend op de bekrachtigde EG-prijsbesluiten vorige week stelde de voorzitter vast dat onze "eigen" minis ter van landbouw klaarblijkelijk ook lijdt aan dit euvel. Per saldo hebben die nl. verdergaande prijsverlagingen voor ons in Nederland opgeleverd (voornamelijk ver oorzaakt door marktbeleidsmaatregelen). Toch pleitte de heer Braks met verve (en als enige) in Brussel voor nog veel verdergaande negatieve prijsaanpassingen. Overigens kan als positieve noot worden toegevoegd dat bij de onderhandelingen de bewaarstaffel voor gra nen niet is gehalveerd maar dat de korting tot be perkt is geworden hetgeen 1 Vz minder prijsverlaging betekent.' Van een flinke adder onder het gras sprak de voorzitter bij de 3% extra medeverantwoordelijkheidsheffing bij granen. Hij stelde vast dat deze heffing moet worden betaald onafhankelijk van de uitkomst van de voorlopi ge oogsttaxaties. Als dan bij de definitieve raming de oogst op of onder de drempel van 160 miljoen ton blijkt te liggen, dan zal tot terugbetaling van deze hef fing worden overgegaan. "Het ministerie van land bouw zal dit moeten verzorgen en we maken ons daar zeer ongerust over want het kan wel eens zeer lang duren voor we ons eigen geld weer terug hebben", al dus de heer Van der Maas. Kritiek had de voorzitter op het kabinet dat het be schikbare budget voor ganzenschade aan landbouw gewassen wil beperken tot 1,7 miljoen, terwijl minister Braks als doelstelling kiest: "Nederland, ganzenland" en terwijl de schade het afgelopen jaar méér dan 2 mil joen bedroeg!! "Is het dan begrijpelijk dat ons wan trouwen groeit? Hij duidde hier naast de ganzenschade met name op de heroverweging van het pachtbeleid en op de privatisering van de voorlichting. Ten aanzien van de heroverweging van het pachtbe leid zei hij zich oprecht ongerust te maken over een on herstelbare aantasting van het continuatierecht. Daar mee dreigt een volledige ondergraving van het regulie re instituut pacht. Hij beklemtoonde dat het pachtinsti- tuut in het kader van onze internationale concurrentie verhoudingen een onmisbaar financieringselement is en ook moet blijven voor de grondgebonden land- en tuinbouw. De afdeling Zeeland/West Noord-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) wil in Oost Zuid-Beveland een groot fruitteeltkomplex op gaan zet ten. Bestaande fruitteeltbedrijven die verouderd of te klein zijn of een slechte struktuur hebben en eventuele nieuwe fruittelers zullen zich hier kunnen vestigen. De bedrijven in dit aaneengesloten komplex zullen ca. 12 a 15 ha groot worden. Het ligt in de bedoeling dat de grond wordt gepacht. Er is inmiddels reeds een werk groepje in het leven geroepen dat de plannen verder uit gaat werken. In deze werkgroep hebben zitting de NFO, de Rabobank, de SEV van de ZLM, het Konsulentschap te Goes en de veiling CVZ te Kapelle. Uit enige eerste verkenningen blijkt dat het idee van een groot fruitteelt komplex aan slaat. Zowel de Rabobank, institutionele beleggers als enige fruittelers hebben reeds positief ge reageerd op het NFO-initiatief. De heer M.J.A. Mol, sekretaris van afdeling Zee land/West Noord-Brabant van de NFO, vertelt dat het idee van een groot fruitteeltkomplex ontleend is aan het NFO rapport "Fruitteelt 2000". Uit oogpunt van struk- tuurverbetering van de fruitteelt in een aantal gebieden in ons land wordt daarin de suggestie gedaan tot cluster vorming van fruitteeltbedrijven over te gaan. Op veel be drijven zijn nl. de kosten te hoog door een te versnipper de ligging van de percelen. Een aaneengesloten bedrijf betekent minder kosten. In de praktijk kan verder in een groot komplex kostenbesparend worden gewerkt door o.m. gezamenlijke inkoop en door het gezamenlijk ge bruik van machines, werktuigen en eventueel gebouwen. Clustervorming heeft ook het voordeel van een onderlin ge positieve beïnvloeding van de ondernemers. Als bij komend voordeel kan verder de aanwezigheid van de nieuwe veiling in Kapelle worden genoemd. Deze week gaat de werkgroep de belangstelling bij de fruittelers in Zeeland en West Noord-Brabant peilen. Alle onderne mers krijgen een vragenlijst waarop zij hun eventuele be langstelling kenbaar kunnen maken. Tijd rijp De werkgroep doet momenteel in Oost Zuid-Beveland onderzoek naar de meest geschikte plaats voor het kom plex. Randvoorwaarden zijn dat er beregend moet kun nen worden en dat er een groot gebied van 120 a 150 ha kan worden gepacht. Wat dit laatste betreft zijn al de volgende mogelijkheden genoemd: Fagoed, zelf een grondbank oprichten, of pachten van een belegger. Be keken zal worden in hoeverre het komplex kan worden geïntegreerd in de landinrichtingsplannen in Ril- land/Krabbendijke. De heer Mol meent dat de tijd rijp is voor het opzetten van een fruitteeltkomplex. De grondprijzen zijn momen teel relatief gunstig en van de nieuwe veiling Kapelle mag een stimulerende invloed worden verwacht, immers CVZ zit momenteel aan een minimum oppervlakte fruit en daar is een uitbreiding van de produktie welkom. Medio augustus zullen de resultaten van de enquête in de werk groep worden besproken. Wat de privatisering van de landbouwvoorlichting be treft, blijft het wantrouwen in de zakelijke opponent (in deze kvyestie de Nederlandse overheid) aanwezig. "Dit ondanks een vergaande tegemoetkoming de laatste weken aan met name onze wens om in eigen verant woordelijkheid zo flexibel mogelijk invulling te kunnen geven aan de capaciteit en kwaliteit per sector en per regio". De heer Van der Maas wil daarom dat er over 4 of 5 jaar een evaluatie komt met brede raadpleging van de achterban. Blijkt daarbij dat de overheid haar af spraken niet na is gekomen dan moet als stok achter de deur een verbetering van de overeenkomst mogelijk zijn. De evaluatie moet zelfs eventueel kunnen resulte ren in een verbreking van de afspraken met de overheid. De algemeen voorzitter stelde terugkijkend vast dat de ZLM-Manifestatie 1988 in alle opzichten geslaagd kan worden genoemd. "Aan de tweeledige doelstelling, die voor ogen stond nl. het vasthouden en versterken van het zelfvertrouwen van onze leden, boeren en tuinders; en de PR-funktie naar buiten toe (laten zien wat we "willen" en "kunnen"), is op een goede en aantrekkelijke maar ook nuchtere manier voldaan". Hoogtepunt van de 3 daagse "happening" op Neeltje Jans was ongetwijfeld het bezoek van Zijne Koninklij ke Hoogheid Prins Claus. "Zijn interesse vóór - zijn kennis van zaken vèn en bovenal zijn bewogenheid mét onze sector, hebben ons getroffen. We zijn erg blij met deze aandacht en benadering van Prins Claus en vinden er (eens te meer) een bevestiging in dat onze rij ke tentoonstellingstraditie, ook in tijden dat zorgen over de toekomst terecht de meeste aandacht dienen te hebben, nimmer doorbroken mag worden!" In de persoon van de voorzitter Han Nieuwenhuijse bedank te hij de Manifestatiecommissie en de ZLM- medewerkers voor de voorbereidingen, voor de uitvoe ring èn voor het welslagen van deze mijlpaal in de ZLM-traditie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1