Droogte maakt farmers werkeloos Amerikaanse boeren bidden om regen Jan Werts - Noord-Dakota "Toen werd het juni en de zon was iedere dag weer wat heter. De bruine lijnen van de maisbladeren werden als maar breder... en iede re dag werd de grond zwarter....", aldus John Steinbeck in zijn be roemde boek "De druiven der gramschap" over het bikkelharde bestaan van de farmers in het Amerika van een halve eeuw geleden. Deze zomer vechten de boeren hier weer voor hun bestaan. Want de recente beruchte farmkrisis mag dan over zijn, nu slaat de natuur toe. Amerika droogt uit. Van het zuidelijke Nieuw Mexico tot noord oostelijk Pennsylvania en van Idaho tot het verre vruchtbare Cali- fornië bidden de boeren om regen. In vooraanstaande landbouwstaten als Noord-Dakota en Minnesota en armere streken als Georgia heeft het al bijna een jaar niet meer geregend. De meteorologen voorspellen dat de "droogte van 1988" even erg wordt als die van 1888. Intussen waait Amerika's meest vruchtbare grond als goedkoop woestijnzand over de droge vlaktes. Inmiddels heeft land bouwminister Richard Lyng 40% van het platteland tot noodgebied uitgeroepen. Regering en oppositie hebben tezamen een verbond geslo ten om de naderende ramp te bege leiden. "De boeren leven in de mid west en in het zuiden nog slechts van week tot week", zo zegt senator Pa trick Leahy, voorzitter van de land- bouwkommissie van de senaat. Het Witte Huis weet kennelijk geen raad met de situatie. "Bid voor regen", zo adviseerde woordvoerder Marlin Fitzwater dezer dagen namens presi dent Reagan. Oudere boeren beginnen verhalen te vertellen van een halve eeuw gele den. Toen teisterden zes achtereen volgende droge zomers het uit gestrekte midden en zuidwesten. Tienduizenden vluchtten uit de land bouw. 1980 en 1986 waren ook al weer erg droge jaren. Als de droogte nog lang voortduurt begint de hele Amerikaanse samenleving haar ef- fekten te voelen. Die zullen ook in Nederland merk baar worden, zou de verdubbeling van de sojaprijs op de beurs in Chi cago voortduren. Om meer zicht op de situatie te krijgen stapten wij naar de staten Noord- en Zuid-Dakota waar het dagelijks meer dan 35 gra den heet is. Niks doen troef In de golvende regio rond de stad Bismarck leer ik dat het tenminste 400 mm regenval vraagt om goede tarwe te oogsten. Mike Vetter (50) wijst met een bijna verontschuldi gend gebaar naar hun honderdkop- pige veestapel, daaronder in de val lei. "Vorige week had ik er nog 130. Maar wij hebben er al tientallen ver kocht aan de slager. Ze vragen hier al 100 dollar (200 gulden) voor een baal hooi van 1000 pond. Ik heb geen hooi en binnenkort ook geen weiland meer. Hoe komen wij de ko mende winter door?" Bij Vetter is de melkgift van de over gebleven dieren gehalveerd. Maar hij heeft tenminste nog enige op brengst. Ten zuiden van de plaats Napoleon in Kintyre maken wij ken nis met Anton Deleier. "Wij hebben 600 ha land in exploitatie en toch niets te doen. De grootste helft was bebouwd met wintertarwe. Die is wel opgekomen. Maar daar is het ook bij gebleven. Ik heb helemaal geen tarwe te oogsten. Onze maai dorsers blijven in 1988 in de han gar", aldus Tony Deleier. Zijn voorvaderen boerden hier als pioniers afkomstig uit Duitstalig Rusland al sedert 1890, totdat Tony en zijn echtgenote Elvira in 1960 de boel overnamen. Hun afkomst hou den zij zoals heel veel boeren in deze streek vast door thuis Duits te spre- 12 ken. Zij beleven daarbij een traditio neel Katholicisme dat hun dagelijkse bestaan bepaalt. Daartoe hebben zij na de oorlog zelfs een pastoor die uit de Sovjet-Unie was gevlucht aange trokken. Tony Deleier gaat nu bijna iedere morgen naar de mis om voor regen te bidden. Maar hij zegt erbij dat het ook wel een beetje is om zin vol bezig te zijn. "Normaal zaten wij nu dag en nacht op de maaidor sers. Maar wat heb ik te doen nu de oogst een jaar overslaat? De mais is niet eens uitgekomen. Stil zitten le vert nog het meeste op omdat je dan ook niets kost", aldus Deleier. Je- ford Burgad woont mijlenver van Napoleon met zijn Rozemarie in een fraaie en grote bungalow die qua af metingen verraadt dat zij een reeks kinderen hadden. Vandaag zet al leen de oudste kleinzoon hier de boel overhoop. Burgad zit kranten en weekbladen te lezen. Hij heeft ook al tijd genoeg voor een gesprek met de reporter uit het verre Holland. "Het is een geweldige tegenvaller. Wij hebben voor 20.000 dollar (dol lar is 2 gulden) zaaizaad en kunst mest in de grond gestopt. Meer dan 500 ha zomertarwe, waarvan ik denk dat we nog geen 20 ha kunnen oogsten. 400 ha zonnebloemen, maar die heb ik nog niet eens durven inzaaien. 300 bunder mais, die ga ik morgen zaaien als het maar gaat re genen. Niet voor de korrelmais, want daarvoor is het te laat. Wel om in te kuilen, want wij hebben ook nog zo'n 500 stuks mestvee", aldus Burgad. Overschotten Farmer Burgad ergert zich nogal aan de dagelijkse berichtenstroom als zouden de voedselprijzen binnen kort fors omhoog moeten. "Ziet u die rij silo's daar? Ze zitten bijna al lemaal tot boven toe vol met granen. Ik heb hier nog voorraden tarwe van 1982 en alle daaropvolgende oogsten. De regering heeft nog graan destijds van mij gekocht. Net als zoveel andere farmers mag ik het voorlopig opslaan. Daarvoor krij gen wij maandelijks een vergoe ding", aldus Burgad. Nu ziet de hele wereld eens hoe ver standig het was dat wij zogenaamde overschotten produceren", zo gaat Burgad voort. "Wij zijn dankzij de goedkope dollar en de subsidies van de regering nu bezig de op een na grootste export van granen te reali seren. Zo heroveren de Verenigde Staten weer markten op de Europese Gemeenschap. Het zou wel buiten gewoon stom zijn als onze regering nu ingaat op de drang van de Ameri kaanse Nationale Bakkers Associa tie om de export van bloem en tarwe te gaan beperken. Dit om zoge naamd de Amerikaanse voorraden op peil te houden. Dan verliezen wij juist weer klanten aan de konkurren- ten in West-Europa en elders", zo voorziet Burgad. Overigens heeft minister Lyng al la ten weten dat de export "onder geen enkele omstandigheid" zal worden beperkt. Het blijft - droogte of geen droogte - de bedoeling van de Ame rikanen om dankzij de goedkopere dollar zoveel mogelijk buitenlandse markten op de Europese Gemeen schap te heroveren. Tegelijk onderstreept Burgad dat de financiële nood onder een deel van de boeren geweldig nijpend is. Wij waren net bezig overeind te krabbe len van de farmkrisis die zeven jaar heeft geduurd. De boeren met jonge of grote gezinnen en veel schulden bij de bank overleven dit lang niet allemaal. Al die tarwevoorraden zijn niet (meer) van de boeren, maar van de regering. Door de schaarste zal men de silo's nu leeg komen maken, zodat onze vergoeding voor de opslag ook wegvalt. Niettemin juich ik het opruimen van die overschot ten toe. Dat schept weer mogelijkhe den voor graanproduktie in de toe komst", zo noteer ik. Intussen hobbel ik met Burgad in zijn truck over de velden. Ineens be grijp ik waarom politici uit Was hington die dit rampgebied kwamen bezoeken eerst niet onder de indruk raakten. De graanvelden zijn name lijk niet verbrand door de zon. De tarweplantjes staan er zelfs fris groen bij. Maar ze zijn hoogstens 4 cm hoog geworden. Niet de halve meter die ze anders in de eerste week van juli zouden bereiken. Niemand heeft mij overigens een verklaring voor dit verschijnsel gegeven. Even later rijden wij door een onaf zienbare prairy: de weilanden van Burgad. "Hier haalde ik vorige zo mer ineens 129 balen hooi van elk 1000 pond. Nu maar 6. Wat moet ik met 6 balen hooi en enkele honder den stuks vee?", aldus de boer. Veel veehouders laten hun vee gezamen lijk op de prairy grazen. Wallace Carson is voorzitter van de MacKen- zie County Grazing Organisatie in Noord-Dakota. In zijn club is al ruwweg 1/5 van de 25.000 weiderun- deren afgeslacht wegens gebrek aan gras. "Binnen een afstand van 1000 km is er tegen betaalbare prijzen geen hooi meer te vinden", aldus de heer Carson. Kansas is de grootste Amerikaanse tarwetelende staat. "In Kansas is de oogst vrijwel binnen", zo vertelt Linda Curry. "De weilanden liggen er hier bruingebrand en totaal ver droogd bij. De tarwe-oogst in deze "broodmand" van Amerika is te gengevallen, maar het is niet zó slecht als men had voorspelt", aldus mevrouw Curry. Zij leidt vanuit het dorpje Scandia een organisatie van kleinere boeren die met de onder gang worden bedreigd en daartegen in opstand zijn gekomen. Volgens mevrouw Curry vormen de oudere boeren in deze hittegolven een extra probleem. Amerika kent geen alge mene AOW. Veel kleine boeren moeten tot hun dood werken. Be jaarden van boven de 65 blijken slecht in staat om onder temperatu ren van tegen de 40 graden zoals het hier nu vaak is, op het land of in de stallen te werken. Grondstoffenmarkten Op de graanbeurs van Chicago wrij ven de speculanten zich volgens het betrouwbare persbureau AP al da gen in de handen. Zij verwachten aan deze agrarische ramp veel te zul len verdienen. Dag na dag lopen de prijzen van alle granen en andere grondstoffen voor menselijke en dierlijke konsumptie verder op. Het aantal handelaren is de afgelopen maanden met 40% gestegen. Een deel van hen gokt bij het leven, in de hoop snel schatrijk te worden. "Water is hier een vies woord. Toen de radionieuwsdienst enkele dagen geleden meldde dat het wellicht zou gaan regenen kelderden de prijzen van de soja in enkele minuten. Daags daarna gingen ze weer de hoogte in", aldus een woordvoerder op de beurs. De officiële statistieken en prognoses geven hem gelijk. Ze leren dat weliswaar in sommige re gio's de hele oogst opgegeven moet worden, maar tegelijk elders wel re delijk geoogst wordt. Het weer kan bovendien de komende weken nog veel goed, dan wel kapot maken. De omvang van de ramp is met andere woorden nog niet te overzien. Op 11 augustus komt het ministerie van landbouw in Washington met tamelijk definitieve voorspellingen over de oogst van mais, tarwe en &o- ja zijnde de meest bedreigde belang rijke gewassen. Mais is het belang rijkste. De hele Amerikaanse (plus een grote buitenlandse) runder-, varkens-, pluimvee- en melkveesta pel krijgt mais via het veevoeder. Voor mais noch tarwe voorziet men grote problemen omdat de voorra den voor vorige oogsten nog zo groot zijn. Met soja ligt de zaak an ders. Daar zijn de reserves kleiner dan ooit sinds tien jaar. Nevenverdiensten Voor de gezinsbedrijven (drie op de vier Amerikaanse boeren) is het een geweldig voordeel dan zij veel ne venverdiensten hebben. Farmline Magazine, blad van het departement van landbouw in Washington DC, leert ons dat in jaren als 1988 veel meer dan de helft van het inkomen bestaat uit neveninkomsten. De boer, zijn vrouw, zijn kinderen, zij werken vaak elders. Dat maakt hun bestaan ekonomisch veel stabieler. Zelfs op de middelgrote bedrijven met een omzet van ruwweg een half miljoen gulden jaarlijks, verdient men toch nog 30.000 gulden elders. Dankzij dat neveninkomen redden veel boeren het nu. Hooi-telefoon Intussen heeft de droogte allerlei on voorziene gevolgen. In de getroffen gebieden leren meer jongelui door. Op de farm thuis lopen zij dit jaar toch maar in de weg. "Nu vader met faillissement wordt bedreigd wil de zoon soms lie ver naar de universiteit en later geen boer worden", zo meent James Schobel, president van de Mayville universiteit van de staat Noord- Dakota; Minister Lyng (Landbouw) heeft in Washington DC een telefoonnet geopend, waar boeren gratis mogen vragen en klagen. De minister streeft ernaar alle oproepen binnen 24 uur te beantwoorden; De regering heeft ook een zoge naamde "hooi-telefoon" geopend. Die moet over het hele land vraag en aanbod dichter bij elkaar brengen; De droogte brengt een onrustba rende toename van allerlei schadelij ke en soms gevaarlijke insekten met zich mee. Ook spelen allerlei nieuwe planten en dierziekten op. Overleven Later op de avond eet ik met het ge zin van Tony en Elvira Deleier (al leen de jongste drie van de negen kinderen zijn nog thuis). Daarna zwerven wij over het uitgestrekte erf. Ik krijg van de boer en zijn vrouw een filosofie mee die het ver tellen wel waard is. "De spanningen onder boeren ne men nu met de dag toe. Wij moeten voorkomen dat er hier of daar nog gekke dingen gaan gebeuren. Tege lijk voel ik hoe wij, ondanks deze te genslagen, in ons gezin eerder naar elkaar toe groeien. Dat speelt ook in onze parochie. Wij zijn daar nog maar met 29 gezinnen. Want het platteland is hier al jaren aan het leeglopen. De mensen beginnen nu weer in te zien dat het leven toch uit meer bestaat dan hun bankrekening of het aantal auto's dat op het erf geparkeerd staat", zo meent Deleier. "Ik hecht niet zoveel aan geld. Ben eigenlijk veel banger dat de spannin gen het gezinsleven gaan aantasten. Maar wij hebben geweldige ervarin gen achter de rug. In 1960 nam ik dit bedrijf over. Dat was ook zo'n droogtejaar. In 1961 ging vervolgens de hele oogst in een hagelstorm ten onder. Wij zaten toen diep in de schulden en volop in de kleine kinde ren. Lange tijd heb ik toen overwo gen de farm aan de kant te doen en weer beroepsmilitair (mijn jeugdbe- roep) te worden. Wij hebben die kri- ses doorstaan en dat zal nu ook weer lukken. Maar hoe gaat het met de jongeren, die veel dieper in de schul den steken? En wat met de werkne mers op de grote graanelevators? Voor hen is er hier deze zomer niets te doen. Ik vrees dat zij ontslagen worden. Dat zal ik toch heel erg vin den", aldus Tony Deleier. Vrijdag 8 juli 1988 "Wat moet ik met zes balenhooi en enkele honderden stuks vee?", aldus de boer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12