Komkommertijd prijsvorming tuinbouwprodukten Voor bijna 2 miljoen hagelschade op Tholen Hoofdbestuur konstateert veel open einden bij privatisering landbouwvoorlichting Overproduktie en milieuproblemen landbouw eisen ingrijpen provincie Noord-Brabant Laatste advies externe projektgroep sociaal-ekonomisch beleid Gasafname Hoofdbestuur neemt scherp stelling tegen nota ganzenbeleid Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij kan zich in grote lijnen vinden in de afspraken die er tussen het Landbouwschap en het ministerie van Landbouw zijn gemaakt ten aanzien van de privati sering van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Er komt een zelf standige onafhankelijke voorlich tingsdienst die zodanig ingericht wordt dat efficiënt en flexibel kan worden ingespeeld op de voorlich tingsbehoefte in de verschillende takken van de agrarische sektor. Het bestuur van de stichting zal bestaan uit 8 leden waarvan 3 worden be noemd door de minister van land bouw en 4 door het Landbouw schap. De voorzitter zal op voor dracht van het Landbouwschap wor den benoemd door de Minister van Landbouw. Wel konstateert het hoofdbestuur dat er aan de opzet nog veel open einden en vraagtekens kleven o.m ten aanzien van de financiering. Ver der wordt vastgesteld dat het moei lijk is thans reeds standpunten in te nemen over zaken die pas over ca. 15 jaar effektief worden. Mede daarom hecht men er aan dat er over ca. 4 a 5 jaar een kritische evaluatie plaats zal vinden. Zijn bijvoorbeeld be paalde afspraken niet nagekomen of blijkt de eerste lijnsvoorlichting drastisch te kunnen worden inge krompen door automatisering en of een daling van het aantal bedrijfs- hoofden dan dient een aanpassing van de dienst plaats te kunnen vin den om het landbouwbedrijfsleven te vrijwaren voor te hoge financiële lasten. Verder dient ook de voorlich ting bij de kleine teelten en takken nadrukkelijk aan de orde te komen. Tenslotte wordt beklemtoond dat er bij de regionale indeling van de dienst vastgehouden moet worden aan het Zuidwestelijk kleigebied als één geheel. Overige zaken Naar aanleiding van een brief van de afdelingen Breda-Roosendaal en Wouw-Ossendrecht, waarin wordt meegedeeld dat men tegen de bouw van een nieuw kantoor is en waarbij wordt voorgesteld de ledenraad over deze materie te raadplegen, merkte het hoofdbestuur op dat de leden raad geïnformeerd kan worden over de gang van zaken bij plannen tot nieuwbouw maar dat het hoofd bestuur daarover beslist. Kennis werd genomen van een brief waarin een groot deel van het ZLM perso neel in Goes zich eveneens uitspreekt tegen nieuwbouw. Op basis van een besluit in de vorige hoofdbestuurs vergadering is aan de architekt op dracht gegeven voor een voorlopig schetsontwerp met kostenraming dat in de eerste helft van augustus ge reed zal zijn. Alsdan zal het hoofd bestuur zich wederom over een ver dere voortgang uit kunnen spreken. ZLM-Manifestatie In een terugblik op het verloop van de ZLM-Manifestatie wordt vast gesteld dat deze erg goed is verlopen. Uit voorlopige berekeningen kan worden opgemaakt dat er mogelijk een klein financieel overschot zal zijn. De gevolgen van de overproduktie in de landbouw, de milieuproblemen vanwege het overschot aan mest en de verzuring maken een doorbraak in het beleid onafwendbaar. De pro vincie dient een aktieve, integrale aanpak vanuit de landbouw-, ekonomische-, ruimtelijke ordenings- en milieuproblematiek te ontwikkelen. De landbouwsektor is voor Brabant van enorme ekonomi sche betekenis terwijl zich nergens anders in Europa zich in zo gecon centreerde vorm het mestoverschot en de verzuring van bodem, water en lucht aandienen. Dat staat te lezen in het laatste ad vies dat de externe projektgroep sociaal-ekonomisch beleid van de provincie Noord-Brabant aan het College van Gedeputeerde Staten uitbracht. De externe projektgroep had tot taak om de voortgang van het sociaal-ekonomisch beleid van de provincie te bewaken. De pro jektgroep geeft haar mandaat terug aan G.S. omdat haar taken in toene mende mate gelijk lopen met die van het Sociaal-Ekonomisch Overlegor gaan Brabant. De projectgroep stelt voor om op landbouw-economisch terrein te sti muleren dat de financiering van mestverwerking verbetert, luchtwas- verplicht te stellen bij de nieuwbouw van stallen en daarvoor stimuleringssubsidies te geven, een schaduwscenario voor de verminde ring van de veestapel te ontwikkelen en uit te voeren als blijkt dat de mest in de komende jaren niet verwerkt kan worden en haast te maken met de aanwijzing van bodembescher- mingsgebieden en het oprichten van een fonds voor de schadevergoedin gen aan bedrijven. Op het gebied van de ruimtelijke or- deningsgebied stelt de projektgroep voor een gebiedsgericht beleid te voeren waarbij gebieden worden aangewezen waarin de landbouw zich optimaal kan ontwikkelen en in andere gebieden natuur- en recreatie ontwikkeling te bevorderen. Het uit de produktie nemen van grond om de gewenste structuur te bevorderen moet daarbij niet geschuwd worden. In het kader van de milieuzorg moet de uitbreiding en nieuwbouw van veehouderijbedrijven worden verbo den totdat de ammoniak-uitstoot in heel Brabant is teruggebracht tot aanvaardbare hoogten. De projekt groep wil kunstmest onder de regels van het dierlijke mestoverschot laten vallen. Nieuwvestigingen van vor men van bedrijvigheid (pelsdierfok- kerijen b.v.) die het mestoverschot vergroten moeten voorkomen wor den. Ze wil het injekteren van mest verplichten, omdat dit op korte ter mijn een vermindering van de am- moniakuitstoot oplevert. Bij de gebiedsgerichte benadering wordt een model gehanteerd. West- Brabant is in deze optiek een gebied met matige milieubelasting met een wisselende ekologische betekenis en een wisselende landbouwstruktuur. Midden-Brabant is een gebied met een hoge milieubelasting, een relatief grote ekologische en rekreatieve be tekenis en een wisselende landbouw- produktiestruktuur. Oost-Brabant is een gebied met een zeer hoge milieu belasting, een relatief geringe ekolo gische betekenis en een sterke land- bouwproduktiestruktuur. Voor gesteld wordt om de aanpak van de problematiek aan deze algemene ka rakteristiek aan te passen. In het tuinbouwverslag stelde de heer G.P. Sterrenburg bij afwezig heid van de voorzitter van de tuin- bouwkommissie de heer C. Hame link vast dat er wat de prijsvorming in de tuinbouw betreft sprake is van de zogenaamde komkommertijd. De prijzen van vooral de glasprodukten staan zeer onder druk. Hiervan wa ren er de laatste week topaanvoeren. De vollegrondsprodukten waren over het algemeen nog redelijk in prijs. De heer Sterrenburg deelde verder mee dat het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen (CBT) in de maand juni gestart is met een proef, waarbij de binnenlandse handel klasse I pro- dukten in meermalig fust kan afne men. De proef, die loopt tot het eind van het seizoen, is beperkt tot kom kommer, paprika en aubergine. In principe komen alle sorteringen van deze produkten in aanmerking voor deze regeling. Voor de komkommers zal dit neerkomen op de lagere sorte ringen. Sterrenburg: "Eindelijk is dan door het CBT ingespeeld op de Vrijdag 8 juli 1988 verlangens van de binnenlandse han del die ingenomen is met deze rege ling. Men kan op de verpakkings- kosten enorm besparen. Ook de teler vaart er wel bij. Zo worden de lagere sorteringen van de komkommers, aangevoerd in meermalig fust, nu al lemaal verkocht, terwijl ze in eenma lig fust worden doorgedraaid het geen voor deze tijd een "normaal" verschijnsel is. Hij vroeg zich wel af waarom het altijd zo lang moet du ren voordat men op zulke verlangens inspeelt. Het is toch in ieders belang, meer handel, minder doordraai. De proef verloopt tot op heden zeer be vredigend, handel zowel teler zijn er mee ingenomen. Rond de kleine gasafname-regeling blijven, zo konkludeerde Sterren burg, nog steeds knelpunten bestaan. Overeengekomen is dat de kompensatie per m3 voor de verbrui kers onder 30.000 m3 zal worden be paald door het verschil te nemen tus sen het klein verbruikerstarief en de tuinbouwgasprijs, zoals deze bij een afname van 30.000 m3 in het eerste kwartaal van ieder jaar bestaat. De ze formulering was zo gekozen om een vloeiende overgang te doen ont staan en daarmee het affakkelen van gas uit de wereld te helpen. De af trek van 8.000 m3 beneden het ver bruik van 30.000 m3 bleef echter bestaan. Om een soepele overgang bij 30.000 m3 te krijgen zou er op ba sis van het eerste kwartaal 1988 2.400,— (30.000 m3 X 8 ct./m3) moeten worden uitgekeerd aan een tuinbouwgebruiker die net onder de 30.000 m3-grens blijft. Op grond van de gemaakte afspraken wordt echter maar gekompenseerd: 30.000 - 8.000 m3 22.000 m3 x 8 ct. 1.760,In deze situatie wordt het toch nog aantrekkelijk om de gaskraan open te laten staan tot aan de 30.000 m3 hetgeen nu juist niet de bedoeling was, aldus Sterrenburg die zijn overzicht besloot met de konsta- tering dat de problemen met het ASF voort schijnen te duren. Het gaat hier vooral om de vraag of er wel of geen sprake is van gezagsver houding bij gelegenheidsarbeid. Het ministerie van landbouw zal tot 1993 alle kosten van de landbouw voorlichting voor zijn rekening ne men. In de tien jaar daarna groeit het aandeel van de landbouw in de financiering van 5 procent tot 50 procent. Dat is op 6 juli afgesproken in het maandelijkse gesprek van het Landbouwschap en minister Braks. Het Landbouwschap heeft aange kondigd de gang van zaken rond de privatisering tussentijds te evalueren in verband met eventuele wijzigin gen. Minister Braks heeft hiervan kennis genomen. Het ministerie zal extra voorlichting geven over de aankoop van grond en melkquota. Aanleiding is het feit dat van ruim honderd melkveehouders de transac tie ongeldig is verklaard en het quo tum is ingetrokken. Deze melkvee houders hebben allen een bezwaar schrift ingediend wat volgens de mi nister betekent dat hun zaak nog eens zorgvuldig bekeken zal worden. Pachter of verpachter In de voorlichting zal ook aandacht zijn voor de vraag wie eigenaar is van het melkquotum: de pachter of de verpachter. Uit de pachtwet valt af te leiden. Zo vindt de minister, dat produktierechten aan grond zijn gebonden. Desondanks zijn pachter en verpachter vrij om af spraken te maken over verdeling van het quotum, bijvoorbeeld als de pachter investeringen heeft gedaan. Volgens cijfers van het ministerie van landbouw hebben tot nu toe 150 boeren zich aangemeld voor de op koopregeling voor melk. Het gaat hierbij om 10 miljoen kilo melk. Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij maakt zich zorgen over het ganzenbeleid zoals het ministerie van Landbouw dat heeft aangekondigd in de onlangs gepubliceerde nota "Nederland Ganzenland". Het Rijk heeft daarin het voornemen aangekondigd om 1 miljoen te willen besparen op het jachtfonds. Deze bezuiniging dreigt ten koste te komen van de jachtge- bruikers en de grondgebruikers. Het hoofdbestuur neemt daar scherp stelling tegen. De voorzitter van de kommissie grondgebruik van de ZLM, de heer J. Nieuwenhuyse, stelde een en ander aan de orde bij de vergadering van het hoofdbestuur maandag 4 juli jl. in het Landbouw- huis te Goes. De heer Nieuwenhuyse pleitte er voor de ganzen zoveel mogelijk te la ten fourageren in natuurgebieden. "Maar dat kost het rijk kennelijk te veel met gevolg dat de dieren zich te veel verspreiden hetgeen uiteindelijk ten koste gaat van de akkerbouw". Kritiek is er ook op de nota waar de ze stelt dat de grondgebruiker pas voor schadevergoeding in aanmer king komt wanneer hij aan kan to nen dat alles in het werk is gesteld om schade te voorkomen. In de praktijk is aan deze voorwaarde erg moeilijk te voldoen. Het hoofd bestuur blijft er onverkort aan vast houden dat net zo als tot nu toe on evenredige schade door ganzen ver goed zal moeten worden aan gedu peerden. Donderdag 30 juni jl. viel er op Tho len tijdens een onweersbui 16.45 uur) in een tijd van 20 minuten veel regen 30 mm), tevens ging deze bui gepaard met windstoten en grote hagelstenen. Over een strook vanaf St. Maartensdijk - St. Annaland naar St. Philipsland van in totaal 2.000 ha. is een flink aantal boeren ernstig gedupeerd. Vrijdag was er bij de hagel verzekeringsmaatschappij en al een groot aantal claims binnen. tig geschat op 80.000,Uiter aard is van belang welk weertype er de komende dagen c.q. weken komt. Wanneer het blijft regenen ziet het er voor erwten en uien minder goed uit in verband met schimmel en dergelij ke. Vrijdagmorgen lag er om 9 uur nog hagel op verschillende plaatsen! De grootte van de stenen was wel ver schillend maar stenen van l'/2 cm. doorsnee waren geen uitzondering. Met recht werd gesproken van stuk- Zoon Johan Breure met de zwaar beschadigde bieten. Bij maatschap C. Breure te St. Maar tensdijk is er veel schade aan aardap pelen (Bintje) en bieten, en de erwten kunnen hoogstwaarschijnlijk als ver loren worden beschouwd, in elk ge val voor de conservenindustrie. Ook op zich minder beschadigde peulen, vertonen wanneer ze worden ge opend beschadigde en bruine erwten. Een voorzichtige, voorlopige schat ting over de percelen aardappelen 81/2 ha.), erwten (5 ha.), bieten (5 ha.) terwijl de 1 ha. uien en IVi ha. violenzaad als verloren moeten wor den beschouwd. De totale schade over deze 5 percelen wordt voorzich- ken ijs. Maatschap Breure is verze kerd tegen hagelschade. Nog een meevaller bij dit bedrijf, als ten minste van een meevaller gesproken kan worden is dat de 2 percelen wat latere graszaad soorten aan de rand van de bui gelegen waren en de minste schade geleden hebben. Ook bij fruitteler L. Breure die aan grenzende percelen fruitbomen heeft, is de schade groot. Vanaf St. Maartensdijk richting St. Annaland hetzelfde beeld te zien. Daar sneuvelden vele percelen bloe men. Zelfs oudere boeren hadden dit, in deze omvang, nog nooit gezien. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11