Hoofdbestuur: braakregeling breekt roodvleesmesters zwaar op Trekker-Trek wedstrijden Biezelinge Weersomstandigheden gunstig voor melkveehouderij Hoofdbestuur ZLM zet vraagtekens bij uitwerking motie Voorhoeve/De Vries Minister Braks grijpt niet in bij eventuele uitbreiding pelsdierenfokkerij Hoofdbestuur ZLM kritiseert kontrole gelegenheidsarbeid ASF Wijziging pachtwetgeving vereist behoedzame aanpak Landbouwschap: "Pachtwet niet afschaffen". In de hoofdbestuursvergadering van de ZLM, maandag 4 juli jl. in Goes, wees de heer P.A. Boll, lid van de veehouderijkommissie, op de verre van rooskleurige situatie in de rood- vleesmesterij. De interventieprijs die als ondersteuning voor rood vleesmesters gold ligt voor de R, en Rt klasse op rond 7,per kg. In deze klasseringen worden 55% van alle gemeste stieren geklasseerd het geen een geweldige aderlating bete kent voor deze tak, die anderhalf jaar geleden nog voor dezelfde klas sering 9,40 maakte. Er wordt nog steeds verder getornd aan het interventiesysteem. De COPA-werkgroep benadrukt dat el ke afzwakking van het interventiege- beuren gepaard dient te gaan met een verhoging van de huidige premie per vleesstier. De premie is, zoals be kend, destijds in het leven geroepen als kompensatie voor het verlagen van de interventieprijs voor manne lijke dieren. Als een ander negatief punt voor deze tak noemde Boll de stijging van de krachtvoerprijzen, waardoor de marges van het eindre sultaat nog negatiever worden. Extensieve beweiding Een bijzonder zorgelijke ontwikke ling is bovendien de invoering van de braakregeling. Daarbij kan het uit de produktie genomen bouwland ge bruikt worden voor extensieve be weiding. In een dergelijk geval wordt 50% van de normale braakvergoeding (zijnde 50% van 1.500,ver goed. Vanwege deze regeling zal er een stimulans uitgaan tot verhoging van de rundvleesproduktie in de EG hetgeen een slechte zaak is voor het mesterijgebeuren in ons land. Want met name Frankrijk en Portugal, waar de grondprijs laag is, zullen daar massaal op reageren. De Ne derlandse grond is te duur om van deze regeling te kunnen profiteren, aldus de heer Boll. Het hoofd bestuur benadrukte dat de SLOM- kwestie duidelijk een EG- verant woordelijkheid is. Verder werd erop gewezen dat er voor een sanering van deze tak in het kader van de extensiveringsregeling 2 mil joen beschikbaar is. Deze sanerings regeling zal waarschijnlijk vanaf 1 januari 1989 effektief worden. Varkens- en kippenhouderij De heer D. Hannewijk sprak bij de varkens- en kippenhouderij van een rampzalige situatie aan het prijzen- front. Schrale troost is dat er op ter mijn een vermindering van het aan bod lijkt te komen. Dat zal een posi tieve uitwerking kunnen hebben op de prijzen. In de provincie Zeeland is over 1987 in het kader van de overschotheffing bij mest slechts 120.000,be taald. Hannewijk stelde dat een der gelijk bedrag alleen al aan kosten weg gaat en pleitte er daarom voor de provincie Zeeland buiten de wer: kingssfeer van de mestoverschothef fing te brengen. Schapenhouders Het hoofdbestuur van de ZLM gaat akkoord met een verzoek van de Zeeuwse Vereniging van Schapen houders om vertegenwoordigd te zijn in de kommissie Veehouderij van de ZLM. De Zeeuwse Vereni ging van Schapenhouders meent dat recente ontwikkelingen in de scha penhouderij het lidmaatschap van de kommissie rechtvaardigen. De schapenbelangen vereniging heeft 183 leden waarvan naar schatting ca. 100 leden lid zijn van de ZLM. Zaterdag 2 juli j.l. werden in Kapelle op het land van de heer I. v.d. Maas weer de voor het Nederlands kam pioenschap meetellende Trekker- Trek wedstrijden gehouden, waarop zo'n 4.000 mensen afkwamen. Er deden trekkers uit het gehele land aan mee, waaronder enkele Europe se kampioenen. Ondanks een opont houd vanwege een bui - waarin de baan met een zeil werd afgedekt - verliepen de wedstrijden in de diver se klassen goed. De kwaliteit van de baan was prima. De uitslag: 3.4 ton, vrije klasse: 1. Renosuurus; 2. Alligator; 3. Asterix. Super standaard: 1. Deer Hunter; 2. Bits'n pieces; 3. Brutus. 4.4 ton, vrije klasse: 1. It Kypmansje; 2. Green Spirit; 3. Delta Power. Super standaard: 1. Bits'n pieces; 2. Deer Hunter; 3. Big John. Vrije klasse: 5,7 ton: 1. It Kypmansje; 2. Green Spirit; 3. Super Kasper. Mini- pullers: 1. Miss Liberty; 2. Rabit In jection; 3. Groundshaker. De Southwest Express van J. veertiende plaats eindigde. Vermue uit Nisse, die bij de mini-pullers op de Het hoofdbestuur zette in haar maandelijkse vergadering 4 juli jl. te Goes nogal wat vraagtekens bij een notitie van het Landbouwschap over de mogelijke uitwerking van de mo- Voorzitter Landbouwschap: Zuivel moet zich voorbereiden op vrije markt De zuivelsector moet zich geleidelijk aan weer op een vrijere markt gaan instellen, aldus voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap woensdag aan het begin van de openbare bestuursvergadering. Hij verklaarde ervan uit te gaan dat af schaffen van de zuivelquota in 1992 een feit kan zijn. Dit aspect zal vol gens hem ook een rol moeten spelen in de discussie over het al dan niet toelaten van zuivel vervangers, waar onder de zogenaamde boterspreads. Doornbos kondigde aan dat het Landbouwschap minister Braks een plan zal voorleggen om de proble men in de vleeskalverhouderij (ex portwaarde 1,6 miljard gulden) aan te pakken. Het plan komt neer op het "stilleggen" van kalverplaatsen en het stimuleren van de overschake ling op groepshuisvesting. "Als deze maatregelen slagen zie ik op termijn goede perspectieven voor een renda bele vleeskalverhouderij", aldus Doornbos. 10 tie Voorhoeve/De Vries als kompen satie voor de landbouw in verband met de afschaffing van de WIR- basispremie. Zo dient volgens het hoofdbestuur bij de uitvoering te worden uitgegaan van inwerkingtre ding van de motie met terugwerken de kracht tot het moment waarop WIR-premie is vervallen. De motie die eind maart 1988 in de Tweede Kamer werd ingediend be oogt zoals bekend aan de landbouw 100 miljoen extra investe ringssteun te geven als kompensatie voor de vervallen WIR-premie. Dit bedrag zal worden bestemd voor de oplossing van de mestproblematiek en marktoriëntatie investeringen in de akkerbouw. De financiering hier van dient plaats te vinden door een verschuiving van de kleinschalig heidstoeslag van de vennootschaps belasting naar de inkomstenbelas ting. Het hoofdbestuur geeft aan dit systeem de voorkeur boven het ver lenen van subsidies. De toeslag be draagt thans voor de laagste investe ringsbedragen (per bedrijf per jaar) maximaal 6%. Met een verdubbe ling van 6 naar 12% zou de land bouw in principe kunnen leven. De notitie zal op een aantal punten ver der dienen te worden aangescherpt. Minister Braks is niet voornemens extra maatregelen te treffen ten aan zien van de uitbreiding van het aan tal pelsdierenfokkerijen. In de Hin derwet is reeds konkreet aangegeven op welke wijze er met pelsdierfokke- rijen dient te worden omgegaan. Daarnaast is er een aantal faktoren, dat een remmende werking heeft op de nieuwvestiging van deze bedrij ven. Zo is er een hoge mate van vak manschap noodzakelijk om renda bel pelsdieren te houden en vraagt een volwaardig bedrijf hoge investe ringen. Dit onder meer antwoordde minister Braks 4 juli j.l. op vragen van Me- In zijn toelichting op de situatie in de veehouderijsektor konstateerde de heer P.A. Boll, die de voorzitter van de veehouderijkommissie, de heer W. van Veldhuizen verving, dat de weersomstandigheden van de laatste 3 maanden erg gunstig zijn geweest voor het totale veehouderij- gebeuren. Er is dit seizoen erg vroeg ingekuild met kwalitatief goede re sultaten. Wat de produktie in de melkveehou derij betreft zit ons land vanaf 1 april tot op heden 4,2% lager dan vorig jaar in dezelfde periode, dit terwijl er individueel 3,95% ingele verd moet worden. Volgens Boll is de verklaring voor de mindere aan voer zeker te vinden in het feit dat er een verschuiving plaats vindt van zomer- naar wintermeik, gezien het grote aantal (10% meer) insemina ties in het voorjaar. SLOM Volgens de heer Boll is er in de kwestie van de SLOM (Slacht- en Omschakelingsregeling) op dit mo ment nog steeds onvoldoende duide lijkheid waar het de uitwerking van de uitspraak van het Europese Hof betreft. In deze kwestie stelde An- driessen recent voor de totale hef- fingvrije hoeveelheid in de EEG te korten met een half procent. Die zou dan door een Kommissie van Beheer op grond van enige kriteria aan een aantal SLOM-boeren moeten wor den toegewezen. Boll: "een druppel op een gloeiende plaat, want een half procent van de totale heffing- vrije hoeveelheid komt overeen met ongeveer 500.000 ton melk, terwijl indertijd een dikke 6 miljoen ton melk tijdelijk uit produktie werd ge nomen. In Nederland werd op slechts beperkte wijze van deze rege ling gebruik gemaakt. Toch gaat het hier in ons land om niet minder dan 320.000 ton melk. De heer M.C.J. Kosten heeft op de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 4 juli jl. in het Land- bouwhuis aan de Grote Markt te Goes kritiek geuit op de kontrole van gelegenheidsarbeid door de Agrarische Sociale Fondsen (ASF) in Tilburg. De heer Kosten die lid is van de So ciale kommissie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap meent dat de vraagstelling op vra genlijsten die werkgevers en werkne mers worden voorgelegd zodanig is dat men rechtstreeks de fuik van de verzekeringsplicht wordt "binnenge varen". Daarmee wordt de bestaan de mogelijkheid voor gelegenheids arbeid zonder verzekeringsplicht ondergraven". De heer Kosten pleit voor het afzien van suggestieve vragen. Hij meent dat het binnen de kriteria van gele genheidsarbeid mogelijk moet zijn om noodzakelijke werkafspraken te maken en aanwijzingen te geven. Ook moet er kontrole kunnen zijn of het werk naar behoren wordt uitge voerd. Wel moet de regeling zo kor- rekt mogelijk worden uitgevoerd. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich in haar maandelijkse vergade ring maandag 4 juli jl. in het Land- bouwhuis te Goes gebogen over de nota "Heroverweging Pachtwetge ving" en over de Landbouwschaps notitie "Wijziging van de Pachtwet in verband met de terugloop van het pachtareaal". Het hoofdbestuur konstateerde na een korte diskussie dat het hier om een komplexe mate rie gaat. Maatregelen op het gebied van de pacht werken o.m. op allerlei wijze door in de fiskale sfeer en die nen daarom uiterst behoedzaam te worden behandeld. Men vindt het daarom essentieel dat er eerst een fundamentele beslissing wordt genomen over de fiskale waarde van landbouwgronden in het kader van de lopende bedrijfsvoe ring voordat wijziging op het terrein van de pachtwetgeving gericht op verlaging van de pachtdruk in over weging wordt genomen. Overigens werd vastgesteld dat de pachtdruk zich is gaan stabiliseren en dat er be ter in de fiskale sfeer (in bijvoor beeld de vermogensbelasting) moge lijkheden moeten worden gezocht om pacht bij institutionele beleggers aantrekkelijker te maken. Besloten werd de gehele problematiek voor te leggen aan de kommissie Grondge bruik die de nota's voor de septem- bervergadering van kommentaar zal voorzien. vrouw Beckers-de Bruijn, lid van de Tweede Kamer. Het aantal bedrijven met pelsdieren is de afgelopen jaren redelijk konstant gebleven. In de afgelopen vier jaar is het aantal bedrijven met vossen gedaald van 74 naar 48, het aantal bedrijven met nertsen is geste gen van 248 naar 298. De produktie op de bedrijven is wel toegenomen, maar de bewindsman schrijft dat toe aan uitbreidingen van reeds bestaande bedrijven. Er vindt een omschakeling plaats van vossen- naar nertsenbedrijven door de huidige marktontwikkelingen met betrekking tot vossenbont. Een aantal ideeën van een ambtelij ke werkgroep over afschaffing en versoepeling van de pachtwet is niet realistisch. Gerard Doornbos, voor zitter van het Landbouwschap, zei dit op 6 juli op de bestuursvergade ring. In een brief aan het ministerie van Landbouw zijn de voorstellen "onaanvaardbaar" genoemd. Afschaffing van de pachtwet, aldus het Landbouwschap in de brief, zou de pachter in een zwakke onderhan delingspositie brengen. Bovendien zou de onzekerheid bij bedrijfsop volging groot zijn. Een geopperd al ternatief om de prijsbeheersing voor nieuwe pachtovereenkomsten af te schaffen, valt evenmin in goede aar de. Aanzienlijke kostenstijgingen zouden het gevolg zijn. Een andere variant is voor het Landbouwschap wel bespreekbaar een vrijere pacht prijs voor los land, dus land zonder gebouwen. Het losse land mag dan echter niet meer dan 20 procent uit maken van het bedrijfsareaal. Doornbos vroeg zich in de bestuurs vergadering af of de zakelijke belan gen van de overheid als verpachter "niet een erg grote rol hebben gespeeld. Het doel van het pachtbe- leid is niet het zoveel mogelijk spek ken van de schatkist maar het schep pen van voorwaarden voor een ver antwoord agrarisch grondgebruik", aldus Doornbos. Controle bladluizen noodzakelijk Op basis van de bladluisontwikke ling op de bietenpercelen adviseert het Consulentschap te Goes de bie tentelers de percelen te controleren op de aanwezigheid van groene blad luizen. Een bespuiting is noodzake lijk indien tussen 1 en 15 juli meer dan 5 groene bladluizen per plant worden gevonden. Daarna is een bespuiting vrijwel zelden rendabel. In de aardappelen worden tot nu toe weinig bladluizen aangetroffen ter wijl de situatie bij granen een wisse lend beeld geeft. Bij veldbonen wor den hier en daar zwarte bonenluizen aangetroffen. Bij een bespuiting dient men hier voorzichtig te zijn in verband met de bijen. Vrijdag 8 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10