NIVAA in het verre oosten: friet favoriet Steunverlening kleine graanproducenten MH 30 bespuiting bij begin strijken van uien korte wenken akkerbouw Duitse uienproducenten vrezen Spaanse konkurrentie Allirem voor spruitremming in uien Het NIVAA heeft het de afgelopen maand wat verder van huis ge zocht. In één maand werden de beurzen: 'Food and Hotel Asia' in Singapore, de 'Hofex' in Hong Kong en de 'Korfood' in Korea, be zocht. De totale eksport van aardappelprodukten buiten de EG- landen bedraagt momenteel 3De groei van de markt komt hoofd zakelijk door de landen rond de Middellandse Zee. Om die groei in de toekomst te waarborgen moet er gezocht worden naar nieuwe af zetgebieden, zoals bijvoorbeeld het Verre Oosten. Vers gebakken frites trekt de belangstelling op de beurs in Korea Afgelopen maand bleek dat er zeker afzetmogelijkheden zijn in deze oosterse landen. De populariteit van westers voedsel neemt vooral in de rijkere landen toe, zoals Japan, Sin gapore, Hong Kong en recent Ko rea, toe. Grote reklamekampagnes hebben die 'hang' naar het westen geïntroduceerd en in sneltreinvaart groeit het aantal restaurants, fast foodketens, hotels en supermarkt ketens met westers voedsel waaron der dus ook veel aardappelpro dukten. De grote populariteit van frites was op de beurzen dan ook duidelijk te merken. De NIVAA-mensen waren volop aan het frituren en vele bezoe kers stonden graag in de rij voor een Hollands frietje. De markt van diepvries voorgebak ken aardappelprodukten is in Singa pore en Hong Kong bijna helemaal in de handen van de Amerikanen. Dat wil overigens niet zeggen dat er geen mogelijkheden voor Nederland zijn. De enthousiaste reakties op de Ook in Korea zijn vooral de kleintjes gek op frites veelzijdigheid en de kwaliteit van het assortiment diepvriesprodukten tij dens de verschillende beurzen klon ken veel belovend. Eksportmogelijkheden voor Neder land naar Singapore en Hong Kong zijn er zeker, alleen niet op korte ter mijn. Er moet aan een aantal punten de nodige en zorgvuldige aandacht besteed worden. Allereerst de bekendheid. Veel be zoekers wisten niet dat Nederland aardappelprodukten eksporteert, Amerika is voor hen hét aardappel land. Een ander punt is de lage dol larkoers. Het is momenteel moeilijk om tegen de lage prijzen van de VS te konkurreren. Ook het transport vanuit Amerika is veelal goedkoper dan vanuit Europa. Toch denkt het NIVAA dat het mogelijk moet zijn een deel van de han del in handen te krijgen. Korea, een nieuwe markt Een nieuwe markt trof het NIVAA in Korea aan. De opheffing van een aantal belangrijke importbelemme ringen en de Olympische Spelen lok te een rekordaantal deelnemers en bezoekers naar de tentoonstelling. Omdat de markt van Korea tot nu toe vrij ontoegankelijk was, vooral ten aanzien van de voedselimport, zal de afzet van buitenlandse pro- dukten gretig aftrek vinden. Daar komt bij dat Korea de snelst groeien de ekonomie van de wereld heeft en zich inmiddels heeft aangesloten bij de rijke geïndustrialiseerde landen. *De Koreanen hebben een beperkte eigen produktie van frites van een mindere tot slechte kwaliteit. Onder andere de fastfood-restaurants moe ten zich behelpen met de Koreaanse frites. Mede onder druk van de komst van de Olympische Spelen vindt de libralisering van de markt vrij snel plaats. Per 1 juli gaan in Korea de grenzen open voor de aard appelprodukten. De importliberali satie gaat geleidelijk. Het is niet zo dat ineens de markt voor alle buiten landse produkten open gaat. De Ko reaanse regering voert de liberalise ring jaarlijks in voor een aantal pro dukten. Waarschijnlijk wordt een kwota-systeem ingevoerd, zodat de eigen produktie beschermd wordt. Het NIVAA stelde op de 'Korfood' beurs het gehele diepvriesassorti ment tentoon en trok daarmee veel belangstelling. De Nederlandse friet bleek al snel populair onder de be zoekers. De vraag of Nederland in staat zal zijn te konkurreren met Amerika werd herhaaldelijk aan de NIVAA-mensen gesteld. Maar al- snel bleken de vraagstellers over tuigd van de uitstekende kwaliteit en de diversiteit van het assortiment. Bovendien gaat de markt per 1 juli open. Alle landen hebben dus een gelijke startpositie. Minister braks heeft in 1987 de mo gelijkheid voor kleine graanprodu centen geopend om jaarlijks finan ciële steun te ontvangen. Evenals vo rig jaar is het mogelijk een aanvraag in te dienen in het kader van de steunverlening kleine graanprodu centen, voor het verkoopseizoen 1987/1988. Graanproducenten, die voor de fi nanciële steun in aanmerking willen komen dienen aan een aantal voor waarden te voldoen. Hierbij wordt telkens het verkoopseizoen 1987/1988 als uitgangspunt gehan teerd. Er dient tenminste 50, aan medeverantwoordelij kheidshef- fing voor granen te zijn betaald en/of verhaald. Van het landbouw bedrijf moet een oppervlakte van minstens 4 ha met granen zijn ver bouwd. Het landbouwbedrijf moet een omvang van hoogstens 300 stan- 'Het blijft een wijd en zijd verspreid misverstand dat een bespuiting met MH 30 opbrengst kost als deze te vroeg wordt uitgevoerd. Dat is niet zo. In de praktijk wordt een bespuiting vaak te laat uitgevoerd. Het ideale tijdstip voor een dergelij ke bespuiting is bij het begin van het strijken van het gewas. Het loof moet dan nog goed groen zijn. Is het gewas aangetast door bladvlekken- ziekte, dan zal een MH 30 bespuiting nooit optimaal werken. Proeven hebben wel uitgewezen dat, als de bespuiting goed wordt uitgevoerd, de uien absoluut niet uitlopen'. SNUiF medewerker De Geus stelde dit onlangs zeer nadrukkelijk op een studiedag van het PAGV te Le lystad. De Geus ging tijdens deze dag in op het onderzoek dat aan uien wordt gedaan. Kwaliteitsverbetering staat daarbij voorop. Stikstof strooien na eind mei, of als het gewas een lengte heeft van ruim 15 cm, is voor de kwaliteit ongunstig, zo bleek uit de woorden van De Geus. Ook het daard bedrijfseenheden hebben. De oppervlakte granen en de om vang van het landbouwbedrijf wor den in beginsel ontleend aan de land bouwtelling 1987. Hoogte van de steun De steun is gelijk aan het bedrag aan medeverantwoordelijkheidsheffing granen, dat aantoonbaar is verhaald en/of betaald. Het bedrag aan steun dat kan worden uitbetaald is maxi maal 360,Dit is ook het geval, indien het bewijs is geleverd dat meer dan 360,is verhaald en/of betaald. Indien het totaal van de aanvragen in Nderland voor deze re geling de door de Europese Gemeen schap beschikbaar gestelde middelen overtreft, wordt de steun evenredig verlaagd. De steun wordt betaald vóór 31 de cember 1988. Per graanproducent kan slecht éénmaal steun voor het oogsttijdstip is belangrijk. Het idea le tijdstip is het moment dat de helft van het loof is afgestorven. Dit najaar komt er voor uien al een uitbetalingsregeling naar kwaliteit. Tarra-percentae, kleur, huidvast heid en hardheid van de uien zullen bepalend zijn in welke klasse de uien vallen. Voor de keuring worden twee stations ingericht. Eén voor het Zuidwesten, gevestigd bij het ge bouw van de SNUiF op de Rusthoe- ve in Colijnsplaat. En één gevestigd in de provincie Flevoland. De finan ciële gevolgen die het heeft als uien een zeer goede, of juist een slechte kwaliteit hebben, is afhankelijk van de marktprijs. In een jaar met hoge uienprijzen zullen de verschillen dus groter zijn dan in een jaar met lage prijzen. Doel van de kwaliteitskeu ring van uien is de telers te stimule ren een goede kwaliteit te leveren. Daarnaast probeert de handel, uien met een kwaliteitskeurmerk ook naar het buitenland toe te promoten. Konsumenten in het buitenland zou den het kwaliteitsmerk meteen als zodanig moeten herkennen. verkoopseizoen 1986/1987 worden verleend. Aanvraagprocedure Een aanvraag om voor de steunver lening in aanmerking te komen moet worden ingediend in de periode van 1 juli 1988 tot en met 15 augustus 1988. Aan graantelers die hebben deelgenomen aan de landbouwtel ling 1987 en wat betreft oppervlakte granen en omvang van het land bouwbedrijf aan de voorwaarden voldoen, wordt het aanvraagformu lier rechtstreeks vóór 1 juli toege zonden. Degenen die denken in aan merking te komen voor de regeling en die op 1 juli 1988 nog geen aan vraagformulier hebben ontvangen, kunnen een aanvraagformulier ver krijgen bij de distriktsbureauhou- der. Nadere informatie kan eveneens worden verkregen bij de distriktsbu- reauhouder in de provincies. Voor 1988 lagere aardappeloogst verwacht dan vorig jaar Het Statistiekbureau van de EG ver wacht voor 1988 een aardappeloogst van 38.7 miljoen ton. In 1987 be droeg de oogst 41,25 miljoen ton. Het areaal zou 1,44 miljoen ha. be dragen vergeleken met 1,48 miljoen ha. vorig jaar. Bij de raming is uitge gaan van een gemiddelde hektare- opbrengst van 26.900 kg (vorig jaar 27.870 kg). Speciale diervoeders Cebeco- Handelsraad bij Mervo Products B.V. Met ingang van 1 juli 1988 wordt de afdeling Speciale Diervoeders van Cebeco-Handelsraad ondergebracht in een besloten vennootschap ge naamd 'Mervo Products, Fabriek voor Speciale Diervoeders B.V.'. De produktie, die plaatsvindt op twee produktieplaatsen in Doetinchem en Hengelo, bestaat uit halffabrikaten ten behoeve van de mengvoederin dustrie, zoals ontsloten granen en getoaste sojabonen, en speciale dier voeders, voornamelijk huisdier voeders. De Duitse uienproduktie groeit de laatste jaren sterk. Maar nog steeds worden meer dan driekwart van de benodigde 450.000 ton geïmporteerd vooral uit Nederland (120.000 ton), Spanje (100.000 ton) en Polen (33.000 ton). De Duitse uientelers vrezen in de toekomst vooral de konkurrentie uit Spanje. Daarom is nu in het kader van de Duitse Boerenbond een werkkring uienproduktie gesticht. Taak van de werkkring is alle aktiviteiten die de Duitse uienteelt bevorderen en de konkurrentiekracht versterken te koördineren en aan te moedigen. Men wil onder meer met de centrale afzetbevorderingsorganisatie, de CMA, samenwerken om promotie te doen. Ook zullen de onderzoeksakti- viteiten die bij de verschillende insti tuten in de Bondsrepubliek plaats vinden worden gekoördineerd en de resultaten aan de telers doorgege ven. Daarnaast zullen ook publika- ties worden uitgegeven om telers en ook verbruikers over de problemen rond de ui in te lichten. B.V. 'Luxan' introduceert Allirem. Uit vijf jaar onderzoek is gebleken dat Allirem een uitstekend spuitrem- mende werking heeft bij zaai- en zil veruien. De aktieve stof is Maleïne hydrazi- de. Door aan een basis van Choline- zout speciale oppervlakte aktieve stoffen toe te voegen is de sterke Allirem-formule ontwikkeld. Door voldoende opname in de plant en een goed transport naar het bin nenste van de bol wordt het spruiten effektief geremd. De bewaarperiode kan zonder bezwaar 1 a 2 maanden verlengd worden. Het toepassingstijdstip ligt op het moment dat het gewas begint te strij ken. Voor meer inl. tel. 08819-72144. Een opgeruimd erf en een goed.ver zorgde tuin is een sieraad voor U zelf en de omgeving. Het ONDER HOUD VAN DE GEBOUWEN is echter niet minder belangrijk. Door op tijd het houtwerk te schilderen of met carbolineum te behandelen, wordt niet alleen het aanzien ver rijkt, maar gaat ook het materiaal langer mee. Tijd en moeite hieraan besteed worden beloond. Aardappelen op KALI- EIXERENDE GRONDEN lopen kans op kaligebrek-verschijnselen in het loof en hebben later meer kans op blauw gevoeligheid. Een overbe mesting met 200 a 300 kg zwavelzure kali per ha is daarom op deze gron den gewenst. De middelen voor de bestrijding en het voorkomen van ziekten en pla gen in uw gewassen hebben alle een VEILIGHEIDS TERMIJN, soms wel van vier a vijf weken, voordat met de oogst mag worden begonnen. Lees de tekst op de verpakking goed. De veiligheidstermijn staat er altijd op. Voorkom problemen, door u aan de regels te houden. In veel percelen komen PLEKKEN voor waarop de gewassen SLECHT GROEIEN. Soms komt dit door kalkgebrek of door gebrek aan een andere plantenvoedende stof. Vaker is het een kwestie van struktuurbe- derf. Een enkele keer is een gespoten middel in een vorig gewas de reden van slechte groei. Probeer de oor zaak te achterhalen. Niet alles is te voorkomen maar wel veel is te ver beteren. Is een KLEINERE TREKKER een stap terug of een stap vooruit wat betreft struktuur bederf, de aan schafprijs, het olieverbruik en het gebruik? Voor vele doeleinden is een kleine trekker echt nodig, denk maar aan schoffelen, kanten maaien, kunstmeststrooien en ga maar door. Laat uw volgende trekker eens een kleinere zijn, en verwonder je er over wat zo'n kleinere allemaal kan, uw grond en uw portemonnee zal u dankbaar zijn. 8 Vrijdag 1 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8