Arbeidsvoorziening tuinbouw collectief aanpakken Aanzienlijke uitbreiding bruine roest Hogere melkgift per koe leidt niet altijd tot betere resultaten Oud ZLM-bestuurder H.C. Poley uit Kruiningen koninklijk onderscheiden Epipré overzicht nr. 4 Algemene vergadering Verzekeringen ZLM Inspraak over voorontwerp beheersplan Walcheren Agrarische jongeren houden smaak-onderzoek Schoonmaakplicht op komst voor verpakkingsmateriaal gewasbeschermingsmiddelen Werkgroep Landbouwschap: De problemen met de arbeidsvoor ziening in de tuinbouw kunnen wor den verminderd door maatregelen als het vormen van arbeidspools, ge richte collectieve werving, het opzet ten van scholingsprograsmma's voor toekomstige werknemers en het ver beteren van de beeldvorming rond het werken in de tuinbouw. Een ad- hoc werkgroep van het Landbouw schap is tot deze conclusie gekomen na het bestuderen van de knelpunten die zich voordoen met het aantrek ken en vasthouden van arbeids krachten in de tuinbouw. Volgens de werkgroep hebben de problemen Wanneer een zeker produktie-niveau is bereikt, leidt verdere verhoging van de melkgift per koe niet meer tot een beter resultaat. Deze beperking komt sterker naar voren onder het regime van de superheffing, omdat door de inkrimping van de veestapel de melkgift per koe flink toeneemt. Dat blijkt uit een studie van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI), waarin de resultaten van be drijven met hoge melkprodukties per koe onder de loupe zijn genomen. Bij een bepaalde melkproduktie per koe zal het saldo per koe een maxi mum bereiken. Stijgt de produktie nog hoger, dan zal het saldo weer gaan dalen. In de LEI-studie, va rieerde dit optimale niveau tussen circa 8300 en circa 10000 kilogram melk, uitgaande van een situatie zonder superheffing. Bij melkpro dukties boven de 8000 kg. was de toename van het saldo echter al vrij klein, terwijl in het traject van 5500 tot 6500 kg. nog een stijging van rond vijftig cent per extra kilogram melk optrad. Bij roodbonte koeien was, afhankelijk van het jaar, het sal do per koe 120 tot 190 gulden hoger dan bij zwartbonte, bij een gelijke melkproduktie per koe en een gelijk aantal melkkoeien per hectare. De Algemene Ledenvergaderingen van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij van de ZLM heeft dinsdag 28 juni jl. in motel "De Caisson" te Kapelle plaatsgevonden. De bijeenkomst verliep vlot. De aan wezige leden keurden de balans en verlies- en winstrekening goed en konden zich vinden in het voorstel voor de bestemming van het batig saldo: 2.321.029,zal worden toe gevoegd aan de algemene reserve, terwijl 25.053,aan de egalisatie reserve zal worden onttrokken. Afscheid werd genomen van eerste vice-voorzitter de heer Jac. Bom te niet alleen te maken met het specifie ke (tijdelijke) karakter van de ar- beidsbehoefte, maar ook met het feit dat de tuinbouw onvoldoende aan trekkingskracht heeft op potentiële werknemers en -gezien het grote verloop- onvoldoende concurreert op de arbeidsmarkt. Perspectief De werkgroep pleit er voor om de aantrekkingskracht van de tuinbouw op nieuwe werknemers te verbeteren door het scheppen van betere ar beidsvoorwaarden en arbeidsom- Zoeken naar andere mogelijkheden Een grote groep bedrijven in Neder land heeft de optimale melkproduk tie per koe nog lang niet bereikt en kan dus financieel voordeel behalen uit een stijging van de melkproduk tie per koe. Andere bedrijven zullen andere mogelijkheden moeten zoe ken om hun saldo te verbeteren. Zul ke mogelijkheden komen uit het onderzoek ook naar voren. Vooral bij hoge melkprodukties per koe blijkt aanzienlijk meer gevoerd te worden dan de voedernormen aangeven. Met selectie op voereffi- cienty naast een verbetering van de genetische aanleg voor melkproduk tie is nog het een en ander te berei ken. Een verschuiving van aangekocht krachtvoer naar eigen ruwvoer geeft, vooral bij een ruw- voeroverschot, ook een verbetering van het saldo. Selectie op een zo hoog mogelijke produktie uit ruw voer is dan nodig. Extensieve bedrijven kunnen een deel van de voederoppervlakte een andere bestemming geven. De reste rende voederoppervlakte wordt dan geïntensiveerd. Een saldo van 1500 gulden per hectare is dan minimaal noodzakelijk. Willemstad. In deze vacature is voor zien door de benoeming van de heer A.H. Munters te Fijnaart. De heer A.J.G. Doeleman werd benoemd tot eerst vice-voorzitter. De wijziging van de statuten die de eindleeftijd voor bestuursleden verlaagd van 70 naar 65 jaar werd goedgekeurd. Dit was eveneens het geval met een aantal wijzigingen in de reglementen. Na de vergadering werd een rondrit gemaakt door het gebied van de kring Oost-Zuid Beveland. Er werd o.m. een bezoek gebracht aan de nieuwe schutsluis bij Hansweert en aan het appelverpakstation van de fa. Vogelaar in Krabbendijke. Wij komen in het Vérzekeringsnum- mer, 15 juli, nader terug op deze ver gadering. standigheden. Ervaring, scholing en vakkennis moeten bij de beloning een grotere rol gaan spelen. Voor jongeren en/of schoolverlaters moe ten er leer/arbeidsplaatsen komen met een garantie op vast werk en de daarbij behorende loonontwikke ling. De werkgroep constateert tenslotte dat een reeks van inciden ten heeft geleid tot een negatieve beeldvorming rond het werken inh de tuinbouw. Op langere termijn kan deze beeldvorming worden ver beterd door een betere sociale con trole en een gerichte voorlichtingsstra tegie. De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden heeft het voor ontwerp beheersplan Walcheren vastgesteld. Deze zomer wordt voor lichting gegeven over dit be heersplan. Tegelijkertijd is er gelegenheid tot inspraak. Hiervoor zullen ondermeer de grondgebrui kers en -eigenaren worden uitge nodigd. Het ligt in de bedoeling dat per 1 april 1989 beheersovereenkomsten worden gesloten. Deze overeen komsten kunnen op vrijwillige basis worden aangegaan. Het plan heeft betrekking op ca. 300 ha beheers- en reservaatsgebieden. Deze liggen aan de Zandvoortseweg (200 ha beheersgebied), Oude Veer- seweg (57 ha reservaatsgebied) in de Ooster Nieuwlandpolder (6 ha reser vaatsgebied), in het Kustgebied bij Domburg (36 ha reservaatsgebied) en in de Vroongronden bij Vrouwenpol der (9 ha reservaatsgebied). Met het beheersplan wordt beoogd op basis van beheersovereenkomsten de agra rische bedrijfsvoering op de percelen aan te passen aan de doeleinden van natuur en landschap. Belangstelling groeit Boeren in Zeeland raken vertrouwd met beheersovereenkomsten. Dat blijkt uit het groeiende aantal boeren met een beheersovereenkomst. Er is sinds het eerste beheersplan in Zeeland van kracht werd het een en ander veranderd. De beheersregelin gen zijn flexibeler geworden en de betrokkenheid van boeren bij de planvorming is vergroot. Wellicht heeft dit mede bijgedragen aan de groei van het aantal overeenkomsten. Overigens is ook landelijk een forse stijging van beheersovereenkomsten waar te nemen. Sinds 1984 is het aantal boeren dat een beheersove reenkomst heeft gesloten verviervou digd (van 415 tot zo'n 1.600). Voor Zeeland geldt een toename van 20 tot 140. Uit het regio overzicht epipré blijkt dat in 16% van de percelen waarin waarnemingen t.b.v. epipré zijn ge daan een bespuiting tegen voetziek- ten is uitgevoerd. In ruim 50% van de percelen is tegen blad- en aarziekten gespoten en in bijna 40% van de percelen was op 28 juni een bespuiting tegen bladluizen uitgevoerd. In veel percelen is inmiddels het ge wasstadium 71 bereikt waardoor er i.v.m. de veiligheidstermijn van systemisch werkende fungiciden geen spuitadvies meer wordt gegeven. Gele roest Het aantal percelen waarin gele roest is waargenomen heeft zich in deze verslagperiode verder uitgebreid, tot 22% aangetaste percelen. De ziekte- druk is vrijwel niet toegenomen. Er kwamen vooral meldingen bin nen van telers die spraken over ziek tehaarden, die zich sterk uit breidden. Bruine roest In de afgelopen periode werd er een aanzienlijke uitbreiding van bruine roest geconstateerd. In bijna 40% van de percelen werd deze ziekte waargenomen. De ziekte druk be draagt thans ca. 12,5%. Hou het zoet zoals het moet. In het voorbije seizoen was biotechnologie het centrale thema in het agrarisch jongerenwerk. Het ZAJK maakt zich zorgen om de toekomst van na- tuursuikerü Zowel konsumenten als suikerproducenten moeten zich be wust zijn van de ontwikkeling. Sui kerproducenten dreigen de suiker markt te verliezen. Konsumenten dreigen gemanipuleerd te worden om mee te doen met de 'Light Kuituur'. De donkere ontwikkelingen aan het suikerfront zijn voor het ZAJK re den om publieksgerichte akties te houden; om te beginnen tijdens de ZLM-manifestatie. Bezoek(st)ers aan de ZAJK-stand kregen de gele genheid om 2 frisdranken te vergelij ken. Een 'light' versie (met aspar- taam) en een suikerhoudende versie moest na elkaar geproefd worden. De vraag aan de proevers was: 'in welk van beide drankjes zit volgens u natuursuiker?' Aan de test werd door 342 proevers deelgenomen. Van de proevers zei 42 procent dat in het chemisch drankje suiker zat, 58% zei dat uitsluitend in het natuurlijk drankje suiker zat. Deze 58 procent konden dus een on derscheid proeven tussen echt en na maak! Opvallend was dat veel vrou wen beter proefden dan mannen. Een komplimentje voor de chemi sche industrie is op z'n plaats. Het lijkt erop dat zij alles kunnen imite- Het zwaarst aangetast zijn de rassen Kraka en Granta. Meeldauw Meeldauw wordt in bijna 40% van de percelen gevonden. Dit is t.o.v. het vorig overzicht vrij wel gelijk. Ook het aantastingsniveau is onver anderd t.o.v. 13 juni. Bladvlekkenziekte Het aantal percelen waarin bladvlek ken worden gevonden blijft verder stijgen en bedraagt thans zelfs 71%. T.o.v. het vorig overzicht van 13 ju ni een toename van 12%. Ook het aantastingsniveau is toege nomen, en bedraagt thans ruim 13%. Het zwaarst aangetast zijn de rassen Tombola, Citadel en Okapi. Bladluizen In 64% van de ruim 360 percelen waarin waarnemingen zijn gedaan t.b.v. Epipré werden bladluizen ge vonden. Het aantastingsniveau is verdubbeld en bedraagt thans ongeveer 5% d.w.z. op 5% van de 500 getelde hal men zijn bladluizen gevonden. On danks deze uitbreiding wordt nog slechts sporadisch de actiedrempel overschreden en een spuitadvies gegeven. ren Helaas voor hen blijken veel chemische voedselbestanddelen op den duur toch schadelijk voor het li chaam.-Zoetstoffen sorbitol en sa charine zijn hier voorbeelden van. Wat proeven suikerfabrikanten? Tijdens de ZLM-manifestatie werd ook geproefd door medewerkers van de koöperatieve Suikerunie en CSM. Medewerkers van beide bedrijven proefden niet beter dan de gemiddel de konsument. Op de vraag van het ZAJK: 'hoe denkt u over de toe komst van de suiker' reageerden bei de suikergiganten gematigd. 'De ontwikkelingen kun je niet tegen houden. Het ZAJK maakt zich zorgen over deze passieve opstelling. Het telers- belang lijkt voor de koöperatieve Suikerunie niet belangrijk genoeg. De Suikerunie zoekt naarstig naar nieuwe werkvelden och ja de ontwikkeling is eigenlijk niet zo vreemd. Het Landbouwschap pleit zelf toch ook keer op keer voor 'marktgericht' produceren. Eens te meer wordt bewezen dat marktge richt produceren niets te maken heeft met het behoud van inkomen voor de telers. Het ZAJK pleit ervoor om de krach ten te bundelen. Konsumenten sa men met producenten zijn in staat om de natuursuiker op de markt te houden daar moet aan gewerkt worden. Jacques Roumen In overleg met de overheid zoeken het Landbouwschap en de organisa ties van handelaren en fabrikanten van gewasbeschermingsmiddelen al een tijdje naar een goede methode om restanten en lege verpakkingen van gewasbeschermingsmiddelen te verwerken. Alle betrokken partijen lijken elkaar nu te vinden in een af spraak, waarbij boeren en tuinders worden verplicht om leeg verpak kingsmateriaal grondig te reinigen. Voor het schoonspoelen is inmiddels een apparaat ontwikkeld dat een voudig aan bestaande spuitmachines kan worden bevestigd. Als het bestuur van het Landbouw schap volgende week 'ja' zegt kan de schoonmaakverplichting al in de loop van 1989 een feit zijn. Het schoonmaken heeft als voordeel dat de gereinigde verpakking als gewoon bedrijfsafval met de gemeentereini- Vrijdag 1 juli 1988 ging mag worden meegegeven. Nu worden de verpakkingen nog be schouwd als chemisch afval, waar voor allerlei strenge regels gelden. Restanten Behalve over de schoonmaakplicht zijn ook principe-afspraken ge maakt over restanten en niet te reini gen verpakkingen (overigens slechts 10 procent). Restanten in originele, gesloten verpakking kunnen worden teruggegeven aan de handelaar of koöperatie, die in overleg met de fa brikant moeten zorgdragen voor verwerking of vernietiging. Restan ten in aangebroken verpakkingen moeten worden ingeleverd bij de ge meentelijke depots voor klein che misch afval. Lege en niet te reinigen verpakkingen moeten worden inge leverd bij de gemeentelijke depots voor klein chemisch afval. Maandag 27 juni jl. is de heer H.C. Poley uit Kruiningen onderscheiden met de gouden eremedaille in de Or de van Oranje-Nassau. Burgemees ter A. Verbree van Reimerswaal spelde hem de bijbehorende versier selen op. Poley kreeg de koninklijke onderscheiding vanwege de lange pe riode, 35 jaar, waarin hij bestuurslid is geweest van de Rabobank Krui ningen, waarvan de laatste elf jaar als vice-voorzitter. Daarnaast is de heer Poley bestuurslid geweest van de ZLM-afdeling Kruiningen en de kring Oost Zuid-Beveland van de ZLM. De heer Poley heeft nog di verse andere funkties vervuld, waar onder dagelijks bestuurslid van het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland. Het gemengde landbouw bedrijf dat hij eksploiteerde is in middels door zijn zoon over genomen. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal (r) spelde de heer Poley de vti- sierselen behorende bij de koninklijke onderscheiding op 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7