nieuws uit brussel Nog steeds onzekerheid rond prijsakkoord In januari en februari weer Topkaderkursus in Zuidwest Nederland Mengvoederprijs gaat stijgen Benut interventievoorraden granen voor mengvoeder Echt een ondersteuning voor het funktioneren in besturen (R. Winkel, Brussel) Het is nog steeds onzeker of de nieu we landbouwprijzen per 1 juli van kracht kunnen worden. Griekenland blijft tot op het laatste moment te genstribbelen en houdt zijn veto nog steeds achter de hand. De Grieken willen een forsere prijsverhoging in nationale munt. Na de mislukking van de landbouw- marathon in Luxemburg, waar Grie kenland een akkoord op het laatste moment torpedeerde, leek er vorige week na intensief telefonisch kon- takt tussen West-Duitsland, Grie kenland en de Europese Kommissie toch een akkoord te zijn bereikt. Volgens de Europese Kommissie zouden de Griekse prijzen - door de afbraak van negatieve mcb's - met ongeveer veertien procent omhoog gaan. Begin deze week is echter duidelijk geworden dat de Grieken de telefo nisch tot stand gekomen afspraken heel anders begrijpen. De groene koers van de drachme moet in hun ogen zodanig worden aangepast dat de prijzen in Griekenland met 24 a 28 procent zullen stijgen. De Griekse minister van landbouw, Yannis Pot- takis, heeft dat ook al aan zijn boe ren verteld. De Grieken kunnen dus moeilijk te rug. Maar ook de Europese Kom missie voelt er niets voor om op de Griekse verlangens in te gaan. De ekstra prijsverhoging zou Brussel zo'n 160 miljoen gulden gaan kosten. Dat geld is er niet, aldus een woordvoerder van Andriessen. Het zag er woensdag niet naar uit dat de patstelling nog vóór 1 juli kon worden doorbroken. Een paar Zuid- europese landen en Frankrijk tonen enig begrip voor de Griekse opstel ling, zodat het onwaarschijnlijk lijkt dat de Grieken geïsoleerd kunnen worden. Nederlandse diplomaten hielden re kening met de mogelijkheid dat er donderdag nog een ekstra land bouwraad bijeen zou worden geroe pen in Brussel. West-Duitsland is daartoe echter alleen bereid als het van te voren duidelijk is dat er een akkoord komt. Dat betekent bijna onvermijdelijk dat er verdere kon sessies aan de Grieken moeten wor den gedaan. Nederland voelt daar niet veel voor, aldus een zegsman. Bij het uitblijven van overeenstem ming zal EG-kommissaris Frans An driessen op eigen gezag prijsmaatre gelen moeten nemen, anders ont staat er een juridisch vaküum. In 1985, toen de Bondsrepubliek zijn veto had uitgesproken over een graanprijsverlaging, heeft Andries sen hetzelfde gedaan. De graanprij zen werden toen toch verlaagd en uiteindelijk heeft West-Duitsland zich daarbij moeten neerleggen. Volgens Nederlandse bronnen zal Andriessen bij het uitblijven van een akkoord voorlopig geen enkele maatregel op agri-monetair vlak ne men. De groene koersen blijven dus gelijk. Voor de meeste landen maakt dat niets uit, omdat de mcb-afbraak toch pas voor 1 januari volgend jaar op het programma stond. Alleen Griekenland en Portugal zouden op 1 juli al een begin maken. Als Grie kenland een akkoord tegenhoudt, snijdt het zich dus in de eigen vingers. De afbraak van de laatste positieve mcb's in Nederland en West- Duitsland gaat overigens gewoon door. De afspraken daarover zijn vorig jaar al gemaakt en maken geen deel uit van het prijspakket. Alleen de ekstra verlaging van de groene koers voor zuivel met een half pro cent zal voorlopig in de ijskast blij ven liggen. Behalve op verdiepen van inzichten richt de Topkaderkursus zich o.m. op het ontwikkelen van sociale vaardigheden nodig voor bestuurlijk Junktio- neren De topkaderkursus is een alge mene oriëntatiekursus, die geïn teresseerde en geschikte kandida ten wil voor bereiden op bestuur lijk funktioneren binnen de land bouworganisaties en koöperaties in Zuidwest Nederland. In allerlei kommissies, regio besturen en afdelingsbesturen op diverse nivo's is konstant behoef te aan leden die willen meewer ken aan het besturen, organise ren, vertegenwoordigen en het behartigen van het gezamenlijk landbouwbelang. De topkadercursus is geen 'eind- opleiding' - maar wel een uitstekende voorbereiding op en ondersteuning bij het veelomvattende werk dat besturen heet. De topkaderkursus is bedoeld voor jonge agrariërs man nen en vrouwen die werkzaam zijn (en vermoedelijk blijven) in de land en tuinbouw in de regio's: provincie Zeeland, West-Brabant, Zuidhol landse eilanden. Een goede vooropleiding is wel een Vrijdag 1 juli 1988 voorwaarde, hiermee wordt be doeld: Middelbare Agrarische School (MAS), MAVO/HAVO, EVTO/EVAN of andere vergelijk bare opleidingsnivo's. De leeftijd ligt tussen 20 en 30 jaar. Met nadruk wordt gewezen op het feit dat de kursus ook bedoeld is voor vrouwen - steeds meer raken zij betrokken bij het agrarisch bedrijf en beleid. De kommissie nodigt hen dringend uit en juist aan deze voor- bereidingskursus mee te doen. Kursusperiode De 16e Topkaderkursus wordt ge houden in de maanden januari en fe bruari 1989: maandag 9 januari t/m vrijdag 13 januari; maandag 23 ja nuari t/m vrijdag 27 januari en maandag 6 februari t/m vrijdag 10 februari. Het is dus een 3-weekse kursus. Niet uitgesloten is dat na verloop van eni ge maanden een korte terugkomkur- sus van enkele dagen zal volgen. De kursusweken worden gegeven in in- ternaatsverband. Men is dus de ge hele week van huis en het kursuspro- De droogte in de Verenigde Staten zal niet zonder gevolgen blijven voor de Nederlandse Veehouderijsektor. Door de slechte oogstverwachtingen in Amerika stijgen de veevoeder grondstoffen al enige tijd in prijs. Vergeleken met drie tot vier maan den geleden zijn de grondstoffen voor rundveevoeders nu gemiddeld zo'n ƒ9,per 10 kg duurder. Voor varkens- en pluimveevoer is dat ruim ƒ11,—. Het effekt daarvan op de mengvoederprijs is nog be perkt, omdat de industrie het groot ste deel van de aankopen ruim van tevoren indekt. De laatste weken wijzen enkele wat scherpere prijsverhogingen van mengvoer erop dat de industrie nu toch ook met duurdere grondstoffen moet gaan werken. De mate waarin dat het geval is, verschilt echter per bedrijf. Afhankelijk van de hoeveel heid grondstoffen die men nog tegen 'oude' prijzen geleverd krijgt, zal men langzamerhand de prijsstijgin gen gaan doorberekenen. Hoever die prijsstijging zal gaan, is moeilijk aan te geven. In handelskringen wil men daarover ook geen uitspraken doen. Veel hangt af van de verdere ontwik kelingen in de Verenigde Staten. De hoop op een redelijke maisoogst heeft men in Nederlandse handels kringen opgegeven, wat betreft de soja zou een regenperiode nog heel wat kunnen goedmaken. Belangrijk is verder dat er tegenwoordig meer vervangende produkten zijn dan een tiental jaren geleden. Zo denken de mengvoederfabrikanten er nog niet over om veel meer graan te gaan ge bruiken. Dankzij het EG-eiwitbeleid zijn b.v. erwten een veel interessan ter alternatief. Voor de Europese Kommissie is nu het moment aangebroken om op een goedkope manier de interventie- voorraden granen te verkleinen. Naar de mening van ing. J. den Har- tog, sekretaris van het Produktschap voor Veevoeder, dienen deze voorra den te worden gebruikt voor veevoe derdoeleinden. Door de droogte in de Verenigde Staten zijn de prijzen van veevoeder grondstoffen, met name sojaschroot en mais, de laatste weken enorm gestegen. Ing. Den Hartog heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij met klem verzocht er bij de Europe se Kommissie op aan te dringen deze interventievoorraden granen op kor te termijn beschikbaar te stellen voor de produktie van mengvoeder. Hij is van oordeel dat daarvan een stabiliserende invloed uitgaat op de prijzen van de veevoedergrondstof fen. gramma omvat ochtend-, middag en avondbijeenkomsten. Het intern verblijf is voorwaarde, omwille van de rust, de konsentratie op het pro gramma en de zeer positieve effek- ten van de samenwerking als kur- susgroep. Zeer waarschijnlijk zal de 16e Top kaderkursus doorgang vinden in het kursusgebouw 'Van Eeghenhuis' te Aardenburg. De kursusbegeleiding is zoals een aantal jaren in handen van de heer M.M.P. Peterse, IlVZ/lokatie Hedenesse, Vierhon derdpolderdijk 13, 4506 HL Cad- zand (tel. 01179-1654). Elk jaar weer zeggen deelnemers: 'achteraf bezien zouden veel meer kollega's mee moeten doen - het is een voortreffelijke impuls in dit werk, en echt een ondersteuning bij het funktioneren in besturen'. Als je over deelname twijfelt kun je eens inlichtingen vragen bij een van de kommissieleden of bij een van de vele oud-deelnemers. Als je aan de gestelde voorwaarden voldoet en be reid bent met volle inzet aan de kur sus mee te werken is deelnemen de moeite waard. De deelnemerskosten bedragen ƒ150,p.p. Inhoud en Programma Op dit moment is er nog een kon- septprogramma want elke keer wordt de kursus opnieuw opgezet en waar nodig bijgesteld. De themage bieden die in de verschillende dagen aan de orde komen zijn als volgt te omschrijven: Een themablok rond algemene maatschappelijke vraagstukken. Hierin gaat het om het bewust ma ken van de verschillende visies op mens- en samenleving. Ethische en sociale vragen komen aan de orde, evenals beschouwingen over algeme ne ekonomie, politieke stelsels en de waarde van demokratie en demokra- tisering. Een tweede themablok gaat in op het totale krachten- en belangenspel van de georganiseerde landbouw. De strukturen van het landbouwbeleid - de wegen waarlangs invloeden en besluitvorming zich afspelen. En daarbij dan ook de mogelijkheden en moeilijkheden van belangenbe hartiging in landbouwpolitiek en landbouwekonomie. Het derde themablok kijkt naar de feitelijke situatie, verwachtingen en knelpunten van het konkrete land bouwbedrijf. Met specifieke aan dacht ook voor problemen van mar keting, vertegenwoordiging. Hoe vind je zelf een markt en afzetge bied. De funktie daarbij van koöpe raties. Landbouwvoorlichting, pu blic relations, e.d. komt zeker ter sprake. Een belangrijk themablok is het ge heel van sociale vaardigheden. Je kunt daarbij denken aan diskussie- en vergadertechniek, leren een voor stel of informatie te analyseren, goed leren luisteren en presenteren, mondeling en schriftelijk argumen teren of beleidsvoorstel verdedigen. Bestuurlijk - vertegenwoordigend funktioneren is een speciale vorm van omgaan met kollega's en onder handelingspartners. De verschillende onderdelen worden telkens ingeleid door deskundigen, sprekers en via diverse methodes verwerkt. Daarnaast zijn er ekskur- sies, bedrijfsbezoeken en andere ak- tiviteiten. Werkstuk en eindgesprek Een van de vaardigheden is het sa menstellen van een schriftelijke noti tie - een nota van een vergadering bv. - een schriftelijk beargumenteerd voorstel of standpuntbepaling. Daarom wordt van de deelnemers verwacht dat zij ter afsluiting van de kursus een dergelijk werkstuk ma ken dat als proeve van deze vaardig heid kan dienen. Voor het sa menstellen van zo'n werkstuk krijgt men tot medio april de tijd. Daarna wordt het door de kommis sie beoordeeld en in een vergadering van kommissie en deelnemers geza menlijk behandeld. Dit eindgesprek is de laatste fase van de kursus. Aan degenen die op grond van een beoordeling door kommissie en kursusleiding daar voor in aanmerking komen wordt een eindcertificaat uitgereikt. Dit is een officieel bewijsstuk dat men met sukses aan de topkaderkursus heeft deelgenomen. De kursus wordt georganiseerd in opdracht van de kommissie Topka dervorming Zuidwesten, bestaande uit vertegenwoordigers van stands organisaties en koöperaties. De kommissie is samengesteld als volgt: J. Bearda, voorzitter, Schoondijke, 01175-1875 (pr)-1551 (k); J. Akker mans, sekretaris/penningmeester, De Heen, 01676-262; Mevrouw R. Botje, Sommelsdijk, CBTB; R. Buth, Dirksland, H.M.V.L.; Tj. El- zinga, Goes, ZLM; P. Mol, Dintel- oord, ZLM; J. de REgt, Kapelle- Biezelinge, CBTB; J. Roumen, Goes, ZAJK; N. Peterse, Cadzand, IlVZ/kursusIeider. Kontaktadressen sekretariaat: Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100 - 21010. Opgaveformulier Ondergetekende: Naam: Adres: Postkode: Woonplaats: Tel.: heeft belangstelling voor deelname aan de Topkaderkursus XVI 1989. Datum: Handtekening: Opsturen naar: Sekr. Topkaderkommissie, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5