Aanvragen stookvergunning gewenst Distels in Markiezaat besproken in Tweede Kamer RMAS te Goes reikt duizendste trekkerrijbewijs uit Bemesting bij graslandvernieuwing Wolinnameprogramma scheer 1988 van de Nederlandse Wolfederatie Vraag nu grondonderzoek aan! Konsument wil meer garantie voor kwaliteit vers vlees Eerste kadastrale atlas in reeks Oost Zeeuws-Vlaanderen Tijdens de Uitgebreide Commissie Vergadering van de Vaste Commis- .sie voor Landbouw en Milieubeheer 30 mei jl. heeft het VVD Tweede Ka merlid J. te Veldhuis minister Braks dringend op het hart gedrukt iets te doen aan de distelproblematiek in het Markiezaat. "Een aantal land bouwers rond het Markiezaat kan bepaalde gewassen nog nauwelijks telen omdat de distels niet meer zijn te bestrijden en het rondvliegend zaadpluis dringt letterlijk diep door in het huiselijk leven van de mensen in de buurt. De praktijk vraagt om afdoende maatregelen en niet om eindeloos heen en weer diskussiëren", aldus Te Veldhuis die de minister wees op diens recent bezoek aan het Markie- zaatsgebied. In zijn beantwoording zei de bewindsman zich de ergernis van de akkerbouwers wel voor te kunnen stellen. "Maar in dit dicht bevolkte land met zijn vele funkties zullen we elkaar van tijd tot tijd te gen komen en het zal dan een kwestie van geven en nemen zijn". De minister gaf te kennen over deze kwestie geen nieuwe mededelingen te willen doen mede omdat het ministe rie verwikkeld is in schadeprocedu res ter zake. Wel heeft hij naar aan leiding van zijn bezoek verzocht meer in detail geïnformeerd te wor den over de overwegingen die ertoe hebben geleid dat het ministerie eer der geen vergunning kon geven voor het gebruik van groeistoffen als bestrijdingsmethodiek. Er moeten volgens hem echter ook mechanische methodieken mogelijk zijn. De be windsman onderkende wel de ernst van de situatie en stelde vast dat er op korte termijn een besluit omtrent de bestrijding moet worden geno men want de distels dreigen in de bloem te schieten en dan dient het probleem zich snel weer aan. Op nader aandringen van Te Veld huis zei de minister het probleem op korte termijn aan te zullen vatten, "maar of dat ook met zich brengt dat de distels het loodje leggen weet ik niet, ik hoop het...". Zaterdag 25 juni jl. haalde Mar- tijn van der Linden uit Middel burg als duizendste in het werk gebied Zeeland en Goeree- Overflakkee het trekkerrijbewijs. Alle duizend rijbewijzen zijn af genomen door de heer Jac. de Baar, leraar aan de RMAS te Goes. Martijn haalde zijn trekkerrijbe wijs op het bedrijf van de heer C. de Koning te Kamperland. Na het theoretisch gedeelte en enkele behendigheidsproeven op het be drijf moest hij daarvoor een rit van ongeveer een kwartier over de openbare weg maken. Dat le verde hem geen problemen op. Het trekkerrijbewijs is ingesteld in 1977 en is een ontheffing van de arbeidswet voor 16- en 17-jarigen. De heer De Baar heeft per jaar gemiddeld bijna 100 trekkerrijbewijzen afgeno men, waarmee in totaal over die tien jaar ca. 3.000 uren gemoeid waren. RMAS-direkteur de heer H. Laros overhandigde de leraar voor deze prestatie zaterdag een welverdiende bos bloemen en een attentie. De RMAS Goes geeft alleen de Uit handen van RMAS-leraar Jac. de Baar neemt Martijn van der Linden zijn pas behaalde trekkerrijbewijs, het duizendste in de regio, in ontvangst mogelijkheid tot individueel ek- samen., omdat dit het beste bevalt bij de kandidaten. Tot 1987 kost te een rijbewijs ƒ50,— per kandi daat, maar daarna heeft het mi nisterie van Landbouw de regel geving en uitvoering zodanig aangepast dat er een kostenver goeding tot ƒ95,— uit voortvloei de. Over de regelgeving bestaat overigens nog geen eensge zindheid. Bij herinzaai van grasland is het noodzakelijk dat vooraf de be mestingstoestand van de bodem in orde wordt gebracht. Een goede be mesting is gebaseerd op grondonder zoek. Om op tijd over de gegevens van het grondonderzoek te beschik ken, zult u vijf a zes weken voor aanvang van de werkzaamheden de monsternemer moeten waarschu wen. De beste tijd voor graslandver- Een verbreding van de kennis van produktie, verwerking, herkenning en bereiding van vers vlees bij de konsument is wenselijk. Hierbij kan ook gedacht worden aan het voeren van een merkpolitiek voor vers vlees, zodat de konsument een grote re kwaliteitsgarantie krijgt. Dit o.m. kwam naar voren tijdens het sympo sium 'vleeskwaliteit' op 24 juni j.l. in Ede. Op het symposium, georganiseerd door het PVV, werd onder andere gekonkludeerd dat een kontinue ver betering en bewaking van de vlees kwaliteit meer samenwerking en af spraken vergen tussen de verschillen de schakels van de produktieketen. Er moet gestreefd worden naar lang durige en goed gespecificeerde over eenkomsten. Ook is de nodige aan dacht gevraagd voor zowel technologisch- als marktonderzoek. betering is de periode van eind juli tot half september. Vraag dus nu reeds grondonderzoek aan. Het grondonderzoek dient plaats te vinden in de laag die de nieuwe zode gaat vormen. Bij doorzaai is dit de oude zodelaag (0-5 cm). Wanneer echter 25 cm diep wordt geploegd, moet de laag van 15 tot 25 cm wor den bemonsterd. Zeg daarom uw monsternemer dat het om herinzaai gaat. De bemesting dient na het ploegen te worden uitgevoerd. Anders worden de meststoffen ondergeploegd en zijn ze niet beschikbaar voor het nieuwe gras. De bemesting kan worden uitge voerd met enkelvoudige of met sa mengestelde meststoffen. De laatste groep heeft als voordeel dat slechts één werkgang nodig is. Let dan wel op de juiste verhouding stikstof: fos faat: kali. Het gegeven fosfaat moet direkt door het gras kunnen worden opgenomen. Neem daarom een meststof waarvan het fosfaat voor 90 procent in-water-oplosbaar is. Naast de reparatiebekalking kan een ekstra kalkgift worden gegeven voor een betere vertering van de oude graszode. Heeft de oude zode een pH-KCL lager dan 4,0 dan wordt voor het ploegen een ekstra kalkgift gegeven van 2000 kg kalkmeststof met 50 procent zuurbindende waar de (zbw). Een eventuele gift dunne mest wordt eveneens na het ploegen toegediend. Ter beperking van de ammoniakver- vluchtiging uit de mest verdient het aanbeveling kalk niet gelijktijdig met dunne mest in te werken. Af hankelijk van de samenstelling van de dunne mest is meestal nog een aanvullende minerale bemesting noodzakelijk. Cavee-Coveco betaalt prijskorrektie slachtvarkens Over de eerste 24 weken van 1988 zal Cavee-Coveco uit haar resultaat een prijskorrektie betalen van ƒ3,— per slachtvarken. Deze prijskorrektie geldt voor de varkens geleverd in het oostelijk prijsstellingsgebied. Over de eerste 8 weken hebben de leveran ciers reeds een bijbetaling ontvangen van ƒ2,50 per slachtvarken. De tota le prijskorrektie over de eerste 8 we ken komt daarmee uit op ƒ5,50 per slachtvarken. Het stoken van afval zoals papier, snoeihout, banden e.d. is en blijft voor velen een aangename bezigheid. Toch zijn er wettelijk gezien richtlij nen die in acht genomen moeten worden. Zo moet iemand die gaat stoken in het bezit zijn van een stookvergun ning die bij de brandweer afgehaald kan worden. Voordat de afvalhoop aangestoken wordt moeten brand weer en politie hiervan in kennis gesteld zijn. Het spreekt vanzelf dat de windrich ting zodanig is dat verkeer en woon wijken geen hinder hebben van rook ontwikkeling. Officieel behoort ten minste één persoon van 18 jaar of ouder bij de brandhaard aanwezig te zijn. Velen vinden het aanvragen van een stookvergunning maar een over bodigheid, een bepaalde vorm van burokratie. Niettemin gaan toch steeds meer mensen over tot het ha len van een vergunning wegens nega tieve ervaringen. In de praktijk komt het namelijk veelvuldiger voor dat mensen die er gens wat zien branden meteen de brandweer of politie bellen. Wat de reaktie van de aspirant-stoker is als brandweer, al of niet in gezelschap van een ziekenauto, met loeiende si rene plots op het erf staat laat zich gemakkelijk raden. Tot heden toe loopt het meestal met een waarschuwing af of maakt de po litie een nog betaalbaar procesver baal op. Er moet vanuit gegaan wor den dat straks als wat vaak het alarmnummer gedraaid wordt voor onschuldige brandjes die niet vooraf gemeld zijn, het uurtarief van een brandweerwagen met bemanning in rekening gebracht wordt. J. v. T. Dit najaar zal de kadastrale atlas van Hulst en St. Jansteen als eer ste in de reeks Oost Zeeuws- Vlaanderen verschijnen. In de at las zijn de 20 kaarten in foliofor maat opgenomen die in de perio de 1815-1830 door de landmeters van dit gebied gemaakt zijn. Op deze kaarten zijn alle kadastrale percelen op een schaal van 1 2500 of 1 1250 ingetekend. Alle bijbehorende perceelsgegevens zijn in de atlas te vinden; de be langrijkste resultaten van de ge automatiseerde bewerking van de gegevens worden voorts uitvoerig besproken. Tot 31 december bedraagt de in tekenprijs van de atlas Hulst/St. Jansteen ƒ29,50. Na deze datum zal de prijs ƒ35,— bedragen. Voorintekening is mogelijk bij de Stichting Kadastrale Atlas Zee land, p/a Rijksarchief Zeeland te Middelburg of bij een aantal boekhandels in Hulst. Het begin dit jaar verschenen at lasdeel Goes/Kloetinge (reeks Zuid-Beveland nr,.J) is nog ver krijgbaar bij de Stichting te Mid delburg en bij de Gemeentelijke Archiefdienst te Goes. De uitgifte van de volgende drie atlasdelen is in voorbereiding: St. Maartensdijk/Scherpenisse, Vee- re/Vrouwenpolder/Serooskerke en Sluis/St. Anna ter Mui- den/Retranchement. De onrustige situatie op de inkoop- markt voor slachtvarkens als ook het lage prijsnivo, gedurende een lange periode, heeft Cavee-Coveco doen besluiten deze prijskorrektie op korte termijn te realiseren. Binnen de Koöperatie Coveco (waarvan ca. 12.000 veehouders lid zijn) is Cavee-Coveco een zelfstandi ge organisatie, die voor veehouders de aan- en verkoop van vee verzorgt. Cavee-Coveco is in deze branche toonaangevend op het gebied van af zet, rendementsverbetering, produkt- ontwikkeling en dienstverlening. maandag 4 juli: Terneuzen, W. van Hoeve, Ferle- manweg 4: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; dinsdag 5 juli: Ter- neuzen, W. van Hoeve, Ferleman- weg 4: 9.00-12.00 uur; woensdag 6 juli: Kloosterzande, A. van Water schoot, Pres. Rooseveltstraat 12: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; donderdag 7 juli: Kloosterzande, A. van Waterschoot, Pres. Roose veltstraat 12: 8.00-11.00 uur; vrijdag 8 juli: Zierikzee, Coop. Aankoopve reniging: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.15 uur; maandag 11 juli: Zierikzee, Coöp. Aankoopvereni ging: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.15 uur; dinsdag 12 juli: Zierikzee, Coöp. Aankoopvereniging: 8.00-9.30 uur; woensdag 13 juli: Wissenkerke, A.A.P. Breure, Dorpsweg 48: 8.00-11.00 uur; don derdag 14 juli: Lewedorp, J. Nieu- wenhuyse, Quarlespolderweg 1 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; vrijdag 15 juli: Grijpskerke, Fa. Louws, Noordstraat 2: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; maandag 18 juli: Grijpskerke, Fa. Louws, Noordstraat 2: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00"Uur; dinsdag 19 juli: Ril land, C. Meijer B.V. Zuidhof 1 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; woensdag 20 juli: Rilland, C. Meijer B.V. Zuidhof 1 8.00-11.00 uur; donderdag 21 juli: Roosendaal, C.M.M. Verhulst, Passenberg 51: 8.00-11.30 uur; vrijdag 22 juli: Din- teloord, J.C. Geluk, Anriaweg 10: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; maandag 25 juli: Dinteloord, J.C. Geluk, Annaweg 10: 8.00-10.15 uur; dinsdag 26 juli: St. Annaland, J.C. Kooijman, J. Mariapolder 5: 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur; woensdag 27 juli: St. Annaland, J.C. Kooijman, J. Mariapolder 5: 8.00-12.00 uur; donderdag 28 juli: Wilhelminadorp, Wilhelminapol- der, Bedrijf Goenje, Langeweg 1 8.00-11.30 uur en 13.00-15.00 uur. let op: nieuwe wolinnameplaats! De voorschotprijzen, waarvoor scheer 1988 door de Nederlandse Wolfederatie wordt overgenomen, zijn als volgt vastgesteld: kwaliteit I: 3,80 per kg; kwaliteit II: 3,20 per kg; kwaliteit B en Geel: 2,,60 per kg; kwaliteit Zwart en Bont: 0,80 per kg. Over scheer 1987 zal aan leden, die in 1987 wol hebben geleverd 0,25 per kg. worden nabetaald. Tijdens de wolinname kan geleverd worden: panacurpillen, valbazenpil- len, ivome, schapewasmiddel, schriknetten, ram-dektuigen, krijt- blokken, drinkbakken enz. Met ingang van 1 augustus 1988 zal dr.ir. C.L.J. van der Meer de funk- tie gaan vervullen van sekretaris van de Sektor-Kamer Landbouw in de Samenleving bij de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek. Bij de Stichting Landelijke Mest bank is ing. J.H. Uenk (34) per 20 juni in dienst getreden. Hij zal zich onder meer bezig houden met voor- lichtingsaktiviteiten. Voor die tijd werkte hij bijna negen jaar als be leidsmedewerker bij de landbouw kundige afdeling van de provincie Gelderland en bijna drie jaar als me dewerker op het veehouderijsekreta- riaat van het Landbouwschap. Vrijdag 1 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4