Omzet glasgroenten blijft achter Zorgen in konijnensektor Tot begin juni van dit jaar was de veilingomzet van vollegrondsgroen- ten nogal wat groter dan vorig jaar. Bij glasgroenten daarentegen is juist minder omgezet. Een produkt dat het momenteel erg slecht doet is de kropsla. Ook het seizoen van de kas- aardbeien wordt teleurstellend af gesloten. De export van boomkwe- kerijprodukten is dit voorjaar weer gestegen. Glasgroenten In de eerste vijf maanden van dit jaar was de veilingomzet aan glas groenten ongeveer 4 procent lager dan vorig jaar in dezelfde periode. Omdat het jaar voor de glasgroenten vrij gunstig begon, betekent dit dat de omzet de laatste drie maanden be hoorlijk achterbleef. Een goed voor beeld daarvan is de maand mei, toen de glasprodukten bij een vrijwel even grote aanvoer met gemiddeld 1,84 per kilo een dubbeltje minder opbrachten dan vorig jaar en ruim een kwartje minder dan in mei 1986. In mei 1986 was de veilingomzet aan glasgroenten nog 435 miljoen gul den, vorig jaar mei was dat 404 mil joen gulden en dit jaar slechts 389 miljoen gulden. Ook vorige week waren er weer diverse produkten die teleurstellende resultaten oplever den. Voorbeelden daarvan zijn ra dijs, kasaardbeien en glassla. Een flinke prijsval trad vorige week op bij de tomaten. Zowel ronde als vleestomaten noteerden heel wat la gere prijzen. Zeer lage prijzen wor den ook gerealiseerd voor de glassla. Er is de laatste tijd zelfs heel wat sla doorgedraaid. Ook vorige week was dat weer het geval. Komkommers zijn vorige week in ruime mate aan gevoerd. Dankzij een goede vraag kon de prijs zich goed handhaven en zo af en toe zelfs iets stijgen. De aan voer van radijs was vorige week weer iets kleiner. De prijs kon zich rede lijk handhaven op het (lage) niveau van de voorgaande week. De aan voer van augurken blijft van week tot week stijgen en ligt enkele weken voor op vorig jaar. Dankzij een goe de vraag bleef de prijsval ook vorige week beperkt. De aanvoer van kas aardbeien was nog maar heel klein. Als gevolg van de grote aanvoer van vollegrondsaardbeien lag de prijs op een teleurstellend niveau. Vollegrondsgroenten In tegenstelling tot de glasgroente, doet de vollegrondsgroente het dit jaar heel wat beter dan vorig jaar. In de eerste vijf maanden werd een 20 procent hogere veilingomzet be haald. Hierbij moet echter wel wor den bedacht dat de resultaten vorig jaar erg mager waren, b.v. in de sluitkoolsektor. Bovendien geldt voor sommige produkten een omge keerde ontwikkeling. Zo zijn de re sultaten van de natuursla niet best. De aanvoer is tot nu toe nogal wat groter dan vorig jaar, maar de prijs is zeer laag. Ijsbergsla brengt, bij een over het algemeen wat kleinere aanvoer, wel een betere prijs op dan vorig jaar. Overigens daalde de prijs van ijsbergsla vorige week iets, bij een wat ruimere aanvoer. De aan voer van de vroege zomerbloem kool, die erg snel van start was ge gaan, lag vorige week op een wat la ger niveau. Daardoor kon de eerder fors gedaalde prijs zich weer enigs zins herstellen. Ook aan de snelle toename van de aanvoer van tuinbo nen kwam vorige week een einde. Toch daalde de prijs nog verder. Bij de diverse peensoorten deden zich qua aanvoer verschillende ontwikke lingen voor. Er kwam nogal wat minder bospeen aan de veiling, het aanbod van waspeen en breekpeen nam daarentegen toe. Voor alle soorten moest evenwel een lagere prijs worden geaccepteerd. Het aan bod van de verschillende soorten sluitkool is de laatste weken flink te ruggelopen. Met name witte en rode kool werden nog redelijk goed he- taald. De aanvoer van rabarber lag vorige week op een laag niveau. Daardoor ontstond ruimte voor een verdere prijsstijging. Als gevolg van de geringe vraag naar spinazie daal de de prijs voor dit produkt verder. 22 Er was vorige week nog een tamelijk grote aanvoer van asperges. De prijs daalde iets, maar lag toch nog op een redelijk hoog niveau. Fruit Op de fruitveilingen is vorige week alleen van Gloster iets meer aange voerd. Van de overige appelrassen was de aanvoer heel wat lager. Als reaktie daarop vertoonden Golden Delicious en Jonagold een lichte prijsstijging. Wat betreft de peren is vorige week nog 215 ton Conference geveild, erg veel voor de tijd van het jaar. Deze laatste peren brachten een zeer lage prijs op. Daaraan zal, naast de mindere kwaliteit, de kon- kurrentie van het zomerfruit niet vreemd zijn. De aanvoer van volle grondsaardbeien was vorige week wederom groot. Mede als gevolg van de grote konkurrentie daalde de prijs verder. Op de exportmarkten (met name West-Duitsland en Enge land) ondervinden de Nederlandse aardbeien steeds meer konkurrentie van het Belgische produkt. Het are aal vollegrondsaardbeien in België stijgt de laatste jaren en de oogst is er dit seizoen, evenals in Nederland, vroeg begonnen. Men raamt voor dit jaar een produktie van ongeveer 20.000 ton. Boomkwekerij De export van boomkwekerijpro- dukten lijkt dit seizoen weer hoger te worden dan vorig jaar. Begin mei j.l. was de exportomzet met 450 mil joen gulden 5 procent groter dan vo rig jaar om die tijd. Die stijging is vooral te danken aan een betere voorjaarsomzet. Vooral de export naar West-Duitsland 17 pro cent), Engeland, België en Zweden was het afgelopen voorjaar nogal wat groter. De exportomzet naar de Verenigde Staten blijft dit seizoen evenwel achter. Dit heeft te maken met de forse daling van de bloem bollenexport naar de VS. Omdat in het exportpakket van de bloembollen- exporteur ook vaak vaste planten voorkomen is de afzet van dit laatste produkt sterk afgenomen. Bloemen en planten Op de bloemenveilingen doen zich de laatste weken weinig verarfderin- gen voor. Ook vorige week was de aanvoer, in vergelijking met de daar aan voorafgaande week, bijna onge wijzigd. Als gevolg daarvan trokken de prijzen wel iets aan. Dit gold vooral voor gladiolen en in mindere mate voor trosanjers en Gerbera. Ten opzichte van dezelfde week in 1987 was de aanvoer evenens bijna gelijk, terwijl ook de gemiddelde prijs rond de 30 cent per steel lag. De markt van kamerplanten staat onder lichte druk wat betreft de aanvoer. De gemiddelde prijs is vrijwel stabiel. De konijnenprijs is deze week we derom gedaald. In de konijnensek tor is sprake van een zeer zorgelijke situatie: een steeds groeiende pro duktie, goedkope importen uit het Oostblok en dalende prijzen. Op de overige markten is veelal sprake van een rustige stemming. Dat geldt niet voor de aardappelmarkt, daar deed zich een flinke prijsstijging voor. Runderen De handel in slachtkoeien en - vaarzen heeft nog steeds een rustig verloop. Wel is duidelijk dat de markt een wat groter aanbod, zoals eind vorige week optrad, moeilijk kan verwerken. Als gevolg hiervan zwakten de prijzen licht af. Alleen voor de worstkoeien konden de prij zen zich handhaven. De handel in slachtstieren toonde, eveneens onder invloed van het aanbod, een wat wis selend beeld. Over het geheel kon echter toch gesproken worden van een redelijk verloop met iets hogere prijzen. De verkoopprijzen van het rundvlees ondergingen, bij een be perkte vraag, weinig verandering. De handel in melk- en kalfvee bleef moeilijk verlopen. Bij zeer weinig kooplust van veehouderszijde was er sprake van een druk op de prijzen. Het aangeboden weidevee werd, bij een krap aanbod, op de meeste markten goed verkocht. De prijzen noteerden gelijk tot iets hoger. Kalveren en schapen De handel in nuchtere kalveren had wederom een willig verloop. Voor alle soorten en kwaliteiten leverde dat hogere prijzen op. Deze ontwik keling, die nu alweer enkele weken is op te merken, heeft wel tot gevolg dat de export van nuchtere kalveren wat is afgenomen. De prijzen voor vleeskalveren ondergingen weinig verandering. Wel trachtten kopers druk op de prijzen uit te oefenen. De verkoop van het kalfsvlees verloopt namelijk moeizaam. Met name Frankrijk en Duitsland nemen min der af en dat nog tegen lagere prij zen. Als gevolg hiervan gaat meer vlees naar Italië, hetgeen ook daar weer een prijsdrukkend effekt heeft. De handel in slachtschapen en - lammeren had over het algemeen een rustig verloop. Vooral de lammeren werden tegen wat lagere prijzen ver kocht. Weidelammeren werden over het algemeen prijshoudend ver handeld. Varkens De varkensmarkt verkeerde deze week in een zeer rustige stemming. Zowel Vleuten als de Vereniging van Exporteurs van Levende Varkens noteerden eind vorige week onveran derde prijzen. Karkassen deden deze week op de diverse afzetmarkten iets lagere prijzen. Wat betreft de onder delen moesten met name de hammen in Duitsland iets toegeven. De rust op de varkensmarkt wordt mede ver klaard uit de eerste hoeveelheden vlees die nu uit de partikuliere opslag ter beschikking gaan komen. Verder heeft het huidige weertype weinig stimulerende werking op het marktgebeuren. Zonniger weer, met de mogelijkheid volop te barbecuen, zou in deze tijd van het jaar voor een positief effekt kunnen zorgen. Slachtpluimvee en eieren Op de markt voor pluimveevlees is, wat betreft de afzet, sprake van een vriendelijke stemming. Voor wat be treft de prijsvorming is dat echter in veel mindere mate het geval. Zo is de Barneveldse notering voor slachtrij pe kuikens iets teruggevallen. Door dat de kuikens over het algemeen wat trager groeien dan in het afgelo pen voorjaar, is er nog een licht te kort aan zware kuikens. De prijzen van uitgelegde kippen konden zich op het verbeterde niveau handha ven. Op de eiermarkt trad vorige week aanvankelijk weer een prijsda ling op. Aan het eind van de week kwam er evenwel duidelijk een bete re vraag. Dat had tot gevolg dat de eierprijzen begin deze week toch weer op het oude niveau terugkwa men. Ook de iets betere vraag van industriezijde lijkt de markt enigs zins te ondersteunen. In de andere EG-lidstaten is overigens nog geen sprake van betere prijzen. Met name in Italië zijn de eierprijzen zeer laag. Voor een strukturele verbetering in ons land zijn hogere prijzen elders onontbeerlijk. Hoe slecht de situatie op de eiermarkt is, blijkt duidelijk uit de exportresultaten over de eerste vijf maanden van dit jaar. Hoewel qua hoeveelheid iets meer de grens over ging, daalde de exportwaarde vergeleken met vorig jaar met bijna 25 procent. De opbrengst per 100 stuks liep terug van 13,96 naar 10,41. Konijnen Deze week is de konijnenprijs weer met 0,10 per kg verlaagd. Daar mee worden de fokkers opnieuw met een lagere opbrengst gekonfron- teerd. De prijs is nu op een zeer laag niveau beland. Vanuit handelskrin gen uit men grote bezorgdheid over het nog steeds groeiende aanbod. Wanneer men daarbij de importen uit het Oostblok betrekt (geslacht en ingevroren wordt het vlees voor ƒ3,— per kg aangeboden) dan is duidelijk dat deze sektor in een zeer moeilijke situatie verkeert. Grote zorg bestaat ook over de komende vakantieperiode. De konsumptie van konijnenvlees zal dan flink da len, terwijl nu al sprake is van over produce. Zuivel In tegenstelling tot de voorgaande weken, toen sprake was van een goe de stemming, wordt op de kaasmarkt, nu gesproken van een kalme stemming. Dit wat somberder beeld is deels een gevolg van de moeizame handel in leeftijdskaas. In handelskringen spreekt men nog steeds van een zeer hoge kaasvoor- raad, vooral nu er nogal wat Duitse kaas wordt geïmporteerd. De markt voor jonge kaas is beter, omdat bij de huidige produktie en export de markt vrij goed in evenwicht is. De boterproduktie is momenteel stabiel en bevindt zich op een niveau dat ruim 20 procent lager ligt dan vorig jaar. De binnenlandse afzet en de ex port naar lidstaten blijven goed op peil. De hoeveelheid boter die door de handel wordt opgeslagen voor de periode na 15 september is aanzien lijk groter dan vorig jaar. Dit duidt op meer vertrouwen in de ontwikke lingen op de botermarkt. De melk- poedermarkt blijft stabiel. De druk op de notering voor weipoeder leid de tot een prijsverlaging met 5 cent per kg. Een verdere daling lijkt niet onmogelijk. Granen, zaden, vlas en peulvruchten De restanten tarwe oude oogst kon den tegen sterk oplopende prijzen worden geruimd. De reden voor de ze ontwikkeling was naast een klein aanbod de vaste stemming op de mengvoedergrondstoffenmarkt Ook op de nieuwe oogst lagen de no teringen fors hoger. Voor gerst oude oogst waren de afzetmogelijkheden klein en tendeerden de prijzen iets lager. Op de nieuwe oogst waren de prijzen hoger. Aardappelen en uien De aardappelmarkt wordt nog steeds gekenmerkt door een vaste stemming. Maandag j.l. noteerden de fritesgeschikte aardappelen in Rotterdam weer hoger. De kon- sumptiematen verdubbelden bijna in prijs. De export bedroeg vorige week ruim 30.000 ton, vooral Engeland blijkt nu een goede afnemer. Als oorzaak voor de prijsstijgingen wordt verder genoemd, dat de voor raden toch kleiner blijken te zijn dan aanvankelijk was aangenomen. De aanvoer van nieuwe aardappelen neemt regelmatig af. Veevoeders Op de markt voor veevoeder grondstoffen heerste vooral voor EG-maïs oude en nieuwe oogst een vaste stemming. De handel in soja- schroot wordt wispelturig genoemd. Hoewel de prijzen daalden, is de markt niet flauw te noemen. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de Paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 23 juni 127 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.825,tot ƒ3.450,—; Oude paardeen van ƒ2.125,— tot ƒ2.850,—; 3-jarige Paarden van ƒ1.525,— tot ƒ2.900,2-jarige Paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.500,Veulens van ƒ725,— tot ƒ1.300,—; Hitten van ƒ875,— tot ƒ1.800,—; Pony's van ƒ500,— tot ƒ1.575,—; Shetland pony's van ƒ375,— tot ƒ650,—; Oude slachtpaarden van ƒ4,30 tot ƒ6,05, kg.gesl.gew.; Jonge slacht paarden van ƒ4,55 tot ƒ6,10, kg.gesl.gew. De handel verliep rustig, prijzen gelijk. Eiereksport bracht kwart minder op Hoewel in de eerste vijf maanden de uitvoer van eieren 0,9% groter was dan in de eerste vijf maanden van 1987, daalde de opbrengst met 24,8%. De opbrengst daalde van ƒ369,62 miljoen tot bijna ƒ278 miljoen. Dat komt overeen met een gemiddel de opbrengst van ƒ10,42 per 100 eie ren vergeleken met ƒ13,96 in 1987. Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam noteerde maandag fiks hoger voor alle kategorieën. Dat aan het eind van het seizoen de prijzen van de grote maten wel eens oplopen is een normaal verschijnsel. Deze week echter was de prijsstijging wel zeer fors. Voor de grote maten lie pen de prijzen op met 3,tot 6,per 100 kg, doch ook voor de konsumptiematen 40/50 en 40/55 was er van een belangrijke prijsstij ging sprake, te weten 4,tot ƒ5,De termijnmarkt was in de week tot 25 juni prijshoudend met nog een wat oplopen voor de apriL termijn tot 43,90 voor de Bintjes 50. Begin deze week echter liepen de noteringen voor deze termijn duide lijk terug. Overal in de Gemeen schap is de afzet van oogst 1987 een aflopende zaak, doch met toch nog wel aanhoudend goede vraag van de kant van de industrie naar grote ma ten. Zo werden in de week tot 5 juni vanuit Frankrijk goed 1600 ton oude aardappelen uitgevoerd, 'in hoofd zaak naar Italië. Dat was overigens een fraktie van de uitvoer in de week daarvoor die ruim 12.500 ton be droeg. In enkele delen van Frankrijk is de oogst van primeurs al afgelo pen, te weten in de Atlantische zee eilanden Re en Noirmoutier. Elders is dat nog niet het geval. Opmerke lijk is dat veel primeurs vanuit Bre- tagne richting Duitsland gingen waarbij prijzen franko Duitse grens genoemd worden van DM 38. In En geland neemt het aanbod van nieuwe aardappelen uit de eigen teelt duide lijk toe. Ook hier een oplopende markt voor oude oogst, mits van goede kwaliteit. In Duitsland be heersen Franse en Italiaanse aardap pelen de konsumptiemarkt, met een gestaag toenemend aanbod uit de ei gen produktie, waaronder veel aard appelen onder folie geteeld. PRIJSBERICHT VEILING ZUID HOLLAND ZUID Andijvie (nat): 47.000 kg, totaal middenpr.: 32. Bloemkool: 61.000 st., tot middenpr.: 161 Vi. Komkom mers: 460.000 St.. tot. miHrtpnnr 29 Zi. Sla (natuur): 54.000 st., tot. middenpr.: 161/2. Tomaten: 162.000 kg., tot. middenpr.: 116. Witlof: 12.000 kg. tot middenpr.: 342. Schema biggenprijzen In de week van 4-7-1988 tot 11-7-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprijzenschema van 4 juli 1988 met ƒ0,35 te worden verlaagd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,71. Situatie varkensmarkt De notering van de Utrechtse var- kensbeurs in Vleuten van vrijdaga vond gaf aan dat voor deze lopende week geen verandering in de prijzen verwacht werd. Dat betekent voor levende varkens van 85/115 kg een prijs van 2,58-2,60 en voor geslachte varkens van 68/90 kg on- geklassificeerd een prijs van 3,16-3,18. Voorgaande week hadden ook de grote slachterijen hun roepprijzen niet gewijzigd. De afgifteprijzen in de vleesgroothandel konden zich bo vendien niet voor alle artikelen handhaven. Het aanbod in deze week zou, volgens handelskringen niet al te groot zijn. De uitslag van varkensvlees uit de partikuliere opslag begint stilaan meer gewicht te krijgen. Bovendien nadert de vakan tieperiode, wat ook al een tijdvak is waarin het verbruik niet al te groot is. Het zal er daarom vooral van af hangen of men in staat is hoeveelhe den van enige betekenis naar derde landen uit te voeren. De oplopende voerprijzen spelen de mesters ook zeker niet in de kaart. Toch bestaat de indruk dat men wel meer geneigd is de hokken niet al te lang te laten leegstaan. Het aanbod van biggen is voldoende ruim. De Duitse markt is goed prijshoudend, de Franse markt blijft onzeker. Vrijdag 1 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22