Ij IW •J •T* KEN NFO-kring verwacht in Zuidwesten normale tot goede appeloogst en minder peren Ambitie bij volkstuinders loopt terug Schei uit met je eigen zak te beliegen Hevige junirui Alweer veel leeg land Vakantie voor iedereen? 5 ggjjl K BRABANTS FRUITMIX. Een vast weer hebben we dit jaar wel. Al we ken droog met geen hoge temperatu ren. Op veel plaatsen zit men nu toch al uit te kijken naar wat nattig heid. Op bedrijven met druppelbe- vloeiing of beregening heeft men dit gemis goed in de hand. Praktisch al le fruitbedrijven in het Brabantse en zeker op de zandgronden, beschik ken over een vochtvoorziening. Deels uit pure noodzaak, deels om de vochtvoorziening ten alle tijden in de hand te hebben. Nu werpt dat dubbel z'n vruchten af en dat is mooi meegenomen. De oogst groeit momenteel voor spoedig, zeker waar voldoende ge dund is. De rui is echter nog steeds niet achter de rug. In dit gebied zal er echter ruim voldoende blijven hangen. Algemeen is dat ook het landelijke beeld. Nu nog afwachten hoe de oogst in het zuidelijk deel van Europa zich ontwikkeld. Gelukkig zijn wij met onze nieuwe rassen min der afhankelijk van de produktie uit de zuidelijke landen, waar toch tweederde van de totale Europese produktie vandaan komt. Wij heb ben wat dat betreft toch een eigen markt gekreëerd, hoewel de prijzen toch nog danig onder druk kunnen staan ten gevolge van een grote oogst in het zuidelijk deel van Euro pa. Straks weten wij dat wel, dus voorlopig afwachten. Landelijk is er reeds veel hagelscha- de gemeld, wat voor de premie ont wikkeling desastreus is. Een dure grap, maar onontkoombaar, want het hagelrisiko is dusdanig groot dat we geen keus hebben. Het kan de ondergang van het bedrijf inhouden, wanneer dat risiko niet verzekerd is. Wij mogen alleen maar hopen, dat De BEVELANDSE fruittelers zijn volop aan het dunnen. Niet alle ras sen zijn nodig, maar ieder jaar op nieuw hangen verschillende appel en pererassen net iets te dik om een mooie maatsortering te verkrijgen. Bij alle rassen is een goeie maat heel belangrijk, maar bij het ras Golden Delicious is dit van het grootste be lang. Golden beneden de 70 mm hal veert de laatste jaren in prijs, waar door de geldelijke opbrengst van de percelen Golden Delicious nadelig wordt beïnvloed. Ook bij de rassen Elstar en Cox brengen de grote maten meer geld op, maar er is altijd een zekere markt voor de kleinere maten. Met name Cox vraagt dit jaar weinig dunwerk, want we moeten bij dit ras terdege rekening houden met een la tere rui, het is eigenlijk een juli- ruier. Elstar daarentegen is zwaar bezet, ook al is bij dit ras vroeg dun nen moeilijk, omdat de ruivruchtjes wel zichtbaar zijn, maar gewoon niet naar beneden vallen, althans heel laat. Dezelfde eigenschappen zien we bij dit ras een heel jaar door. Ook de vruchten vallen in het najaar niet van de bomen, al worden ze rijp. Bij de pluk is deze eigenschap zelfs een voordeel. Elstar blijft ook lang doorgroeien, hierdoor blijft het blad tot in de winter aan de jonge scheuten hangen. Dan weer een na deel, met het oog op de kanker en bevriezen. Maar zo is het nu een maal, goed betaalde rassen hebben in de teelt vaak nadelen en vergen veel vakmanschap. Gelukkig maar!! De peren zijn erg zwaar geruid. Op de meeste bedrijven hoeft alleen het ras Conference gedund te worden. De andere pererassen zijn dermate zwaar geruild, dat handdunning overbodig is. Vrijdag 1 juli 1988 vele kollega's zich dit jaar verzeke ren, want hoe groter de groep, des te draaglijker wordt de premie. In de 'wandelgangen' hoor je veel, soms te veel. Opvallend is, dat er nogal wat kollega's zijn die enorm 'met spek' kunnen schieten. Verha len die met veel verve gebracht wor den, over de zeer hoge produktie, vooral de nieuwe rassen, en de zeer hoge geldelijke opbrengsten. Op die manier brengt men naar buiten, dat de fruitteelt een gouden zaak is, een kwestie van ƒ100.000,— per ha!!! Een ding begrijp ik echter van die lieden niet. Als je op die basis een fruitbedrijf runt van zeg 10 ha, geeft dat toch een aardig inkomen. Toch blijkt dat diezelfde lieden zowat dag en nacht werken inklusief vrouw en eventuele huisgenoten. Doe je dat nou werkelijk uit weelde??? Nie mand die dat gelooft. De realiteit zal voor het gehele bedrijf zowat op een vierde van deze rekensom liggen. Ie dereen zal wel eens een hoek hebben liggen die erg hoog uitkomt. Schei uit met je eigen zak te beliegen, daar koop je niets voor. Erger nog, je hebt binnen de kortste keren de ge hele akkerbouw op je nek. Ook zijn er nogal wat kollega's die beslissingen voor hun bedrijf niet zelf meer nemen, maar klakkeloos alles overnemen wat nu 'mode' is, zonder te weten wat de gevolgen op termijn zijn. Een gevaarlijke ont wikkeling voor hen die op die ma nier proberen 'bij' te blijven. Vroeg of laat breekt dat op en dat betekent gelijk het einde. Als ondernemer dien je zelf beslissingen te nemen en die keuze te doen die voor jou ge schikt is. Je breed laten informeren en de beslissing niet je buurman la ten doen, dat is de taak van de on dernemer, en dat ben je zelf. Bij het ras Conference geldt eigen lijk hetzelfde als bij de Golden Deli cious, de kleine maten beneden 50 mm zijn waardeloos geworden, zo dat een goeie dunning op maat van groot belang is voor de teler. Het dunnen van Conference vergt meer vakmanschap dan het dunnen van b.v. Golden Delicious. De Golden kan dan ook gemakkelijk met va kantiewerker gebeuren. Het veel ge hoorde 'd'r is niks beter dan het zelf te doen' is meestal waar, maar er zijn op een modern fruitteeltbedrijf zoveel werkzaamheden te verrich- Het feit dat sommige rassen het la ten afweten op een aantal bedrijven heeft te maken met grondsoort, lig ging, beurtjaareffekt, nachtvorst of andere faktoren, waardoor het over het gehele zuidwesten soms een gril lig beeld kan opleveren. Zowel langs de Oosterschelde als op een aantal bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen is de invloed van de nachtvorst tijdens de bloei duidelijk merkbaar, o.a. bij Jonagold en Cox. Ook op Walcheren is het behang zeer wisselend zelfs per perceel, in tegenstelling tot West Noord- Het perkgoedseizoen in WEST BRABANT is op dit moment zo goed als afgelopen. Op de veiling hebben de zomerplanten zoals gera niums, vlijtige liesje, dahlia's en be gonia's het maar matig tot slecht ge daan. Dit voorjaar zag het er in eer ste instantie naar uit dat er 17% minder aangevoerd zou worden dan in 1987 maar nu blijkt er 13% meer aangevoerd te zijn. De afzet van de planten in een pers kluit of potje is nog redelijk verlo pen maar de setjes teelt was ronduit slecht. Bij setjes teelt worden ionee plantjes automatisch in plastic pot jes gedaan waarbij ze in aantallen van 4, 8 of 12 verkocht worden. In de praktijk blijken deze planten te zwak en te kwetsbaar te zijn. Vooral het buitenland is wat huiverig ge worden om op deze manier geteelde planten aan te kopen. Met name ge raniums in de perskluit of pot zijn veel sterker en worden zodoende meer gevraagd, ook al ligt de prijs wat hoger. Ondanks minder produk- Op SCHOU WEN-DUIVEL AND is het toeristenseizoen weer in volle drukte begonnen. De maand juli be looft een topdrukte te geven, door dat verschillende sektoren in Neder land en West-Duitsland gelijktijdig vrijaf krijgen. Volle bungalowpar ken en kampings, terwijl ook een toenemend aantal minikampings een graantje hiervan probeert mee te pikken. Ook land- en tuinbouwers proberen er even tussen uit te knijpen om het dagelijks werk en z'n spanningen te onderbreken. Sommige tuinbouwers doen het gemakkelijk in de winter periode, voor fruittelers komt de zo mer gunstiger uit. Vakanties van 3 of 4 weken behoren nog echt tot de, uitzonderingen, maar ook een korte re periode kan verfrissend werken, terwijl dan bij thuiskomst de achter stand beter in te halen is. Juni-rui De peren zwaar geruid, vooral de Conference, zodat op een aantal percelen onvoldoende peren zijn ten, losse krachten zijn een welkome verlichting in de arbeidspieken. Een goeie instruktie en kontrole van deze losse arbeidskrachten kan een hoop narigheid en ergernis voorkomen. Al met al zullen de oogstramingen waarschijnlijk naar beneden worden bijgesteld. Op zich hoeft dat niet na delig te zijn, want vaak is een betere maat, ook een betere prijs. Zelf kun nen we veel aan de kwaliteit doen, maar de natuur heeft het laatste woord en op dit moment is een flin ke bui regen welkom. Brabant, waar een volle oogst wordt verwacht. Men kan stellen dat, af hankelijk van de groei, de plaats en het bedrijf bij de appels de schattin gen uiteenlopen van 80-120% t.o.v. een normaal jaar. Op dit moment zijn de vruchten duidelijk groter dan vorig jaar om deze tijd. Bij de peren is de situatie duidelijk anders dan de topoogst van 1987. De Doyenné du Cornice laat het dit jaar op de meeste bedrijven volledig zit ten, mede veroorzaakt door de ster ke rui en het beurtjaareffekt. Hoe wel men bij de Conference enkele tie per vierkante meter zal de tradi tionele opkweekmethode het voorlo pig blijven winnen van de setjesteelt. Wat bijna niemand had verwacht blijkt toch uit te komen. De aardbei en blijven ondanks rekordop- brengsten goed aan de prijs. Deze topopbrengsten zorgen voor een la gere kostprijs doordat het plukloon per kilogram lager ligt. Bij aardbei en is dit jaar te zien dat een forse areaalsuitbreiding niet altijd voor la gere prijzen hoeft te zorgen.. Een goed lopende eksport en dan indien mogelijk vooraf gepland is in Neder land de belangrijkste faktor om een teelt financieel te laten slagen. Als op de gok bepaalde gewassen geteeld moeten worden is men eigenlijk ver keerd bezig. Dit seizoen is het areaal land dat door volkstuinder gebruikt wordt aanzienlijk teruggelopen. Tot vorig jaar zat er nog een lichte stijging in de verhuur van land voor zelftuinie- ren. De wat lagere groenteprijzen en dan speciaal de aardappelen en uien, overgebleven. Kromme en flesvor- mige vruchten komen veel voor en zullen toch nog verwijderd moeten worden. De rui bij de appels is laat op gang gekomen, vooral bij de Cox en James zijn het al grote vruchten die er nog afvallen. Nadunnen met de hand is nodig om het juist aantal vruchten over te houden. Het sorte ren van het fruit naar kwaliteit be gint al met de vruchtdunning. Spint De spintbestrijding blijft de aan- Er zijn nog nooit zoveel vroege aard appelen op THOLEN voor de rooi- datum weggeweest, waarbij ook de financiële kant tot hiertoe bijzonder goed is. Door de droogte zijn de kg- opbrengsten wel niet bijzonder hoog, maar doordat er vanwege de prijs met man en macht en zonder verletdagen gerooid is, ontstond hierdoor vorige week toch een top drukte op veiling St. Annaland e.o. De prijs zakte hierdoor behoorlijk terug naar 60 cent de kg voor de Doré's, dat hier nog steeds het hoofdras is. De andere rassen, zoals het AM-ras Première, komen toch soms aardig mee in prijs, terwijl hiervan de kg-opbrengsten gemid deld heel wat hoger liggen. Ondanks de droogte staan de meeste gewassen er vanwege het koele weer goed bij. De fijnere gewassen zoals een aantal bloemzaden hebben ech ter moeite om aan de gang te komen. weken geleden erg optimistisch was, mede door de aanwas van jonge per celen, blijkt nu echter dat ook hier de schattingen naar beneden moeten worden bijgesteld. Bij dit ras vindt men veel kromme en parthenocarpi- sche vruchten. Ook bij de rassen Beurré Hardy, Bonne Louise en stoofperen ziet men een grillig en wisselend beeld. Alleen vanuit Noord-Zeeland zijn de geluiden po sitiever. Ook de Beurré Alexander Lucas heeft op veel bedrijven te lij den gehad van de nachtvorst. Gekonkludeerd kan worden dat een percentage van 60-65% van normaal aan de optimistische kant zou kun nen zijn. Ook dit jaar zijn diverse percelen licht en soms matig verha- geld, waardoor veel vruchten tot klasse II of lager worden geredu ceerd. Met name op Zuid-Beveland, maar ook plaatselijk op Tholen en Zeeuws-Vlaanderen zijn deze buien terecht gekomen. die vaak voor weggeefprijzen te koop zijn, maakt het niet interessant meer. Het hobbymatig bezig zijn met tuinieren moet voor de meesten financieel wat opbrengen anders hoeft het niet. Verschillende ge meenten die tot voor kort een wacht lijst hadden kunnen nu niet van alle perceeltjes af zodat ze noodgedwon gen moeten braken. Wat de financiële kant aangaat zijn er voor de volkstuinders nogal wat kosten aan verbonden! Alleen al de huur per m2 bedraagt meestal ƒ0,75 tot ƒ1,00. Niet zelden mislukt de oogst omdat de goedkopere zaad soorten gebruikt worden daar ze de tuinderskwaliteit te duur vinden. Burgers die zijn gaan tuinieren voor het sociaal kontakt hebben dikwijls te maken met een teleurstelling om dat de onderlinge sfeer niet altijd even goed is. Bij een onverwachte ziekte in een gewas wordt al gauw naar de buurman gekeken of het daar niet vandaan komt. Een ont wikkeling dus waar de echte tuinder niet wakker van ligt. dacht vragen. Door het vroeg uitko men van de wintereieren is de eerste bestrijding niet overal optimaal ver lopen, zodat begin juni nogal wat zomereieren waren te vinden. Het goed raken van alle bladeren kan bij de spintbestrijding in de zomer wel eens tegenvallen. Ekstra aandacht bij het spuiten tegen spint is nodig. De roestmijt breidt zich weer uit, ook op peren kunnen ze massaal voorkomen. Op droogte gevoelige gronden gaat het watertekort zich aftekenen, een lekkere bui is het eni ge wat in onze regio kan baten. Een paar buitjes kunnen hier soms wonderen doen, zodat het in korte tijd een gewas is wat dan in de rest van het groeiseizoen behoorlijk te gen droogte kan. Onder glas heeft het koele weer ook zeker zijn in vloed, in de eerste plaats op het kli maat binnen ,'wat meestal niet on gunstig is) en voor een aantal gewas sen ook op de prijs, met name de snijbonen hebben het dit seizoen goed gedaan. Het is al een aantal ia- ren zo dat de hete Iuchtteelt naar ver houding beter betaald wordt dan stookteelt van snijbonen. In de stookteelt werden een aantal jaren geleden soms ekstreem hoge prijzen betaald voor een kg. snijbonen. Echter de laatste jaren wordt de bui tenlandse konkurrentie in deze pe riode steeds sterker vooral Spanje gaat hierin een steeds grotere rol spe len. Het buitenlandse produkt is dik wijls minder van kwaliteit dan onze kasbonen maar goedkoper, en wordt daardoor toch gekocht. Later in het seizoen kan men schijn baar met prijzen van rond de ƒ6, de kg beter tegen het buitenlandse produkt konkurreren. Wanneer de vollegrondsbonen wat lang op zich laten wachten, zoals we al met zo veel koude voorjaars gehad hebben, dan blijft deze prijs nog dikwijls een poosje hangen zodat het zeker ook voor de telers in onze streek een goe de teelt kan zijn. Fransen verwachten kleine appel- en perenoogst In de zeven belangrijkste regio's in Frankrijk, waar 85% van de appel- oogst vandaan komt, verwachten de telers gemiddeld 7% minder te oogsten dan vorig jaar. Na de grote Golden-oogst van vorig jaar volgt nu een kleine. Uit de eerste raming blijkt dat de Fransen 20% minder Golden Delicious verwachten te oogsten. De Franse perenoogst zal dit jaar niet erg groot zijn. In totaal schatten de Fransen de perenproduktie bijna een vijfde kleiner in dan vorig jaar. 19 Uit een jaarlijks in juni door de kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie gehouden enquête over de te verwachten oogst van het komend seizoen, blijkt dat dit jaar een normale tot goede appeloogst verwacht mag worden, ondanks het feit dat er bedrijven zijn waar sommige rassen het dit jaar geheel la ten zitten. De situatie bij de peren geeft aan dat er duidelijk minder peren zullen komen dan vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19