Paarden en pony's zetten luister bij aan de ZLM-Manifestatie Vrijdag 1 juli 1988 Enna, kampioen bij de Fjorden, van de heer C. Provoost uit Domburg. Het zesspan trekpaarden van de heer A.C.M. Brooymans, zorgde voor veel spektakel. Eens in de 5 jaar is de "Zeeuwse Dag van het Paard" bij de ZLM te gast. En dan is het altijd weer even wennen. Want op de terrei nen van manege de Eendracht kan de terreinkommissie donder dags al terecht, maar nu pas vrij dags na 6 uur. Het was wel even poot aan spelen, waarbij met ere ook genoemd mag worden de concierge van het Landbouwhuis Van Vliet. Zaterdagmorgen vroeg was er nog wat te doen, maar toen de stroom deelnemers losbarstte was alles klaar. En al lengs kwam ook een stroom be zoekers op gang. Die de korte weg wilde nemen, kwam onver biddelijk Markusse tegen. Hij heeft heel wat moeten aanhoren. Maar eenmaal op de plaats van bestemming was de bui in de re gel wel weer over. Het terrein was voor paardesport niet ideaal, maar zeewater deed wonderen, waardoor het gehele programma toch zonder problemen afge werkt kon worden. toch een routinier in de barrage zich in het parcours vergissen. Ook de menners waren in de morgenuren aktief. De voor hen iets te kleine ring werd echter door iedereen voor lief genomen. Muggenzifters waren er gelukkig niet op "Neeltje Jans". Het middagprogramma liet een wervelende show zien van prak tisch alle paarden- en ponyras sen. De kleine Shetlandpony's lieten zien dat ze uitermate ge schikt zijn om kleine kinderen vertrouwd te maken met de paar- denwereld. Het kindergeleide- nummer was schitterend, maar ook de aangespannen pony's de den het best, waarbij het Wal- cherse huifwagentje een blikvan ger was, evenals het vierspan, dat door de Bevelandse aanspanning werd gepresenteerd. De Haflingers lieten ook hun veelzijdigheid zien met twee 4-tallen aan de hand, via bereden Haflingers, en enkele aanspan ningen, waarbij een mooi tan- brieken van de hoogste klassen voor pony's ^n paarden te ver werken in afwisseling met een tweetal defilé's van de kampioe nen van de morgenkeuringen van Shetland-, New Forest- en Welshpony's, Haflingers en Ha- flo Arabes, Appaloosa's (die echter te laat kwamen), Friezen, Fjorden en Trekpaarden. Na het eerste défilé traden negen tweespannen trekpaarden aan in gespannen voor prachtige Zeeuwse oogstwagens met ijzer beslag, een prachtig nummer, mooie spannen overgoten met wat nostalgie. Een drietal mocht over kampen. De uiteindelijke winnaar was uitbundig van vreugde met het behalen van een knaap van een beker. Ook de Friezen lieten een mooi show nummer zien .met pracht aan spanningen, waarbij het klaver tje van drie de show stal, maar ook de bereden Friezen en de Fries aan de lange teugel moch ten er zijn. Het 24-span trekpaarden aan de hand, het slotnummer van de Dag van het Paard, bracht het talrijke publiek in extase. Deze show verliep perfect. Het 20-span geiten van Teun is Hoeven uit Hulshorst deed het goed op "Neeltje Jans". schreven kunnen worden. En dat geldt ook voor de dressuurde- monstraties van onze Zeeuwse topamazones Maddy Hugense en Suzan Malcorps op de WPN paarden Orpheus, een Zeeuws fokprodukte en Urgent. Hier viel veel van te genieten. De Hackneypony's waren voor het eerst in het programma opge nomen. Het was een demonstra tieve wedstrijd tussen een zestal hackneypony's van leden van de Bevelandse Aanspanning. Ze de den goed hun best. De fraaie hoofdjes, de flitsende bewegin gen toonden ze ook al was de bo dem voor hen beslist te zwaar. En dat was ook het geval met het optreden van de wereldrecord houder T. Hoeven met zijn 20 span geiten, die bovendien nog voor een behoorlijk zware wagen stonden. Op de straatstenen gaat zoiets veel beter. Maar indruk wekkend was het zeker. De hindernissen worden nu snel van het terrein verwijderd en vóór het geheel leeg is, komen de eerste zesspannen al fn de ring. Het wordt een shownummer van jewelste. Veel voorbereidend werk is er aan voorafgegaan. Veel tijd en kosten zijn er door de deelnemers aan gespendeerd. Het nummer werd mede moge lijk gemaakt door sponsoring van de Rabobanken Midden- Zeeland. Tot nog toe hebben we geen namen genoemd, maar nu kunnen we er beslist niet buiten: de voorzitter van de Zeeuwse Dag van het Paard A.C.M. Brooymans met een prachtig zesspan trekpaarden uit eigen stal. W. Vos uit Gapinge met een 6-span bruine Arabieren ook uit eigen stal, waarvan 4 zelf gefokt met een tweejarige bij-de-hands achter, alle volle zusters. Over de weg naar Neeltje Jans gekomen en nog zo fris als hoentjes. U. van de Voorde uit Wachten- I berke, lid van de Zeeuwse Club 's Morgens vonden de keuringen van de diverse stamboeken in 10 ringen plaats op een apart ter rein. Het was er een drukte van belang om op tijd klaar te zijn. Dat was ook het geval op het hoofdterrein, waar om half ne gen de eerste ruiter startte en met aller medewerking (- ruiters, ringmeester, parcoursbouwer, jury en microfonist -) lukte het in de morgenuren zo'n 100 spring- kombinaties in diverse klassen en rubrieken tijdig verwerkt te heb ben. Het nieuwe systeem Hanse dat hierbij gehanteerd werd, waarbij de barragerit direkt aan sluitend na het eerste parcours verreden wordt, was een uit komst. Over het algemeen heeft het goed voldaan, al zagen we van Friese Paarden, reed met een kombinatie van eigen paarden aangevuld met paarden van De Feyter en Lemson en het was, alsof ze elkaar al lang kenden, maar het was pas de tweede keer dat ze bij elkaar waren. De Haf lingers met 1. Frigge aan de teu gels hadden de PZC al gehaald en deden het nu ook weer uitste kend. De stallen Frigge, De Boer, Geluk en V.d. Werf zorgden voor de samenstelling van dit zesspan. C. Provoost mande zeer bekwaam een zesspan Fjorden, waarvan hij er zelf vier leverde aangevuld met een span van Broos. En ook het kleinste ras: de Shetlanders waren met een zesspan present. F. Vader teken de hiervoor met vier pony's uit eigen stal en twee van J.A. de Ligny. Een tweejarige liep hierbij zelfs voorop. Een prachtig nummer dat zonder één hapering verliep. De heer P. de Kam, 's morgens winnaar bij het mennen - kon namens de Ra bobanken de deelnemers bedan ken en hen een stoffelijke blijk van waardering overhandigen. En tot slot een machtige show van de trekpaarden aan de hand. Eerst acht viertallen, daarna drie achttallen, een zestiental en tot slot een vierentwintigtal. Perfekt verlopen, uniek gebeuren, een slot apotheose, die een geweldige afsluiting was van een non-stop middagprogramma, dat nog goed op tijd beëindigd was, met veel publiek en af en toe een ZLM-zonnetje. Publiek dat bleef toen de zon wegging en de voet balkoorts in Nederland op kwam zetten. De paardenbacil waar menigeen mee besmet is, weerstond de koorts en weerstond ook andere evenemen ten in de regio, zoals de Veerse Meerdagen. Over De Dag van het Paard op "Neeltje Jans" zal nog lang na gepraat worden. dem, terwijl een leuke de monstratie voltigeren werd gege ven. Daarbij gaf het optreden van het Eerste Zeeuwse Jacht hoornkorps een duidelijk ca chet, dat heenwees naaf de Oostenrijkse Alpen. De New Foresters lieten een ton- nenrace zien, waarbij sportiviteit voorop stond. Sommige pony's hadden erg veel haast en vonden dat de rechte lijn het kortst was, maar dat was niet de bedoeling van dit spelletje. Ondertussen vond ook nog bodemstabilisatie met zeewater in de ring plaats, waar enkele pony's gek van op keken, maar dat alles mocht de pret niet drukken. En de hoofdring was ondertussen weer geschikt om de springru- De Fjorden kwamen met een nieuw nummer: de sledenrace met twee groepen van drie en een finale, waarbij onderweg nog gestopt moest worden om een jas aan te trekken en een pet op te zetten. Een Fjord werd het wach ten beu, maar werd toch snel achterhaald. Zo 'zou van elk nummer wel een apart verslag ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17