Het onverwachte, onbekende Albanië WELGER PERSEN..KENT U BETERE? e Het verbeteren van ruwe betonvloeren in varkensstallen varkenshouderij Export van levende varkens: grenzen aan groei in zicht Agrarische Studiereizen 1988 Eindverslag gereed van proef met energiebewust melkveebedrijf CEBECO-HANDELSRAAD UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE In varkensstallen worden veel beton vloeren gebruikt. Een aantal van de ze vloeren wofdt na verloop van eni ge tijd ruw. Dit kan door verschil lende zaken veroorzaakt worden: de vloer is in eerste instantie slecht aan gelegd; door het inwerken van mest en voerresten is de vloer deels "uit gevreten"; slijtage als gevolg van het onvoldoende inweken en/of het rei nigen met te hoge waterdruk. De nadelen van een ruwe vloer zijn o.a. meer kans op beengebreken en infekties, moeilijker te reinigen en meer kans op bevuiling, omdat de varkens er niet graag op gaan liggen. Vanwege deze nadelen is het belang rijk om slechte vloeren te ver beteren. Materialen Een ruwe betonvloer is op verschil lende manieren te verbeteren. Het grootste verschil tussen de diverse manieren van repareren zit hem in de te gebruiken materialen. De meest gebruikte materialen zijn: ma terialen op bitumen basis ("Mooker- platen"); kunststofprodukten (coa- tings/mortelvloeren); tegels. Werkwijze Om een goede hechting van de nieu we toplaag te krijgen is het noodza kelijk om de bestaande vloer goed schoon te maken, en te ontvetten. Loszittende delen moeten worden verwijderd, en bij een erg ongelijke vloer is het aan te bevelen om eerst de vloer met b.v. specie of beton vlakker te maken. In principe geldt deze voorbehandeling voor elke ma nier van repareren. Bij sommige produkten wordt de be staande vloer daarnaast nog extra behandeld om voor een optimale hechting met de toplaag te zorgen. Als de bestaande vloer goed is voor- behandeld kunt U de toplaag aan brengen volgens de voorschriften zo als die bij de door U gekozen materi alen horen. De leverancier moet U kunnen vertellen hoe U te werk dient te gaan voor het beste resultaat. In een aantal gevallen is het het beste om deze zaken door een vakman te laten uitvoeren. U loopt dan de minste kans op een slecht resultaat en kunt U in geval van onvolkomen heden terugvallen op deze leve rancier. Van de belangrijkste produkten zijn enkele voor- en nadelen: aan- zuurbestendig/ ruw- afhard- prijs brengen slijtvast heid tijd /m2) toplaagspecie 1- 3 Mookerplaat 20- 25 Polyurethaan 2- 4 (als verflaag) Epoxyhars 8- 15 mortelvloeren 50-100 tegels 35- 50 Op één van de bedrijven van de Wai- boerhoeve te Lelystad is nagegaan hoe energie bespaard kon worden op een melkveebedrijf. Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen te Wageningen. Door inpassing van voederbieten in het rantsoen, het gelijktijdig ver strekken van voordroogkuil en snij- mais en een goed beweidingssysteem kon met ca. 1100 kg krachtvoer per koe toch een melkproduktie van 6000 kg per koe per jaar worden be reikt. Hiermee was het krachtvoer- verbruik verminderd tot de helft van wat momenteel in de praktijk bij de ze produktie gebruikelijk is. Na een periode van sterke groei heeft de Nederlandse export van levende slachtvarkens de laatste jaren met stagnatieverschijnselen te kampen. Om die het hoofd te bieden moet de exportstroom meer gericht worden op nieuwe markten als Spanje, Por tugal en Griekenland. Ook moet meer gericht worden ge zocht naar gaten in de bestaande markten, die kunnen worden opge vuld. Omdat de Nederlandse konkur- rentiepositie in de komende jaren waarschijnlijk niet beter zal worden, en omdat het bedienen van verre markten hoge kosten met zich mee brengt, zullen de mogelijkheden voor verdere groei beperkt zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI), uitgevoerd in opdracht van het Produktschap voor Vee en Vlees. Het LEI heeft voor de sektor tevens een marketingplan opgesteld. De laatste jaren wordt de Nederland se konkurrentiepositie door een aan tal faktoren bedreigd. Op het niveau van de EG zijn dat bijvoorbeeld maatregelen om de graanproduktie te verminderen, het afschaffen of ver minderen van de monetaire compen serende bedragen en de vermindering 16 van de import van graansubstituten. Op nationaal niveau spelen de maat regelen ter beperking van de milieu problemen een rol. Ook wordt de groei van de vraag naar varkensvlees minder op de traditionele afzetmark ten, die bovendien vaak hun eigen produktie hebben uitgebreid. Naast deze bedreigingen konstateert het LEI ook kansen. Door de uitbrei ding van de EG zijn nieuwe markten met een sterk groeiend verbruik van varkensvlees binnen bereik gekomen. Daarnaast hecht de konsument steeds meer waarde aan kwaliteitsaspekten van zowel het produkt als de produk- tiemethode, en in dit gebied liggen ook mogelijkheden voor de Neder landse varkensproducent en exporteur. Groepskalfsvlees-garantie Er komt een aparte konsumentenga- rantie voor groepskalfsvlees. Een speciale werkgroep van het produkt schap voor vee en vlees heeft de eisen daarvoor nader bekeken. De bevin dingen worden nu aan het bestuur van dit schap voorgelegd. De reparatiekosten hangen af van de mate waarin de vloer ruw is, dus hoe dik de nieuwe laag moet worden, en de gebruikte materialen. De maatregelen ter beperking van het gebruik van kunstmeststikstof hadden vooral betrekking op het vervangen van grasland door minder of geen stikstofvragende gewassen (snijmais, voederbieten, luzerne) en op een gerichte aanwending; van drijfmest. De bereikte besparingen waren ca. 50 kg zuivere stikstof per hektare. Deze publikatie is een samenvatting van een uitvoerig onderzoekverslag (PR-rapport nr. 112) dat ook bij het PR verkrijgbaar is. De publikatie kunt u bestellen door overmaking van ƒ10,— op postbanknr. 23 07 421 van het Proefstation PR te Lelystad met vermelding van: Publikatie nr. 51. Het meest onverwachte van Albanië is wel het schitterende natuur schoon! Het land ligt ingeklemd tus sen Joegoslavië en Griekenland aan de Adriatische Zee. Tweederde van het land wordt gevormd door bergen (hoogste top 2693 m) en heuvels, be dekt met bossen. Het gebied aan de kust is vlak, met zandstranden en logumes. Vanwege de grote klimatologische, geologische en geografische ver scheidenheid heeft Albanië een rijk, gevarieerd planten- en dierenleven. Vroeger was de westelijke laagvlakte één groot moerasgebied, nu is het door drooglegging veranderd in een vruchtbaar landbouwgebied. In de ekonomische ontwikkeling is de landbouw de basis. Na de bevrij ding werd het merendeel van het land onder de boeren verdeeld. Daarna werden er steeds meer koö- peraties gevormd en staatsboerderij en opgericht die een voorliehtings- funktie vervullen en experimenteren met nieuwe landbouwmethodes. De kennis doen de voorlichters vaak in het buitenland op. Albanië is geheel zelfvoorzienend wat landbouwpro- dukten betreft, vrij veel wordt uitge voerd, geïmporteerd voedsel is zeldzaam. Het programma: Albanië, 22-30 au gustus 1988, 9-daagse vliegreis, rond reis per bus. Op het programma staat o.a. een bezoek aan de ten toonstelling 'Albanië' nu; bezoek aan een fabriek voor traktoren en landbouwmachine-onderdelen, ont vangst op een koöperatieve boerde rij, ekskursie naar Fier, het centrum van de katoen- en graanhandel; be zichtiging van de Griekse stad uit de Oudheid, Apollonia; ontvangst op een staatsboerderij; tocht naar de kust; bezoek aan het kleine, archeo logisch museum en wandeling door het amphitheater in Dürres; bezoek aan een staatsboerderij. En verder: Denemarken, 18-25 juli, 8-daagse rondreis, West Canada, Vancouver 19 juli - 3 augustus, 16-daagse vlieg reis/rondreis per bus, Graubunden-Zwitserland, 29 juli - 6 augustus, 9-daagse busreis/verblijf in Hotel Freieck met Neder landssprekende bedrijfsleiding in Chur. Finland, 30 juli - 6 augustus, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus, Zweden, 10-20 augustus, 11-daagse Standbeeld 'Moeder Albanië' bus/boot/rondreis, Schotland, 11-20 augustus, 10-daagse bootreis, Schwarzwald, 22-27 augustus, 6-daagse busreis, Hongarije. 23-30 augustus, 8-daagse vliegreis/rond reis per bus. Belangrijk: wilt u zich voor de reis naar Albanië zo spoedig mogelijk opgeven, dit in verband met het be perkte aantal vliegtuigplaatsen. De voorbespreking wordt gehouden in Postiljon Motel Nulde, zaterdag 9 juli, vanaf 10.15 uur. Voor uw aanmelding voor deze of volgende reizen, voor het aanvragen van de brochure Agrarische Studie reizen juli-december 1988 of voor meer informatie kunt u kontakt op nemen met Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arn hem, 085-512087 tussen 08.00 en 17-30 uur (eventueel 427784). In het persenprogramma van Weiger: de AP530, AP630, AP730 en AP830 zijn de technische kwaliteiten nog ver der doorgevoerd: - volledig kettingvrije aandrijvingen - moderne beplating met nieuwe vergrendeling - meer tandenrijen op brede oprapers (AP530 en AP630) - knoopapparaat met automatische knoperafslag - spankleppen in zijkant van het perskanaal (vanaf AP630) Wie veeleisend is, maakt spoedig kennis met de Weiger persen. Vraag eens naar de uitvoerige folders bij de dealer in uw omgeving of bij: 4462 EW GOES Dr. A F. Philipsstraat 9 Tel. 01100 21200 Axel tel. 01155 1938 Nieuwendijk tel. 01834 Heenvliet tel. 01887 1055 Nieuwe Tonge tel. 01875 Kerkwerve tel. 01110 12455 Schoondijke tel. 01173 Klaaswaal tel. 01864 3077 Steenbergen tel. 01670-63440 Middelburg tel. 01180 14957 Wissenkerke tel. 01107 1215 1388 1977 1305 Vrijdag 1 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 16