De maand juli op het Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Na een moeilijke start van de voor j aars werkzaamheden verto nen gewassen als bieten, uien, zo- mergerst, vlas en erwten op veel percelen tweewassigheid. De win tertarwe heeft zich goed ontwik keld met voldoende aren. De oogst van diverse gewassen staat al weer voor de deur, zoals veldbeemd- en roodzwenkgras, karwij, vlas, koolzaad, winter- gerst, plantuien en konserven- erwten. Behalve de oogst vraagt in deze periode ook de verzor ging van de overige gewassen de aandacht Om op de hoogte te blijven van al lerlei teelttechnische zaken kunt u: luisteren naar de radiowaarschuwin gen; artikelen lezen in de landbouw- pers; een bezoek brengen aan de proefboerderijen; de telefonische berichtgeving raadplegen (01806-14166). Goed ondernemer zijn vereist ook vooruitzien. Dat betekent plannen maken op korte en lange termijn zo als: bedrijfsklaarmaken van werk tuigen voor het a.s. oogstseizoen; onderhoud plegen aan de bedrijfsge bouwen en het in orde maken of aanpassen van de bewaarplaatsen met het oog op een goede kwaliteit van aardappelen en uien; ontwate ring verbeteren door drainage; af spraken maken voor grondonder zoek, speciaal voor aaltjesonder- zoek; bouwplan en vruchtopvolging voor 1989 en later. Granen Met name in Pagode wintertarwe kwam dit jaar gele roest voor, die veelal bestreden is. Na het in aar ko men zullen op veel percelen de afrij- pingsziekten bestreden zijn. Dat wil niet zeggen dat uw tarwe daardoor gezond blijft. Met name bruine roest kan in juli nog veel schade aanrich ten, dit in tegenstelling tot gele roest. Een bestrijding tegen bruine roest kan uitgevoerd worden met Corbel, Bayfidan of Tilt. Om resistentie op bouw te voorkomen moeten midde len als Bayfidan en Tilt afgewisseld worden met Corbel (houdt rekening met de veiligheidstermijnen). Volg tevens de luisbezetting. Blad luizen kunnen in granen ook na de bloei nog veel schade aanrichten; wanneer op meer dan 70% van de halmen luis voorkomt moet alsnog worden gespoten met een bladluis bestrijdingsmiddel. Let ook .op de luizen in gerst en haver. Kontroleer uw uien en kies zorgvuldig de middelen om het gewas gezond te houden. Suikerbieten Vooral op percelen met een holle of ongelijke stand of een late ontwikke ling kunnen kolonies zwarte bone luizen flinke zuigschadè veroorza ken. De groene perzikbladluis als overbrenger van het vergelingsvirus veroorzaakt na 1 juli vrijwel nooit veel schade meer. Waarschuwingen daarover worden gegeven via de ra dio en de telefoon (01806-14166). De bladluizen worden bij voorkeur bestreden met Pirimor, omdat dit middel de natuurlijke vijanden spaart. 14 Systemische middelen als Meta- Systox of fosfamidon 's avonds spuiten bij een hoge relatieve lucht vochtigheid en met minimaal 500 1 water per ha. Verwijder schieters voordat ze in het zaad komen; ze kunnen zaad produceren dat jaren lang kiemkrachtig blijft. Aardappelen In de komende maand zal de volle aandacht geschonken moeten wor den aan voorkoming en bestrijding van de aardappelziekte die ook dit jaar weer al vroeg in een aantal per celen te zien was. De besmetting kan komen vanuit: - afvalhopen. De door het Land bouwschap ingestelde verordening houdt in, dat op aardappelafvalho pen geen groen loof gevormd mag worden. Dek de hopen dus af met zwart plastic. Als eventueel toch loof gevormd wordt, spuit dat dan direkt dood met Roundup. - buurpercelen (bijvoorbeeld ook volkstuintjes!). Houd de omgeving goed in de gaten en waarschuw zo nodig betrokkene. Besmetting kan echter ook op het ei gen perceel plaatsvinden als met het pootgoed zieke knollen zijn binnen gekomen. Kijk dus ook naar uw ei gen gewas! Zorg dat elke (nieuwe) bladetage van een goede bescher ming is voorzien. Daarvoor zal on geveer elke week een bespuiting moeten plaatsvinden. Onder droge weersomstandigheden kan tot 10 a 12 dagen gewacht worden. Moet noodgedwongen een bespuiting een paar dagen worden uitgesteld, dan kan beter AAcuram of Shell Curam gebruikt worden. Als er toch een eerste aantasting in het gewas aanwezig is of kan worden verwacht, spuit dan met 2,5 kg Ri- domil Delta 47 WP. Herhaal dit na 7 dagen. Om resistentie te voor komen zijn hiervan maximaal twee bespuitingen per seizoen toegelaten in konsumptieaardappelen. In poot- goedpercelen is Ridomil Delta 47 WP niet toegestaan. Wanneer gemiddeld meer dan 50 bladluizen per samengesteld blad voorkomen, spuit dan in een aparte werkgang hiertegen met een daar voor toegelaten middel. Gebruik 500 liter water per ha en spuit tegen de avond. Mengen is technisch moge lijk maar vermindert het effekt van de luisbestrijding. Erwten Kontroleer uw gewas rond en na de bloei op botrytis en erwtenpeulboor- der. Botrytis moet in landbouwerw- ten bij vochtige weersomstandighe den rond het vallen van de eerste bloemblaadjes voorbehoedend bestreden worden met Rovral of Ro- nilan uitvloeier. Eventueel na 10 dagen herhalen. Dit bestrijdt tevens sclerotinia. In konservenerwten wordt 1,5 kg per ha aangeraden. Herhaling is niet mogelijk i.v.m. vei ligheidstermijn van 3 weken. De erwtenpeulboorder bestrijden met 1,5 liter parathion of met Decis, Permethrin of Cypermethrin, zodra de peulen aan de rand van het per ceel beginnen te zwellen. Laatst ge noemde nieuwe middelen geven te gen de peulboorder een beter resul taat dan parathion, maar zijn wel wat duurder. Vooral bij schokkers en kapucijners kan mangaangebrek zgn. "kwade harten" veroorzaken. De eerste bespuiting uitvoeren met 15 kg mangaan sulfaat per ha zodra het gewas in volle bloei staat. Op mangaangebrekgevoelige gronden aan het eind van de bloei de bespui ting herhalen. Groene erwten zijn minder gevoelig voor mangaange brek, toch is bij zaaizaad teelt een bespuiting gewenst. Om rond de oogst problemen met onkruiden te voorkomen kan 4-7 dagen voor de oogst Reglone worden ingezet. Roundup kan tot 7 dagen voor de oogst worden gebruikt. Het vochtgehalte van droog te oogsten erwten moet minder dan 30% zijn. Om problemen met de af zet te voorkomen wordt aangeraden om voor zaaizaadteelt een bespui ting uit te voeren in overleg met de Het is de moeite waard om het juiste tijdstip en de meest geschikte oogstwijze van graszaad vast te stellen. zaadfirma. Wanneer men uit het zwad wil dorsen moet het gewas op stam verder afrijpen dan wanneer het op de ruiter wordt gezet. Het zwaddorsen geeft meer kans op kwaliteits- en kleurverlies, doch dit is voor voererwten van geen of wei nig belang. Het maaidorsen van stam vraagt een gewas dat doodrijp is. Een gelijkmatige afrijping, wei nig of geen onkruid en een vlakke ligging van de grond zijn een ver eiste. De maaibreedte zal in verband met het korte maaien moeten wor den beperkt tot maximaal 3 meter. Met arenheffers kan het gewas zon der grote verliezen geoogst worden. Graszaad Het juiste tijdstip van maaien vast stellen is moeilijk, doch heeft een grote invloed op de kg-opbrengst. Te vroeg maaien betekent onvol doende zaadvulling, terwijl te laat wordt van stam gedorsen en vraagt dus het nodige geduld om te wach ten. Loszittende karwij wordt ge maaid en na een week uit het zwad gedorsen. Te vroeg maaien geeft on voldoende zaadvulling, te Iaat maai en zaadverlies. Maai met een lange stoppel, zodat het zwad dan wat van de grond ligt en bij veel wind beter blijft liggen. Karwijzaad moet direkt ingedroogd worden tot 12% vocht om broei en kwaliteitsvermindering te voorkomen. Zaaiuien Vooral bij vochtig weer en veel loof- groei is het noodzakelijk regelmatig te spuiten om bladvlekkenziekte en valse meeldauw te voorkomen. Uit onderzoek van de SNUiF is gebleken dat de keuze van het middel voor de bestrijding van bladvlekkenziekte ook van invloed kan zijn op de mate van koprotaantasting. De besmetting door de aardappelziekte kan komen van afvalhopen in de om geving. Er mag geen groen loof gevormd worden! maaien zaadverlies tot gevolg kan hebben. Raadpleeg hiervoor de des kundige van uw graszaadfirma. Uit onderzoek is gebleken dat bij Engels raaigras bij een vochtgehalte van 48% de hoogste opbrengst wordt be haald in relatie tot zaadverlies, kiemkracht en duizendkorrelgewicht bij zwadmaaien en van 38% vocht bij van stam dorsen. Bij roodzwenk gras ligt dit optimum bij 40% vocht en voor veldbeemdgras bij 30-20% vocht voor het tijdstip van zwad- maaien. Streef bij het maaien naar een regelmatig zwad, waardoor een gelijkmatige droging verkregen kan worden. Komen er toch hopen in het zwad voor dan deze direkt na het maaien spreiden. Zorg ervoor dat bij het dorsen de zwaddorser goed schoon is, zodat geen vermenging van verschillende rassen of typen kan optreden. Pas de juiste windregeling toe en kontroleer regelmatig op zaadverlies. Begin na het dorsen direkt met drogen, maar doe dat niet in een aardappelbewaar- ruimte waar eerder met kiemrem- mingsmiddelen is gewerkt!. Karwij De oogst van het ras Bleija ligt onge veer 2 weken later dan van de rassen waar het zaad "los" zit. Bleija Aangeraden wordt om de middelen Daconil M en Ronilan M of Rovral maneb afwisselend te spuiten. Bij warm droog weer kan tripsschade ontstaan. De aantasting is te herken nen aan de zilverkleurige vlekjes in de lengterichting van het blad. Ge bruik 1,5 1 parathion of 0,3 1 Decis per ha in 400 liter water. De rupsjes van de preimot veroorza ken zgn. "venstervraat" aan het blad. Naast parathion zijn diverse andere middelen beschikbaar. Later in het seizoen verplaatsen deze rups jes zich naar de bol, waardoor gaat jes ontstaan, die als invalspoort voor de koprotschimmel fungeren. Kon troleer daarom nu reeds uw gewas, tegen de oogst is de kans van slagen bij een bestrijding veel kleiner. Man gaangebrek is te herkennen aan een slap voddig gewas en geel gestreepte bladeren. Het komt vaak pleksge- wijs voor. Spuit 1 a 2 keer met 15 kg mangaansulfaat in 600-800 liter wa ter per ha. Stambonen Wanneer tijdens de bloei de weers omstandigheden aan de vochtige kant zijn en het gewas een weelderi ge groei vertoont, is het aan te raden een preventieve behandeling uit te voeren tegen Botrytis. Bij stamsla- bonen deze bespuiting na 1 week herhalen. Gebruik 1 kg/liter Roni lan, 2 1 Rovral of 1 kg Sumisclex per ha. Deze middelen werken tevens te gen rattekeutelziekte, maar om hier tegen een goed resultaat te verkrij gen is in landbouwstambonen een 2e bespuiting na 5-7 dagen gewenst. Veldbonen Chocoladevlekkenziekte (Botrytis- soort) veroorzaakt op de bladeren bruine vlekken met een licht-bruine stip in het midden. De schimmel is een zwakte-parasiet, vooral gewas sen die in minder goede toestand verkeren worden gemakkelijk aan getast. De aantasting is vooral scha delijk in de teelt van zaaizaad. Deze ziekte treedt vooral op tijdens regen- rijke perioden. Uitbreiding is tegen te gaan door gebruik te maken van 1 kg/1 Ronilan of Rovral of 5 kg zi- neb. Bij gebruik van Ronilan of Ro vral de bespuiting in een regenrijke periode na 7 dagen herhalen. Bij ge bruik van zineb 2 a 3 maal herhalen met een tussentijd van 7 tot 10 da gen. Zineb bestrijdt tevens roest. Bladluizen leven hoofdzakelijk in de toppen van de plant. Zij kunnen ern stige zuigschadè veroorzaken. Bestrijding is mogelijk door een ge- wasbespuiting uit te voeren met mid delen die niet giftig zijn voor bijen. Pirimor spuiten tegen de avond met minstens 500 liter water per ha. Knolselderij Kontroleer regelmatig dit gewas op de aanwezigheid van luizen en want sen. Een bespuiting met 0,5 1 mevin- fos of 1 kg Undeen is al snel renda bel. Tegen bladvlekkenziekte wordt normaal om de 2 a 3 weken gespoten met Daconil of maneb-fentin. Wan neer reeds bladvlekkenziekte voor komt op de bladeren, gebruik dan 1 of 2 maal een systemisch werkend middel, zoals Benlate of Bavistin. Groenbemesters en dierlijke mest In vroeg vrijkomend land is het mo gelijk om groenbemesters in te zaai en. Gegevens over hoeveelheid zaai zaad, zaaitijd en bemesting vindt u in tabel 1. Met dierlijke mest wordt naast orga nische stof ook nog een bepaalde hoeveelheid mineralen aan de grond toegevoegd. Indien niet over een groenbemester wordt uitgereden, dient de mest ingewerkt te worden. Een stikstofgift is op een grasgroen- bemester niet nodig als direkt na het ruimen van de dekvrucht dierlijke mest wordt aangewend. De organi sche mest is op dit moment relatief goedkoop. De waarde van P en K bedraagt in droge mestkuikenmest ongeveer 31,— per ton, varkens- drijfmest 7,— per m3 en voor kip- pedrijfmest 10,— per m3. De bedrijfsvoorlichter, ing. A. Bakker Tabel 1. Hoeveelheid zaaizaad, zaaitijd en N-bemesting van enkele soorten groenbemester. Groenbemester hoev. zaaizaad zaaitijd N-bemesting wikken 100 kg/ha juli-15 aug. geen Ital. raaigras 30-40 kg/ha juli-20 aug. 60 kg/ha bladrammenas en gele mosterd 1) 20 kg/ha juli-20 aug. 75 kg/ha bladrammenas en gele mosterd 2) 20 kg/ha 20 aug.-5 sept. 80 kg/ha Opm. 1) rassen die geen bietecysteaaltjes vermeerderen. 2) niet-resistente rassen (goedkoper zaaizaad). Het uitzaaien van de zgn. resistente rassen is in deze periode niet meer zo noodzakelijk. Vroeger uitzaaien van de niet-resistente rassen kan tot gevolg hebben dat de bietecysteaaltjes worden vermeerderd. Vrijdag 1 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14