Standhouders en bezoekers ZLM- Manifestatie zeer tevreden: 'Veel drukte, afwisselend en interressant' Oude trekkers blijken goede publiekstrekkers Record aantal bezoekers Veel verkocht Uit de zeer ontspannen sfeer waarin de vele tientallen standhouders de fi nale tussen Nederland en de Sovjet- Unie zaterdagnamiddag volgden, lieten ze de zaak even voor wat ze was en uit de onverwacht grote be langstelling tijdens datzelfde treffen voor de optredens in de grote ring bij de afsluiting van 'de Dag van het Paard' kan zonder enige reserve worden afgeleid dat de ZLM- manifestatie 1988 een groot sukses is geworden. Ook uit talrijke gesprekjes met standhouders en bezoekers, waaron der zelfs uit het noorden van het land, bleek tevredenheid alom. Meest gehoorde opmerkingen van de bezoekers waren 'gezellig', 'afwisse lend' en 'zeer interessant'. Veel waardering bleek er te zijn voor de standhouders die - zo kan hun in spanning misschien het beste kort worden samengevat - er veel van ge maakt hebben. En natuurlijk trok ook de permanente show van de ver schillende dieren weer erg veel be langstelling. Lokatie Het sukses wordt door de cijfers on derschreven. Naar schatting is de ZLM-manifestatie door 18.000 men sen bezocht. Op donderdag 3000, op vrijdag 6500 en op zaterdag 8500. Dit betekent ca. 30% meer dan bij de vorige manifestatie vijf jaar gele den. Op donderdag en vrijdag bleek de belangstelling het meest gericht en kwamen de standhouders toe aan gerichte gesprekken met klanten en potentiële klanten. De zaterdag had meer het karakter van een familie dag, was erg druk en gaf de stand houders de gelegenheid hun produkt bij een breed publiek onder de aan dacht te brengen. Het uitstekende weer - althans voor manifestaties - en de faam van de lokatie 'Neeltje Jans' veroorzaakten zaterdagoch tend zelfs een zodanig grote toeloop dat er verkeersproblemen ontston den en de auto's in file tot op de pei- lerdam stonden. Een enkele stand houder werd daardoor wat onaange naam verrast en kwam wat te laat ter bestemde plekke. 'Maar als je dit dan ziet, zo zei één van hen, wijzend op de drommen mensen langs de stands, dan vergeet je dat weer snel'. Symboliek In zijn afsluitend woord na de in drukwekkende afsluiting van de ma nifestatie met het optreden van een 24-span zware trekpaarden - een re- kord zo verzekerde ons paardenlief hebber A.L.C. *Brooymans - sprak ook algemeen-voorzitter de heer H.C. van der Maas van een opper beste stemming bij het organisatie team, bij de standhouders en deelne mers, bij onze gasten en bij het pu bliek, dat in groter aantal dan we ge hoopt hadden naar de ZLM- manifestatie op 'Neeltje Jans' is ge komen. De voorzitter trok de sym boliek van de stormvloedkering die een uitdaging voor de toekomst en een front tegen de kracht van de na tuur is, door naar de agrarische sek- tor en de manifestatie die eveneens een uitdaging voor de toekomst sym boliseert. 'Drie Manifestatiedagen hebben duidelijk gemaakt dat de land- en tuinbouw in Zeeland en Noord-Brabant springlevend is en zich verder wil ontwikkelen met nieuwe ondernemerslust'. De heer Van der Maas wees er verder op dat de manifestatie naar de politiek en de samenleving duidelijk heeft ge maakt dat de agrarische sektor in het ZLM-werkgebied een fundamenteel en onmisbaar element vormt voor de ekonomie van de totale samen leving. 10 Tot ziens De algemeen voorzitter bedankte tenslotte de Manifestatiekommissie voor haar inzet waarbij met name de heren J. Nieuwenhuyse, de voorzit ter en de centrale spil, J. Scheele de sekretaris werden genoemd. Hij deelde tot slot van zijn sluitings woord mee, dat er over vijf jaar bij het 150-jarig bestaan van de ZLM weer een manifestatie zal zijn. 'Tot ziens over 5 jaar'. Reakties De Nederlandse Middenstands Bank was voor het eerst op de ZLM- manifestatie met een stand aanwe zig. Uit de talrijke reakties blijkt, zo zei PR-medewerkster mevrouw M. van Schuylenburgh aan het eind van de manifestatie, dat de relaties onze aanwezigheid hier toch erg op prijs stellen. We hebben enorm veel be zoek gehad. Veel belangstelling was er ook voor de prijsvraag naar naam en gebruik van enige zeer oude voor werpen in de landbouw. 'Een groot sukses', zo besluit ze tevreden. Al even tevreden is de heer J. van Steenhoven van Hendrix Voeders B.V. 'Veel drukker dan vijf jaar ge leden. De mensen komen ook overal vandaan, ik heb zelfs Duitsers en Belgen gehad en ook mensen uit het noorden van het land. Vooral de eer ste twee dagen was er veel gerichte belangstelling. De lokatie is goed', zo besluit hij kontent. Afgebrand 'Deze manifestatie heeft', zo rea geert de heer C.M. van der Bilt van Van der Bilt Zaden uit Sluiskil, vol ledig aan onze verwachtingen vol daan. We hebben goede reklame kunnen maken voor het vlas. De mensen zoeken toch wat en ni\, er geen beurzen en markten meer zijn komen ze hier. Ik heb hier hard moeten werken en voel me nu echt een beetje afgebrand. Maar dat is een goed gevoel hoor Volgens ing. M.A.C. Mens is de gemeente Goes er goed in geslaagd haar naamsbekendheid te promoten. 'We hebben het erg druk gehad. Het ima go van Goes als ZLM-stad en agra risch centrum in Zeeland is zeer dui delijk versterkt'. Assistent verkoopleider A. van Vugt van Van- derhave te Kapelle spreekt van een gericht en selektief publiek op don derdag en vrijdag en van een algeme ne dag op zaterdag. Doel van de aanwezigheid op een dergelijke ma nifestatie is o.m. het in kontakt ko men met eindverbruikers waaraan niet rechtstreeks wordt geleverd 'en dat doel hebben we bereikt. We zijn dik tevreden'. Samenwerking In de permanente dierenstand trof fen we tijdens de voetbalmatch W. van Oosterhout aan voor de tv. Van Oosterhout was voor het Zuid Ne derlands Varkensstamboek op de manifestatie met een aantal varkens. 'Erg tevreden zijn we. Zowel de or ganisatie als de belangstelling waren erg goed. Ook roemt hij de samen werking met de schapen en gei tenstamboeken en met de Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders. De gezamenlijke presentatie is erg goed bevallen. 'We hadden het idee dat men hier niet zo voor varkens voelt, maar er wat toch erg veel belangstel ling om ze eens te zien'. Bij de schapen en geiten troffen we ook de heren J.H. Lantinga uit Kloetinge en A. Kik uit Yerseke. Lantinga enthousiast: 'Ik heb al veel tentoonstellingen meegemaakt maar deze is buitengewoon. En ondanks het voetbal blijft het toch nog goed lopen. Dat is een kompliment waard'. Meer publiek Al even enthousiast is ing. M. West huis van het Konsulentschap voor de Rundveehouderij te Tilburg. 'Door een brede presentatie van geiten, varkens en schapen, die in de plaats is gekomen van de keuringen, bereik je veel meer publiek. Veehouder A. Mol uit Hoek (Z.V1.) meent dat het ZRS te Goes een groot kompliment verdiend heeft met de opzet van de permanente show en met de veekeu ringen. 'Prima georganiseerd'. De heer J. Zuidweg van Hyppopost te Kortgene konstateert een wat afne mende verkoop van ruitersportarti kelen, overigens een ontwikkeling die ook landelijk gesignaleerd is. 'Het hele ruitersportgebeuren neemt wat af omdat het voor veel partiku- lieren maar ook voor boeren toch wel wat te duur wordt. Projektma- nager van bv. Koninklijke Maat schappij 'De Schelde', de heer J. Izebout had verwacht dat er wat meer loonwerkers naar de mani festatie zouden komen. Maar verder heeft hij goede zaken gedaan. 'Op zich, qua beurs, geen probleem Miel van Hootegem uit Kruiningen meent dat de grote toeloop naar de noviteiten - hij stond er mede na mens de Zeeuwse Internationale Handelsmaatschappij te Ovezande, met een mobiel aardappelsorteersta- tion vooral te danken is aan de pu- blikaties. Men is nieuwsgierig ge worden. Veel reageerden met: 'We hebben daar iets over gelezen en we willen wel eens weten hoe dat in de praktijk werkt'. Konstrukteur P. van IJzeren s'telt vast dat de boeren wel erg geïnteresseerd maar tevens afwachtend zijn. 'Ze willen het eerst eens uitvoerig in de praktijk zien. Ze zullen er toch achter komen dat onze aanpak kostprijsverlagend werkt en dat hebben we uiteraard proberen duidelijk te maken'. De firma Biolo uit Grijpskerke, groothandel van de biologische ge- Dit prachtig groente-mozaïek genoot veel waardering van de bezoekers. Voor de oude trekkers bestrond op de ZLM-manifestatie een bui tengewoon grote belangstelling, naast boeren ook van burgers. Dit heeft er onder andere in gere sulteerd dat behalve donderdag ook vrijdag een défilé is gehou den. Velen vroegen om uitleg: hoe werkt dit, waar is dat voor, etc. Een aantal van hen had zelf vroeger op een dergelijke trekker gereden. Vele bezoekers namen de gelegenheid te baat op één van de trekkers te gaan zitten en zich dan te laten fotograferen, vooral de kinderen bleken hiervoor en thousiast. Er bestaat wel een landelijke ver eniging van oude trekker- hobbyisten, maar geen Zuid westelijke. Toch is er deze drie dagen onder de Zuidwestelijke oude trekker-hobbyisten een ini tiatief ontstaan om gezamenlijke aktiviteiten te gaan ontplooien. Als eerste aktiviteit is gepland om samen een dagtocht te gaan houden, en wel al over ongeveer een maand. Iedereen heeft el- kaars adres en telefoonnummer opgenomen, zodat het initiatief gekoördineerd verder uitgewerkt kan worden. De stand van kweekbedrijf VanderHave. Direkteur drs. A.J. Huige geeft Prins Claus uitleg over de diverse kweekmethodes. De veekeuringen van het ZRS, een belangrijk onderdeel van de vrijdag. Vrijdag 1 juli 1988 De oude trekkers trokken veel bekijks "Je moet de koe bij de horens vatten", lijkt de prins hier te willen zeggen. Geheel rechts (met hoed) ZRS-voorzitter de heer G. Blankers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10