uit de praktijk RONDDE Weinig ziekten in de wintertarwe Iets lagere tarwe-opbrengst bij lagere spuitkosten kan gunstig zijn Bietenareaal in België uitgebreid met 5.000 ha Met de computer is veel te regelen, maar niet het weer Bestrijding aardappelopslag Soms zoekt men te ver In het land van AXEL is het, evenals op andere plaatsen nog altijd droog. Zij het, dat het vooral plaatselijk een groot verschil geweest is, waar en in welke mate de laatste buien zijn ge vallen. Toch staan op de meeste plaatsen de gewassen er goed bij. En dan met name de tarwe blijft tot nu toe gezond. Ook aardappelen staan op de meeste plaatsen zeer gelijkmatig. En bieten lijken de laatste weken enorm hard gegroeid. Percelen met opkomstproblemen blijven uiteraard achter en blijven ook een bont aanzien geven. Een ge lukkige bijkomstigheid is dat we steeds donker weer hebben gehad wat toch de groei van de meeste vruchten ten goede komt. Toen vori ge week er één zonnige dag was, stonden er toch bieten te "slapen" hier en daar, en is ook het vroege graszaad zoals veldbeemd en rood- zwenk duidelijk achteruitgegaan. Verwacht wordt dat volgende week de eerste percelen gemaaid kunnen worden, toch rond 1 juli dorsen is op zich niet abnormaal vroeg. Inmiddels heeft ook het Engels raai- gras gebloeid en zagen we soms een dikke wolk over de velden waaien a.g.v. het "stuiven", een goed teken naar men zegt om een optimale bestuiving en dus zaadzetting te doen plaatsvinden. Onlangs hebben we weer wat meer lucht gekregen (figuurlijk) doordat de verschillende nabetalingen heb ben plaatsgevonden, zoals van zaai- erwten, graszaad en aardappelen, welke in poolverband zijn afgezet. Wat deze laatste betreft, is de laatste uitbetaling bij de meeste deelnemers alsnog toch wel meegevallen hoewel de kostprijs uiteraard in de meeste gevallen niet gehaald wordt. Planologisch is er in onze streek sprake van uitstel op verschillende projekten. De W.O.V. welke vorig jaar in een stroomversnelling geko men leek te zijn, is nu plotsklaps weer wat uit het gezichtsveld ver dwenen. Maar ook de rondweg om Zaamslag is nog niet binnen enkele jaren te realiseren. En daarmee lijkt ook de aangevraagde administratie ve kavelruil op de lange baan te komen. De door het bestuur van de kring Axel jaarlijks te organiseren busreis gaat dit jaar niet door i.v.m. de Z.L.M.-Manifestatie. Een uitge breid programma is samengesteld. Veel leden worden dan ook verwacht op "Neeltje Jans". Zelden stonden de suikerbieten op de zandgronden in "WEST BRA BANT ZUID" zo goed als dit jaar. Zowat alle percelen hebben het veld dicht waarbij bijna nergens iets op aan te merken valt. Op dit moment wordt er weer gediskussieerd over het bewaakt mengprijssysteem en andere systemen die voor de suiker bietenteler gunstig kunnen werken. Onze bestuurders moeten zich niet al te veel vastbijten in de regionale bie- tenproblematiek maar ook eens wat verder kijken. Het areaal in Neder land is binnen twee jaar tijd terugge lopen met 12.000 ha. In 1986 nog 136.000 ha, nu in 1988 123.000 ha. Ten opzichte van 1987 is er dit jaar 5.000 hektare minder uitgezaaid om toch maar niet te boven het landelijk toegestane quotum te komen. De gekke situatie doet zich nu voor dat in buurland België dit jaar het areaal met 5000 ha is uitgebreid terwijl dit land gezien de EG-normen eigenlijk moet inkrimpen. Dit moet toch stof geven tot nadenken temeer daar on ze zuiderburen jaarlijks nog een niet onaanzienlijke hoeveelheid bieten in Nederland inkopen. De brouwgerst zal dit jaar geen top- opbrengst geven. In de meeste per celen is het blad te snel verkleurd om voor een langere afrijping te zorgen. Wat de juiste oorzaak hiervan is kan nog niet met zekerheid gezegd wor den, al zal het wel neerkomen op een samenloop van omstandigheden. Bij de wintertarwe valt op dat de bak- waardige rassen in vergelijking met sommige voertarwerassen echte juf fertjes zijn. In veel gevallen is de baktarwe al een keer meer bespoten. De veldbonen doen het tot heden toe goed terwijl de erwten op veel plaat sen te vroeg zijn gaan bloeien. Als de erwtenopbrengsten ook dit jaar weer zullen tegenvallen dan zal dit gewas op veel bedrijven niet meer in het bouwplan worden opgenomen. De jaren die klimatologisch gezien voor een goede erwtenopbrengst kunnen zorgen zijn te schaars. Evenals bij de suikerbieten is op de aardappelen weinig aan te merken. Een flinke hoeveelheid neerslag zou voor de op brengst wel welkom zijn maar de huidige stand geeft nog geen reden tot klagen. Er worden al vergelijkin gen gemaakt met 1976 maar toen was het half mei tijdens het aanaar den al veel te droog. Erg belangrijk voor de prijsontwik keling dit najaar is een vlotte afzet van de vroege aardappelen. Qua prijs ziet het er voor de Bintjes, nieu we oogst, wat beter uit dan vorig jaar. Sommige handelaren worden al iets aktiever om nu al aankopen te doen waarbij gesproken wordt over 17 cent per kg veldsgewas. Twee jaar geleden steeg tijdens een droge periode de termijnmarkt naar 80 cent, nu blijft de wijzer bij 45 cent hangen. Ook bij de vaste klan ten op de termijnmarkt zijn de cen ten door tegenvallers schaars ge worden. In de door de droogte in de WEST HOEK op vele plaatsen matige en op sommige plaatsen slechte stand van vele gewassen zijn we toch enigszins blij met de vele donkere dagen van de afgelopen tijd. Hoge temperatu ren en fel zonnig weer met soms nog veel wind er bij geven zo'n grote ver damping, dat de gewassen (vooral aardappelen en bieten) op het mid den van de dag slap gaan hangen. Maar tot nog toe is dat nogal meege vallen met dat donkere, betrekkelijk koele weer voor de tijd van 't jaar. Wat zijn er toch een regeninstallaties in ons gebied in gebruik. Hulde aan de technische dienst van de Water schappen die al het mogelijke doen om waar mogelijk volop water in te zetten. Maar het beregenen zelf vraagt veel inzet en inzicht. Eenmaal er mee begonnen moet men er mee bezig blijven, vooral bij aardappelen schijnt als niet telkens vocht wordt gegeven de doorwas te worden be vorderd. In de grove tuinbouw wordt ook veel beregend, maar het schijnt daar minder gevoelig te liggen wat groei- vervormingen dus gewasschade betreft. Maar zoals al gesteld, vele gewassen vallen erg tegen als je er eens door loopt. Maar zitten we nu op dit mo ment nog op een weersomslag te wachten? We weten dat dan soms een bui zes weken gaat duren. Laten we dan toch maar met wat minder, maar wel een goed produkt genoe gen nemen, met een goede prijs. Ook elders in de wereld (Amerika) heeft men met de droogte te kam pen. Jammer voor degenen die het treft, maar zou het geen natuurlijke oplossing zijn van de overschotten in de wereld. Zo zien we maar, met de computer is heel veel te regelen maar 't weer gelukkig niet. Afgelopen week een schrijven gehad van het Landbouwschap aangaande een aantal voorlichtingsavonden in verband met kwaliteitseisen bij ver koop van uien. Een loflijk streven en het is te hopen dat het bijdraagt tot meer export van onze uien, die danig aan het teruglopen was. We worden steeds maar aangespoord onze kwa liteit te verbeteren, vanwege de kon- kurrentie op onze afzetmarkten, maar is dit wel de enige oorzaak van de terugloop van onze export. De kollega's in die landen gaan ook zelf veel ter hand nemen, ook de teelt van uien en dan nog onder meestal betere klimatologische om standigheden. Wij zullen ook hier goed rekening mee moeten houden in de toekomst. Bent U al eens in de gelegenheid geweest wat hier uit an dere landen aan vroege aardappelen en soms ook uien geimporteerd wordt te bekijken. U moet dat toch eens doen. En dan te denken, zou den ze daar ook wel eens van sorte ring en kwaliteit gehoord hebben. Verder is het nu op de bedrijven even een wat rustigere tijd. 't Hooi en is gebeurd, en nu nog wat naloop werk in de bieten en uien vanwege restanten onkruid en aardappel opslag. En natuurlijk nu de mooiste tijd om eens even buiten de eigen streek te kijken hoe of de kollega's elders er voor staan, wat de gewas senstand betreft. Ook een tourtje in de vakantiesfeer met gezin of een paar kollega's kan vooral na een gespannen tijd een mens erg goed doen. Zo'n manifestatie als op "Neeltje Jans" geeft ons weer ontmoetingen van familie en kennissen die men soms lange tijd niet heeft gezien. De manifestatiekommissie en medewer kers hebben moeite noch tijd gespaard om er iets moois van te ma ken. Maar het weer is natuurlijk niet te regelen, dat is een gegeven waar we altijd mee te maken hebben. Elke mate van aardappelopslag na 1 juli is uit bedrijfshygiënisch oogpunt onverantwoord. Voort vloeiend uit de nieuwe AM- regelgeving voert de PD voor het eerst vanaf 1 juli kontrole uit. Zorg dat u aardappelopslag in di verse gewassen tijdig hebt bestreden. Het konstateren van aardappe lopslag na 1 juli dwingt de PD tot het nemen van maatregelen, die de teelt van een geplande aardap pelteelt voor het betreffende per ceel met minimaal 1 jaar doet uit stellen. Hoewel het wat aan de droge kant is, staan de gewassen er op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND goed voor. Een aantal vroege graszaad perce len, zou wat zwaarder kunnen zijn, maar meestal valt, als het niet te warm wordt de opbrengst van zulke percelen ook nog niet tegen. Vanwege de natte herfst en winter is er de vrees geweest voor grote struk- tuurschade, die vooral in een droge periode zichtbaar wordt. Maar bij alle gewassen, behalve de zomer- gerst, valt dat erg mee. De aardappelen die vooral voor struktuurschade welke in het voor jaar wordt veroorzaakt gevoelig zijn staan er erg regelmatig voor. Alleen als er groot verschil is in zwaarte van de grond op dat zelfde perceel, dan is dat zichtbaar. Op de zwaardere gronden blijft de loofontwikkeling duidelijk achter, maar dat behoeft nog niet direkt een nadeel te zijn. Wel is er momenteel een duidelijk verschil in stemming te konstateren bij kollega's die wel en niet op kon- trakt hun aardappelen hebben ver kocht. De eersten zagen het gaarne zo spoedig mogelijk regenen, de laatsten hopen op nog wat droogte, zodat het prijspeil op een hoger ni veau kan blijven dan de laatste jaren. Ook de "bewaarders" hopen op een nog wat langere droge periode, zo dat er misschien nog een opleving van de markt mogelijk is. In ons ge bied zullen er dat nog maar weinigen zijn, veelal wordt hier meer geprofi teerd van de goede prijs voor de vroege aardappelen. Door het sterk vervellen zakt de prijs zo af en toe wat weg, maar bij droog blijvend weer, zijn de vooruitzichten zeker niet slecht. Het droge weer zorgt ook voor weinig ziekteproblemen in onze gewassen. Alleen de toch al niet zo florissant staande gerst vertoont veel vergelingszieke bladeren. Af en toe is er een sterke vermeerde ring van luizen waar te nemen. In de tarwe valt dat tot nu toe mee. Wel is er in de baktarwerassen een toene mende druk van gele en bruine roest waar te nemen en men begint zich dan ook al vaag af te vragen of deze rassen nog een lang leven beschoren zullen zijn. Wanneer de tarweprijs nog verder onderuit gaat, zal een rendabele teelt alleen nog maar mogelijk zijn als we over volledig ziekteresistente rassen kunnen beschikken. Het via bio technieken inkruisen is blijkbaar de enig goede methode, want via de normale kruisingsmethoden blijkt toch steeds weer een doorbreking van de resistentie op te treden. Wat minder opbrengst kan dan best voor lief genomen worden, want 1000 kg tarwe minder in plaats van 400,bespuitingskosten is voor zowel de boer, het milieu en de E.G. gunstiger dan het verder groeien van de tarwe overschotten. In ons gebied proberen we als grondgebruikers de slootkanten en de wegbermen vrij van zaad onkruiden te houden. Als we dat eenmaal bereikt hebben, dan bespaart ons dat een heleboel werk en chemische middelen op de kopakkers van onze aangren zende percelen. Het oude recept om dat te bereiken is op tijd, dus vroeg en liefst tweemaal per jaar maaien van de wegbermen en slootkanten. Het doel daarvan is, dat de daarop voorkomende ve getatie niet in het zaad komt en later door de wind verspreid wordt in de wijde omgeving. Voorkomen is beter dan genezen en daarom is het van belang eens te bekijken wat er thans aan zaad onkruid langs de wegen bloeit. Wie thans uit Brabant, Zeeland binnen rijdt, wordt al weken lang gekonfronteerd met bloeiende knopherik. Telkens komen hier van weer nieuwe zaden op onze akkers en deze kiemen alleen als ze dicht onder het landoppervlak liggen. Diep ondergeploegde za den houden jarenlang hun kiem- kracht en evenzo is het met de za den welke in sloten onder water en in de modder terecht zijn ge komen. Als we dit onkruid een maal op ons land krijgen, dan weten we er niet meer vanaf te raken. Zo zijn er nog volop andere zaad onkruiden op te noemen en met elkaar kost de bestrijding hiervan een berg geld. Onkruiden bekij ken op wegen bij een snelheid van meer dan 100 km per uur is levensgevaarlijk. Er zijn nog plekjes in den lande waar we dat in alle rust en veel veiliger kun nen doen. Het is ontzettend droog in ons gebied en iedereen verlangt naar regen. Op de Brabanders zijn we jaloers, want die kunnen berege nen. Zij hebben daar gemakkelij ke grond, volop zoet water, vol op mest en eigenlijk is het jam mer, dat ze die goede mest aan andere gaan verkopen. Alle troe lven voor topopbrengsten liggen jdaar voor het grijpen en wij maar 'kermen, dat we geen zoet water hebben. Dat zat ons niet lekker en dat hebben we nu als buren besproken. Vroeger hadden we in drie weiden grote drinkputten waaruit het vee dronk en aan de binnenkant van de zeedijk een geslagen 'wel' waaruit de scha- ;pen dronken. Het lijkt er dus op, dat we meer hebben dan we dachten. Vroeger koelden we de melk met 'welwater' en dronken de paarden als ze van het werk kwamen thuis uit de 'drank' en daaruit werd toen ook gepompt om de aardappelen ermee te spui ten. Tevens werd het regenwater allemaal opgevangen voor het ge zin en als men dat allemaal op telt, dan spreken we over duizen den liters water. Verder pompt vooral in de winter het polderge maal grote hoeveelheden goed water weg naar het buitenwater. Als ze dit allemaal bezaten in Zuid-Beveland, dan zouden ze daar direkt een zoet-water studie- klub op gaan richten. Hier heb ben we lekkere lichte grond voor vroege aardappelteelt en ook hier moet toch wel zoet water te vin den zijn. Soms zoekt men wel eens te ver en soms is dichtbij ook wat te vinden. Op 23, 24 en 25 juni houdt de ZLM zijn unieke driedaagse ma nifestatie op het voormalige werk- eiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. In eerste instantie is door de Delta-dienst daar een prestatie geleverd welke zijn weerga nergens vond. Thans gaat de ZLM daar een prestatie leve ren welke ongekend veel bezoe kers uit binnen- en buitenland zal trekken. Zoiets groots zien we nooit meer, dus gaan we er heen. 'Wat de ZLM u daar biedt, vindt men elders niet' 6 Vrijdag 24 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6