Politiek akkoord landbouwprijzen seizoen 1988/1989 Grieks veto tegen prijsbesluiten Vruchtbaar bezoek Filipijnse ministers aan NIVAA Fritesindustrie De ministers van landbouw van de EG hebben na een 5-daagse marathon-vergadering in de ochtend van 17 juni een politiek akkoord be reikt over de landbouwprijzen voor het seizoen 1988/1989. De formele bevestiging van het akkoord volgt later. De Nederlandse minister van Land bouw Braks toonde zich tevreden over het "zeer moeizaam bereikte evenwichtige akkoord". Vooral over de monetaire afspraken sprak hij zijn tevredenheid uit: "hierdoor verbetert de konkurrentiepositie van het Nederlandse landbouwbe drijfsleven", aldus de bewindsman. Agri-monetaire aanpassingen Ingevolge de besluiten van vorig jaar zal de groene koers van de gulden voor granen en suiker met ingang van 1 juli 1988 met 1% worden ver laagd. Hierdoor zullen de laatste monetair compenserende bedragen (mcb's) van Nederland, te weten die voor granen verdwijnen. De dan nog resterende franchises van minder dan 1% zullen met ingang van het seizoen 1989/'90 verdwijnen. Als onderdeel van het huidige prijs- besluit is voorts overeengekomen om de groene koers voor zuivelpro- dukten met ingang van 1 juli 1988 met 0,5% extra te verlagen. Deze aanpassing moet vooral bezien wor den in het licht van de noodzaak om bepaalde ongecompenseerde ver schillen tussen Nederland en diverse andere lidstaten zoveel mogelijk weg te werken. Wat de mcb-problematiek in andere lidstaten betreft hebben de Raad en de Commissie verklaard van plan te zijn om de reële negatieve monetaire afwijkingen die bestaan voor de va luta die EMS-regels in acht nemen, af te breken via aanpassingen van de groene koers in vier etappes tot 1992. Hierdoor is een kader gescha pen op grond waarvan stapsgewijs een opheffing van het probleem van de mcb's in die landen in 1992 gerea liseerd kan worden. Als eerste stap zal op maandag 2 ja nuari 1989 circa 25% van de be staande verschillen worden afgebro ken volgens onderstaand schema: 1 punt voor Denemarken; 1 punt voor schapen Spanje; 1,5 punt voor Frankrijk; 1,55 punt voor Ierland; 2,5 punt voor Italië; 3,2 punten voor het Verenigd Koninkrijk; het gehele verschil voor België en Luxemburg (0,5 punt); voor Portugal bestrijkt de afbraak alle bestaande monetaire afwijkingen met als ingangsdatum 1 juli 1988; voor Griekenland vindt een afbraak plaats van 14,5 punt. Met betrekking tot rundvlees wor den de besluiten betreffende de groe ne koersen evenwel genomen bij de definitieve aanneming van de her vorming van de gemeenschappelijke marktordening voor deze sektor. Granen In ecu's blijven de interventieprijzen voor tarwe, gerst, maïs en rogge on gewijzigd. De richtprijzen voor deze granen zullen als gevolg van lagere transportkosten in de Gemeenschap dalen met ruim 2%. Door de aan passing van de groene koers zullen de interventieprijzen van genoemde granen in guldens met 1% dalen en de richtprijzen met ruim 3%. De in terventieprijzen zijn: Maïs, zachte tarwe: 179.44 ecu/ton of 477.47 (gld/ton); Rogge, gerst, sorghum: 170.47 ecu/ton of 453.60 (gld/ton); Durum tarwe: 291.59 ecu/ton of 775.89 (gld/ton). De maandelijkse verhogingen (staf fels) die gedurende de ongewijzigde interventieperiode van oktober tot en met mei gelden zijn voor de ko mende campagne verlaagd van 2 ecu tot 1,5 ecu per maand. Reeds eerder had de Raad beslissin gen genomen over de medeverant woordelijkheidsheffing. Het hef- fingspunt zal met ingang van 1 juli a.s. worden verlegd van eerste ver werking naar eerste verkoop. Naast de basisheffing zal tevens een extra heffing gelden. De hoogte van beide heffingen is thans voor 1988/'89 vastgesteld op 5,38 ecu per ton (bei de heffingen 3% van de interventie prijs). Indien de graanproduktie in de EG kleiner zal zijn dan 160 mil joen ton wordt de extra heffing ge heel terugbetaald. Bij een overschrij ding met minder dan 3% vindt een gedeeltelijke terugbetaling plaats. Het effekt van deze maatregelen op de prijs van graan zal afhankelijk van de graanproduktie in de EG uit komen op een prijsdaling tussen 1 en 4%. Voor de kleine producenten zal in Nederland een zelfde steunregeling gelden als in het afgelopen jaar. In Nederland geldt de volgende defini tie voor kleine producenten in de ak kerbouw: groter dan 4 ha en kleiner dan 300 s.b.e. (1 ha wintertarwe is 2,5 s.b.e., 1 ha overig graan 1,5 s.b.e., 1 ha suikerbieten 6,8 s.b.e. en 1 ha pootaardappelen op klei 11,7 s.b.e.). Wel is besloten dat voor 1 december Europese kriteria worden vastgesteld voor wat onder "kleine producent" wordt verstaan. De Raad zal voor 31 oktober 1988 een beslissing nemen over het instel len van een bijmengingspremie met ingang van het verkoopseizoen 1988/'89 om het gebruik van granen in diervoeders te bevorderen. De minimumprijs voor de zetmeel- aardappelen is in ecu's verlaagd met 3% teneinde de aardappelzetmeelin dustrieën in staat te stellen met graanzetmeel te kunnen konkurre- ren. Als gevolg van de wijziging van de groene koers betekent dat in gul dens een prijsdaling van 4%. Suiker De suikerbietenprijzen en de inter ventieprijs voor suiker blijven in ecu's gelijk. Door de wijziging van de groene koers, zullen de prijzen in guldens 1% dalen. De basisprijs van suikerbieten wordt 108,24 (40,89 ecu) per ton. De minimumprijs van "A" suikerbieten wordt 106,07 (40,07 ecu) per ton. De interventie prijs voor witte suiker daalt met 1,45 tot 143,42 (54,18 ecu) per 100 kg. De toepassing van de volle dige zelffinanciering in deze sektor op jaarbasis, waarover eerder dit jaar een besluit is genomen zal op verzoek van de Raad van Ministers door de Europese Commissie wor den bestudeerd. De resultaten van deze studie zullen onderwerp van diskussie vormen bij de komende herziening van de marktordening voor suiker. Oliehoudende gewassen De interventie- en richtprijzen voor kool-, raap- en zonnebloemenzaad blijven op hetzelfde niveau gehand haafd. Als gevolg van de groene koersaanpassingen zullen ook deze prijzen in guldens met 1% dalen. De toeslag voor dubbelnul-koolzaad blijft op het huidige niveau. De maandelijkse verhogingen zullen in de komende campagne met 20% worden verminderd. Erwten, tuin- en veldbonen De minimum-, streef- en steundrem- pelprijzen voor erwten, tuin- en veldbonen en niet-bittere lupinen blijven eveneens in ecu's ongewij zigd en zullen in Nederlandse valuta met 1% verminderen. De prijzen zijn in Ecu per 100 kg in '87/'88 en in '88/'89: Steundrempelprijs: 44.76; Streefprijs: 29.52; Minimum prijs erwten: 25.77; Minimumprijs tuin- en veldbonen 24.86. In gul dens/100 kg in '87/'88 resp. ƒ119,68; 78,93; ƒ68,91 en 66,47. De Raad had reeds eerder beslissin gen genomen over de garantiehoe- veelheden voor deze produkten voor de periode 1988/'89 tot en met 1990/'91 en de bij overschrijding toe te passen kortingen. Gedroogde voedergewassen Handhaving minimum eiwitgehalte (14%). Hennep Er komt een steunmaatregel voor hennep, overeenkomstig die voor lijnzaad. De Commissie zal aan de Raad een voorstel voorleggen. Verse groenten en fruit Basis- en aankoopprijzen van de voor Nederland belangrijkste groente- en fruitsoorten blijven ge handhaafd. Zuivel In ecu's zijn de prijzen in de zuivel- sektor ongewijzigd gebleven. In april heeft reeds een daling van de groene koers voor zuivelprodukten met 1% plaatsgevonden. Daarnaast heeft de Raad nu beslist een verdere prijsdaling van de groene koers met 0,5% toe te passen. Richtprijs melk: 27.84 Ecu/100 kg of 74.08/100 kg; Interventieprijs boter: 313.20 Ecu/100 kg of 833.39/100 kg; In terventieprijs magere melkpoeder: 174.04 Ecu/100 kg of 463,10/100 kg. Daarnaast zijn de volgende begelei dende maatregelen genomen: de me deverantwoordelijkheidsheffing voor melk wordt met twee jaar voortgezet waarbij het heffingsper centage voor het melkprijsjaar 1988/'89 ongewijzigd is vastgesteld op 2% van de richtprijs. Voor het tweede jaar zal de Commissie onder zoeken of de heffing verlaagd kan worden; het aktieve veredelingsver- keer in de zuivelsektor wordt weer toegestaan; de communautaire re serve voor toewijzing aan bepaalde lid-staten in het kader van de super heffing wordt ongewijzigd vast- Een delegatie uit de Filipijnen, on der leiding van Minister Dominguez van Landbouw en Minister Juico van Landhervorming, wist afgelo pen dinsdag ondanks het overvolle programma nog tijd vrij te maken voor een kort werkbezoek aan het NIVAA. In samenwerking met het Ministerie van Landbouw, afdeling eksportbevordering, kon het NI VAA de Filipijnse delegatie een kor te inleiding geven en aansluitend een receptie aanbieden. Het bezoek vond plaats op een zeer gunstig tijdstip, omdat dit jaar de eerste kommerciële lading pootaard appelen naar de Filipijnen ver scheept werd. De Filipijnen vormen een nieuwe en interessante markt, mede omdat de fast-food ketens, in met name Manilla, als paddestoelen uit de grond schieten. Het klimaat is er over het algemeen te warm voor de verbouw van konsumptie-aardappelen. Alleen op het Filipijnse hoogland, waar het koeler is, beslaat de pootgoedpro- duktie ongeveer vijfduizend hektare. Wanneer het laagland bij de ver bouw van konsumptie-aardappelen voor de verwerkende industrie be trokken wordt, ligt de potentiële ka- gesteld op 443.000 ton. Tenslotte heeft de Raad zich ertoe verbonden zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden voor het zogenoemde SLOM-probleem. Rundvlees De oriëntatieprijs en de interventie prijs voor volwassen runderen blij ven ongewijzigd (respektievelijk 205,02 ecu/100 kg bij levend gewicht en 344 ecu/100 kg geslacht gewicht). In guldens dalen deze prijzen met 1% tot ƒ542,70 respektievelijk ƒ910,58. Tevens is besloten een tweetal kor- rektiemechanismen voor de bereke ning van de interventie aankoopprijs van rundvlees te amenderen en wel in deze zin dat wanneer zich tussen de lidstaten marktprijsverschillen voordoen (met als risiko een neerwaartse prijzenspi- raal) deze korrektie mechanismen kunnen worden geschorst. De uit voeringsmodaliteiten zullen op voor stel van de Commissie voor het be gin van de campagne 1988/'89 wor den vastgesteld. Daarnaast is beslo ten het klassificeren (uitbetalen naar kwaliteit) van runderen te stimuleren door het communautaire indelings schema in het kader van partikuliere paciteit rond de vijftig duizend hektare. Na vier jaar uitgebreid rassenonder- zoek en intensieve samenwerking tussen het NIVAA en de Filipijnse autoriteiten, zijn de resultaten naar ieders tevredenheid. De delegatie bleek goed op de hoogte van de ont- Italië moet Elisa-test aanvaarden Italië moet de in Nederland gebruik te Elisa-test voor het vaststellen van leukose bij runderen aanvaarden. Dat heeft de landbouwraad vorige week in Luxemburg bepaald. De lidstaten moeten niet alleen el- kaars testmethoden aanvaarden, maar er moet ook een gemeenschap pelijk programma voor de uitroeiing van de ziekte komen. Italië vond de in Nederland gebruik te Elisa-test aanvankelijk niet be trouwbaar, maar moet er nu toch aan geloven. Als het resultaat van de test betwist wordt moet een aanvul lende Agagel-test worden gedaan. opslag toe te passen. Schapevlees De basisprijs voor schapevlees blijft gelijk 432,32 ecu/100 kg. Wel zal, mogelijkerwijs dit najaar al, de marktordening voor schapevlees worden aangepast. Varkensvlees De basisprijs voor Standaardkwali teit wordt gehandhaafd op het ni veau van het vorige seizoen (2033.20 ecu/ton). De landbouwministers hebben besloten om de ingangsda tum van het nieuwe seizoen te ver vroegen van 1 november naar 1 juli, gelijk aan de seizoendatum voor gra nen. Dat betekent dat ook de mcb- aanpassing per 1 juli plaatsvindt. In guldens wordt de basisprijs 5,38 per kg. Inkomenssteun in de landbouw De Europese Raad heeft in februari bepaald dat voor 1 juli a.s. een besluit over inkomenssteun moet worden opgenomen. De Landbouw raad heeft een eerste diskussieronde op basis van een Commissievoorstel is voor nadere behandeling terug verwezen naar het Speciaal Land bouw Comité. wikkelingen en minister Dominguez drong in zijn korte bezoek er min of meer op aan dat er haast gemaakt moest worden met de verdere eksportontwikkelingen. De Filipij nen verbouwen de nieuwe Neder landse aardappel in eerste instantie voor de frietindustrie. Wanneer de produktie goed op gang komt, wil len de Filipijnen de aardappelen naar de omringende landen ekspor- teren, zoals Singapore en Hong Kong. In veel Aziatische landen groeit de vraag naar westerse pro dukten en westers voedsel enorm. De Filipijnen willen daar uiteraard zo snel mogelijk op inspringen. Handel in varkenssperma vrij De landbouwraad heeft vorige week in Luxemburg een richtlijn goedge keurd die de handel in raszuivere en hybride fokvarkens, hun sperma, ei cellen en embryo's moet vergemak kelijken. De lidstaten mogen de han del in principe niet meer verbieden, en mogen zich niet meer verzetten te gen de inschrijving van fokvarkens uit andere lidstaten in hun stam boek. Uiterlijk halverwege volgend jaar stelt de Raad gemeenschappelij ke normen vast voor de toelating van fokvarkens. De richtlijn wordt 1 januari volgend jaar van kracht. Tegen alle verwachtingen in zijn er vorige week toch nog geen prijsbesluiten genomen. Op het moment dat de champagnefles sen al waren ontkurkt kondigde de Griekse minister van Land bouw, Yannis Pottakis aan dat hij een besluit met zijn veto zou blokkeren. Griekenland wil meer mcb's afbreken. Dat leidt fot een prijsverhoging in drachmes en dat is nodig in verband met de rampzalige situatie in de Griekse landbouw, aldus Pottakis. De toestand is nu enigszins onze ker. Het prijsjaar gaat in princi pe op 1 juli in. Begin deze week werd uit Duitsland gemeld dat de Grieken bereid zijn hun eisen toch wat terug te schroeven. Een definitief besluit zou mogelijk kunnen vallen op donderdag, wanneer in Luxemburg de mi nisters van visserij zaken bijeen komen. Als de Grieken niet inbinden ko men zij in een moeilijk parket. Vanaf 1 juli neemt Griekenland het voorzitterschap van de mi nisterraden over van West- Duitsland. Minister Gerrit Braks toonde zich vorige week in Luxemburg tevreden met het be reikte resultaat, zoals dat toen op tafel lag. Door de aanpassingen op monetair vlak is de konkur rentiepositie ten opzichte van België, Luxemburg, Duitsland en Denemarken verbeterd, aldus Braks. De mcb-afbraak in de zwakke-munt-landen, die de Ne derlandse konkurrentiepositie wat moeilijker maakt, zou er vroeg of laat toch zijn gekomen, zo zei de minister. Volgens de Nederlandse be windsman heeft de raad wel een paar kansen laten liggen. Het zou volgens hem mogelijk zijn ge weest nu al een oplossing te vin den voor de Slom-boeren via uit breiding van de communautaire melkreserve en een gelijktijdige verlaging van de melkprijs in ecu. Ook de prijsverhogingen in nationale valuta in de landen met een zwakke munt had Braks graag gekompenseerd gezien door een prijsverlaging in ecu. Zware kritiek had Braks ook op het feit dat West-Duitsland vanaf volgend jaar één miljard mark onder zijn boeren mag verdelen als kompensatie voor de mcb- afbraak in dat land. Die steun was echter al goedgekeurd door de Europese Top van Brussel vo rig jaar, dus Braks kon er nog maar weinig tegen uitrichten. De ministers van landbouw hebben nu wel vastgelegd dat de steun niet produktgebonden mag zijn, maar Braks betwijfelde of dat in de praktijk haalbaar zal blijken. R. Winkel Vrijdag 24 juni 1988 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5