ïïjs P /- vs-06 ft -C. 42pdelb^£ ZLM-voorzitter tot politici en overheden: 'Geef ons de ruimte' zuidelijke landbouw maatschappij Bij officiële opening ZLM-Manifestatie Veranderingen Traditie Ministerie van Landbouw steunt hazelnootprojekt in Zuidwest Nederland Ruimte land- en tuinbouwblad VRIJDAG 24 JUNI 1988 76e JAARGANG NO. 3931 Traditiegetrouw is afgelopen woensdag voorafgaand aan de ZLM-Manifestatie weer een concert gehouden. Onder grote publieke belangstelling -er waren ca. 500 bezoekers- speelde het Brabants Orkest in de Grote Kerk te Goes een Beethoven programma. Dirigent was de heer André Vandernoot. Het ten gehore gebrach te viel zeer in de smaak bij het publiek. ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas bood na afloop van het vioolconcert soliste Silvia Marcovici een bos bloemen aan. "Economische doelgerichtheid, behoud en versterking van concurrentiekracht, en het creëren van nieuwe af zetmogelijkheden, dat zijn zaken die van levensbelang zijn voor het voortbestaan van zoveel mogelijk zelf standige agrariërs en ze verdienen daarom primair en blijvend de aandacht. Niet alleen boeren en tuinders en hun organisaties dienen zich dat bewust te zijn; ook en met name de totale samenleving in Nederland zou zich dat veel meer moeten realiseren en dóór moeten verta len naar politiek en overheid. Niet alleen in het per soonlijk belang van de boeren en tuinders, maar juist en vooral in het economische en maatschappelijke be lang van die totale Nederlandse samenleving!" Dit zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij, de heer H.C. Van der Maas, tijdens zijn toespraak bij de opening van de ZLM-manifestatie donderda gochtend op het voormalig werkeiland "Neeltje Jans". De ZLM-voorzitter verrichtte de officiële opening in het bijzijn van een groot aantal genodigden door het hijsen van de ZLM-vlag. Het Zeeuws Jachthoornkorps ver leende daarbij haar medewerking door het laten klin ken van bijpassende signalen. Na de opening werd een rondgang langs de verschillende stands gemaakt. De voorzitter stond in zijn openingsrede o.m. stil bij het feit dat in de lange geschiedenis van de ZLM vele en ingrijpende veranderingen in de landbouw hebben plaatsgevonden. Technische en economische veran deringen, die hun neerslag vonden in ingrijpende wijzi gingen van de plattelandssamenleving". Ook nu weer wordt de sektor onmiskenbaar geconfronteerd met duidelijke signalen dat vergaande structurele aanpas singen van produktie en afzet in vrijwel alle land- en tuinbouwsectoren noodzakelijk zullen zijn. Maximale inspanningen van individuele boeren- en tuindersgezin nen zullen in sommige gevallen niet kunnen voorko men, zo stelde hij, dat als gevolg van economische wetsmatigheden en politieke besluitvorming, de be drijfsvoering beëindigd zal moeten worden! Die om standigheden en dat sombere perspectief zullen nu en in de komende jaren voor veel collega's meer dan nor male spanningen en grote zorgen in bedrijf en gezin veroorzaken. De ZLM deelt voluit in die spanningen en zorgen en staat pal voor de belangen van de sector en haar leden. De ZLM voorzitter beklemtoonde dat ook dat juist te gen de achtergrond van het grote economische en maatschappelijke belang van de landbouw voor de to tale samenleving de traditie van de 5-jaarlijkse land bouwtentoonstelling niet moet worden doorbroken. "Want immers ook deze manifestatie kan en zal een extra aanzet geven tot het stimuleren en coördineren van nieuwe en andere mogelijkheden voor de agrari sche sector in ons werkgebied". De heer Van der Maas ging verder ook in op het karakter van de ten toonstellingen dat in de loop der tijden wel wat is ver anderd: de technisch-vóórlichtende "tentoonstelling" is méér een economische en maatschappelijk "infor matieve Manifestatie" geworden. Niet alléén boeren en tuinders, maar ook "niet-boeren" kunnen in ruime mate informeren, communiceren en recreëren op onze Manifestatie". Naast het waardevolle karakter van de "familiedagen" voor boeren en tuinders onderling hoopt de voorzitter daarom ook op een belangrijk deel extra toegevoegde waarde in de vorm van belangstel ling vèn en communicatie mét niet-agrariërs met als doel het behoud en de bevordering van een maat schappelijk en sociaal verantwoorde plattelandssa menleving, waarin efficiënt producerende boeren en tuinders hun belangrijke positie in kunnen blijven ne men.Van der Maas: "Kortom, de ZLM manifesteert zich om te laten zien, waartoe de agrarische sector in al haar geledingen in Zeeland en Noord-Brabant in staat is. Ze manifesteert zich om duidelijk te maken wat haar beweegt; om het vertrouwen in eigen kunnen te consolideren; èn om dat vertrouwen uit te dragen, niet alleen in eigen kring, maar ook daarbuiten. Om aan te geven dat de agrarische sector bereid is zich aan te passen, zij het binnen reële grenzen en mogelijkheden. En niet in het minst om aan te geven dat de onderne mingslust en het geloof in eigen capaciteit nog steeds springlevend zijn". Wel zal zo voegde de voorzitter er nadrukkelijk aan toe, dat mogelijk gemaakt moeten In de laatste (tweemaandelijkse) vergadering van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw (O en S-fonds) van het ministerie van land bouw, is positief gereageerd op het verzoek van de Zuid westelijke studieklub 'Hazelnootteelt' om in het kader van de regeling stimulering alternatieve gewassen finan ciële steun te verlenen aan de teelt van hazelnoten in Zuidwest Nederland. Het O en S-fonds heeft besloten over de totale begrote investeringskosten van 1.093.000,een subsidie van 35 procent te verlenen. Inklusief BTW komt het subsidiebedrag hierdoor op 382.550,—. In een eerder stadium is al subsidie toege zegd door de provincie Zeeland, het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten en de Rabobank. Ook de provincie Noord-Brabant lijkt bereid een bijdrage aan het hazelnootprojekt te verlenen. De totale subsidie komt uit op ongeveer 530.000,ca. de helft van de totale investering. Het O en S-fonds heeft nog wel enkele voorwaarden gesteld aan de subsidieverlening. In de eerste plaats moet dit experimentele projekt in het kader van de nationale steunmaatregelen altijd eerst ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Europese Commissie. In theorie kan de Europese Commissie de subsidietoewijzing dus nog tegenhouden en daarmee komt dan het projekt alsnog op losse schroeven. Verder moet de hazelnootstudieklub zorgen voor een goede organisatorische struktuur, dit om juridische transakties e.d. mogelijk te maken. Ook moet er jaarlijks rapport worden uitgebracht aan de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. Thans wordt door O en S-fonds sekretaris drs. F.H. de Haan een brief afgerond, die waarschijnlijk begin volgende week aan de Europese Commissie kan worden voorge legd. Het zal zeker twee a drie maanden duren voordat die haar oordeel over de subsidieverlening heeft uit gesproken. Door een aantal telers wordt al een plantplan opgesteld. Het gaat daarbij o.m. om een inventarisatie van de beno digde rassen en de aantallen van elk ras. In overleg met boomkweker E.C. Meulblok in Kwadendamme zijn in Frankrijk opties genomen op plantmateriaal. Zoals de zaken er nu voor staan zal in dit najaar reeds door een vijftal telers ca. 10 ha met notenbomen worden in geplant. De voetbalwedstrijd Nederland tegen Sovjet Unie is op groot scherm te zien op Neeltje Jans, verschillende standhouders hebben ingespeeld op de finalewedstrijd. worden door een solidair en positief gericht voorwaar- descheppend beleid van de nationale en regionale overheden". Wat dat betreft spant de ZLM zich door lopend in om met name de nationale overheid o.m. te wijzen op het dwaalspoor van eenzijdige produktie- ontmoediging. De heer Van der Maas ging ook nader in op enkele za ken in de regio. Hij stelde o.m. vast dat staande op het werkeiland "Neeltje Jans" in de Oosterscheldemon- ding, "zout toch zout moest blijven in deze vruchtbare zuidwestelijke delta en dat het "zoete" voor velen van ons dientengevolge onbereikbaar en onverkrijgbaar zal blijven". Hij zei deze blijvende concurrentie- achterstand voor de mogelijkheden in de plantaardige produktiesector in ons werkgebied ten zeerste te be treuren en richtte nog eens een herhaalde en indrin gende oproep aan de provinciale en gemeentelijke overheden en politici in Zeeland en Noord-Brabant: "Geef ons zoveel mogelijk ruimte voor verdere techni sche en economische ontwikkelingen. Zet de land bouw niet nog eens een extra prang op de neus door beleidsbesluiten, die de landbouwproduktiemogelijk- heden en de landbouwbestaansmogelijkheden nog verder zullen verengen, maar verruim onze bestaans voorwaarden daar waar dat mogelijk is: Opdat de land bouw ook in de toekomst een alleszins gezonde land bouw kan zijn met een daaraan gekoppelde gezonde en sterke agribusiness!" De algemeen-voorzitter sloot zijn openingswoord af in het vertrouwen dat de "ZLM- Manifestatie 1988"inderdaad aan haar doel zal beant woorden, en nieuwe impulsen zal geven aan een ver dere evolutie van de land- en tuinbouw in onze regio". Ten gunste van de totale samenleving in Zeeland en Noord-Brabant: "ALS HET DE LAND- EN TUINBOUW GOED GAAT, GAAT HET HET PLATTELAND OOK GOED".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1