Machinefabriek bouwt in Gemert eerste kleinschalige mestfabriek Is de organische stofbalans in evenwicht? Staatsbosbeheer nieuwe stijl op 1 september van start Nieuwe campagne voor Goudse kaas in België Nabijheid Promest CEHAVE verder in mest Gistingsproces met biogas In september van dit jaar start Machinefabriek Stramproij met de bouw van de eerste kleine mestfabriek in Gemert. De fabriek krijgt een capaciteit van 60.000 kubieke meter drijfmest per jaar. Doormid del van een vergistingsproces levert dat jaarlijks 5700 ton droge mest- korrel op, die bestemd is voor de groente- en fruitteelt. Voornaamste eksploitant van de mestfabriek is de Nederlandse Mestverwerkings Maatschappij, die voor de afzet van de droge mest met name aan de wijnbouwgebieden in Frankrijk en Italië denkt. Op een perskonferentie op het Ge- mertse gemeentehuis ontvouwde di- rekteur W. van Bolderen de plannen voor de eerste kleinschalige mestver werkingsfabriek in Nederland. De NMM, een volle dochter van de Stramproijse fabriek, is van plan om op meerdere plaatsen in oostelijk Brabant en Limburg dit soort fabrie ken te bouwen. Dat Gemert als eerste plaats voor zo'n mestfabriek in aanmerking komt, is niet verwonderlijk. Van Bol deren stak tijdens de perskonferentie de loftrompet over de werkgroep Koöperatieve Mestverwerking Ge mert, een initiatief van gemeente en plaatselijke agrariërs om het in Ge mert gigantische mestoverschot te lijf te gaan. Wethouder H. Verkampen, zelf varkenshouder, is de motor ach ter deze werkgroep. Van Bolderen merkte op dat in Gemert veel tijd en energie in de oplossing van het mest probleem wordt gestoken, hetgeen voor de Limburgse fabriek een on miskenbare stimulans is geweest om deze stap te wagen. De problemen in Gemert zijn inder daad niet gering. In een gebied van 57 km2, waarvan 4300 ha in agrarisch gebruik is, wordt jaarlijks 430.000 ton drijfmest geproduceerd. Op basis van de huidige maksimale fosfaatgift bedraagt het mestoverschot binnen de gemeente Gemert ongeveer 200.000 ton per jaar. De ammoniak- uitstoot is dan ook zodanig, dat de gemeente in Nederland tot de top vijf behoort. Ook Machinefabriek Stramproij en de NMM pretenderen niet in een klap het mestprobleem in Gemert op te kunnen lossen. Daar is de capaciteit van de fabriek trouwens niet toerei kend voor. Wel kan de huidige capa citeit van 60.000 ton gemakkelijk worden verdubbeld; bij de bouw wordt daar rekening mee gehouden. Wel zullen in dat geval de aanvoerlij nen iets langer worden. Het vinden van voldoende mestleveranciers is de taak van de Koöperatieve Mestver werking Gemert, die al tussen de 40 en 80 boeren uit de gemeente bereid heeft gevonden om volgens kontrakt zorg te dragen voor een konstante aanvoer van mest. De nieuwe fabriek kan straks een aanvoer van 220 kuub drijfmest per dag verwerken. Op nog geen 12 kilometer afstand in Helmond is momenteel de bouw van de grootschalige fabriek van Promest aan de gang. Volgens woordvoerder R. Veldink van Machinefabriek Stramproij is dat nauwelijks een na deel. 'Wij zijn al samen met Promest bezig om in het buitenland afzetkon- trakten te sluiten. Het komt de prijs vorming van je produkt niet ten goe de, als je onafhankelijk van elkaar, als konkurrenten opereert. Dan wordt je gedwongen om onder de prijs te werken, met alle gevolgen voor de boeren van dien'. Produktietechnisch zijn er wel ver schillen. De kleinschalige aanpak die 'Stramproij' voorstaat biedt volgens Veldink zeker voordelen ten opzichte van de fabrieken met een jaaromzet van 1 miljoen ton mest, zoals Pro mest die na een proefperiode wil bou wen. 'Wij werken met zeer korte aan voerlijnen. Door de korte afstand tussen boerderij en fabriek kunnen we de boer een beter prijs bieden. Bo vendien los je. het probleem van de mestoverschotten in de direkte omge ving van de boerderij op. Dat geeft herkenning, je hebt snel de mensen mee. Wij verwachten dat de vereiste vergunningen geen problemen ople veren. Verder is de belasting van de infrastruktuur veel geringer; bij ons komt er ieder uur een vrachtwagen met mest, bij 1 miljoen ton per jaar is dat iedere vijf minuten'. De Gemertse boeren betalen voor het verwerken van hun mest straks een bedrag van 8 a 13 gulden per kuub, waarvan slechts een kleine drie gul den aan transportkosten opgaat. Met de mestfabriek in Gemert is een investering van 11,7 miljoen gulden Mengvoerfabrikant Cehave NV in Veghel heeft de mestverwerkingsak- tiviteiten van Lambers in Weert overgenomen. Cehave wil de bestaande verwerking door Lambers van pluimveemest uit breiden, naast enkelvoudige pluim- veemestkorrels wil het ook speciaal samengestelde mengmestkorrels gaan produceren en afzetten. Het bedrijf streeft naar een verwerkings- kapaciteit op korte termijn van 100.000 ton pluimveemest. Cehave, die ook al deelneemt in de proeffabriek Promest in Helmond, zoekt buiten Weert nog andere plaatsen in Brabant voor de opslag en verwerking van pluimveemest. Bij de afzet wil het bedrijf zich rich ten op de eksport van zogenoemde stapelbare pluimveemest. Is de organische stofbalans in even- wicht, oftewel is de aanvoer van or ganische stof in de bouwvoor met gewasresten en dierlijke mest onge veer gelijk aan de jaarlijkse afbraak? Op veel bedrijven met een intensief bouwplan (weinig granen) wordt de organische stofvoorziening mede op peil gehouden door het gebruik van dierlijke mest. Met name voor be drijven die door de beperkende maatregelen van de mestwetgeving minder mest zullen gaan gebruiken is het van belang om de organische stofvoorziening te kontroleren. Afbraak organische stof Jaarlijks wordt minimaal 1.500 kg afgebroken van de effektieve organi sche stof in de bouwvoor. Effektieve Tabel 2. Organische stofbalans (per ha per perceel bij eenzelfde ploegdiepte) Jaar Gewas 19.. 19.. 19.. 19.. Organische mest 19.. 19.. 19.. Groenbemesting 19.. 19.. Totaal Gem./jaar Voor op peil houden organische stof is organische stof die één jaar na aanvoer nog aanwezig is. Aanvoer organische stof Met de gegevens in tabel 1 kunt u de aanvoer van effektieve organische stof per ha per perceel berekenen voor een aantal jaren. Is de gemid delde aanvoer per jaar per ha duide lijk lager dan 1.500 kg dan moeten er maatregelen worden genomen. U kunt daarbij denken aan het aanpas sen van het bouwplan of het telen van een ekstra groenbemester. Met name na gewassen die vroeg het veld ruimen (o.a. erwten) kunnen goed groenbemesters worden geteeld. Ook kan overwogen worden om een andere mestsoort te gaan gebruiken. De keus moet dan vallen op een mestsoort met relatief weinig fosfaat en veel organische stof b.v.-rundvee- drijfmest. Vergelijken we rundveedrijfmest met varkensdrijfmest dan wordt bij de huidige bouwlandnorm (125 kg fosfaat) met rundveedrijfmest 2.100 kg effektieve organische stof aange voerd* en met varkensdrijfmest 550 kg- In tabel 2 is een organische stofba lans weergegeven. Namens de projektgroep 'Dierlijke mest in de Akkerbouw', A. de Boer CAT Tiel Tabel 1. Aanvoer effektieve organische stof co c w c 1/3 2 CO E oo o 00 C 00 1.500 1) 1) Als dieper wordt geploegd is deze hoeveelheid onvoldoende tarwe 1) rogge zomergerst 1) graszaad 3) snijmais aardappelen suikerbieten 1) suikerbieten 2) erwten 1) erwten 2) veldbonen 2) witlofwortelen zaaiuien kg/ha Dunne mest: 1.640 rundvee 1.500 1.310 1.900 3.400 675 875 375 1.275 170 1.000 1.000 375 145 varkens kippen 14.5% ds) Vaste mest: kippen mestkuikens champign. mest 115-185 155 95 gemoeid. Dit bedrag wordt bijeenge bracht door de NMM, de Gemertse koöperatie, Machinefabriek Stram proij, bankair vermogen en forse subsidies in het kader van het Mestaktieprogramma. De initiatief nemers verwachten van de ministeries van Landbouw en Milieu in totaal een bijdrage van 3,5 miljoen gulden. Zij hebben er na de eerste kommissie vergadering alle vertrouwen in dat het projekt positief wordt be oordeeld. In eerste instantie hoopt Machinefa briek Stramproij met een nulbegro ting te kunnen draaien. Winst zit er voor de installatiebouwer pas later in, als ook elders dit soort fabrieken kan worden opgestart. Om die reden wordt de fabriek in Gemert aan de NMM als turn-key projekt geleverd. Bij een verwachte bouwduur van 12 maanden hoopt Veldink het produk- tieproces in de tweede helft van 1989 te kunnen starten. Bij de gemeente Gemert zijn een bouw- en lozingsver gunning aangevraagd. Tegen de hin- derwetsaanvrage, die nu loopt, zijn nog geen bezwaren ingediend. Deze worden ook niet meer verwacht, om dat de fabriek midden op een 1 ha groot braakliggend weiland zal ver rijzen. Het gebouw zal 12 meter hoog worden en door zijn vorm, aldus de bouwer, nauwelijks ontsierend zijn voor het landschap. Het procédé in de nieuwe mestfa briek kan als volgt worden omschre ven. De mest wordt met wagens aan gevoerd en gelost in opslagtanks. Vandaaruit wordt in de mengtank een mengsel samengesteld en opge warmd. Vervolgens wordt de mest verkleind en naar gistingstanks ge voerd. Bij het gistingsproces komt bio gas vrij dat gebruikt wordt om de gehele installatie van energie te voorzien. De vergiste mest wordt naar de in damp/drooginstallatie gevoerd waar de scheiding plaatsvindt in droge stof en destillaat. De droge stof wordt tot korrels ge perst, het destillaat wordt door een warmtewisselaar in tegenstroom door de verse mest geleid. Dit vrijgekomen effluent in geheel schoon en voldoet aan alle milieu-eisen en kan op het ri ool geloosd worden. De damp boven het kondensaat wordt afzonderlijk nagezuiverd. Het biogas wordt gereinigd en vervol gens verstookt in .gasmotoren die warmte en elektriciteit opwekken die voor het proces nodig zijn: warmte voor het verwarmen van de mest in de biogastanks, elektriciteit voor het aandrijven van diverse motoren. De biogasproduktie is voldoende om de gehele energiebehoefte van de instal latie te dekken. Extra-belegen Goudse uit Nederland temidden van een kollektie be faamde Belgische bieren. Een beeld uit de nieuwste campagne van Het Nederlands Zuivelbureau in België. Daarin worden suggesties gegeven voor toepassingen van de verschillende leeftijdssoorten van Goudse kaas, zoals extra-belegen bij bier en oude Goudse met wijn. De cam pagne bestaat uit reklame in de massamedia. kg/ton kg/ha Groenbemester: 30 30 raaigras 1.100 17 bladramenas 850 30 gele mosterd 850 30 wikken 645 1) ekskl. stro/kop en blad 2) inkl. stro/kop en blad 3) afh. van soort en teeltwijze Met ingang van 1 september a.s. zal Staatsbosbeheer zich nog uitsluitend bezighouden met het beheer van de bossen en natuurterreinen van het Ministerie van Landbouw en Visserij met inbegrip van het verhuren van jacht- en visrechten. De taken op het gebied van het bosbouw- en land- schapsbeleid zullen op dezelfde da tum worden overgenomen door een nieuw ingestelde Direktie Bos- en Landschapsbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Bij een eerdere reorganisatie waren de beleidstaken op het gebied van natuurbehoud reeds ondergebracht bij Direktie Natuur, Milieu en Fau nabeheer van het departement. De eerste fase in de richting van ver zelfstandiging van Staatsbosbeheer is nu een feit. Het besluit tot vorming van een nieuwe direktie Staatsbosbeheer vloeit voort uit het besluit van de mi nisterraad over de afslanking van de rijksoverheid. Hierbij werd het voornemen aangekondigd het on derdeel Terreinbeheer van Staats bosbeheer te verzelfstandigen. Als voorbereiding op deze ver zelfstandiging is nu het besluit geno men een nieuwe Direktie Staatsbos beheer te vormen. Een belangrijke beweegreden voor de voorgestelde reorganisatie is een duidelijke taak afbakening tussen de beleidsdirek- ties en de terreinbeherende, uitvoe rende organisatie Staatsbosbeheer. De organisatie van het nieuwe Staatsbosbeheer zal bestaan uit 14 regionale eenheden, elk in een eigen kantoor onder leiding van een Regio- hoofd Staatsbosbeheer, en een cen trale organisatie. De centrale organi satie bestaat uit een aantal on dersteunende en adviserende afde lingen. De direkteur Staatsbosbe heer geeft rechtstreeks leiding aan de regionale eenheden en aan de afde lingen van de centrale organisatie. De regionale vestigingen krijgen gro tere bevoegdheden dan nu het geval is, maar moeten verantwoording af leggen over resultaten en kosten aan de Direkteur Staatsbosbeheer. De instelling van de nieuwe Direktie Staatsbosbeheer heeft tot gevolg dat men zich na 1 september voor advie zen over bosaanleg, landschapsplan nen en bijvoorbeeld kapmeldingen tot de nieuwe Direktie Bos- en Land schapsbouw moet wenden. Bij deze direktie zal ook het Konsulentschap in Algemene Dienst voor het stede lijk groen worden ondergebracht. 14 Vrijdag 24 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14