"Pas op de plaats voor suikerbedrijf" Nieuwe vereniging voor aardappel kwekers in Zuidwesten opgericht Cebeco Kipwagen.. TOPPER IN TRANSPORT! e Evenement van inter nationale allure Suiker Unie gaat door met de uien Suiker Unie-voorzitter Geerligs: CEBECO-HANDELSRAAD Beperkte investeringen, nadruk op kwaliteit en zo mogelijk verlaging van de kosten. Dat is de strategie die Suiker Unie de komende jaren gaat voeren voor het suikerbedrijf. Deze "pas op de plaats" uit zich nu reeds in een personeelsinkrimping en zal over enkele jaren moge lijk leiden tot sluiting van nog een suikerfabriek. Suiker Unie- voorzitter Cees Geerligs zei dinsdag jl. op de algemene vergadering* van zijn koöperatie in Breda dat men de expansie vooral zal zoeken in deelneming in bedrijven die op andere terreinen werkzaam zijn. Suiker Unie is gestart met de voorbe reidingen voor een nieuw zgn. Lange Termijn Plan, zo deelde Geerligs de ze week mee. Nu al is duidelijk dat dankzij de stijgende produktiviteit van de bietenteelt en het verhoogde suikerrendement in de fabrieken, het bietenareaal verder zal dalen. "Door de afname van de hoeveelheid bieten die nodig is om het suikerquotum te vullen is te verwachten dat in de toe komst de benodigde verwerkingsca paciteit kleiner zal zijn dan nu het geval is. Ook het investeringsniveau in de suikerbedrijven kan aanzien lijk lager zijn dan voorheen". Kleine fabriek dicht Desgevraagd verklaarde Suiker Unie-direkteur ir. A.W. Luitjens dat voor een eventuele sluiting de fa briek in Sas van Gent of die in Roo sendaal in de eerste plaats in aan merking zal komen. Sas van Gent is met een verwerkingskapaciteit van 4.000 ton per etmaal de kleinste. Roosendaal kan dagelijks 6.300 ton bieten verwerken. De drie grote en gemoderniseerde Suiker Unie- fabrieken in Groningen, Dinteloord en Puttershoek verwerken elk meer dan 10.000 ton per dag. "Als er een keus gemaakt moet worden, lijkt het voor de hand liggend om aan slui ting van één van de kleine fabrieken te denken", aldus Luitjens. Overi gens wil Suiker Unie nu al 100 van de totaal 1650 werknemers kwijt. Men denkt dit door middel van een vakaturestop zonder gedwongen ontslagen te kunnen realiseren. De lagere investeringen in de suiker bedrijven geven Suiker Unie wel een flinke financiële ruimte om de diver- sifikatie verder uit te bouwen. "De eerste prioriteit is daarbij voor onze koöperatie gelegd in versterking van de positie van de akker- en tuinbouw C. Geerligs en op versterking van de sektoren waarin wij reeds werkzaam zijn. Dit neemt niet weg dat wij ook een open oog houden voor daarbuiten gele gen, maar wel aanpalende gebie den", zo zei Geerligs.. "Wanneer we kijken naar Suiker Unie als onderneming, dan kan wor den gekonstateerd dat de suikersek- tor nog een dominerende plaats in neemt. Dit zal naar verwachting nog geruime tijd zo blijven. Het streven is erop gericht door een verdergaan de diversifikatie de verhouding suiker- en niet-suikeraktiviteiten in de komende jaren op fifty-fifty te brengen. We willen door middel van acquisities onze positie versterken", aldus Suiker Unie-voorzitter Geer ligs die zijn toespraak besloot met een vurig pleidooi tegen het imago van suiker als ongezond produkt. Op 7 april jl. is te Colijnsplaat de "Aardappelkwekers Vereniging Zuid-West Nederland" opgericht. Deze vereniging heeft als doel om met de gezamenlijke aardappel "hobby" kwekers en belangstellen den, al dan niet aangesloten bij de grote aardappelkweekbedrijven, de kwaliteit van het aardappelkweek- werk in het zuidwesten te verbete ren. Er hebben zich reeds een 25-tal leden aangemeld w.o. enkele han delsbedrijven. De leden zijn woon achtig in West-Brabant, Zuid- Holland en Zeeland. De kwaliteits verbetering in het kweekwerk wil de jonge vereniging bereiken door o.a. het uitwisselen van ervaringen, proefveldbezoeken en het uitnodi gen van sprekers die informatie kun nen geven over achtergronden en nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van aardappelkweekwerk. Velen zullen zich afvragen wat aard appelen kweken is en wat er bij komt kijken. Wel, aardappelen kweken is niets anders dan het voortbrengen van nieuwe aardappelrassen die vol doende kuituur- en gebruikswaarde hebben. Dit gebeurt door het stuif meel van de ene aardappelplant op de stamper van de andere aardappel plant te smeren. Hetzelfde jaar wordt er een bes geoogst, waaruit, afhankelijk van de grootte, 50 tot 400 zaadjes komen die genetisch al lemaal verschillend zijn. Op dat mo ment heeft men dus 50 tot 400 po tentiële rassen. De kunst is nu uit deze 50 tot 400 po tentiële rassen het juiste ras te kie zen; mits er één aanwezig is die de De CEBECO kipwagen bewijst dagelijks dat de gebrui kers een gedegen constructie en een uitstekende afwerking op prijs stellen. Kwaliteit is dan ook één van de sterke punten van de CEBECO kipwagen. Het CEBECO kipwagenprogramma biedt eenvoudige 6-, 7-en 8-tons wagens op enkele as, maar ook 8,5-, 10,5 en 12,5 tons op tandemas met o.a. geveerde, in hoogte verstelbare graanopzetschotten dissel maisopbouw hydraulische sleepvoet geveerde tandemas bakhoogte 110 cm Alle andere specificaties staan in onze uitgebreide kleurenfolder. Vraag er naar bij uw plaatselijke dealer of bij 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tal. 01100-21200 Axel Heenvliet Kerkwerve Klaaswaal Middelburg tel.01155- 1938 tel. 01887- 1055 tel. 01110-12455 tel. 01864- 3077 tel. 01180-14957 Nieuwendijk tel.01834- 1388 Nieuwe Tonge tel. 01875- 1977 Schoondijke tel.01173- 1305 Steenbergen tel. 01670-63440 Wissenkerke tel.01107- 1215 Suiker Unie vertrouwt er nog steeds op, dat de Mol-uienbedrijven weer op een financieel gezonde basis kun nen gaan draaien. Sinds de overna me van deze partikuliere uienhandel en -verwerker door Suiker Unie zijn reeds zeer ingrijpende maatregelen genomen. Zo zijn twee sorteerplaat- sen gesloten en is het uienverwer- kingsbedrijf stilgelegd. Als gevolg van de moeilijke marktsituatie en de slechte kwaliteit van de uien zijn echter nog onverwacht grote verlie zen geleden. De direktie van Suiker Unie blijft evenwel optimistisch. Wel wees men er deze week, bij de presentatie van het Suiker Unie jaarverslag, op dat het alleen door konsequent de hand te houden aan een optimale kwaliteit, mogelijk zal zijn de Nederlandse positie op de in ternationale uienmarkt weer te ver beteren. "In de komende vijf jaar moeten we de konsumptie-ui vervan gen door een eerste klas ui", zo is de filosofie van Suiker Unie. Ook hoopt men het uienverwer- kingsbedrijf weer op te starten. Dat zal wel op een andere basis zijn: er moet een goede kwaliteit grondstof zijn, de produkten moeten uniek zijn en er zijn betere machines nodig voor het produktieproces. Aan alle voorwaarden wordt momenteel hard gewerkt. Nederlandse rundvee Manifestatie De eerste Nederlandse Rundvee Manifestatie in Utrecht heeft vorige week vrijdag en zaterdag volledig aan de verwachtingen beantwoord. Zowel nationaal als internationaal is de balans opgemaakt en positief bevonden. Uit de reakties tijdens en na afloop van de NRM kan dit zonder twijfel worden gekonkludeerd. Vele van de 500 buitenlandse gasten uit 35 landen uit de hele wereld, lieten zich niet alleen positief uit over de organisatie, maar waren ook geïmponeerd door het brede niveau van de moderne Nederlandse Holstein fokkerij. kwaliteiten bezit om in aanmerking te komen voor opname in de rassen- lijst. In de regel duurt dit ongeveer 10 tot 15 jaar, als het ooit zover komt. Geduld is dus erg belangrijk. In al die jaren wordt er naar 100 ver schillende eigenschappen gekeken, o.a. diepte van de ogen, vorm van de knol, opbrengst, grofheid en, wat de laatste jaren steeds meer om de hoek komt kijken, de kwaliteit van de aardappel. Dit vraagt naast geduld, veel inzet en toewijding. Degene die zich aangetrokken voe len tot het aardappelkweekwerk of er meer over willen weten, kunnen zich als lid aanmelden bij deze vere niging op onderstaand adres: B.J. Rijk, Ds. H. Boersmastraat 12, 4481 CE Kloetinge, tel. 01100-12015. De kosten bedragen 10,per jaar. Nadat vrijdag tijdens de individuele en provinciale keuring vooral de krachtige en machtige Gelderse koei en en de melktypische Friese koeien op de voorgrond traden stond zater dag in het teken van de dochtergroe- pen. Dertig stieren toonden dochters uit respectievelijk de proefperiode (13 groepen) of de fokperiode (17 groepen). In de laatste kategorie ging de overwinning naar de melkty pische dochters van de stier KE Very. Opvallend was echter ook het sterke optreden van de dochters van de stieren Tops Monitor Legend en Nehls Chief Crusader, Internatio naal vermaarde stieren als Valiant en Sheik werden door deze "Neder landse" stieren naar het tweede plan verwezen. Vakbeurs Met de exporteurs is één kategorie van de ruim zestig standhouders ge noemd, die de vakbeurrs op het ge bied van de rundveehouderij tijdens de NRM gestalte gaven. Op deze beurs kon de veehouder de laatste informatie op het gebied van fokke rij, melkvee, vleesvee en veevoeding verkrijgen. De exporteurs verenigd binnen Veepro, hadden samen met de Gezondheidsdienst en het Neder landse Rundvee Syndikaat een van de grootste stands. Opvallend waren ook de grote en wijds opgezette stands van de diverse Kl-blokken. Wat dat betreft lijkt de sperma- en embryohandel zeker nog lukratief. Voor een goede presentatie naar met name het buitenland is een dergelij ke moderne presentatie echter een "must". Volgens het hoofdexport van Cavee Coveco, Henk Jansen, is er met de kombinatie van de keuring en de beurs erg veel goodwill gekweekt en zijn er talloze kontakten gelegd, die voor de export van Nederlands vee van groot belang kunnen worden. Juist voor de NRM verwierf Coveco een kleine order van 100 dieren voor export naar Tunis. "Deze eerste aanzet lijkt nu na de NRM zeker een verder vervolg te krijgen", aldus Jansen. Met name voor de toekomst ziet hij daarom het aanhouden van vaarskalveren als een goede tweede tak voor de melkveehouder. Naast het vleesvee - op een platform van een meter hoog tentoongesteld- trokken ook de koeien en kalveren in de diverse stands de nodige aan dacht. De firma Dekker uit Axel toonde onder meer een aantal Fran se dieren, terwijl het Fries Rundvee Syndikaat Secret-nakomelingen toonde. De KI blokken Noord-West en Zuid en Oost lieten een aantal Delta- en Etazon-kalveren te zien en Canea had twee Duitse importdoch ters van Bridon Astro Jet in haar stand. Ook de Nederlandse Bond van Veehandelaren en KI Land van Cuyk waren met dieren aanwezig. De gemiddelde melkproduktie van alle zwartbonte koeien, die deelna men aan de individuele keuring, be droeg bijna 9.000 liter met 4,48 pro cent vet en 3,37 procent eiwit. Voor roodbont was dit respectievelijk 7.987 4,55 3,51 en vqor de MRY 7.864 4,41 en 3,52. In genoem de superproduktieklasse lag de ge middelde produktie zelfs op 11.133 liter melk met 4.63 procent vet en 23,38 procent eiwit. Absolute topper is de LOW Astra Rose-dochter H Stiens SJ 1452 van Bopyen de Boer uit Stiens met een gemidelde pro duktie van 3.109 vet en eiwitgram men per dag. Tevreden Als voorzitter van de rundveeshow- kommisie van de NRM, toonde ook ir. Pieter Scheer zich dik tevreden met het verloop van de NRM. "Zo wel van de inzenders van de koeien als van de belangstellenden hebben we op beide dagen geen negatieve ge luiden ontvangen", vertelt Scheer. UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE Hoogtepunt van de eerste dag was het uitroepen van Algemeen NRM- kampioene 1988. Sonni van L.H.J. Blikman uit Ruurlo werd de gelukkige en het was mr. Pieter van Vollenhoven die zich belastte met de dekorering. Vrijdag 24 juni 1988 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11