Naheffingen de deur uit VanderHave introduceert Serval aaltjesresistente gele mosterd Regeling voor het uit produktie nemen van grond voor advies Rekord pootaardappelen overschot Uienkeuringen SNUiF op Rusthoeve te Colijnsplaat en in Biddinghuizen Afname in arealen zaaizaadgewassen Belangrijke verschuivingen aardappelexport Landbouwschap en minister op aantal punten eens over invulling akkerbouwaktieplan De naheffingen over het Stopa-jaar 1987/1988 gaan één dezer dagen de deur uit. De optelsom geeft te zien dat er afgerond 175.000 ton pootaardappelen zijn aangeboden. De meeste rassen vallen in de na- heffingen per ras van ƒ400,per ha. Over alle rassen zal ƒ450,per ha worden opgelegd! Er is reeds vele malen geschreven over de naheffingen die worden op gelegd over oogstjaar 1987. Vrijdag middag 10 juni is omstreeks 4 uur in de namiddag de optelsom gemaakt aan de Van^Stolkweg in Den Haag. Nimmer in de geschiedenis van de Stopa (bijna 40 jaar!) is er zo'n groot kwantum pootaardappelen overgebleven en aangeboden: 175.000 ton. Rekenkundig was de Stopa klaar om via naheffingen de zaak financieel sluitend te maken. Die afspraak is reeds lang van tevoren gemaakt en via heffingsverordeningen van de beide schappen rechtsgeldig ge maakt. De meeste rassen krijgen de zer dagen een heffing opgelegd van ƒ400,per ha, volgens de geldende normen. Alle rassen krijgen een zo genaamde kalamiteitenheffing opge legd van ƒ450,per ha, allemaal volgens afspraak. Zoals te doen ge bruikelijk bij het Landbouwschap kan gebruik gemaakt worden van de betalingstermijn van drie maanden. Wanneer op de uiterlijke betaalda- tum de rekening niet is betaald, gaat de wettelijke rente in van 8% per jaar en wordt overgegaan, na aan maning, tot invordering. Dat klinkt allemaal wat onsympathiek, maar het is een bescherming tegenover el kaar als pootgoedtelers. De meeste betalingen van de over schotten aan de aanbieders zijn on dertussen ook de deur uit. Het één en ander betekent dat de Stopa met ongeveer ƒ20 miljoen in rood is ko men te staan. Tegen de achtergrond van de verslechterde liquiditeit op de akkerbouwbedrijven zal dat ook nog wel een paar maanden duren. Hoe wel - dat moet gezegd - in 1987 was het gedrag van de betalingen niet afwijkend van voorgaande jaren. Dit jaar Ondertussen zijn de eerste verken ningen alweer uitgevoerd over het komende oogstjaar, namelijk 1989. Zowel in de pootgoedkommissie van het Landbouwschap als bij de han del, zijn de eerste beschouwingen daarover alweer gehouden. Het alge mene gevoel geeft aan dat er ook over 1989 weer een garantieregeling moet komen. De toch wat verrassen de daling van de pootgoedaangifte 1988 is daar mede debet aan. Is er dan toch meer sprake van een juister evenwicht van vraag en aanbod? Heeft de hoge drempel van ƒ600, per ha en de verlaagde garantieprij zen van zo'n ƒ2,50 per 100 kg dan toch een goed effekt gehad? Een voortzetting van de garantie regeling, zoals die geldt voor 1988, ligt voor 1989 wel wat in de rede. Hoewel ook een aantal licentierassen forse overschotten te zien gaf, is dit toch de groep rassen die nog het bes te gestuurd kan worden. Voor de vrije rassen zal het zeker gewenst zijn om zoveel mogelijk kontraktu- eel vast te leggen. Eigenlijk zouden pootaardappelen alleen maar op kontrakt of via het lidmaatschap van een koöperatie moeten worden geteeld. A. Vermeer Het pakket groenbemestingsgewas- sen van VanderHave wordt in Ne derland met ingang van zomer 1988 uitgebreid met de aaltjesresistente gele mosterd Serval. Dit ras wordt reeds enige tijd in verschillende lan den van Europa met sukses als stop pelgewas gebruikt. Kenmerkend is dat het ras in een korte groeiperiode een massaal ge was vormt. Daardoor is inzaai tot half september mogelijk. Door de aaltjesresistentie is Serval uitstekend te verbouwen in een bouwplan met suikerbieten. De belangstelling voor aaltjesre sistente groenbemesters die als stop pelgewas worden geteeld, neemt sterk toe. De belangrijkste redenen hiervoor zijn de bedrijfszekerheid, omdat een stoppelgewas niet met een dekvrucht hoeft te konkurrerei\, de mogelijkheid van een grondbewer king voor mechanische onkruid- bestrijding en de mogelijkheid van laat zaaien. In 1988 zal gele mosterd naar ver wachting in Nederland het belang rijkste groenbemestingsgewas voor inzaai in de stoppel worden. De mogelijkheid van laat zaaien is een pluspunt van het nieuw in Nederland geïntroduceerde aaltjesresistente gele mosterdras In vergelijking met de definitieve aangiftecijfers van vorig jaar zijn de voorlopige aangiften bij de NAK voor keuring van granen, peulvruch ten en fijne landbouwzaaizaden voor oogst 1988 afgenomen. Voor heel Nederland bedroeg de aangifte vorig jaar 19.897 ha, dit jaar bedraagt deze slechts 18.549 ha. Er zijn echter wel onderlinge ver schuivingen te konstateren. Het are aal granen voor zaaizaad neemt toe van 6.700 ha naar ruim 7.200 ha. Het areaal triticale neemt toe van 91 naar 245 ha, het areaal zomer gerst van 1.308 naar 1.659 ha. In Rivieren- Delta-Nederland is het areaal granen afgenomen van 3132 naar 3061 ha. 8 De toename is vooral te vinden in de Noordzeepolders. Het peulvruchten areaal is afgenomen van 9.613 naar 7.882 ha, in Rivieren-Delta- Nederland is het areaal afgenomen van 6.394 naar 5.4% ha (voor 1988 is nog niet de gehele oppervlakte stam- bonen verwerkt. De afname komt bijna geheel voor rekening van de ronde groene erwten. De oppervlakte vezelvlas is afgeno men van 3.534 naar 3.379 ha (heel Nederland), in Rivieren-Delta- Nederland van 3.055 naar 2.835 ha. Het totaal aangegeven keuringsareaal in Rivieren-Delta-Nederland be draagt dit jaar (voorlopig) 11.398 ha, vorig jaar was dit 12.585 ha. De SNUiF zal op twee plaatsen in ons land voorzieningen inrichten voor de keuring van uien, te weten bij de proef boerderijen "de Rust- hoeve" te Colijnsplaat en "de Kan delaar" te Biddinghuizen. Op deze manier hebben zowel het Zuid westen als het centrum van ons land een keuringsplaats in de buurt. Het gaat om zowel uien af land als uit bewaring. Ook zal direkt aan het begin van het seizoen keuring bij bedrijven moge lijk zijn, die aan de daarvoor gestel de voorwaarden voldoen en zich voor de keuring onderwerpen aan het toezicht van de SNUiF. Er wor den medewerkers opgeleid om de keuringen uit te voeren. Vervolgens zal in vijf bijeenkomsten voorlich ting aan telers en handelaren worden gegeven. Dit gebeurt nog in deze maand. De uienkomnfiissie van het PGF is optimistisch gestemd over de deelna me van het bedrijfsleven. Het lijkt mogelijk dat in het komende seizoen al meer dan de helft van de uien op de overeengekomen manier worden gekeurd. Er wordt zo een basis ge legd voor uitbetaling naar kwaliteit. De verwachting is, dat er op deze wijze een stimulans uitgaat naar kwaliteitsverbetering, o.m. omdat toepassing van de snelle oogstme- thode aantrekkelijker wordt. Landbouworganisaties willen uitvoering motie Voorhoeve/De Vries In een petitie dringen de landbouw organisaties ZLM, NCB en CBTB bij de CDA-fracties in de Tweede Kamer aan op de uitvoering van de motie Voorhoeve/De Vries. De meerderheid van de Kamer heeft de ze motie aangenomen, maar deson danks heeft het kabinet nog geen konkrete toezeggingen gedaan door verdergaande steun aan de landbouw. De landbouworganisaties boden hun petitie aan tijdens een werkbezoek aan West Brabant van de christen democratische fractie van het Euro pese Parlement, maandag 6 juni j.L Volgens de organisaties heeft de prijs van traditionele akkerbouw- produkten gedurende een reeks van jaren de financiële draagkracht van vele agrariërs zodanig verslechterd dat deze het karakter krijgt van een ijskoude sanering. De Europese Parlementariërs T. Tolman en P. Cornelissen zeiden te verwachten dat tegen de tijd dat de Europese eenwording een feit is in 1992, de handel in melkquota's wordt afgeschaft. Het Landbouwschap heeft met mi nister Braks afgesproken dat er over leg zal worden gevoerd over de beste ding van 25 miljoen gulden die dit jaar nog beschikbaar komt als kom- pensatie voor het verdwijnen van de WIR en het verhogen van het lage btw-tarief. Het Landbouwschap wil voorrang geven aan de installatiepre mie voor jongeren, het stimuleren van investeringen op het gebied van kwaliteit, milieu, natuur en veilig heid, de werking van het akkerbouw aktieplan en het meenemen van de verzuring in het kader van het mestonderzoek. Over een aantal punten uit het akker bouwaktieplan zijn het Landbouw schap en het ministerie van landbouw het in beginsel nu al eens: investerin gen ten behoeve van zaaizaadanalyse (3 miljoen gulden); onderzoek aar dappelmoeheid (5x2 miljoen gul den); uitbetaling naar kwaliteit in de Van oogst 1987 werden tot 1 juni uit Nederland 1.123.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd, wat een rekord bete kent. Er hebben zich nogal wat ver schuivingen voorgedaan in de bestemmingen. Het eerste dat opvalt is dat de export naar de partnerlan- den van de Gemeenschap met 114.000 ton daalde tot 822.000 ton. Dat is vooral toe te schrijven aan de verminderde afzet naar Spanje en Portugal. Daarheen konden vorig jaar nog 122.500 ton en 126.500 ton worden afgezet, dit jaar niet meer dan resp. 33.000 ton en 60.500 ton. Duitsland bleef de grootste afnemer met 456.500 ton, 114.000 ton meer dan vorig jaar. Het verlies aan afzet in de EG- landen werd meer dan gekompen- seerd door een toename van de uit voer naar Scandinavische landen. Naar Zweden, Noorwegen en Fin land konden 227.000 ton aardappe len worden uitgevoerd, vergeleken met 24.500 ton vorig jaar. De uit voer naar Amerikaanse landen daal de met 30.000 ton tot 18.500 ton, terwijl de uitvoer naar Afrika met 9000 ton steeg tot 31.500 ton en die naar Azië met 5500 ton tot 15.500 ton. Invoer In mei werden 11.900 ton aardappe len ingevoerd, waarvan 11.000 ton primeurs. Alle cijfers van de in- en uitvoer zijn voorlopige cijfers, voor al ook omdat de cijfers van België nog niet geheel zijn inbegrepen. Akkerbouwers, jonger dan 65 jaar, die minimaal 20% van hun opper vlakte bouwland beteeld met markt- ordeningsprodukten als granen, suiker en dergelijke uit produktie ne men, komen in aanmerking voor een vergoeding van maksimaal 600 Ecu (afhankelijk van de rekenkoers tus sen ƒ1.400,en ƒ1.600,per hek- tare per jaar. Dit onder meer staat in de konsept-regeling voor het uit pro duktie nemen van grond (de set- aside-regeling), die minister Braks vorige week voor advies heeft gezon den naar het Landbouwschap en het Bosschap. Voor 14 juli a.s. dient de regeling in ons land van kracht te zijn. In de konsept-regeling is sprake van drie vormen van het uit produktie nemen van grond, elk met een speci fieke financiële vergoeding: - braakleggen al of niet in kombina- tie met de mogelijkheid tot vrucht wisseling (vergoeding 600 Ecu per hektare per jaar); - bebossing met snelgroeiend hout (vergoeding 600 Ecu per hektare per jaar); - tijdelijk niet-agrarisch gebruik (vergoeding 300 Ecu per hektare per jaar). De akkerbouwer die deelneemt aan uiensektor (driehonderdduizend gul den per jaar); versterkte koördinatie van het onderzoek (o.a. hennep); kwaliteitskeuring aardappelen. Minister Braks heeft verder laten we ten dat het Borgstellingsfonds met de Rabobank overlegt over een garantie regeling voor perspektiefbiedende be drijven met tijdelijke problemen. Hierover zullen vermoedelijk nog de ze maand konkrete afspraken wor den gemaakt. de regeling verplicht zich ertoe de grond 5 jaar uit produktie te hou den. Tussentijdse opzegging na 3 jaar is mogelijk. Voor bebossing met snelgroeiend hout geldt een periode van 15 jaar. Braaklegging Voor het uit produktie nemen van bouwland door braaklegging dient de grond met een groenbemester te worden bebouwd, die in het voor- of najaar moet worden ondergewerkt en niet gebruikt mag worden als vee voeder of voor commerciële doelein den. Op de grond mogen geen orga nische afvalstoffen worden ge bruikt, tenzij die nodig zijn om de vruchtbaarheid van de bodem te be houden of de bodemerosie tegen te gaan. Onder organische afvalstoffen wordt geen organische mest begre pen. Er dient te worden voorzien in het minimaal vereiste onderhoud van met name de reeds bestaande bomenrijen en heggen langs de braak liggende grond en van de bestaande waterlopen en plassen. Snelgroeiend hout De meldings- en herplantplicht inge volge de Boswet geldt niet voor die genen die, voordat zij tot de aanleg van nieuw bos zijn overgegaan, ge bruik hebben gemaakt van de vrijstelling op grond van de Beschik king vrijstelling meldings- en her plantplicht. Niet-agrarisch gebruik Indien het bouwland, waarop de aanvraag betrekking heeft, uit pro duktie wordt genomen door gebruik voor niet-agrarische doeleinden mag deze grond niet worden gebruikt voor de produktie van plantaardige of dierlijke produkten. Bovendien dient deze grond zijn landbouwkun dige bestemming te behouden. Vrijdag 17 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8