Nieuwe keuringsmethode voor uien Met bijen meer verzekerd van een goede bestuiving bij veldbonen Bladluizen? Metasystox-R Kwaliteit moet verbeterd worden Nieuwe Algemene Voorwaarden Zaaiuien (AVZ) korte wenken akkerbouw - A - Vooral in Duitsland verliezen we op de uienmarkt terrein Nog even en de term 'klasse 2NL' zal in de uiensektor een onbekend begrip zijn. Een nieuw keurings systeem, met klassen als AAA en AA, maakt sinds 1 juni uitbetaling mogelijk naar de kwaliteit van het veldgewas. Valt de eer van de Neder landse ui nog te redden? 'De Nederlandse ui heeft in het bui tenland een slechte naam. Vooral in West-Duitsland zijn we terrein aan het verliezen. Uitbetaling naar kwa liteit is van groot belang om de oude positie te herwinnen'. Jan van der Oord, akkerbouwer in Middenmeer, is voorzitter van de kommissie voor konsumptieaardappelen en uien van het Landbouwschap. Struikelblok bij de verbetering van de uien was tot nu toe het ontbreken van een goede keuringsmethode van het veldgewas, zegt Van der Oord. De ui werd onder de loep genomen als het produkt al wat klaargemaakt. De boer levert echter veelal het veld gewas en de keuring moet dus hierop betrekking hebben. Inmiddels is zo'n keuring ontwikkeld door het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten en de Stichting Nederlandse Uienfederatie (SNUiF). Toeslag Met de uienhandel is afgesproken dat de beoordeling van kleur, hard heid en huidvastheid wordt uitge drukt in de klassen AAA, AA, A, B of C. Voor de klasse AAA krijgt de teler een toeslag van 10 procent en voor AA 5 procent. Voor klasse A wordt geen toeslag gegeven. Aan klasse B kleeft een korting van 10 procent en C wordt geweigerd. De boer krijgt nog wel de gelegenheid om de C-partij in een hogere klasse te brengen. 'Nu is het mogelijk', zegt Van der Oord, 'om de boer te belonen voor een grotere inspanning. Tot nu toe moest hij aan minimum kwaliteitsei sen voldoen. Dat maakte het aan trekkelijk om vooral véél te produ ceren. Kwaliteitsverbetering kan tot een lagere opbrengst leiden. Dat moet gekompenseerd worden'. 'Ons klimaat is niet ideaal voor uien. Dat heeft invloed op de kleur. Je moet de boer stimuleren tot het toe passen van snelle oogstmethoden: oogst vóór het gewas rijp is. Zo kan hij weerrisiko's uitschakelen. Door circulatie van warme lucht moet je de uien in de bewaarplaats kunstma tig drogen. Zo krijgt de boer een mooie ui, echter tegen hogere kosten. Via de premiebetaling moet je dat stimuleren'. Premie en kortingen Als teler en handelaar met elkaar in zee gaan op grond van de Algemene Voorwaarden voor zaaiuien van het Landbouwschap en de verzendhan- del, is de nieuwe keuring voorge schreven. Van der Oord: 'Individue le telers en handelaren kunnen in hun kontrakt wat betreft premie en kortingen afwijken. Wij willen niet de prijzen voorschrijven'. Het is ook mogelijk aan de keuring deel te ne men als niet op algemene voorwaar den wordt geteeld. Van der Oord kan elke teler aanbe velen een kontrakt af te sluiten op grond van de algemene voorwaar den. 'De praktijk is vaak: als de ui- enprijzen slecht zijn, dan kijkt de handelaar scherp naar de kwaliteit. De teler heeft een onzekere positie. Nu ben je ervan verzekerd dat het oordeel over je uien geen subjektieve zaak is. Je kunt bovendien op korte termijn een ekspertise aanvragen. Als de uien te lang op het land blij ven liggen, kan de kwaliteit snel ach teruit gaan'. 'We zullen onze leden met klem ad viseren om kontrakten af te sluiten op grond van de nieuwe voorwaar den', zegt een eveneens enthousiaste Nico van der Wel van de Nederland se Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit. 'Het algemeen belang van de teelt en de handel is een betere afzet en een beter imago. Al zijn de uien de laatste tijd wel erg de put ingeschreven. Zó slecht zijn ze ook weer niet'. Van der Wel heeft er vertrouwen in dat de Nederlandse ui beter zal wor den door de uitbetaling naar kwali teit. 'Ik heb er moed op dat dit een stimulans is. Alleen met een goed basisprodukt is de afzet te verbete ren. Met extra zorg kun je daar veel aan doen. Voorlichtingsavond Voor de nieuwe keuringsmethoden voor uien en de uitbetaling naar kwaliteit, houdt het Landbouw schap in samenwerking met de ver- zendhandel en de SNUiF vijf voor lichtingsavonden. De aanvang is steeds 19.45 uur. Voor Zuidwest- Nederland worden deze maandag 20 juni a.s. gehouden in vergadercen trum 'Prins van Oranje', Nieuwstraat 14 te Goes en op dins dag 21 juni a.s. in café-restaurant 'De Koster', Rijksstraatweg 30 te Klaaswaal. Voor goed bloembezoek zijn bij veldbonen twee bijenvolken per ha nodig Al tientallen jaren leeft de diskus- sie of het zinvol is bijen bij een perceel veldbonen te plaatsen. Om op deze vraag een goed ant woord te geven, is het noodzake lijk eerst naar het bestuivingsme- chanisme van de veldbonen te kijken. Een normaal veldbonengewas bestaat voor tweederde uit inteelt planten en voor eenderde uit hybride planten. De hybride planten zijn in staat om zonder de hulp van insekten tot bestuiving en zaadzetting te komen. Hierbij komt het stuifmeel op de stempel van dezelfde bloem terecht (zelfbestuiving). Bij inteelt planten is dit een probleem. Bij een groot ge deelte van de inteelt planten is er nl. een mechanische barrière in de bloe men, waardoor zelfbestuiving verhin derd wordt. Bij de hybride planten komt de mechanische barrière nau welijks voor. Deze barrière is echter door insekten te doorbreken zodat ook inteelt plan ten tot zelfbestuiving kunnen over gaan. Door hybride rassen te ontwik kelen is het dus mogelijk om veldbo nen te telen die niet afhankelijk van bijen zijn. Het is echter in de praktijk nog niet mogelijk een hybride veld- bonenras te kweken waarvan de op brengst kan konkurreren met de hui dige rassen. Daarnaast is het in de natuur een algemeen verschijnsel dat kruisbestuiving een hogere opbrengst geeft. En voor kruisbestuiving zijn insekten nodig! Uit diverse onderzoeken is naar vo ren gekomen dat niet meer dan een derde van de bloemen van een veld- bonenplant tot een peul kan uitgroei en, ook al wordt meer dan eenderde van de bloemen bestoven. Zoals al eerder gezegd is, kunnen de hybride planten zonder insekten bevrucht ra ken. De inteelt planten zijn hiertoe echter minder in staat door de me chanische barrière bij de bloemen van deze planten. Bij bloemen die la ter in het seizoen hoger aan de plant gevormd worden, is deze mechani sche barrière minder aanwezig. In dien de zaadzetting van de onderste bloemen is mislukt, zal aan de bo venste bloemen toch zaadzetting plaatsvinden. In principe kan een ge was veldbonen dus zonder bestuiven de insekten. De opbrengst wordt ech ter nadelig beïnvloed als de onderste bloemen onvoldoende zaadzetten. Meer zaadzetting bij de bovenste bloemen zal dit nl. onvoldoende kompenseren. Als er bij een perceel veldbonen wei nig bestuivende insekten aanwezig zijn, zullen er meer bloemen zijn die pas laat in het seizoen bestoven wor den. Dit in tegenstelling tot een per ceel waar veel insekten aanwezig zijn, die vroeg in het seizoen de bloemen bestuiven. Doordat het gewas met veel insekten eerder, en in een kortere periode bestoven wordt, zal het ge was ook eerder en gelijkmatiger afrij pen. Dit heeft veel voordelen bij de oogst van het gewas. Niet altijd zijn er van nature voldoen de bestuivende insekten bij een per ceel aanwezig. Daarom is het verstan dig een aantal bijenvolken bij de veldbonen fe plaatsen die de wilde in sekten kunnen helpen bij de bestui ving van de bloemen. De extra bijen zijn dan als het ware een verzekering voor een goede bestuiving. Bestuivingsonderzoek Bijen kunnen voor een hogere op brengst en een vroegere en gelijkma tigere afrijping zorgen. Hoeveel de opbrengst hoger is, blijft nog steeds onduidelijk. De onderzoeken die tot nu toe hiernaar gedaan zijn, werden steeds uitgevoerd in de vorm van kooiproeven. Hierbij worden veldbo nen in een gazen kooi met bijen ver geleken met veldbonen in een kooi zonder bijen. Kooien zonder bijen hadden een opbrengstvermindermg van 20-40 procent t.o.v. kooien met bijen. De kooien zorgen voor diverse randeffekten zoals een ander vliegpa troon van de bijen en minder licht voor de plant. Hierdoor kunnen re sultaten van kooiproeven niet direkt gebruikt worden vaor de praktijk in het open veld. Het Landelijk Proefbedrijf voor In- sektenbestuiving en Bijenhouderij 'Ambrosiushoeve' doet momenteel een onderzoek met andere proefme- thoden zodat een reëel beeld kan worden gegeven van de meerop brengst van veldbonen met bijen. Hoeveel volken plaatsen Het advies is 2 bijenvolken per ha bij een gewas veldbonen te plaatsen. De ze bijen volken dienen als een verze kering die voldoende bestuiving waarborgt. Twee kasten per ha is een richtgetal omdat dit aantal sterk af hangt van het perceel. Een groot per ceel met weinig insekten heeft meer bijenvolken per ha nodig terwijl voor een klein perceel met veel wilde insek ten minder bijenvolken nodig zijn. Ieder jaar stelt het Landbouwschap samen met vertegenwoordigers van imkers en de land- en tuinbouw een bestuivingsreglement samen. Daarin worden richtprijzen voor het huren van bijenvolken aangegeven. Voor 1988 is overeengekomen dat de teler van veldbonen alleen de vervoers kosten van de imker moet betalen. Het Landbouwschap en de Neder landse Bond van Verzendhandelaren in Groente en Fruit hebben per 1 juni 1988 nieuwe Algemene Voorwaarden voor Zaaiuien (AVZ) vastgesteld. De A.V.Z. beslaan voorwaarden voor de kontraktteelt als voor de in- en ver koop. Aan beide voorwaarden is een arbitrage reglement verbonden. Te vens zijn modelkontrakten opgesteld. Hiermee zijn de AVZ van 1 septem ber 1986 komen te vervallen. Met de nieuwe AVZ is invulling gege ven aan uitbetaling naar kwaliteit. De beoordeling van het produkt "veld gewas" zal plaatsvinden volgens de De PH YTOPHTHORA - BESTRIJDING vraagt voortdurend onze aandacht. In snelgroeiende ge wassen treden vaak het eerst proble men op. Er zijn dan namelijk steeds weer nieuwe onbeschermde blaadjes aanwezig. Neem ook bij regenachtig weer geen enkel risiko en spuit elke week. Alleen bij droog weer met veel zon kunt u een ruimere tussentijd aan houden. BLADVLEKKENZIEKTE IN UIEN kan worden voorkomen door regel matig preventief te spuiten. Bij een er nstige aantasting kan het gewas snel afsterven. Vooral door vroege aan tastingen kan een grote opbrengstre- duktie optreden. Begin dus op tijd met de eerste bespuiting, van nu af dient uw gewas beschermt te zijn. Middelen tegen bladvlekkenziekte in zaaiuien hebben vaak ook een NE VENWERKING TEGEN KOPROT. Het is raadzaam om de middelen af- De teler is geen vergoeding voor de huur van de volken schuldig! Wel moet een teler natuurlijk reke ning houden met het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen. Middelen die gevaarlijk zijn voor bijen mogen niet gebruikt worden als er bijen in het gewas vliegen. H.J. van Herk, Student Agrarische Hogeschool Dor drecht C.C. Smeekens, Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Barendrecht door de Stichting Nederlandse Uien- Federatie (SNUiF) en het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (IBVL) ont wikkelde methode. In tegenstelling tot de vorige AVZ is er nu een kwali teitsregeling in de voorwaarden op genomen. Tegen eind juni zullen op een vijftal plaatsen voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd worden. Toelichting op de nieuwe keuringsmethodiek zal hierbij centraal staan. Het Land bouwschap en de Bond van Verzend handelaren zullen zoveel mogelijk de belanghebbenden rechtstreeks be naderen. wisselend toe te passen. Bijvoorbeeld de ene keer Daconil M en de andere keer Ronilan M. De kans op resisten tie wordt tevens belangrijk geredu ceerd. De bespuitingen, afhankelijk van de weersomstandigheden om de 7 a 10 dagen herhalen. STAMSLABONEN worden vaak ernstig aangetast door Botrytis en Sclerotinia. Door een bespuiting, on geveer 3 dagen voor de volle bloei, met 1 kg/l of 1.5 kg/l Rovral of I kg/1 Sumisclex zijn deze ziekten meestal voldoende te bestrijden. Al leen in bladrijke gewassen is het nodig na 5-7 dagen de bespuiting te herhalen. De meest gevreesde ziekte in veldbo nen is de CHOCOLADE- VLEKKENZIEKTE. De ziekte is te herkennen aan de chocolade-kleurige vlekken op het blad. Het zijn rood bruine vlekken met een lichtbruine stip in het midden. Met de bestrijding moet worden begonnen als de eerste vlekken zichtbaar zijn of zodra de eer ste bloemblaadjes gaan vallen. Zie voor de middelen 'Handleiding 1988'. Advertentie I.M. Vrijdag 17 juni 1988 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7