Eskursieavond kleinfruit op het PFW Suiker Unie: bevredigend resultaat in 1987 ondanks lagere winst Nieuw weekblad stands organisaties komt er aan PERSONALIA Braks iets genuanceerder over mestverplaatsingsbesluit Netto-resultaat Campina licht gestegen, melkprijs cent omhoog In overleg met Landbouwschap: Elk jaar stelt het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp (Zeeland) de individuele kleinfruitte- ler in de gelegenheid op een exkur- sieavond de kleinfruitproeven op het PFW te bezichtigen. Dit jaar wordt deze avond gehouden op vrijdag 24 juni. De rondleidingen starten om 19.00 uur en duren ongeveer twee uur. Er wordt naar gestreefd om kleine groepen te vormen zodat er voldoende tijd is om vragen té* beantwoorden en onderling van ge dachten te wisselen. Bij frambozen zal aandacht besteed worden aan het inknippen van de bloemscheuten. Daarmee kan een verlating van de oogst van 2 a 3 we ken worden bereikt. Een nog verdere oogstspreiding kan worden verkre gen door herfstframbozen te telen. Daar komt meer belangstelling voor want de laatste jaren worden voor herfstframbozen hoge prijzen be taald. Op het PFW zijn in de volle- grond en onder plastik tunnel 4 ras sen te zien waaronder het nieuwe, vroegrijpende ras Autumn Bliss. Verder wordt het Noorse V-haag systeem, het zogenaamde Gjerde- systeem, gedemonstreerd. In dit systeem worden de beide armen van de V-haag aanvankelijk op 30 cm ge houden en pas na de bloei op 90 cm gebracht. Hierdoor groeien de vruchtstengels naar buiten wat het oogsten vergemakkelijkt. Bij de vroegrijpende rassen Glen Clova en Malling Promise worden dikke/lan ge scheuten en dunne/korte scheu ten met elkaar vergeleken. We zijn benieuwd naar de verschillen in vroegheid en produktie. En natuur lijk zijn alle bekende frambozeras- sen van vroeg tot laat rijpend in be proeving. Bij rode bessen ligt onder plastik tunnel een buitengewoon interessan te bestuivingsproef op de rassen Jonkheer van Tets, Red Lake en Ro- lan. De verschillen zijn zeer frappant ten gunste van de bessen waar de bestuiving met bijen gebeurde. Dit jaar lijkt een bijzonder rode- bessenjaar te worden. De ontwikke ling van blad en bloemen verliep zeer onregelmatig, terwijl bij zommige rassen zoals Rolan en Rondom J een aantal knoppen helemaal niet uit liep. Wij vragen ons af of dit ver schijnsel een gevolg is van de zachte winter of dat er andere oorzaken zijn zoals een aantasting van blad- valziekte in 1987? Naast de bekende oudere en nieuwere rassen beschikt het PFW thans over een aantal inte ressante nieuwe rode-besserassen. Daarvan noemen we: Junifer (vroe ger rijpend dan Jonkheer van Tets en produktief), Cassa (mooie, glan zende korrel), Roodneus, 1967 en Augustus (alle drie laatrijpend met zeer lange trossen) en Red Start (goede smaak). In een rassenproef met 7 witte- besserassen wordt de antiwortelmat gedemonstreerd. Het gebruik van deze mat, die 6 a 7 jaar mee zou gaan, moet de onkruidbestrijding overbodig maken. Dit jaar kunnen we u op het gebied van zwarte bessen en bramen weinig laten zien. De oude proeven zijn gerooid en de nieuwe (rassenproeven) zijn pas dit voorjaar geplant. Leuk om even naar te kijken zijn de Sunbes, Tummelbes, Josta bes, Chi nese kruidbes (Kiwi) en Siberische kruisbes. En nu we het toch over kruisbes hebben: de rode, gele, witte en groene kruisbessen hangen er prachtig bij! Bij de aardbeien in de vollegrond zullen we u graag de nieuwste I.V.T.-selekties laten zien al zullen de vroege nummers op 24 juni wel Op het proefstation Wilhelminadorp ligt onder meer een zeer interessante bestuivingsproef op een aantal rode-bessen rassen. Hier een mooie kwaliteit Jonkheer van Tets. afgeoogst zijn. Verder worden op het PFW momenteel 14 buitenlandse aardbeirassen en -selekties beproefd die in vorm, kleur en smaak nogal afwijken van de Nederlandse rassen. Bij de doordragende aardbeien gaat de belangstelling uit naar de dagneu- trale Amerikaanse rassen Selva en Fern, terwijl voor de nateelt de be proeving van de A-plusplant aktueel is. Deze en andere interessante onder werpen maken het voor de klein- fruittelers de moeite waard om de reis naar Zeeland te ondernemen. Graag zullen we u op vrijdagavond 24 juni om 19.00 uur verwelkomen op het Proefstation voor de Fruit teelt, Brugstraat 51, Wilhelmi nadorp. De omzet van Suiker Unie en haar dochterondernemingen nam toe van ƒ1,54 miljard in 1986 tot ƒ1,66 mil jard in 1987, mede doordat twee in het najaar van 1986 overgenomen bedrijven (Mol-groep en S.V.Z.) in 1987 voor het gehele jaar werden ge consolideerd. Het resultaat bedroeg ƒ26,7 miljoen, hetgeen ƒ4,1 miljoen lager was dan in 1986. De teruggang van het landelijke are aal suikerbieten, als gevolg van teelt- beperkende maatregelen, tot 127.700 hektaren (in voorgaand jaar 137.700) en een lagere opbrengst per hektare leidden tot een oogst voor Suiker Unie van 4,3 miljoen ton bie ten. Ook het suikergehalte was la ger: 15,6 procent tegen 16,9 in 1986. De suikerproduktie bedroeg 607.000 ton (in voorgaand jaar 763.000 ton) en er werd ruim 62.000 ton suiker boven het maksimum A- en B- kwotum geproduceerd. Geringere produktie van suiker en nevenprodukten en lagere verkoop prijzen van melasse en pulp veroor zaakten een daling van de opbrengst van de bietenverwerking met 12 pro cent. Het resultaat na belasting van het suikerbedrijf was met ƒ9,9 mil joen fraktioneel hoger dan de ƒ9,1 miljoen van 1986. Deelnemingen Zoals verwacht waren de resultaten van de deelnemingen lager: ƒ16,8 miljoen tegen ƒ21,7 miljoen in 1986. In de zadensektor had het kweekbe- drijf Van der Have een vermindering van de omzet (ƒ210 tegen ƒ234 mil joen) als gevolg van de koersdaling van de dollar en enige teruggang in de afzet van gras- en zonnebloemza den. Ook door uitbreiding van re- searchaktiviteiten nam het resultaat met ƒ1,9 miljoen af tot ƒ17,5 mil joen. Van der Have heeft haar posi tie in de Verenigde Staten aanzien lijk verstevigd door de overname in 1988 van het zaaizaadbedrijf Payco Seeds. In de groenten- en fruitsektor be haalde S.V.Z. te Etten-Leur een 12 procent hogere omzet. Ondanks ne gatieve belastinginvloeden kon het resultaat op hetzelfde nivo als voor gaand jaar worden gehandhaafd. De ondernemingen in de Mol-groep, werkzaam in de uiensektor, gaven verliezen te zien zoals reeds eerder was aangekondigd. In de loop van 1987 werd de industriële verwerking van uien, bij gebrek aan een winstge vend perspektief, voorlopig stil gelegd. Naar verwachting zullen de resulta ten van het suikerbedrijf in 1988 niet veel afwijken van het nivo van 1987. Tijdelijke druk op de resultaten in enkele sektoren zal het totale resul taat van de deelnemingen in 1988 waarschijnlijk doen teruglopen. Zo verwacht Suiker-Unie, die meent dat de getroffen maatregelen op termijn positieve verwachtingen wettigen. Suiker-Unie blijft streven om door middel van acquisities haar positie te versterken. Minister Braks is bereid zijn standpunt over het toepassen van een korting bij het verhandelen van mestrechten iets te nuanceren. In plaats van een 'afroming' variërend van 15 tot 35 procent wil hij bekij ken of een gedifferentieerde korting die gemiddeld uitkomt op 15 pro cent mogelijk is, alhoewel dat moeilijk is vast te stellen. De bewinds man liet dit vorige week weten in zijn maandelijks overleg met het da gelijks bestuur van het Landbouwschap. Minister Braks zal zijn beleidsvoor nemens ten aanzien van de verplaat sing van mest binnenkort voorleggen aan de Tweede Kamer. Het Land bouwschap heeft er opnieuw voor ge pleit om bij de overdracht van mest eisen te stellen aan dé minimale hoe veelheid. De minister ziet echter geen aanleiding voor zo'n drempel, die volgens hem onkontroleerbaar is en bovendien de regelgeving ingewikkel der zou maken. Het Landbouwschap vindt, evenals de minister, dat de aanpassing van het verplaatsingsbesluit zo snel moge lijk zijn beslag moet krijgen. Het schap zal het begin mei door het bestuur geformuleerde standpunt als nog in een brief vastleggen. Vorig jaar is het netto-resultaat van DMV Campina gestegen tot 16,9 miljoen gulden van 16,6 miljoen gul den in 1986. De melkprijs steeg met ruim een cent per kg, van ƒ79,51 in 1986 naar ƒ80,56 per 100 kg in 1987. Dit onder meer blijkt uit het jaar verslag van de zuivelkoöperatie over 1987, dat 8 juni is gepresenteerd. Hieruit blijkt ook dat het gemiddeld aantal melkleveranciers in 1987 daalde van 8.489 naar 8.184 en de gemiddelde melkleverantie per lid met gemiddeld 15.000 kg afnam tot 261.000 kg. De totale melkaanvoer daalde hierdoor met 8,6 procent of 200 miljoen kg tot 2.137 miljoen kg. De omzet kon vórig jaar nog licht stijgen 0,3 procent) door de aan zienlijke toename van de bijkoop van melk van derden. In het jaar verslag spreken bestuur en direktie de verwachting uit dat in 1988 de melkaanvoer van de leden zal dalen met ongeveer vijf procent. Om de melktekorten zoveel mogelijk te be perken zullen belangrijke hoeveelhe den grondstof moeten worden bijge- kocht. Daarom zullen de mogelijk heden tot samenwerking met derden verder worden onderzocht, aldus wordt in het jaarverslag gesteld. Campina ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Ze tracht onder meer groei te realiseren door een be leid te voeren dat zich een hogere toegevoegde waarde ten doel stelt. Doordat de onderneming de afgelo pen tien jaren gemiddeld per jaar 70 miljoen heeft geïnvesteerd, heeft het nu de beschikking over een efficiënt produktie-apparaat Zowel het Landbouwschap als minis ter Braks maken zich zorgen over de mogelijkheid dat het melkstimule- rend middel BST ook in de EG mag worden gebruikt. Drie lidstaten, te weten Engeland, Frankrijk en Span je, hebben de Europese Kommissie inmiddels om toelating gevraagd. Ge zien de kompleksiteit van het onder werp zal een beslissing hierover overi gens nog minstens een jaar op zich la ten wachten. In het gesprek tussen minister Braks en het Landbouwschap is vastgesteld dat voor de nieuwe melkopkooprege- ling tot nu toe weinig belangstelling is. Tot nu toe zijn er 45 aanvragen voor iets meer dan 3 miljoen liter melk. Het Landbouwschap heeft er verder voor gepleit om wat meer uit leg te geven over de verdeling van kwota bij beëindiging of ontbinding van pacht. Volgens minister Braks zal de Euro pese Kommissie pas na de prijs vaststelling een uitspraak doen over het eventueel toekennen van melk- kwotum aan zogenaamde SLOM- boeren. Het ziet er allemaal nog wat kaal uit, maar het begin van het nieu we blad van de drie Centrale Landbouw Organisaties (CBTB, KNBTB en KNLC) is er. Hoofd- redakteur Pieter Bos (voorgrond) verhuisde vorige week naar de nieuwe behuizing aan het Stad houdersplantsoen in Den Haag, waar vandaag de redaktieruimte officieel wordt geopend. Bij deze gelegenheid wordt tevens de naam van het nieuwe blad be kendgemaakt. De meeste redak- tieleden van dit weekblad van de gezamenlijke standsorganisaties zijn inmiddels aangetrokken en zullen de komende maanden hun plek op de redaktie innemen. En kele leden van de redakties van de bestaande bladen zullen over stappen naar het toekomstige blad, dat begin november voor het eerst verschijnt. De redaktie ervan (Postbus 29745, 2502 LS Den Haag) is telefonisch bereik baar via 070 - 642952. In de Raad van Toezicht van Rabo bank Nederland zijn drie nieuwe le den gekozen: prof. dr. J. Bilderbeek (44), hoogle raar Financieel Management en Be- drijfsekonomie aan de Universiteit Twente; drs. H.G.J. Hermsen (47), plaatsvervangend voorzitter van de Hoofddirektie van Cehave NV; P.L.A. van Horen (60), voorzitter van de Limburgse Land- en Tuin bouw Bond. Tot nieuwe direkteur van de Divisie Kunstmelkvoeders (KMV) van de koöperatieve zuivelonderneming DMV Campina te Veghel is onlangs de heer L.D. van Minnen benoemd. In deze positie volgt hij drs. P. van Dijk op, die met ingang van 1 okto ber aanstaande gebruik maakt van de mogelijkheid tot vervroegde uittre ding (VUT). De heer Van Minnen is sinds augus tus 1966 in dienst van de onderne ming DMV Campina en vervult op dit moment de functie van Marketing Sales manages divisie KMV. 4 Vrijdag 17 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4