over geld en goed Verandering van boekjaar Nogmaals gelegenheids arbeid en sociale verzekering Het verzekeren van agrarische bedrijfsgebouwen Unieke raamovereenkomst tussen Landbouwuniversiteit en agrarische hogescholen Terinzagelegging plan van tijdelijk gebruik rvk Yerseke Moer bestemmings plannen m In het navolgende artikel gaan we in op zaken die betrekking hebben op verzekering van agra rische bedrijfsgebouwen. Waar moet u op letten wanneer u een verzekering afsluit? Welke soor ten verzekeringen zijn er? Zijn machines ook meeverzekerd? Een aantal van deze vragen zul len we trachten te beantwoorden. Welke soorten verzekeringen zijn er? U kunt uw schuur verzekeren tegen brand of brand en storm. De goede ren die zich in die schuur bevinden moeten apart verzekerd worden of tegen brand of regen brand en storm (bedrijfsgoederenverzekering). Voorts kunt u zich ekstra verzekeren tegen diefstal van inboedel, inbraak of poging daartoe, e.d. Gebruikelijk is dit in de agrarische sektor nog niet. Maar ook op het platteland slaan dieven steeds vaker hun slag. Het onroerend goed wordt in de re gel verzekerd tegen herbouwwaarde, terwijl de inboedel in de regel tegen nieuw waarde wordt verzekerd. Het vee wordt echter tegen de door uzelf opgegeven waarde verzekerd evenals de voorraden. Betreft het laatste een kontraktprijs, dan kunt u dat tegen die prijs verzekeren. Onder- of oververzekerd? Helaas komt dat nog veel voor. Veel maatschappijen passen een index- klausule toe, dat wil zeggen dat de herbouwwaarde wordt aangepast aan de prijsindex van die herbouw waarde. Belangrijk daarbij is dat het verzekerd bedrag bij aanvang van de verzekering zeer nauwkeurig wordt bepaald. Daarnaast wordt de premie ook aangepast. Veelal gaat dit auto matisch. Andere maatschappijen takseren zelf bijvoorbeeld om de drie jaar en in onderling overleg wordt dan de premie daarbij aan gepast. Bij het verzekeren van partikuliere inboedels komt het onderverzekeren echter nog geregeld voor. Wanneer men onderverzekerd is, ontvangt men naar rato een schadevergoe ding. Zodoende kan dat een dure grap worden. Wat wordt in de regel niet ver zekerd? Schade als gevolg van: molest, aard bevingen, overstromingen, atoom- kernreakties en opzet van de ver zekerde. Houd verder in gedachten: - dat men fundamenten meestal niet meeverzekert. Bij brand en ontplof fing zijn ze vaak onbruikbaar ge worden. Soms mag men niet meer op die plaats herbouwen. In dit op zicht is het zinvol fundamenten mee te verzekeren; - dat ook pachtersinvesteringen ver zekerd moeten worden; - dat de opslag van andermans pro- dukten voor rekening en risiko van de eigenaar is, tenzij men anders regelt; - dat stalling, aanwezig bij derden, meestal niet gedekt is. Regel dit dui delijk in de polis; - dat werktuigen in gezamenlijk ei gendom op beide polissen vermeld staan; - dat de kosten van opruiming nooit zijn gedekt en dus apart moeten worden verzekerd. U bent pachter van de gebouwen De verpachter is verplicht de gebou wen naar herbouwwaarde voor brand- en stormschade te verzeke ren. Wanneer dit redelijkerwijs niet van hem verlangd kan worden, moet de verpachter ontheffing vragen aan de Grondkamer. Gebeurt dit laatste niet of is de schuur onvoldoende ver zekerd dan heeft de pachter het recht zelf een verzekering af te sluiten op kosten van de verpachter. Hiervoor is wel toestemming nodig van de Pachtkamer. Is mijn traktor ook verzekerd? Nogal wat verzekeringsmaatschap pijen sluiten deze uit bij de bedrijfs goederenverzekering. Men moet de traktor en andere zelfrijdende werk tuigen, bijvoorbeeld kombine, dus apart verzekeren (kasko- verzekering). Advies Loop geregeld uw polissen na en hebt u vragen neem dan kontakt op met uw SEV-er of verzekerings agent. Volgens de normale regel in de Wet op de Inkomstenbelasting moet de winst uit bedrijf worden berekend per kalenderjaar. Alleen in uitzon deringsgevallen mag daarvan wor den afgeweken. Alsdan treedt het boekjaar in de plaats van het kalen derjaar. De uitzondering op de hoofdregel is toepasbaar indien de aard van het bedrijf dit aannemelijk maakt. De omstandigheden van het bedrijf maakt het dan onmogelijk om aan het eind van het kalenderjaar, ergo per 31 december, de boeken af te sluiten. Dit kan zijn omdat het sei zoen binnen het bedrijf een ander tijdschema volgt dan het normale kalenderjaar. Op 31 december is de onderneming volop in produktie waardoor het afsluiten van de boe ken op problemen kan stuiten. In dien het seizoen is afgelopen en de voorraden tot het normale nivo zijn teruggevallen danwel nagenoeg zijn uitverkocht, is de tijd gekomen om het boekjaar af te sluiten. Het boek jaar bestaat uit een periode van 12 maanden, terwijl de winst van dit boekjaar wordt beschouwd als de winst van het kalenderjaar waarin het boekjaar is geëindigd. Als voor beeld hiervan kan worden genoemd dat de winst van het boekjaar 1 mei 1987 tot 30 april 1988 wordt gere kend tot de fiskale winst van het jaar 1988. Voorwaarde voor het hanteren van een gebroken boekjaar is wel dat goede administratie wordt bijgehou den en jaarlijks een jaarrekening wordt opgemaakt. De landbouw heeft tot op heden steeds gebruik kunnen maken van het boekjaar-systeem. Dat betekent konkreet dat de resultaten van het oogstjaar 1987 welke in het boekjaar 1987/1988 vallen, behoren te wor den aangegeven bij de aangifte over het jaar 1988. Daarmee wordt der halve de verplichting uit hoofde van de belastingplicht verplaatst van het oogstjaar naar een jaar later. Een rentevoordeel dus. Anderzijds moet wel worden erkend dat de op brengsten van het oogstjaar op 31 december ook nog lang niet ontvan gen zijn. De betalingen hiervan lo pen door tot in de maanden mei/ju ni daaropvolgend. Dit ondanks het feit dat de produkten al wel voor 31 december geleverd zullen zijn. Hier is dan ook duidelijk de uitzonde ringsregel te herkennen omtrent de aard van het bedrijf. Soms wordt wel de vraag gesteld of het niet wenselijk is terug te keren naar de afsluiting per kalenderjaar. Dit is in fiskale zin zondermeer aan vaardbaar omdat wordt teruggegaan naar de hoofdregel. Of dit in finan cieel opzicht ook zo verstandig is zal nog moeten blijken. Stel u wilt het boekjaar 1 mei 1987 tot 30 april 1988 veranderen dan kunt u dit niet an ders doen dan te kiezen voor de pe riode van 1 mei 1987 tot 31 decem ber 1988, in feite dus een periode van 20 maanden. Dat betekent dat de opbrengsten en kosten van 20 maanden als één fiskaal jaar worden aangemerkt. U zult begrijpen dat dit niet aantrekkelijk is. Voor een ak kerbouwer in feite nog onaantrekke lijker omdat hij tenvolle twee oogst jaren in één fiskaal jaar moet opne men. Ik raad u derhalve aan het ge broken boekjaar te blijven hanteren en indien u nog kunt kiezen zo mo gelijk de keus te laten vallen op het gebroken boekjaar. B. Veerbeek De Landbouwuniversiteit en de agrarische hogescholen zullen in de toekomst meer gaan samenwerken. De wensen en eisen ten aanzien van meer samenwerking zijn neergelegd in een onlangs ondertekende raamo vereenkomst. Het doel van de samenwerking is on der meer te kunnen profiteren van eikaars kennis en ervaring op het ge bied van onderwijs en onderzoek en sneller te kunnen inspelen op nieuwe behoeften en eisen uit de samenle ving ten aanzien van het hoger land bouwonderwijs. De samenwerking zal onder meer gestalte krijgen op het gebied van onderwijsprogram ma's en onderzoek. Ir. A. de Vries, universitair docent van de vakgroep agrarische onder wijskunde van de Landbouwuniver siteit en lid van het bestuurlijk over legorgaan dat de raamovereenkomst heeft voorbereid: "Met de onderte kening van de raamovereenkomst is een bepaalde intentie uitgesproken. Het bestuurlijk overlegorgaan, waarin zowel vertegenwoordigers van de Landbouwuniversiteit als uit het hoger agrarische onderwijs zit ten, kan partijen tot elkaar brengen en adviezen geven hoe financiële middelen het meest efficiënt ingezet kunnen worden". Pon Holdings B.V. neemt Motrac B.V. over De direkties van Mortrac B.V. te Zutphen en Pon Holdings B.V. te Nijkerk hebben overeenstemming bereikt over de overname van Mo trac B.V. door Pon Holdings B.V. Motrac B.V. is importeur van Linde heftrucks en hydraulische artikelen, Massey-Ferguson en Landini land bouwtrekkers, Mengele en Niemeyer landbouwwerktuigen alsmede Hol der tuinbouwtrekker. Motrac B.V. biedt werkgelegenheid aan ruim 150 medewerkers. Pon Holdings B.V. is een groep van voornamelijk op de automobiel branche georiënteerde bedrijven met een omzet van ƒ2,4 miljard en ruim 1.500 medewerkers. Motrac B.V. zal als een zelfstandige onderneming op de Nederlandse markt onder eigen naam blijven opereren. De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Yerseke Moer deelt mede, dat gedurende 14 dagen, van 22 juni 1988 tot 6 juli 1988, op werkdagen, behalve op zaterdagen, voor een ieder kosteloos ter inzage liggen de ontwerpplannen van tijde lijk gebruik, of gewaarmerkte af schriften daarvan, als bedoeld in ar tikel 190, derde lid. De terinzagelegging vindt plaats in: het Landbouwcentrum, Westsingel 58 te Goes; het Buro van Uitvoering, Hogeweg 15 te Yerseke (na telefoni sche afspraak, tel. 01100-37257). Uiterlijk 14 dagen na de laatste dag, waarop de stukken ter inzage heb ben gelegen (dus tot en met 19 juli 1988) kan iedere belanghebbende ge- bruiksgerechtigde zijn bezwaren te gen het ontwerp-plan van tijdelijk gebruik schriftelijk bij de Landin richtingskommissie indienen (adres: Postbus 6, 4460 AA Goes). CBS verlaagt premietarief stieren Vanaf 1 juli a.s. heeft het CBS de premie voor stieren met een markt prijs tot ƒ4.000,vastgesteld op ƒ10,per stuk. Dit naar aanleiding van de daling van het schaderisiko. Terneuzen Vanaf 10 juni ligt op de gemeentese- kretarie, afd. Algemene Zaken (ka mer 504), voor een ieder ter inzage, het besluit voor een partiële herzie ning van het bestemmingsplan 'Bui tengebied'. Borssele Vanaf 8 juni ligt gedurende een maand voor een ieder ter gemeente- sekretarie ter inzage het ontwerp van de 2e herziening van het bestem mingsplan 'Buitengebied'. Geduren de deze termijn kan een ieder schrif telijk bezwaren indienen bij de ge meenteraad, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand. Bestrijding aardappelopslag Elke mate van aardappelopslag na 1 juli is uit bedrijfshygiënisch oogpunt onverantwoord. Voort vloeiend" uit de nieuwe AM- regelgeving voert de PD voor het eerst vanaf 1 juli kontrole uit. Zorg dat u aardappelopslag in di verse gewassen tijdig hebt bestreden. Het konstateren van aardappel opslag na 1 juli dwingt de PD tot het nemen van maatregelen, die de teelt van een geplande aardap pelteelt voor het betreffende per ceel met minimaal 1 jaar doet uit stellen. Gist-Brocades stapt uit Greengene De komst van het biotech-bedrijf Greengene NV naar Wageningen is uitermate onzeker geworden. Gist- Brocades is uit de firma in oprich ting gestapt na onmin met de andere aandeelhouders van het bedrijf. Greengene heeft de aanvraag voor een hinderwetvergunning in het be drijvencentrum Vada te Wageningen inmiddels ingetrokken. Cebeco-Handelsraad versterkt positie in groentekonservensektor De direktie van Cebeco- Handelsraad in Rotterdam en de aandeelhouders van Peter Verburg B.V. in Noord-Scharwoude hebben volledige overeenstemming bereikt over de gefaseerde overname van Peter Verburg B.V. door Cebeco- Handelsraad. Startend met een substantieel minderheidsbelang, dat binnen twee jaar zal worden omge zet in een meerderheidsbelang, is het de bedoeling dat het Cebeco- Handelsraad-belang geleidelijk zal groeien naar 100%. De gefaseerde overname van Peter Verburg B.V. is een direkt gevolg van de strategie van Cebeco- Handelsraad om ook in de groente en fruitsektor een aanmerkelijk gro ter belang te verwerven en de positie van Cebeco-Handelsraad in binnen- en buitenland verder te versterken. De bepaling van de verzeke ringsplicht voor de sociale verzeke ring van seizoenhulpen, gelegen heidswerkers en vakantiehulpen blijft een steeds weer terugkerend probleem. In principe zijn altijd sociale premies verschuldigd, wanneer tussen werk gever en werknemer een dienstbe trekking bestaat. Zoals algemeen be kend is, bestaat er echter een rege ling, dat onder bepaalde voorwaar den deze premies niet zijn verschul digd. Hoofdvoorwaarde is dan, dat er geen sprake mag zijn van een dienstbetrekking, hetgeen inhoudt, dat de gezagsverhouding moet ont breken. Bovendien dient dan nog aan een aantal voorwaarden te wor den voldaan om de verzeke ringsplicht te ontlopen. Welke voor waarden dit zijn, is uitgebreid ver meld in de ASF-dokumentatie. In het kort komt het er echter op neer, dat alleen in die gevallen, wanneer er geen sprake is van een dienstbetrek king en men bovendien duidelijk en bij voorkeur schriftelijk overeen komt, dat het totaal te werken aan tal dagen minder zal omvatten dan 30 dagen, respektievelijk 23 werkda gen, geen verzekeringsplicht aanwe zig is. Voor nadere informatie kunt u des gewenst kontakt opnemen met de af deling werkgevers- en sociale zaken of de afdeling SEV van de ZLM. Wij streven ernaar, om de belang hebbenden op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen op dit gebied. Daarom verzoeken wij u, in dien u te maken hebt of binnenkort te maken krijgt met gelegenheids- en/of vakantiewerk, dit door middel van onderstaande opgave kenbaar te maken. Ondergetekende, lid ZLM Naam: Adres: Postkode en woonplaats: wenst op de hoogte te worden gehouden van de laatste ontwikkelingen op het gebied van gelegenheidsarbeid en sociale verzekeringen. Vrijdag 17 jaid'19M 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3