Permanente show en keuringen Top Zeeuwse rundveefokkerij op ZLM-Manifestatie adequaat ter hand te kunnen nemen. Het systeem stelt het de gewestelijke rundveesyndikaten en het Neder lands Rundvee Syndikaat zeer snel en nauwkeurig in staat om vast te stellen op welk bedrijf bijvoorbeeld de besmettelijke ziekte Mond- en Klauwzeer is uitgebroken en hoe de ze zich heeft verspreid. Op deze ma nier kan verdere besmetting worden voorkomen hetgeen de bedrijfstak behoedt voor een enorme schade. Uiteraard is een gezonde melk veestapel ook een belangrijk gegeven bij de export van vee en vlees. P. Hannewijk: in zijn schik Permanente show Op de permanente show wil het ZRS proberen een zo goed mogelijk beeld te geven van de verschillende rassen. Er zijn 2 "oude" koeien van het pu re FH ras (1980 en 1983), twee koei en van het "moderne" HF ras (1983 en 1984), 1 Pie/nontese kruisling (1984) en 1 bekalfde vaars van 5 ok tober 1986. Verder zijn er van het Limousine ras een stier (april 1981), een koe (februari 1978), een kalf, Op de komende ZLM-Manifestatie op "Neeltje Jans" zal de top van de rundveefokkerij in Zeeland kunnen worden bewonderd. Bij zowel het melkvee als het vleesvee hebben 35 inzenders hun 300 beste dieren voor de keuringen en demonstraties opge geven. Er is een grote permanente dierenshow en er zijn keuringen en demonstraties. Het Zeeuws Rundvee Syndikaat dat tekent voor de organisatie van "de Dag van de Levende Have", zoals die traditioneel wordt genoemd, heeft al haar leden voor deelname aangeschreven. De belangstelling bleek erg groot en het aantal dieren van 300 is ook wel het maximaal aantal dat toegelaten kan worden. De direkteur van het ZRS, de heer P. Hannewijk, is zeer in zijmschik met deze spontane medewerking. "Kennelijk hebben de leden in grote getale aangevoeld dat deze ZLM- Manifestatie een unieke gelegenheid is om aan een groot publiek te laten zien wat we doen en kunnen. Daar horen zeker ook de akkerbouwers bij die in de regel niet zo geïnteres seerd zijn in de traditionele fokda- gen. Hier wordt een programma ge boden dat veel breder is. Ook het burgerpubliek zal volop kunnen ge nieten van hetgeen de Zeeuwse vee houders op hun bedrijven aan top- vee rond hebben lopen. Men mag niet vergeten dat Zeeland toch nog zo'n 65.000 stuks rundvee telt". ZRS Het Zeeuws Rundvee Syndikaat dat in november 1985 is ontstaan uit een fusie tussen de Stichting Veeverbete ring en de Vereniging van Veehoude- rijbelangen geeft ook informatie over haar eigen funktioneren. Ze voert o.m. de melkkontrole uit en heeft daarop tevens het toezicht evenals op de toepassing van de K.I. Verder beheert deze organisatie de administratie van het Identifikatie en Registratiesysteem, ledereen die een of meer kalveren en/of koeien heeft moet met deze dieren staan ge registreerd in dit systeem. Ook de hobbyisten dus. Dit identifikatie- doTom5 de0rd1erSTebesTnjdi'ng Ve"egenWOOrdigd zij" op de doe je geen recht aan de jarenlange fokkerij inspanning die natuurlijk veel breder moet worden gezien dan in één koe. Overigens zijn de dieren niet te koop. Kampioen Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur krij gen de bezoekers het neusje van de zalm te zien. In de ring zullen dan in één uur tijds de kampioenen bij het melk- en vleesvee worden voorgeleid en worden tevens de betere dieren getoond van de diverse stamboeken bij het vleesvee. De heer W. van Sluys, de inspekteur van het Stam boek van het Koninklijk Nederlands Rundvee Syndikaat, zal een toelich ting geven. Tevens zullen dan 2 100.000 kg. koeien worden gehul digd. Zij zijn eigendom van veehou der M.C. Geelhoed te Middelburg en van de fa. J. en K. Kodde te Big- gekerke. Als bijzonderheid kan wor den vermeld dat de moeder van de koe van Geelhoed de eerste 100.000 kg koe is in Zeeland en ook voor de fa. Kodde is het de tweede koe die een plas melk van een dergelijke om vang heeft gegeven. Kennelijk zijn dergelijke prestaties bedrijfsgebon den. Beide koeien zullen met een bloemenkrans worden getooid. een stier van 1986 en een vaars van november 1985. Het Charolais ras is er met een stier (juni 1984), een koe (april 1983), een vaars (december 1986), en een vaars en stierkalf van mei 1988. Van het Roodbont vlees vee worden een stier (april 1984), een koe (nov. 1982), een vaarsje (maart 1987), een vaarskalf en een stierkalf (febr. 1988) getoond. Ze zijn het eigendom van de heer A.P. Rotte te Oostkapelle. Het Bel gisch Witblauw Stamboek is aanwe zig met twee koeien van maart 1987 en oktober 1986, een kalf geboren in april 1988 en een stiertje van juni 1987. De opstelling van de dieren is zoda nig dat er een dubbele rij ontstaat hetgeen de overzichtelijkheid en ver gelijkbaarheid ten goede komt. De jonge dieren kunnen bij hun moeder drinken. Aan de show is tevens een prijsvraag verbonden. Van een nog nader te bepalen stier zal het levend gewicht kunnen worden geraden. De eerste prijs is een waardebon van 100,de tweede prijs is 75, terwijl de derde prijs 50,be draagt. Met deze prijzen kunnen de respektievelijke winnaars bij de ei gen slager vleesinkopen doen. J. Wierenga Vrijdag 17 juni 1988 De heer A.P. Rotte, temidden van zijn Roodbont vleesvee. I Topdieren op de fokdag Op de fokdag vrijdag zijn alleen die ren toegelaten die staan ingeschre ven in een van de stamboeken. Han newijk: "Het ZRS heeft nadrukke lijk gekozen voor de pure fokkerij, die de basis is voor het rundvee van morgen en overmorgen. Die mensen kunnen laten zien waar ze mee bezig zijn. Zo wordt voorkomen dat men sen een goede koe kopen en daarmee dan eventjes kampioen worden. Dat is nl. frustrerend voor de echte fok kers want zo isoleer je een koe en Een Limousin stier. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 32