Trekkracht voor Kenya ploegt op Neeltje Jans KUIAPTSTAD "GOED PLOEGWERK IS DE BASIS VOOR EEN GOEDE OOGST" RUMPTSTAD- PLOEGEN, U HEEFT ER GOEDE GRONDEN VOOR!" U kunt Trekkracht voor Kenya ook steunen met uw gift op rek. 3205.02.635 Rabo Goes, o.v.v. Trekkracht voor Kenya. Het gi ronummer van deze bank is 64539. Vermeldt bij giro overschrijving het bankrekening nummer van de aktie. Trekkracht voor Kenya, het ontwikkelingssamenwerkingsprojekt van de Zeeuwse landbouworganisaties en het ZAJK presenteert zich op Neeltje Jans op geheel eigen wijze. Temidden van alle technische hoogstandjes en noviteiten op het gebied van werktuigtechniek kunt u op zaterdag (25-6) en wellicht ook op vrijdag getuige zijn van tafe relen die meer in Kenya thuishoren. Trekkracht voor Kenya is vast van plan een stukje Neeltje Jans om te ploegen met een ezel. Deze demonstratie, kompleet met een in Kenya gemaakt gareeltuig en een door Rumptstad ontwikkelde ezelploeg, laat zien hoe momenteel in Kenya met verbeterde werktuigen en gareeltuig gewerkt wordt. Trek kracht voor Kenya presenteert zich ook met een foto- poster- en werk tuigententoonstelling in een eigen tent. Wie een kijkje komt nemen in de tent kan daar ook een nieuwe kleuren-poster kopen van een driespan Zeeuwse trekpaarden. De opbrengst komt vanzelfsprekend ten goede van Trekkracht voor Kenya. Voor één tientje hebt u dan ook een prachtig souvenir van de ZLM- manifestatie. Met het geld dat op de aktierekening Trekkracht voor Kenya is binnenge komen zijn inmiddels een aantal or ganisaties en groepen op weg gehol pen met het maken en verkopen van ezel- en ossetuigen en ezelkarren. Zoals bekend ondersteunt Trek kracht voor Kenya opgeleide tuigen- makers met gereedschappen en ma terialen voor de produktie van nieuw ontwikkelde garelen voor ezels en ossen. De introduktie van deze gare len, die er uitzien als vereenvoudigde paardegarelen, heeft het nu mogelijk gemaakt om ook met ezels te ploe gen. Omdat ezels veel goedkoper in aanschaf en onderhoud zijn biedt dit goede perspektieven voor de vele kleine boeren. Os-technicus Josef Bwire is één van de tuigenma- kers die vorig jaar oktober een tui- genmakerskursus volgde aan de Uni versiteit van Nairobi. Josef werkt nu voor de 'One World Youth Develop ment Group'. Deze kleine organisa tie is in Kenya aktief op het terrein van landbouw- en plattelandsont wikkeling in een gebied rond Basia. Josef is verantwoordelijk voor het trekdierprogramma en noemt zich nu 'ox-technician'. (Rond Basia zijn weinig ezels, er wordt vooral met os sen gewerkt.) Deze aanduiding geeft aan dat hij meer is dan alleen tuigen- maker. Naast het maken van tuig houdt Josef Bwire zich ook bezig met het africhten en castreren van runderen, het trainen van ossen en ossedrijvers en het telen van voeder grassen. Deze kleurenposter is op de manifestatie te koop. Zoals in bijna alle gevallen komen de gereedschappen en materialen uit het Trekkracht voor Kenya-fonds niet uitsluitend ten goede van één tuigenmaker. Rondom de tuigenma- ker, of trekdier-technicus, vormt zich meestal een groep mensen die onder zijn leiding bezig zijn om os sen en ezels efficiënter in te zetten voor de bewerking van de grond of voor transportdoeleinden. John Kimani uit Kikuya heeft ook financiële steun ontvangen van Trekkracht voor Kenya. Hij is ech ter geen tuigenmaker, maar constructeur. Hij heeft zich toege legd op het maken van ezelkarren. Na de introduktie van de nieuwe ezelgareeltuigen is er een vraag ont staan naar geschikte werktuigen en karren voor ezeltraktie. John Kima ni maakt nu met een nieuw lasappa raat (waarvan Trekkracht voor Ke nya ongeveer de helft betaalde) kar ren in opdracht van de centrale werkplaats van de Universiteit van Nairobi, waar de modellen worden ontwikkeld. Een demonstratie ploegen met ezels. Promotie-projekt Trekkracht voor Kenya ondersteunt niet alleen met gereedschappen en materialen. Kort geleden is besloten om in één gebied (South Nyanza) waar al drie tuigenmakers aktief zijn een projekt te ondersteunen waarin zes jonge Kenyanen opgeleid worden tot tuigenmaker-assistenten. Hun taak wordt het verzorgen van in- strukties en demonstraties om de boeren en boerinnen in hun distrikt te overtuigen van het nut van de nieuwe technologie. Onderdeel van het promotieplan is ook de aanschaf van een fiets en een rugspuit voor de bestrijding van ongedierte bij trek dieren. Dit promotie-projekt is een proef om de introduktie van nieuwe tuigen een betere trekdierverzorging onder de boerenbevolking te versnel len. In dit gebied werkt Trekkracht voor Kenya overigens samen met de vanuit Goes werkende 'Stichting voor hulp op het platteland van South Nyanza en Kisii'. Deze stich ting ondersteunt o.a. de aktiviteiten van een proef- en demonstratiebe drijfje waar de overdracht van ele mentaire landbouwkennis centraal staat. Trekkracht voor Kenya brengt tij dens de ZLM-manifestatie een stuk je Kenyaanse ontwikkeling op Neel tje Jans. Kom kijken en sla de hand aan de ploeg. Rumptstad Varimax wentelploegen, de ploeg voor een ideale treklijninstelling. De eerste activiteit, waarmee Rumptstad ruim 50 jaar geleden startte, was de ontwikkeling en produktie van ploegen. Thans omvat het leveringsprogramma niet alleen wentelploegen in 2, 3, 4 en 5-scharige uitvoering voor moderne landbouw, maar o.a. ook ossen- en ezelploegen voor toepassing in ontwikkelingslanden. Met Rumptstad-ploegen wordt gewerkt van Zeeland tot Zambia van Brabant tot Burkina Faso. Jarenlange ervaring, kennis en vakmanschap resulteren in een betrouwbaar en bedrijfszeker produkt. Rumptstad ossenploegen, uniek in kering en grondlegging. Vrijdag 17 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 28