Complementen en complimenten fyfi-C. vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Set-aside Wedstrijd in ZLM-tent op Manifestatie Win een rondvlucht boven uw woongebied! Markiezaat ZLM-Manifestatie [Ml VRIJDAG 1 land- en tuinbouwblad Bijna een maand geleden alweer is op Tholen een begin gemaakt met het rooien van de onder plastic geteel de vroege aardappelen, met het rooien van die van de koude grond is begin vorige week gestart. De op brengsten en sorteringen zijn goed, en ook de prijs op de veiling geeft aanleiding tot tevredenheid. Hier ziet u hoe door een loonbedrijf de Premières gerooid worden bij de heer P.A. van de Slikke uit Poortvliet. De medewerkers sorteren de grote en kleinere aardappelen op het land al uit. Slechts één letter verschil, maar wel een totaal andere betekenis. Van Dale geeft aan dat met het comple ment bedoeld wordt "het gedeelte", dat ontbreekt om iets volledig te maken", en dat compliment overeen komt met respectbetuiging of waarderingsuiting. Het is tekenend voor de aktuele landbouwpolitieke situatie en de huidige economische en maatschappelijke be- en veroordeling van de land- en tuinbouwsector in Neder land, dat de roep om noodzakelijke en praktische complementen noodgedwongen toeneemt, terwijl tegelijkertijd onze mogelijkheden om complimenten te maken welhaast tot nul gereduceerd zijn. Dat geldt niet alleen voor de grote lijn van het huidige landbouwbeleid, doch even zeer en in ergelijk toenemende mate voor de meer ge detailleerde invulling en uitvoering van de uit dat beleid voortvloeiende besluitvorming en regelgeving. Twee recente voorbeelden ter illustratie: Het Europese Hof van Justitie heeft onlangs uitgespro ken, dat destijds bij de invoering van de superheffing onterecht besloten is om aan melkveehouders, die ge bruik gemaakt hadden van de zgn. SLOM-regeling, te weinig of geen melkquotum toe te kennen. Vooralsnog is de Europese commissie voornemens om de extra quota, die nodig zullen zijn voor de noodzakelijke cor recties, te korten op het huidige totale EG-quotum {en per consequentie dus ook op de individuele quota). Een door de Brusselse beleidsmakers in strikt eigen verantwoordelijkheid gemaakte fout zodanig afwente len op de boerenruggen getuigt van onwaardig beleid. De enig waardige oplossing kan in feite alleen maar zijn het "complementair" toevoegen van de SLOM-quota aan het totale Europese quotum. Vorige week heeft de minister van Landbouw zijn "Ontwerpbeschikking ter zake van het uit produktie nemen van bouwland" bekend gemaakt. Voor deze EG-braakregeling, die in de plaats komt van de vorig jaar gelanceerde (maar niet uitgevoerde-) graanexten- siveringsregeling, en waar op basis van vrijwilligheid door individuele akkerbouwers aan deelgenomen kan worden, zal in ons land hoogstwaarschijnlijk (en nood gedwongen) weinig belangstelling getoond worden. Brussel schrijft namelijk voor dat minimaal 5 jaar lang de produktie van tenminste 20% van alle marktveror- deningsprodukten stilgelegd moeten worden. Granen, erwten en veldbonen, koolzaad, fabrieksaardappelen, suikerbieten en ook graszaad, vlas en lucerne vallen daaronder. De vastgestelde vergoeding op jaarbasis (incl. groenbemestingsverplichting) bedraagt f 1.500,— per hectare. Een te laag bedrag voor Ne derlandse omstandigheden. Onze vaste kosten en lasten zijn immers, vergeleken met de andere lidstaten, onevenredig hoog. Omdat wij -met de minister- van mening zijn, dat het "naar Brussel toe" voor Nederland taktisch gezien belangrijk kan zijn dat toch ook hier van de regeling gebruik gemaakt zal worden, bevelen wij de minister indringend aan om zijn beschikking zodanig te completeren, dat in ieder geval twee extra belem merde factoren voor mogelijke deelname worden weg genomen. Wij doelen op een officiële toezegging voor De redactie van het ZLM Land- en Tuinbouwblad heeft voor de bezoekers aan de Manifestatie een aardige ver rassing in petto. Er vallen namelijk in de ZLM-tent 3 rondvluchten te winnen naar uw bedrijf of woongebied. De bezoekers zullen om mee te kunnen dingen naar één van deze drie prachtige prijzen wel een aantal vragen moeten beantwoorden. Bij de stand van de redactie zul len de vragenformulieren worden uitgereikt en in iedere stand binnen de ZLM-tent zal telkens één van de ant woorden opgezocht moeten worden. Er zijn in totaal 8 vragen opgesteld. Wilt u een kans op een vlucht maken dan moeten de volgende stands worden bezocht: het se cretariaat, de Sociaal Economische Voorlichtingsdienst, de Verzekeringen ZLM, Gropatax, het ZLM-Land- en Tuinbouwblad, de Accountantsunie ZLM, de Bond van Plattelandsvrouwen en de PJZ. Uit de goede formulieren zal iedere dag één prijswinnaar worden getrokken en de inzender daarvan is uiteraard de gelukkige. De datum waarop de rondvluchten naar de diverse woonplaatsen zullen worden gemaakt, kan in overleg met de gelukkigen worden vastgesteld. Tot ziens op de Manifestatie en veel succes. behoud van produktierechten; dus garanties ter voor koming van een tweede "SLOM-affaire" (denk aan suikerbieten!). En wij bedoelen vervolgens, dat een clausule opgenomen dient te worden, die garandeert dat de Nederlandse fiscus de hectare-vergoeding nor maal "per jaar" als inkomen registreert, en niet, zoals nu in de bedoeling ligt, over zal gaan tot een éénmali ge, cumulatieve (dus dientengevolge progressieve-) belastingheffing over de totale vergoeding van 5 of meer jaren Drie weken geleden heeft de heer Braks, mede op ons dringend verzoek, en na twee jaar corresponderen en procederen, ter plekke kennis genomen van de voor aangrenzende grondgebruikers schade berokkende overlast van honderden hectares distelvervuiling in het "natuur"-gebied Markiezaat. Hem is wederom en uit drukkelijk gevraagd om nu eindelijk als Landbouwmi nister eens een "moedig" besluit te nemen, door als Natuurbeschermingsminister vergunning te verlenen tot reguliere en normale bestrijding van de plaag. Jongstleden maandag kregen wij vanuit de wandel gangen de indruk dat "onze" minister op het punt stond dat besluit te nemen. Woensdag begrepen wij, dat de aarzelingsfase toch weer heringetreden was. Nogmaals meneer de minister: "Wees moedig"; het gaat ook in dit geval om een eerlijke en rechtvaardige zaak. En we zouden u in ons volgende commentaar graag eens een compliment willen kunnen geven. Complimenten overigens wil ik hier nu al graag geven aan de manifestatiecommissie en aan ZLM- secretariaat en medewerkers. Complimenten voor de maximale inspanning en het vele (over-)werk dat ver zet is (en wordt) om ons ook nu weer (en nu al) het volste vertrouwen te geven in het welslagen van onze vijfjaarlijkse manifestatie, volgende week van woens dagavond tot en met zaterdagavond. Ik wens het tota le organisatieteam sterkte en succes toe bij de "laatste loodjes". Tot ziens op "Neeltje Jans". Laten we er met z'n allen (boeren, burgers en buitenlui) nuttige, aangename en onvergetelijke ontmoetingsdagen, kortom "grootse" ZLM-dagen van maken. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1