Gevarieerde reizen in juli! Nieuwe vingerplantmachine gedemonstreerd Groenvoederdrogerij Timmerman uit Kortgene eerste afnemer van kontainerhakselaar van Cebeco Arbeidsvoorziening op maat door combinatiebanen in de land- en tuinbouw Agrarische Studiereizen Minister Braks opent proeffabriek voor mestverwerking Ruim 8 miljoen subsidie voor vier mestverwerkende proeffabrieken In de maand juli heeft Agrarische Studiereizen een gevarieerde keus uit 3 busreizen en 3 vliegreizen, kortere en langere reizen met verblijf in één hotel of een rondreis door het land. De mogelijkheden zijn: Luxemburg, 18-23 juli, 6-daagse busreis, 5 overnachtingen in Hotel du Commerce in Clervaux met Ne derlandssprekende bedrijfsleiding. Clervaux is een klein stadje met 1000 inwoners, gelegen in een diep dal aan de oevers van de Clerve in het hart van de Ardennen. Er worden exkursies gehouden naar de hoofd stad Luxemburg; langs de Moezel naar Grevermacher, het centrum van de wijnbouw. Bezoek aan de wijnkelders en het wijnmuseum, be zichtiging van het kasteel in Cler vaux. Aardige agrarische bezoeken aan een rundveebedrijf en varkens houderij, een koöperatieve aardap- pelbedrijf en een gemengd bedrijf. Denemarken, 18-25 juli, 8-daagse rondreis per bus. De eerste drie nachten verblijf in Vejle, mooi gele gen aan de Vejle ford en omringd door heuvels, bossen en dalen. Van daaruit exkursies naar Legoland, ge bouwd van meer dan 25.000.000 miljoen legostukjes; het merenge bied bij Silkeborg en de hoogste "berg" himmelbjerget; de stad Ar- hus en een bezoek aan een agrarisch bedrijf. Twee dagen verblijf op het eiland Funen in Odense; bezichti ging van het huis van Hans C. An dersen, het landgoed Ravnholt, het kasteel Egeskov en ontmoeting met Nederlands sprekende boeren voor een diskussie over de landbouw. Met de boot naar Seeland voor twee overnachtingen in Koge; exkursies naar Roskilde (vroeger konings- en bisschopszetel van Denemarken, de beroemde Domkerkerk en het Vi kingmuseum. Stadsrondrit en ver blijf in Kopenhagen. Per boot terug naar het vasteland van Duitsland en door naar Nederland. Canada, West en Oost!! West- Canada, 19 juli-3 augustus, 16-daagse vliegreis/rondreis per bus en Oost-Canada, 26 juli-10 augus tus, jongerenreis. Vraag het uitge breide programma aan! (zie ZLM blad 10 juni). Graubunden-Zwitserland, 29 juli-6 augustus, 9-daagse busreis/verblijf in Hotel Freieck met Neder landssprekende bedrijfsleiding in Chur. Op de heenreis wordt over nacht in Duitsland, via de waterval van Schaffhausen naar Chur, een schitterend middeleeuws Zwitsers stadje. Schitterende busexkursies door de Via Mala Kloof, waar de Rijn doorkolkt, naar de water krachtcentrale van Innerferra en het dorp Juf, het hoog gelegen dorp. Een dagexkursie naar Italië, met een picknick aan het Lago Maggiore en de grootste warenmarkt in Luino. Middagexkursie naar Vaduz, de hoofdstad van Liechtenstein. Be zoek aan het mondaine kuurcentrum St. Moritz, per kabelbaan de bergen in. Als agrarische bezoeken een be zoek aan een kaasmakerij in de ber gen, een bezoek aan een bergboer en aan een modern melk- en mestveebe- drijf. Als afscheid van deze aantrek kelijke reis, waarin men ook moge lijkheden heeft tot zwemmen en wandelen èn boerenbuffet. Finland, 30 juli-6 augustus, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus door een indrukwekkende omgeving, over nachtingen 1 in Helsinki, 1 in Lap- peenranta, 2 in Kuopi, 2 in Athari, 1 in Helsinki. Qua natuurschoon één van de mooiste Agrarische Studierei zen! Schitterende bustochten door het merengebied van Samaai, het grootste aaneengesloten merenge bied van Europa, waardoor 33.000 eilanden door water worden om spoeld. Lappeenranta is een kleine grensstad met 54.000 inwoners (Zuid-Kareliers), met een vesting uit de 18e eeuw, waarin nu 3 musea zijn gevestigd. Kuopi is de grootste stad van Oost-Finland, prachtig gelegen aan de oever van de Kallavesi; het orthodoxe kerkmuseum met een ui terst kostbare ikonen- en geïl lustreerde bijbelsverzameling is be roemd. Tijdens de bustochten be zoek aan agrarische bedrijven; be zoek aan het edelstenenstadje Yia- maa; bezoek aan een glasfabriek en het grootste zuivelkoncern van Fin land "Valio" en een boottocht op het meer van Paljane. Voor uw aanmelding voor deze of volgende reizen, voor het aanvragen van de brochure Agrarische Studie reizen juli-december 1988 of voor meer informatie kunt u kontakt op nemen met Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arn hem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur (eventueel 427784). Vorige week donderdag werd op het groenvoederdroogbedrijf Timmer man te Kortgene de eerste nieuwe containerhakselaar van Cebeco afge leverd. Deze is - op initiatief van grasdroger Wil Hartog uit Abbekerk - in Steenwij k ontworpen en ge bouwd. Er zijn op dit moment twee van deze reusachtige hakselaars ver kocht, de andere ging naar het Ol- dambt in Groningen. De nieuwe zelfrijdende hakselaar van Fiatagri, de Hesston met kontai- nerkarriër is een van de meest impo sante paradepaardj es van Cebeco. Het meest spektakulaire aan deze kontainerhakselaar is wel het schar nierpunt van de karriër aan de uit eindelijke machine. Hierdoor blijft er bij het maken van bochten toch een goede gewichtsverdeling. Voor deze vinding heeft Cebeco octrooi aangevraagd. Verder worden alle zes wielen hy draulisch aangedreven, waardoor de banden bijna niet kunnen slippen en de zode niet wordt beschadigd. Het geheel is zo'n elf meter lang. Vanwe Minister Braks heeft vorige week woensdag in Apeldoorn een proeffa briek voor mestverwerking geopend. De fabriek is gebouwd in opdracht van de stichting mestverwerking Midden-Oost-Nederland (ME- MON). In de mestfabriek moet da gelijks 10 ton mest worden verwerkt tot 1.000 kilo hoogwaardige mest in korrelvorm. De fabriek kost ruim 6 miljoen gulden. Dat geld is opge bracht door Rijk, de provincies Gel derland, Utrecht en Overijssel en het bedrijfsleven. MEMON wil in Deventer een groot schalige fabriek voor mestverwer king bouwen. De fabriek - die in eer ste instantie bedoeld is voor de ver werking van varkensmest - moet vanaf 1991 tussen de 1 en 1,5 mil joen ton mest per jaar verwerken. In de proeffabriek wordt gebruik ge maakt van een techniek waarbij te gen geringe energiekosten het vocht uit de mest wordt verdampt en ge- kondenseerd. Na biologische zuive ring kan dit vocht volgens MEMON zonder probleem op het oppervlak tewater worden geloosd. De droge stof die overblijft is een hoogwaardi ge mest. Vrijdag 17 juni 1988 Rekord-droogte teistert VS Grote delen van de Verenigde Staten gaan gebukt onder een enorme droogte, die dreigt een nieuw rekord voor deze eeuw te vestigen. Nu al maken de ekonomen zich grote zor gen over de uitwerking hiervan op de graan- en vleesprijzen, die omhoog- schieten. Het feit, dat het watergebrek dit voorjaar is opgetreden, wordt ramp zalig genoemd voor de gewenste ont wikkeling van de gewassen. Er is, vooral in het midden, zuiden en wes ten van het land veertig tot vijftig procent minder regen gevallen, dan gebruikelijk. In Texas zijn de boeren ertoe overge gaan op grote schaal de kaktussen te ontdoen van de naalden. Dit stelt het vee in staat zich te goed te doen aan deze planten, die een hoog vochtig heidsgehalte hebben. Minister Braks heeft op 8 juni jl. ruim 8 miljoen gulden subsidie toe gekend aan vier ondernemingen voor de bouw van proeffabrieken, waarin verwerking van mest zal plaatsvinden. De bewindsman heeft dit bedrag toe gekend op grond van de bijdragere geling proefprojekten mestverwer king. Voor de uitvoering van deze regeling is een totaalbedrag van 36,5 miljoen gulden beschikbaar. Inmid dels is een twintigtal projekten aan gemeld voor subsidie. De vier nu toegekende subsidiebedragen zijn Iemand met een combinatiebaan werkt minimaal één dag per week en maximaal drie dagen per week op één bedrijf. Anders gezegd: ondernemers die voor één, twee of drie dagen per week hulp op hun bedrijf willen, kunnen van dit banenplan gebruik maken. De ondernemer verplicht zich ertoe gedurende minstens één jaar met de combinatiebaanwerker in zee te gaan. De boer of tuinder heeft geen omkij ken naar het arbeidscontract, sociale lasten, risico bij ziekte, omdat de me dewerkster in dienst is bij de Be- drijfshulp. Mederwerking wordt ook verleend door het Gewestelijk Ar beidsbureau waar de werkzoekenden staan ingeschreven. Het is de bedoe ling dat zij kansen krijgen werkerva ring op te doen. Het uurtarief per 1 juli 1988 bedraagt voor een werkne mer van 17 jaar: 13,25; 18 jaar: 15,00; 19 jaar: 17,50; 20 jaar: 20,00; 21 jaar: 22,75; 22 jaar en ouder: 25,50. De tarieven zijn "all- in" (premie, loonbelasting, admini stratiekosten en reiskosten inbegre pen). Indien er niet gewerkt wordt in verband met de viering van algemeen erkende feestdagen, vakantiedagen of ziekte van de combinatiebaan- werk(st)er worden ook geen arbeids uren doorberekend. Sedert 1 oktober 1987 kunnen bedrijven die al perso neel hebben ook gebruik maken van een combinatiebaanwerk(st)er. Hier bij dient opgemerkt te worden dat het te werk stellen van een combina- tiebaanwerk(st)er geen verdringing van bestaande (reguliere) ar beidsplaatsen tot gevolg mag hebben. Op 1 januari 1988 waren er in Noord- Brabant 61 combinatiebaan- werk(st)ers werkzaam op 142 agrari sche bedrijven. Gemiddeld werden deze combinatiebaanwerk(st)ers 4, 6 dagen per week; per bedrijf wordt ge middeld 2 dagen per week gewerkt. Indien U belangstelling mocht heb ben voor het te werk stellen van een combinatiebaanwerk(st)er voor één, twee of drie dagen per week en/of in formatie wenst kunt U contact opne men met Uw Vereniging voor Be- drijfshulp of de coördinator, de heer A. de Jong, Spoorlaan 350 te Tilburg (tel. 013-378605). Bij de heer Deykers uit Fijnaart werd onlangs de werking van de nieuwe Otma vingerplantmachine gedemonstreerd, die wordt geïmpor teerd door Cehave n.v. Het eerste dat opvalt bij deze machine is dat de planters met een gestrekte rug de planten op de vingers leggen. Naast dit ergonomisch voordeel werd verder opgemerkt dat de plan ten keurig op afstand staan, netjes recht en goed vast in de grond. Er werd speciaal voor knolselderijtelers geplant. Tijdens deze demonstratie werd stapsgewijze waterdosering toegepast. Gezien de konstruktie van deze machine is het mogelijk met gewone planten, paper pots, kluitplantjes, etc. te werken. ge de knikbesturing en de lange over spanning is besloten om behalve de voorwielen ook de achterwielen bestuurbaar te maken. De machine kan de kontainerbak, met een in houd van veertig kuub, zelf op- en afpikken. Ondanks het hoge gewicht van de nieuwe kombinatie (ongela den 17 ton, geladen tot meer dan veertig ton) is de druk op de bodem gering, doordat de wielen ruim een meter breed zijn. Verwacht wordt dat de nieuwe hakselaar ook bij de mais- oogst toegepast zal gaan worden. De planters kunnen met een gestrekte rug de planten, in dit geval knolselde- rijplanten, op de vingers van de plantmachine leggen aan de volgende bedrijven toe gekend: De Nederlandse Mestverwer kingsmaatschappij in Gemert: ver- werkingskapaciteit van 50.000 ton varkensdrijfmest per jaar, eindpro- dukt mestkorrels; Promest B.V. in Helmond: verwerkingskapaciteit van 70.000 ton varkensdrijfmest in 1989, oplopend tot 100.000 ton in 1991, eind-produkt droge mestkor rels; Ferm-o-Feed in Zeeland (Noord-Brabant): verwerkingskapa citeit 50.000 slachtkuikenmest per jaar, eindprodukt is een eiwitrijke grondstof; Memon B.V. in Apel doorn: verwerkingskapaciteit van 10 ton varkensdrijfmest per etmaal (125 dagen per jaar), eindprodukt mestkorrels. Effekt van zwavelwaterstof op de vegetatie Uit recent onderzoek blijkt, dat zwa velwaterstof veel giftiger is voor planten dan tot dusver werd aange nomen. Dit staat in de nieuwste uit gave van de biologiewinkel. De normstelling en bewaking van zwavelwaterstof loopt achter ten op zichte van andere luchtvervuilings- komponenten. De omvang van de luchtverontreiniging door zwavelwa terstof wordt in Nederland zwaar onderschat, omdat de konsentraties niet in alle provincies gemeten worden. De enige norm voor zwavelwaterstof is gebaseerd op stankhinder, een kri- terium, dat buiten de bebouwde kom niet zo zwaar telt. Langdurige blootstelling aan lage konsentraties zwavelwaterstof veroorzaakt vooral onzichtbare schade in de vorm van groeiremming. Het vaststellen van dit type schade in het veld is niet een voudig, maar onderzoek naar fysio logische parameters biedt veelbelo vende aanknopingspunten. Natuurbeschermingsraad wil sterkere samenhang nieuw landbouwbeleid en natuurbeleid Onlangs heeft de Natuurbescher mingsraad een advies uitgebracht aan minister Braks over de huidige ontwikkelingen in de landbouw en kansen voor natuur en milieu. De raad bepleit een versterking van de samenhang tussen het beleid ten aanzien van de landbouw en het natuur- en milieubeleid. Op voor hand wordt geen ontwikkelingen ten aanzien van de vanuit oogpunt van natuur- en milieubehoud afgewezen. Wel worden de kansen voor natuur ontwikkeling en milieuherstel per ontwikkelingsrichting verschillend ingeschat. De raad acht het nodig dat de minister in de Structuurnota Landbouw concreet per regio aan geeft welke ontwikkelingsrichting de landbouw het meeste perspectief biedt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19