Aantal percelen met gele roest neemt toe Akkerbouwkommissie ZLM op exkursie Provinciale Raad Brabant bespreekt vierde nota R.O. Vlot verloop opbouwwerkzaamheden voor ZLM-Manifestatie Epipré overzicht nr 3 Te weinig aandacht voor landbouw in nota R.O. Kommentaar EVO op Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Studerende jongeren worden onevenredig zwaar gedupeerd Hoewel de meeste percelen winter tarwe nog steeds erg voorlijk zijn in hun ontwikkeling is de voorsprong- van 10-14 dagen waarover we in het vorig overzicht schreven toch kleiner aan het worden. In deze periode zijn in 382 percelen waarnemingen gedaan. In 16 procent van de Epipré percelen wordt thans gele roest waargeno men. Ook het aantastingsmilieu nam toe van gemiddeld 5 naar 9 aange taste bladeren van alle groene blade ren van de 40 halmen die per perceel geteld moesten worden. In het Old- ambt is de ziektedruk het sterkst toe genomen en bedraagt thans 44 proc. aangetaste percelen met gemiddeld 36 met roest bezette bladeren. Hoe wel in alle rassen gele roest werd ge vonden zijn het vooral de rassen Kanzier, Okapi, Tombola en Armin- da waarin het aantastingsniveau het hoogst is. Bruine roest Ook het aantal percelen waarin brui ne roest werd gevonden is toegeno men van 7 procent in het vorig over zicht naar thans 16 procent. Geteld werden alle groene bladeren van 40 halmen. Gemiddeld werd op 10 van alle getelde bladeren bruine roest ge vonden. Meeldauw Het aantal percelen waarin meel dauw werd gevonden nam toe van 19 naar 39 procent. Het aantastingsni veau bedraagt gmiddeld 10 procent. In alle rassen werd meeldauw gevon den. Het zwaarst aangetast bleken Citadel, Okapi en Tombola. In Zuid Limburg, de Veenkoloniën en Zuid- Holland lag het aantastingsniveau boven het gemiddelde. Bladvlekkenziekte Het sterkst toegenomen is het aantal percelen waarin bladvlekkenziekte werd waargenomen. In 59 procent van de Epipré percelen worden blad vlekken gevonden. Het aantastings niveau bedraagt gemiddeld ca. 10 procent. De zwaarste aantasting werd geconstateerd in de rassen Ci tadel en Okapi met gemiddeld resp. 66 en 42 procent aangetaste bladeren. Bladluizen Zoals min of meer wat te verwachten is het aantal percelen waarin bladlui zen zijn gevonden verder gestegen naar thans 62 procent. Het gemid deld aantal halmen waarop luizen zijn gevonden is echter gering en be draagt nog slechts 2,5 procent. Ziekte.overzicht per 13 juni 1988 A B gele roest 16 11)* 7.5 2.5) bruine roest 16 9) 8 2) meeldauw 39 20) 10 (-4) bladvlekken ziekte 59 41) 9 3) bladluizen 62 40) 2.5 1) *(-) tussen haakjes het verloop t.o.v. de waarneming van 30 mei A Percentage aangepaste percelen B Percentage aantasting in de aangetaste percelen. Het Epipré-team ing. K.B. van Bon Ank Rückert De akkerbouwkommissie van de ZLM maakte op 6 juni jl. haar jaar lijkse exkursie, waarbij een bezoek werd gebracht aan de bedrijven van Barenbrug Holland B.V. te Wolfhe- ze en Oosterhout (C.). Kennis kon worden genomen van de inspanningen die nodig zijn om via eigen kweekwerk tot nieuwe en bete re grasrassen te komen, waarbij ook de biotechnologie te hulp wordt ge roepen. Daarnaast werd een bezoek gebracht aan het verwerkingsbe drijf. Met de heer M.M.J. Nas kon uitgebreid van gedachten worden ge wisseld over de positie van de Neder landse graszaadteelt t.a.v. andere gebieden, de keuringskosten, de voorlichting en de financiële perspektieven. Daaruit kan de kon- klusie worden getrokken dat de kwa liteit van het Nederlandse produkt de konkurrentie goed kan doorstaan, maar dat kosten van keu ring en voorlichting naar het oordeel van Barenbrug teruggebracht zullen moeten worden. Voor een aantal rassen dreigt voor de jaren 1988 en 1989 een overpro- duktie te ontstaan, waardoor de prijs tot de minimumprijs terug zal zakken. Bij voortduring zal men proberen om door rationalisatie bij teelt en verwerking de internationale marktpositie te behouden en te ver sterken. De akkerbouwkommissie ziet terug op een nuttige dag bij een levendig bedrijf dat een belangrijke schakel is in de keten tussen teler en gebruiker. De akkerbouwcommissie bracht een leerzame excursie aan het proefbedrijf en laboratorium van Barenbrug. In de laatste vergadering van de Pro vinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in Noord-Brabant kwam uitgebreid de 4e Nota Ruimtelijke Ordening aan de orde. De bespre king werd ingeleid door een uiteen zetting van ir. P. Vermeij. "Een belangrijk uitgangspunt voor deze nota is de konstatering dat "Landbouw" één van de voor naamste pijlers van onze ekonomie is en zal blijven. Hiervoor is nodig dat de landbouw voldoende moge- Minimumprijzen melk met twee cent verhoogd De minimumprijzen voor Neder landse gepasteuriseerde volle en halfvolle melk worden met ingang van 20 juni a.s. met 2 cent verhoogd. Het Bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft hiertoe in zijn bestuursvergadering van 15 juni 1988 besloten. De minimumprijs voor volle melk zal 1,26 per liter en voor halfvolle melk 1,05 per li ter gaan bedragen. De verhoging van de minimumprijs is een rechtstreeks gevolg van de gestegen grondstof- waarde i.v.m. de beperkte beschik baarheid van de grondstof melk. 10 lijkheden houdt om de internationa le konkurrentie aan te kunnen. Een en ander zal uiteraard moeten plaatsvinden binnen akseptabele voorwaarden t.a.v. milieu-, natuur- en landschapsaspekten. Zeer waar schijnlijk zal de landbouw een be langrijke rol vervullen bij de vorm geving en het onderhoud van de openbare ruimte. Verschillen in re gio's zijn daarbij mogelijk. Op basis van de huidige uit gangspunten lijkt een daling van het aantal landbouwbedrijven met 30-40% niet onwaarschijnlijk. In dien de nadelige aspekten van de mest-produktie beheerbaar worden c.q. teruggedrongen kunnen wor den, is het aantal te houden dieren vanuit deze optiek waarschijnlijk te handhaven. In hoeverre de afzet mo gelijkheden de totale produktie me de bepalen wordt uiteraard in deze nota niet behandeld. Om een en ander te realiseren, wor den geen extra financiële middelen aangegeven. Met name (te) grote be zuinigingen bij landinrichtinggspro- jekten is een extra moeilijkheid voor de verwezenlijking van het bedoelde beleid. De kans lijkt zeer reëel dat in plaats van de in de nota genoemde ontwikkelingen in de landbouw, de hudige structuur wordt gestabili seerd. Voorkomen moet worden dat het RO-beleid door zowel plaatselij ke als provinciale overheden wordt gebruikt c.q. leidt tot een struktuur- beleid voor de landbouw". Aktualiteiten mest- en milieuzaken De N.C.B. beraadt zich over de noodzaak een de mogelijkheden om te komen tot een afzetorganisatie voor dierlijke mest. Een en ander wordt uiteraard in nauwe samenwer king met de Mestbank overlegd. Ekologische richtlijn Een aantal gemeenten overwegen nog strengere normen te hanteren dan de richtlijn pleegt te doen. Onderzoek geitenhouderij Landelijk zal worden nagegaan in hoeverre deze beginnende be drijfstak een extra financiële bijdra ge kan krijgen ten behoeve van noodzakelijk onderzoek en dierziek- tebestrijding. Afscheidsreceptie A.J. Meijer gaat niet door De afscheidsreceptie van de heer H.J. Meijer die 24 juni 1988 gepland was zal wegens een plotseling bij hem ontstane oogaandoening wor den uitgesteld. Het is nu de bedoe ling dat de receptie in de tweede helft van de zomer zal plaatsvinden. De opbouwwerkzaamheden ten behoeve van de ZLM-Manifestatie volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag verlopen vlot. De ten ten waarin de keuringen van de levende have zal gebeuren - voorzover dat overdekt plaatsvindt - zijn al volledig opgebouwd. Ook het ZLM- secretariaat is al enige tijd in functie op "Neeltje-Jans". Hier ziet u de opbouw van twee flinke grote tenten begin deze week, bestemd om de ca. honderd stands te huisvesten. Op de achtergrond is, tussen de spanten van het toen nog open dak door, nog net het ir. J. W. Tops- huis zichtbaar. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zijn van mening dat de aan dacht die het buitengebied heeft ge kregen in de Vierde Nota Ruimtelij ke Ordening te gering is in verhou ding tot de aard en de omvang van de problematiek die het Brabantse platteland kent. Hierover en over tal van andere vra gen die de Vierde Nota bij het pro vinciebestuur heeft opgeroepen, ko men vrijdag 18 juni aan de orde in een kommissievergadering Ruimte lijke Ordening op Het Bossche pro vinciehuis. GS konstateren wel verheugd dat Midden-Brabant wordt gezien als een gebied dat door zijn kleinscha ligheid, bossen en natuurgebieden een belangrijke ecologische en rekreatief-toeristische funktie ver vult. Tegelijkertijd wordt erkend dat er in Oost-Brabant goede kondities zijn voor een blijvende agrarische funktie, mits daarbij de milieutech nische problemen worden opgelost. Ook omdat dit gebied met uitzonde ring van de Groote Peel geen natuur gebieden van nationale betekenis heeft, kan aan de landbouwfunktie daar voorrang worden gegeven. De marktgerichte benadering en de aandacht voor de bereikbaarheid van de ekonomische centra beoor deelt de verladersorganisatie EVO positief in haar officiële kommen taar op de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening. De organisatie, die de logistieke be langen van 40.000 leden ondernemingen in industrie, handel en agrarische sektor vertegenwoor digt, vindt een eenzijdige nadruk op de weginfrastruktuur niet verstan dig. Zij vraagt in dit verband meer aandacht voor de achterlandverbin dingen per spoor. Grensregio's De EVO bepleit meer aandacht voor de verbetering van de aansluiting van de grensregio's op de regio's aan de andere kant van de grens. Daar naast zullen de grensregio's ook moeten beschikken over goede aan sluitingen op de internationale hoofdverbindingen, wil het be drijfsleven in de grensgebieden opti maal kunnen inspelen op een ruime re afzetmarkt na 1992. EVO tegen tolgelden Elektronische tolheffing blijft de EVO afwijzen. Deze verzwaart over bodig de kosten voor het bedrijfsle ven. Beperking van het woon werkverkeer per auto, een aange scherpt parkeerbeleid en het verbete ren van vervoeralternatieven vindt de EVO een goede zaak. Studerende jongeren die op het plat teland wonen worden onevenredig zwaar gedupeerd door de korting op hun studiefinanciering. Aan de door de minister van onderwijs en weten schappen voorgestelde compensatie in de vorm van een opnbaar ver voerskaart hebben veel studerende jongeren op het platteland niets. Dit schrijft het Landbouwschap aan de Tweede Kamer in een reactie op de voorstellen van minister Deetman om de Wet op de studiefinanciering te wijzigen. Het Landbouwschap wil dat er een adequate compensatie komt voor jongeren die nietvan het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Voor een aantal studerende jongeren op het platteland heeft de gratis openbaar vervoerskaart geen nut omdat voorzieningen voor open baar vervoer geheel ontbreken of zeer beperkt zijn. Als gevolg van de ze situatie worden deze studerenden gedwongen om zelf voor vervoer te zorgen. Het Landbouwschap wil dat de kosten daarvan worden vergoed. Eerste Hollandse uien geoogst Vrijdag 10 juni zijn de eerste uien (van het ras Radar) van dit seizoen al weer geoogst. Het betrof een perceel van drie ha. van de heer J. Timmers te Heijningen in West-Barbant. De geoogste uien zijn naar het uienver- delingscentrum in Broek op Langen- dijk van de firma De Groot en Slot opdrachtgever gegaan, waar ze wor den klaargemaakt voor de afzet op de Noord-Hollandse veilingen. Vrijdag 17 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10