verzekeringen zlm ver/tondig verzekeren Als definitie van de hierboven ge noemde vormen van molest geldt de tekst die door het Verbond van Ver zekeraars in Nederland op 2 novem ber 1981 onder nr. - 136/1981 ter griffie van de Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage is gede poneerd; g. veroorzaakt gedurende de tijd dat het motorrijtuig in beslag is genomen of wordt gebezigd krachtens besluit van een overheid; h. veroorzaakt terwijl de verzekering nietig of vernietigbaar is; i. veroorzaakt door, optredende bij of voortvloeiende uit atoomkern- reakties, onverschillig hoe en waar de reakties zijn ontstaan. Artikel 6. Verplichtingen van de ver zekerde A. Zodra een verzekerde kennis draagt van een gebeurtenis die voor de maatschappij tot een verplichting kan leiden, is hij gehouden de maat schappij zo spoedig mogelijk doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur (waarbij zon- en feestdagen niet meegeteld worden), deze gebeurtenis te melden door middel van een door hem/haar ondertekend schade aangifteformulier - en alle gegevens te verstrekken en bescheiden door te zenden. B. Voorts is de verzekerde verplicht: 1. zich te onthouden van iedere ui ting of handeling die erkenning van aansprakelijkheid inhoudt of waaruit deze kan worden afgeleid; 2. aan de maatschappij zijn volle medewerking te verlenen, aan haar de leiding van de schaderegeling en de procedures over te laten en alles na te laten wat de belangen van de maatschappij zou kunnen schaden; 3. ingeval tegen hem een strafvervol ging wordt ingesteld zich - zo de maatschappij dit wenst - te laten bijstaan door een door de maat schappij aan te wijzen raadsman en deze alle gevraagde medewerking te verlenen; hij is echter niet gehouden tegen een strafrechtelijk vonnis hoger beroep aan te tekenen of daarvan af stand te doen; 4. bij diefstal, inbraak, verduistering of joyriding hiervan onverwijld aan gifte te doen bij de politie; 5. bij verhuizing en andere verande ringen, die voor de maatschappij van belang zijn, de maatschappij zo spoe dig mogelijk schriftelijk in kennis te stellen van deze wijziging. Een mede deling van de maatschappij aan het laatst bekende adres wordt geacht de verzekerde te hebben bereikt. Artikel 7. Vervaltermijn Heeft de maatschappij ten aanzien van een vordering van een rechtheb bende uit de polis een definitief standpunt ingenomen, hetzij door het afwijzen van de vordering, hetzij door een (aanbod van) betaling bij wijze van finale afdoening, dan ver valt na één jaar, te rekenen vanaf de dag waarop de rechthebbende of zijn gemachtigde van dit standpunt ken nis kreeg, ieder recht op de maat schappij ter zake van de gebeurtenis waarop de vordering was gegrond. Artikel 8. Premie A. Premiebetaling 1. De verzekeringnemer dient de (suppletie)premie, de kosten en de as surantiebelasting vooruit te betalen, uiterlijk op de dertigste dag nadat zij verschuldigd worden. Indien de verzekeringnemer het ver schuldigde niet tijdig betaalt of wei gert te betalen, wordt geen dekking verleend voor gebeurtenissen die plaatsvinden op of na de dag waarop de (suppletie)-premie, de kosten en de assurantiebelasting verschuldigd worden. Een ingebrekestelling door de maat schappij is daarvoor niet vereist. De verzekeringnemer dient het ver schuldigde (inklusief rente en incas sokosten) alsnog te betalen. De dekking gaat weer in de dag nadat het verschuldigde aan de maatschap pij is voldaan, tenzij de maatschappij 8 binnen veertien dagen na ontvangst van het verschuldigde bedrag anders besluit. 2. De maatschappij behoudt zich het recht voor het totaal-bedrag van de nog verschuldigde betalingen te ver rekenen met een te verstrekken uitke ring ten behoeve van verzeke ringnemer. B. Terugbetaling van premie In de gevallen genoemd in artikelen 9 en 10 lid A sub 2a, 3 en 4 van deze Algemene Voorwaarden, zal de maatschappij de onverdiende premie terugbetalen, onder aftrek van even tuele reeds gemaakte kosten. In de overige gevallen heeft de maat schappij het recht de nog resterende premie één jaar vast te houden in af wachting van het aangaan van een nieuwe verzekering. Artikel 9. Wijziging van premie en/of voorwaarden De maatschappij heeft het recht de premie, Algemene Voorwaarden en/of Bijzondere Voorwaarden en bloc dan wel groepsgewijze te her zien. Bovendien heeft de maatschap pij het recht de voorwaarden c.q. de premie te herzien indien het verzeker de risiko dan wel de handelwijze van de verzekerde(n) daartoe aanleiding geeft. Dergelijke herzieningen geschieden voor iedere daarvoor in aanmerking komende verzekering op een door de maatschappij vastgestelde datum. De verzekeringnemer wordt van de voor genomen herziening in kennis gesteld en wordt geacht hiermee te hebben ingestemd, tenzij hij binnen dertig dagen na ontvangst van deze kennis geving schriftelijk het tegendeel heeft bericht. In het laatstgenoemde geval eindigt de verzekering van de betrok ken rubriek waarop die herziening betrekking heeft per de door de maatschappij in de mededeling ge noemde datum. Premie-aanpassingen die hun oor zaak vinden in wijziging van de in schaling op de B/M-Iadder (no- claim-schaal), geven de verzekering nemer niet de in dit artikel gegeven bevoegdheid. Evenmin heeft de verzekeringnemer het recht de verzekering te beëindigen ingeval een wijziging van de voor waarden een verbetering van de dek king inhoudt, zonder dat deze verbe tering met verhoging van de premie gepaard gaat. Artikel 10. Aanvang, duur en einde van de verzekering of van de dekking A. De verzekering gaat in op de in het polisblad genoemde datum. -Indien de verzekering niet is beëin digd overeenkomstig het gestelde in lid B, dan loopt de verzekering tot de kontraktsvervaldatum 12:00 uur en wordt de verzekering telkens stilzwij gend voor een jaar verlengd. B. De verzekering eindigt: 1. op de kontraktsvervaldatum, in dien de verzekeringnemer of de maatschappij uiterlijk drie maanden voor deze datum de verzekering schriftelijk heeft opgezegd. Ook een gewenste verandering in de soort dek king dient door verzekeringnemer uiterlijk drie maanden voor de kon traktsvervaldatum schriftelijk aan de maatschappij te worden door gegeven; 2. door schriftelijke opzegging door de maatschappij: a. binnen dertig dagen nadat zij een onder deze verzekering gereklameer- de uitkering heeft verstrekt, dan wel heeft afgewezen; b. indien de verzekeringnemer langer dan twee maanden ingebreke is de (suppletie)premie, de kosten en de as surantiebelasting te betalen; c. indien een verzekerde naar aanlei ding van een gebeurtenis een onjuiste voorstelling van zaken heeft gegeven. De verzekering eindigt in deze geval len op de veertiende dag na de dag waarop de maatschappij de opzeg ging heeft verzonden; 3. indien de verzekeringnemer wei gert de wijziging van premie en/of voorwaarden te accepteren, die de maatschappij op grond van de voor waarden kan verlangen en wel per de in de mededeling door de maatschap pij genoemde datum; 4. indien het motorrijtuig: - gewoonlijk in het buitenland wordt gestald; - drie aaneengesloten maanden in het buitenland wordt gebruikt; voor andere doeleinden wordt ge bruikt dan op het polisblad is ver meld. De verzekeringnemer is ver plicht een dergelijke omstandigheid direkt door te geven aan de maat schappij. C. De dekking eindigt: 1zodra de verzekeringnemer of in geval van zijn overlijden zijn erfgena men ophouden belang te hebben bij het motorrijtuig en tevens de feitelij ke macht erover verliezen. De verze keringnemer is, respektievelijk de erf genamen zijn, verplicht binnen acht dagen na iedere overgang van eigen dom en iedere omstandigheid, die tot het einde van de dekking heeft geleid, daarvan mededeling te doen aan de maatschappij; 2. bij niet tijdige betaling of weige ring tot betalen van de verschuldigde (suppletie)premie, de kosten en de as surantiebelasting, een en ander con form het bepaalde in artikel 8 van de Algemene Voorwaarden. Artikel 11. Kortingen en toeslagen A. Bij de berekening van de premie voor de WA- en/of Casco verzekering geldt de volgende kortings-/toeslagregeling, verder aan te duiden als Bonus/Malussysteem (no-claim-schaal). De verschuldigde premie wordt bij ingang of wijziging van de verzekering mede berekend aan de hand van de op het polisblad aangegeven B/M-trede. Is eenmaal de trede van inschaling bepaald, dan wordt voor het volgende verzeke ringsjaar de verschuldigde premie be rekend aan de hand van onderstaan de tabel, zulks afhankelijk van het aantal WA- en/of Casco-schaden dat in het afgelopen verzekeringsjaar is aangemeld. Tabel ons art. 12. Wijziging van de inschaling vindt steeds plaats per hoofd- premievervaldatum B. Het recht op korting, dan wel ho gere korting, vangt eerst weer aan na een ononderbroken schadevrij verze keringsjaar. C. Een aangemelde schade heeft geen invloed op de inschaling op de B/M-ladder indien: 1. de maatschappij geen schadever goeding verschuldigd is of indien de maatschappij de betaalde schade ge heel op een derde heeft verhaald dan wel binnen drie maanden na betaling van de verzekerde heeft' terugont vangen. Het recht op korting of de inschaling op de B/M-ladder zal niet worden beïnvloed door overeenkomsten waarbij verzekeringsmaatschappijen over en weer - geheel of gedeeltelijk - afstand hebben gedaan van verhaal; 2. de schade is veroorzaakt door ge beurtenissen vermeld in artikel 3 BI van de Bijzondere Voorwaarden Wettelijke Aansprakelijkheid alsme de in artikel 2 leden A en C van de Bijzondere Voorwaarden Casco (vol ledig en beperkt); met uitzondering van artikel 2 lid A sub 10 van de Bij zondere Voorwaarden Casco (volledig); 3. de maatschappij als gevolg van de vaste afschrijving of de nieuwwaar- deregeling zoals vermeld in de Bij zondere Voorwaarden Casco de schade niet volledig kan verhalen; 4. uitsluitend de passagier aanspra kelijk is voor de schade en zijn aan sprakelijkheid als partikulier bij de maatschappij is verzekerd; 5. de uitgaven van de maatschappij uitsluitend bestaan uit kosten als be doeld in artikel 12 van deze Algeme ne Voorwaarden. Korting Voor schadevrij rijden wordt een korting toegekend van 10, 15, 20, 30, 40, 45, 50, 55, 60, 65 en 70% na respektievelijk 1 t/m 11 jaar. Na ie dere schade wordt de korting ver laagd c.q. de toeslag verhoogd met 20%; echter de percentages 65, 55, 45 en 15% worden na één schade met 15% verlaagd. Toeslag Na één of meerdere schades kan men in de toeslag terechtkomen van respektievelijk 10, 20, 30, 40 en 50%. Heeft men toeslag dan wordt deze na ieder schadevrij jaar met 20% ver laagd tot men weer in de korting te recht is gekomen, waarna de klim ming zich voortzet volgens de korting-schaal. 2. Kortingsregeling voor motoren 10% na 1 jaar, 15% na 2 jaar, 20% na 3 jaar, 25% na 4 jaar, 30% na 5 of meer jaren schadevrij rijden. Na schade vervalt de korting in zijn geheel. Artikel 12. Schadeservice A. Indien door een ongevalsge beurtenis: 1. de verzekerde personenauto, bestelauto tot 3.500 kg, motorrijwiel, scooter en/of de daaraan gekoppelde aanhangwagen niet meer kan/mag deelnemen aan het verkeer en/of 2. de bestuurder en geen van de pas sagiers in staat zijn de in artikel 12 A.l genoemde voertuigen - verder te besturen, heeft de verzekerde recht op hulp en/of vergoeding van kosten zoals vermeld in artikel 12 B en 12 C. Deze dekking wordt niet gegeven wanneer de uitsluitingen genoemd in artikel 5 van deze Algemene Voorwaarden van toepassing zijn. Onder een onge valsgebeurtenis is niet begrepen het enkel tot stilstand komen als gevolg van een mechanisch gebrek. De voor deze verzekering geldende ei gen risiko's gelden niet voor deze hulpverlening. B. Hulpverlening in Nederland Indien een gebeurtenis als in artikel 12 A plaatsvindt in Nederland dan is de volgende extra dekking van toe passing: 1. de kosten van het bergen, oprui men en/of bewaken van de in artikel 12 A.l genoemde voertuigen alsmede de kosten van het vervoer naar de ga rage of het adres binnen Nederland ter keuze van de verzekerde of ei genaar; 2. de vergoeding van de kosten van het vervoer van de bestuurder en eventuele inzittenden naar een plaats naar keuze in Nederland op basis van het openbaar vervoer (laagste klasse), vermeerderd met de kosten van het eventuele noodzakelijk vervoer per taxi. De maatschappij kan betaling afhankelijk stellen van het tegelijk, door verzekerde, insturen van het be talingsbewijs en het schadeformulier. C. Hulpverlening in het buitenland Indien een gebeurtenis als in artikel 12.A plaatsvindt in het buitenland doch binnen het geldigheidsgebied en het voertuig niet binnen vier werkda gen door middel van een (nood)repa- ratie zodanig gerepareerd kan wor den dat de (terug)reis op technisch verantwoorde wijze kan plaatsvinden en de waarde van het voertuig na de schade nog opweegt tegen de te ma ken kosten, dan is dezelfde dekking als in artikel 12.B van toepassing, met de volgende uitbreiding: - de taxikosten naar het dichtstbij zijnde spoorwegstation; - de taxikosten van het dichtsbijzijn- de spoorwegstation naar de plaats van bestemming in Nederland. De maatschappij stelt betaling afhan kelijk van het tegelijk, door verzeker de, insturen van het betalingsbewijs en het schadeformulier. Artikel 13. In alle gevallen waarin dit reglement niet voorziet, beslist het Bestuur. Motorrijtuigenreglement, Bijzondere Voorwaarden Wettelijke Aansprakelijkheid Artikel 1. WAM-dekking Met voorbijgaan aan hetgeen anders in de voorwaarden van dit reglement mocht zijn bepaald, wordt deze ver zekering geacht te voldoen aan de door of krachtens de WAM gestelde eisen. Artikel 2. Verzekerde a. De verzekeringnemer; b. de eigenaar en de houder van het motorrijtuig; c. de bestuurder; d. de passagier; e. de werkgever van de onder a t/m d genoemde verzekerden, indien hij krachtens 1403 lid 3 van het Burger lijk Wetboek aansprakelijk is voor de schade door een verzekerde ver oorzaakt. Artikel 3. Omvang van de verze kering A. Verzekerd is, voor alle verzeker den te zamen tot maximaal vijf mil joen gulden per gebeurtenis, de aan sprakelijkheid van de verzekerde voor schade aan personen en goede ren - met inbegrip van de daaruit voortvloeiende schade - die tijdens de verzekeringsduur met of door het op het polisblad omschreven motorrij tuig en/of de daaraan gekoppelde aanhangwagen veroorzaakt is. Indien de maatschappij voor het mo torrijtuig een Internationaal Motor rijtuigverzekeringsbewijs ('groene kaart') heeft afgegeven, zijn geduren de het in dat bewijs genoemde tijd vak, in de landen waarvoor dat be wijs geldig is, tevens de wettelijke be palingen van de in dat land van toe passing zijnde verplichte aansprake lijkheidsverzekering, op deze verze kering van toepassing. B.l. Vervoer van gewonden De verzekering dekt in afwijking van artikel 4 lid a van deze Bijzondere voorwaarden de kosten van reiniging - en indien nodig van vervanging - van de stoffering van het motorrij tuig indien deze is verontreinigd of beschadigd als gevolg van het koste loos vervoeren van gewonde personen. 2. Schade aan andere motorrijtuigen van verzekeringnemer a. Indien met of door het motorrij tuig schade is toegebracht aan een ander motorrijtuig van verzekering nemer zal in afwijking van artikel 4 lid a van deze Bijzondere voorwaar den de schade aan dat andere motor rijtuig wel worden vergoed, indien en voor zover de maatschappij daartoe krachtens de voorwaarden gehouden zou zijn geweest als de schade niet door de verzekeringnemer, maar door een willekeurige derde was geleden. b. Uitgesloten is de in sub a genoem de schade, veroorzaakt door personen-, bestel- of vrachtauto's buiten de openbare weg, dan wel in gebouwen of op terreinen, wélke de verzekeringnemer in gebruik heeft. c. Schade bestaande uit waardever mindering en/of gevolgschade is uit gesloten. 3. Zekerheidsstelling Indien ter waarborging van de rech ten van de benadeelden door een overheid het stellen van zekerheid wordt verlangd om de opheffing van een op het motorrijtuig gelegd beslag of de invrijheidstelling van een verze- Vrijdag 10 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8