nieuws uit brussel EG-marathon volgende week van start Braaklegging deze week naar Landbouwschap 'Produktiebeperking granen houdt niet meer akkerbouwers in landbouw' Graanheffing komt terug naar boeren Brussel studeert op toelating BST LEI-onderzoeker drs. J.C. Blom: (R. Winkel, Brussel) De EG-ministers van landbouw ko men maandag in Luxemburg bij el kaar voor de beslissende marathon vergadering over de prijzen. Als het volgende week niet lukt komt het prijspakket bijna onvermijdelijk te recht op de tafel van de twaalf rege ringsleiders, op 27 en 28 juni in Han nover. Daarna is er niet veel tijd meer, want op 1 juli neemt Grieken land het voorzitterschap van de EG over van de Bondsrepubliek. Nie mand verwacht dat de Grieken er veel terecht van brengen. Minister Braks geeft zijn Westduitse collega Ignaz Kiechle een kans van 75 a 80 procent op slagen, zo zei hij begin deze week na een voorberei dend gesprek met Kiechle in Brussel. De nieuwe Franse minister van land bouw, Henry Naliet, was heel wat pessimistischer. De grootste problemen zijn te ver wachten met de monetaire compen serende bedragen, de mcb's, Frank rijk, Italië, Griekenland, Ierland, Engeland en Portugal staan er op dat hun negatieve mcb's (die hun ex port duurder maken en omgekeerd een steuntje geven aan de import uit sterke muntlanden als Nederland en Duitsland) geheel ofgedeeltelijk ver dwijnen. De Europese Commissie heeft alleen een vermindering van de Griekse mcb's (momenteel tussen 39 en 49 procent) met tien punten voor gesteld. Zij lijkt niet van plan daar van af te wijken. Melkquota Een ander punt dat hoog op het Franse verlanglijstje staat is het on gedaan maken van de schorsing van de melkquota met anderhalf pro cent. De Fransen willen een verrui ming van de quota, omdat zij te wei nig hebben gekort en dit jaar onver biddelijk geconfronteerdd worden met de superheffing. De commissie voelt nog niets voor een versoepeling van het quota-stelsel. Braks steunt Andriessen. Zolang wij 60 tot 70 procent van de interventieprijs beta len om de boterexport te subsidië ren, kunnen de quota niet omhoog, zo meent hij. Ook voor de quota verlaging geldt dat Nederland alleen akkoord kan gaan als de melkprijs tegelijkertijd omlaag gaat. Om te voorkomen dat de EG op extra kosten worden gejaagd, moet de melkprijs minstens met 4'/2 procent omlaag, aldus Braks. Het voorzie ningsprobleem van de Europese in dustrie moet volgens de Nederlandse minister op een andere manier wor den opgelost. Hij heeft Kiechle voorgesteld het actieve veredelings- verkeer voor magere melkpoeder volledig open te stellen. De markt voor magere melkpoeder wordt dan verruimd, zonder dat er extra boter wordt geproduceerd. Braks tilt ver der niet zo zwaar aan de capaci teitsproblemen van de melkin- dustrie.De voorziening van de in dustrie is geen doelstelling van het EG-verdrag, zo zei hij. Averechts De Nederlandse bewindsman heeft- Kiechle verder duidelijk gemaakt dat er wat hem betreft niet mag worden getornd aan de commissie voorstel len voor granen, suiker, schape- en rundvlees, en de zuidelijke produk- ten. Voor graan houdt Braks vast aan de halvering van de maandelijk se staffels. In de praktijk betekent* dat een prijsverlaging van ongeveer twee procent. Als alternatief noem de hij maandag een verkorting van de interventieduur. Braks heeft te genover Kiechle herhaald dat een premie op het bijmengen van Euro pees graan in veevoer in de eerste plaats niet valt te controleren en bo vendien voltrekt averechts werkt. Hij heeft verder gepleit voor een ver laging van de minimumprijs voor fa brieksaardappelen, parallel aan de graanprijsverlaging. Voor zetmeel- producent Avebezal anders een concurrentie-aandeel ontstaan, zo vreest Braks. Compromis-voorstel Woordvoerder Nico Wegter van de Europese Commissie zei dinsdag na afloop van de reeks vertrouwelijke gesprekken tussen Kiechle, Andries sen en de elf ministers van land bouw, dat er nog veel moeilijkheden te verwachten zijn. Hij noemde de mcb's, de halvering van de staffels, de bijmengingspremie, de verlaging van het vochtigheidsgehalte voor graan en de verruiming van de melk quota. Volgens Wegter begint het overleg maandag om tien uur met het uitdelen van een compromis voorstel door de Westduitsers. Hij sluit niet uit dat de commissie zich meteen bij dat compromis aansluit. "Als de Duitsers verstandig zijn dan luisteren ze deze week heel goed naar wat wij te vertellen hebben". 'Ook bij een beleid van produktiebeperking zullen er op de lange duur niet meer akkerbouwers overblijven. Ook zullen ze geen hoger inko men halen in vergelijking met een beleid dat marktgerichter is. Reke ning houden met de markt en dus een lagere prijs accepteren, is nood zakelijk als we ook in de toekomst onze landbouwgrond willen blijven gebruiken voor agrarische produktie. De produktie kunstmatig beper ken om zo de prijzen te handhaven leidt zeker tot een stuk markt- verlies'. In zijn binnen enkele maanden te ver schijnen publikatie beschrijft Blom de Europese graanmarkt en de struk- tuur van de landbouw in de EG. Ook de nu toegepaste beleidsinstrumenten zoals het prijsbeleid komen in het rapport aan de orde. Een van de konklusies is dat bij een ongewijzigd beleid de EG binnen af zienbare tijd met enorme voorraden gekonfronteerd wordt. De produktie in de EG neemt namelijk nog steeds toe. Dat zou er toe leiden dat in het seizoen '96-'97 de produktie tussen de 200 en 215 miljoen ton zou uitko men. Bij een geschatte afzet in de EG van 140 miljoen ton en een export van 20 miljoen ton, zorgt dat voor een overschot van 40 tot 50 miljoen ton per jaar. 'Dat kan dus niet', zegt Blom. 'De Europese kommissie is zich dat ook goed bewust, de vraag is alleen wat er dan moet gebeuren'. Om op die vraag een antwoord te ge ven heeft de onderzoeker een mo delstudie gemaakt. Voor twee moge lijke beleidskeuzen heeft hij de effek- ten doorgerekend. Effekten op zowel het inkomen van de boer, als het EG- budget en de beurs van de kon- sument. In beleidskeuze 1 daalt de graanprijs met 2,5% per jaar. Bij de andere mo- Vrijdag 10 juni 1988 gelijkheid, keuze 2, is de daling nog sterker, namelijk 4,5%. Een dergelij ke sterke prijsdaling wordt vaak aan geduid als marktgericht beleid. Ter vergelijking: in de afgelopen vijftien jaar was de reële daling van de graan prijs jaarlijks gemiddeld 3 tot 3,5%. Bij de berekening hield Blom er reke ning mee dat ook de prijzen van an dere akkerbouwprodukten zouden dalen, bij de eerste beleidskeuze wat minder dan bij de tweede. Het druk kende effekt op de produktie is bij de forse prijsdaling het grootst. Maar toch ook dan blijft de produktie een eind verwijderd van de mogelijke af zet. In het gunstigste geval zo'n acht miljoen ton. Er blijft dus een overschot, is dat geen reden om toch voor een kontin- gentering van graan te pleiten? Blom: Nee, zeker niet. Een kontingentering is voor granen erg moeilijk uitvoer baar. Het vergt nu eenmaal veel ad ministratie, terwijl het tevens erg moeilijk kontroleerbaar is wat er met graan gebeurt. Graan is immers ge makkelijk om te zetten in vlees. Daarbij komt nog een reden. Een quotering van graan is geen oplossing van de problemen in de akkerbouw. De produktiekapaciteit blijft op de bedrijven, zodat die andere gewassen of misschien vee waaraan ze het graan voeren, gaan houden. Het pro bleem verschuift alleen. Vergroting afzet Ook naar de mogelijkheid om de af zet te vergroten heeft Blom onder zoek gedaan. Afzetvergroting is ook een middel om overschotten te beper ken. 'We hebben gekeken naar twee mogelijkheden', vervolgt Blom. 'Het telen van gewassen waaraan binnen de EG nog behoefte is en het zoeken naar andere aanwendingen van onze produkten. Voor beide mogelijkhe den zie ik wel wat ruimte, al zijn er ook kanttekeningen te maken. Zo bestaat er in de Gemeenschap best nog ruimte om het areaal peulvruch ten uit te breiden. Maar dat gaat de Europese kas wel geld kosten. Die bereidheid moet er dus eerst zijn. Voordeel is dat we minder wrijving op de wereldmarkt zouden oproepen'. Ook voor andere aanwendingen ziet Blom mogelijkheden. Het gaat dan overigens niet om uitsluitend graan. Ook vezelgewassen en misschien nu nog niet geteelde gewassen als aard peer zouden in aanmerking kunnen komen. Braakregeling Een regeling waar akkerbouwers op korte termijn wel gebruik van kun nen maken is de braakregeling. De onderzoeker van het LEI is niet op voorhand tegenstander van zo'n re geling. 'Het voordeel van een derge lijke maatregel is dat je gemakkelijk terug kunt. Het is dan ook prima ge- Minister Braks heeft de braakregeling deze week voor advies naar het Landbouwschap en andere adviesorganen gestuurd. De regeling moet op 14 juli van kracht worden en voor die tijd ook nog worden goedgekeurd door Brussel. Volgens Braks kunnen de boeren er dan in de herfst bij het nieuwe zaaiseizoen rekening mee houden. Akker bouwers die minstens 20 procent van hun land niet inzaaien, kunnen voor heel goede grond een premie krijgen van maximaal 1600 gulden per hectare. Braks verwacht dat de regeling vooral in de graansector zal worden toegepast. De Europese Commissie heeft vorige week zeer verontwaardigd gerea geerd op een besluit van de Ameri kaanse regering om het Amerikaan se set-aside-programma te wijzigen. Amerikaanse boeren kunnen vanaf volgend jaar al steun krijgen als ze minimaal tien procent braak laten liggen. Nu is dat nog 20 procent. Volgens de commissie maakt deze wijziging het programma veel min der effectief. Brussel vreest dat er de komende jaren tien tot twaalf mil joen ton tarwe extra op de wereld markt zal komen. Men is er op het ministerie van land bouw nog steeds niet uit of er in Ne derland ook een vut-regeling voor de boeren komt. Anders dan bij set- aside is het niet verplicht om die mo gelijkheid te bieden. Volgens Braks is de vraag of de betrekkelijk be scheiden premie die hij van de EG zal mogen geven, voor de Neder landse boeren nog wel interessant is. De sociale voorzieningen zouden in Nederland goed genoeg zijn. De EG- ministerraad praat binnenkort ver der over directe inkomenssteun aan de boeren. Minister Braks zei maan dag dat hij hiervan geen grote voor stander is. Alleen tijdelijk, aan de persoon gebonden steun als over brugging naar een meer marktge oriënteerd beleid is voor Nederland aanvaardbaar. Volgens Braks is er, behalve voor graan, nog geen sprake van een marktgerichte landbouwpo litiek in Europa. De extra medeverantwoordelijk heidsheffing van drie procent op graan komt aan het eind van het jaar waarschijnlijk weer terug bij de boe ren. Voorlopige ramingen van de Europese Commissie wijzen name lijk uit dat de Europese graanoogst dit jaar 158,9 miljoen ton zal bedra gen. Daarmee zou men onder de produktiedrempel van 160 miljoen ton blijven. Volgend jaar wordt de drempel waarschijnlijk wel over schreden. Op de Europese Top in februari is afgesproken dat de heffing vooraf moet worden betaald. Als in het na jaar blijkt dat de drempel is over schreden wordt de heffing definitief ingehouden. De interventie-prijs en de richtprijs gaan dan per 1 april volgend jaar met drie procent om laag. Het ziet er nu naar uit dat deze automatische prijsverlaging niet doorgaat. Als de Europese Commissie dan ook geen andere prijsverlaging voorstelt, blijft de situatie dus precies gelijk aan dit jaar. Er moet namelijk op nieuw drie procent extra heffing worden afgedragen als voorschot op een mogelijke overschrijding van de drempel. Voor het eind van dit jaar komen er van de Europese Commissie waar schijnlijk geen voorstellen voor het al dan niet toelaten van BST. Land bouwcommissaris Frans Andriessen is driftig aan het studeren, maar aan een verbod van BST lijkt er voorlo pig nogal wat juridische haken en ogen te zitten. BST, een eiwit dat de hormonenactiviteit stimuleert, is op het eerste gezicht volstrekt onscha delijk voor de consument. Je kunt je hoogstens afvragen of je met de ont wikkeling van "turbo-koeien" het welzijn van het dier dient, aldus An driessen. Inmiddels hebben Frankrijk, Enge land en Spanje een aanvraag inge diend voor het gebruik van BST. In de VS wordt het al toegepast. Vol gens minister Braks valt er in de EG dan ook niet aan te ontkomen, ook al omdat bij een verbod weer huizen hoge problemen opdoemen met de VS. Braks voelt het meest voor een regeling zoals bij scharreleieren. De consument kan dan kiezen tussen turbo-melk en een gewone witte motor. Coöperaties in gemeenschappelijk verband op Manifestatie De "C met de punt", de coöperaties in het Zuidwesten zullen zich in ge meenschappelijk verband presenteren op de ZLM-Manifestatie die zoals bekend plaats zal vinden van 23 t/m 25 juni a.s. op het vroegere werkei- land "Neeltje Jans" in de monding van de Oosterschelde. In de geza menlijke stand zullen zijn vertegen woordigd: Cabro Werkendam, CA- VO Woerden, Cebeco-Handelsraad Rotterdam, CZAV Wemeldinge, Aardappel-BV Zierikzee en Cebeco Zuidwest te Zierikzee. Tijdens de manifestatie kunnen land bouwers onder meer kennisnemen van het effekt en de invloed van de samenwerkende coöperaties. Maar bovenal heeft de manifestatie tot doel het belang aan te tonen van een goed georganiseerde commerciële land bouw en de positieve invloed daarvan op ons dagelijks voedselpakket. Chrysanten Met ingang van 20 mei jongstleden worden de aangevoerde chrysanten bij Bloemenveiling Westland geher groepeerd op partijgrootte. Hierdoor kan de inlcoopefficiency, ook voor kleine kopers, worden vergroot en is het mogelijk om zowel grote, unifor me partijen in te kopen als om kleine transakties aan te gaan. schikt als tijdelijke maatregel. Voor langere termijn is braken te duur. Je moet tenslotte ook de deelnemers een redelijke vergoeding geven. Daar naast verslechtert door het uit pro duktie nemen van grond natuurlijk ook de bedrijfsstruktuur. Dus ook uit dat oogpunt moet zo'n regeling bij voorkeur tijdelijk en op beperkte schaal toegepast worden. Wil je per manent grond uit produktie nemen, dan is het beter naar andere bestem mingen voor die grond te zoeken'. Andriessen acht verdere daling graanprijs nodig Landbouwkommissaris Andriessen acht een verdere daling van de graan prijs in Europa noodzakelijk van 15 procent. Hij zei dit tijdens het oprichtingskongres van de Euragri, een Europese organisatie voor land bouwkundige onderzoekers. An driessen toonde zich pessimistisch over de wereld-graanproduktie. Vol gens hem zal de Amerikaanse graan- produktie volgend jaar de wereld overspoelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5