"Als goede mannen naar billijkheid Hoge kredietvraag in tuinbouw en melkvee Arbeidspool voor agrariërs in Zeeuws-Vlaanderen gaat door Kursus landbouwweerbericht op MAS Goes Wijffels op Rabo-jaarvergadering: Toekomst Medewerker C. Meier b.v. Kruiningen kreeg koninklijke onderscheiding W.P.N. krijgt predikaat Koninklijk "In de eerste helft van 1988 is er sprake van een onverminderd hoog blijvende kredietvraag. Binnen de agrarische sektor geldt dat heel dui delijk voor de glastuinbouw. In de melkveehouderij was in de eerste maanden van dit jaar nog altijd spra ke van een levendige handel in grond met melkquotum. De prijzen van de grond beginnen hier en daar echter te dalen". Dat zei drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de Rabo-hoofddirektie vorige week donderdag op de alge mene vergadering van de Rabobank. De gemiddelde groei van het agrari sche krediet ligt voor 1988 tot nu toe op 17 procent. Op een aan de vergadering vooraf gaande perskonferentie zei Wijffels, dat de situatie in de akkerbouw onge veer gelijk is aan die van vorig jaar, voor wat betreft de eerste drie maan den van het jaar. Hij zei niet de in druk te hebben dat de akkerbouw met ernstige financiële moeilijkheden heeft te kampen."Er is een aantal probleemgevallen in de sektor dat bij ons aanklopt, maar van een algeme ne noodsituatie hebben wij geen teke nen ontvangen". Wijffels toonde zich tevreden met de in 1987 behaalde resultaten. Ultimo 1987 was er in de agrarische sektor 3 procent meer geleend dan een jaar eerder. Het totaal aan uitstaande kre dieten van de Rabobank bedroeg eind J987 99 miljard. Inmiddels zei Wijffels, is de "historische mijlpaal van 100 miljard ruimschoots gepas seerd". Het bruto resultaat van de bank nam in 1987 toe met 7 procent. Ook de toekomst zag Wijffels opti mistisch tegemoet. De kredietverle ning in de eerste vijf maanden van dit jaar ligt hoger dan in dezelfde perio de van 1987, en dat heeft, zei Wijf fels, "niet alleen te maken met het WIR-effekt van maart, maar ook met optimisme over de gezondheid van onze ekonomie en een daarbij passend investeringsniveau van be drijven". Wijffels legde verband tussen de gang van zaken bij de Rabobank en de ekonomische situatie van ons land. "Mede op grond van eigen er varingen en waarnemingen ben ik over de binnenlandse ekonomische ontwikkelingen bepaald niet somber. Er zijn verschillende tekenen die dui den op een redelijk stabiel en positief ekonomisch klimaat. De hele ekono mie heeft zich niet op een dwaalspoor laten brengen door de beurskrisis. Integendeel de ekonomie lijkt zelfs wat meer vaart te krijgen. Met name de wereldhandelsgroei en daardoor onze export vallen mee. Gelet op het niveau van de kredietverlening lijken ook de investeringen minder sterk te rug te vallen dan aanvankelijk werd verwacht. De huidige ontwikkelingen leggen een steviger bodem onder de zo gewenste ekonomische vooruit gang", aldus Wijffels. In een toelichting op de ontwikkelin gen in het afgelopen jaar, zei H. Kla- renbeek, plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirektie, dat er op korte termijn nog geen stappen zijn te ver wachten op het gebied van fusies of samenwerking met andere Europese koöperatieve banken. Volgens Kla- renbeek moet eerst worden afge wacht hoe de lopende of net voltooi de reorganisaties van de koöperatieve banken in met name Frankrijk en Duitsland zullen uitvallen. Ruzie is een lelijk ding. Ze duren soms lang, zelden eeuwig. Als dan daarna de balans wordt opge maakt kunnen we meestal alleen verliezers noteren en slechts in uit zonderingsgevallen echte win naars. Ruzies heten in juridisch spraakgebruik geschillen. Het is onnodig de lezer te adviseren ge schillen te voorkomen; hij kent uit eigen ervaring voldoende ge vallen waarin juridische geschillen voor beide partijen slecht zijn af gelopen. Uit het werk van de 19de eeuwse schrijver Charles Dickens kennen we de verwoestende uit werking van slepende processen op volledige families. Het Nederlandse spraakgebruik kent ook een aantal uitdrukkin gen die met deze tragiek verband houden: "Wie recht om een koe, geeft er een toe"; "een goed ak koord is een zachte scheiding" en (gehoord van een koopman) "de eerste strop is altijd de kleinste". Hierop voortbordurend ligt het voor de hand dat goede afspraken die zijn opgeschreven in een hel der kontrakt het beste middel is om als medicijn te dienen voor een wederpartij die een onkontro- leerbaar geheugenverlies lijdt bij de nakoming van zijn afspraken. Nu is zo'n advies gemakkelijk ge geven, maar het leven is nu een maal niet zo eenvoudig. Kontrak ten hebben meestal betrekking op de toekomst en soms een lange looptijd. Niet alles is te voorzien en soms zit de konfliktstof als een tijdbom in een kontrakt opgeslo ten. Het is verstandig om met de ze omstandigheden rekening te houden en zich af te vragen: wat doen we als er onverhoopt toch een verschil van opvatting ont staat over de uitvoering van het kontrakt? Nu is ons Nederlandse rechtsstel sel van alle gemakken voorzien en een van de belangrijkste elemen ten is de onafhankelijke rechter. De rechter beslist over aan hem voorgelegde zaken onpartijdig en deskundig, daarover is ieder het eens. Een andere mogelijkheid is «,de beslechting van geschillen door middel van arbitrage waarbij aan gewezen scheidsrechters of arbi ters een uitspraak doen. Dat.kan alleen als partijen het erover eens zijn niet naar een rechter te stap pen om hun recht te halen. Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is de afspraak in een schrif telijk kontrakt om eventuele ge schillen die in de toekomst moge lijk kunnen ontstaan door arbi ters te laten berechten. Dat moet schriftelijk, dat eist de wet. De tweede mogelijkheid is de nadere afspraak tussen partijen om een al bestaand konflikt aan arbiters voor te leggen; dat moet ook schriftelijk. De wet geeft een aantal regels voor de wijze waarop de arbiters hun werk moeten doen maar voor de partijen blijven een aantal za ken te regelen waarbij de wijze waarop de arbiters worden aange wezen de belangrijkste is. Onafhankelijkheid en deskundig heid van arbiters zijn hierbij de steekwoorden. Het komt veel voor dat in algeme ne voorwaarden bij een kontrakt ("kleine lettertjes") arbitrage clausules zijn opgenomen. Als die voorwaarden zijn geaccepteerd - hetgeen meestal stilzwijgend ge beurt - dan zit men hier aan vast zonder dat men zich dat tevoren voldoende heeft gerealiseerd. Nu zijn er in Nederland vele voortref felijke arbitrage-instituten, maar sommige arbitrageclausules ver wijzen niet naar gekende en te goeder naam en faam bekend staande instituten, maar regelen de benoeming van arbiters op een wijze zodat hun onpartijdigheid niet vaststaat. Omdat het tegen deel tevoren vaak ook moeilijk te bewijzen is kan dat soms een on prettige situatie geven. Men dient hierop bedacht te zijn en bij twijfel de arbitrageclausule te verifiëren of te weigeren. Dan vallen we automatisch terug op de rechter. Een belangrijk voordeel van arbi trage is de mogelijkheid van par tijen om in hun zaak specifiek deskundige arbiters in te schake len; een rechter kan tenslotte ook niet alles zelf weten en heeft ook vaak deskundigen-rapporten nodig. Arbitrage kan sneller en goedko per zijn dan een normale juridi sche procedure, maar dat is beslist geen regel. Vooral als de zaken ingewikkeld zijn kan arbitrage ook veel tijd en geld'kosten. De goede mannen die naar billijkheid oordelen moeten tenslotte ook betaald worden!! 3 juni 1988 Mr. ir. J. Huisman Na ruim veertig jaar in de aardappel en uienhandel werkzaam te zijn ge weest, waarvan de laatste achttien jaar bij C. Meier b.v. te Kruiningen, gaat de heer W.J. Potappel uit Scher- penisse met pensioen. Bij zijn af scheid vorige week dinsdag in Haestinge te St. Maartensdijk ont ving hij uit handen van burgemeester H.A. v.d. Munnik de versierselen be horende bij de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. De heer Potappel (65) begon op 25-jarige leeftijd bij aardappel- en ui enhandel M.A. van den Hoek uit St. Maartensdijk. De laatste achttien jaar is de heer Potappel werkzaam als bedrijfsleider bij het filiaal Scher- penisse van C. Meier Kruiningen. Hij deed behalve aan in- en verkoop van aardappelen en uien ook aan teeltbe geleiding. De heer Potappel is in zijn loopbaan altijd een harde werker geweest. Bij zijn afscheidsreceptie bestond vorige week een grote belangstelling. De op volger van de heer Potappel is de heer R. Lambregts uit Ens. Uit een enquête onder de boeren in Zeeuws-Vlaanderen is gebleken dat er behoefte bestaat aan het opzetten van een arbeidspool. Tenminste 50 aangeschrevenen maakten kenbaar in een op te richten arbeidspool te wil len worden opgenomen. De agrari sche bedrijfsverzorgingsdienst voor de Zuid-Hollandse eilanden zal as sistentie verlenen bij het van de grond helpen van de arbeidspool. De inzet van menskracht (werkverde lers) vanuit de agrarische bedrijfsver zorgingsdienst W. en N. Nederland leidt er toe, dat de kosten voor de ar beidspool Z. Vlaanderen minimaal zullen zijn. Het betreft voor wat de arbeidspool betreft slechts een be perkt bedrag aan bureaukosten. Door de inzet van personeel vanuit de genoemde agrarische verzorgings- dienst wordt tevens de garantie van een professionele aanpak verkregen. Men heeft immers een schat aan er varing met soortgelijke projekten elders. De uit te voeren werkzaamheden zul len plaatsvinden onder begeleiding van een plaatselijke kommissie. Deze begeleidingskommissie is, met in stemming van de bij het projekt be trokken instanties, als volgt samen gesteld: een vertegenwoordiger na mens de landbouworganisaties (te vens voorzitter); een vertegenwoordi ger namens de bedrijfsverzorgings dienst Z.Vlaanderen; een vertegen woordiger namens de Regionale Agrarische Kommissie (agr. Jonge ren); een vertegenwoordiger namens de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis (aanloopfase). In de aanloopfase zal de begelei dingskommissie zich voornamelijk tot West Zeeuwsch Vlaanderen rich ten. Van hieruit hoopt men de werk verdeling (bemiddeling) naar geheel Z. Vlaanderen te kunnen uitbouwen. De begeleidingskommissie is er van overtuigd dat op de hierboven be schreven wijze kan worden in gespeeld op de ontwikkelingen die zich binnen de landbouw voor doen. De kontinuiteit van de landbouwbe drijven zal door in te spelen op het aanbod van respektievelijk de vraag naar (tijdelijk) werk via dit initiatief kunpen verbeteren. Gezien de sa menstelling van de begeleidingskom missie mag worden gesproken van een breed draagvlak van het ar beidspool initiatief dat thans dus konkrete vormen aan zal nemen. In januari en februari volgend jaar wordt er op de RMAS Goes de kur sus landbouwweerbericht (meteoro logie) gegeven. De kursus duurt in to taal acht avonden of middagen, kosten ca./ 100,Belangstellenden kunnen zich nog voor de kursus op geven bij de MAS, tel. 01100-27203. Het doel van de kursus is diegenen die werkzaam zijn in de agrarische sektor te leren omgaan - of beter te leren omgaan - met de meteorologi sche informatie die in vele vormen op hen afkomt. Dit varieert van regiona le landbouwweerberichten en «^ers- verwachtingen voor het "algemene publiek" op radio en TV tot de eigen waarnemingen en de van vader op zoon overgeleverde kennis van het re gionale klimaat. De werkwijze In het eerste gedeelte van de kursus zullen de weersverschijnselen bespro ken worden die voor de land- en tuin bouw het meest van belang zijn en in het bijzonder hun onderlinge samen hang. Daarbij komen dus vragen aan de orde over het verband tussen een lage barometerstand en "slecht weer", het verband tussen de kans op nachtvorst en de verwachting voor de wind en bewolking, enz. enz. In het tweede gedeelte van de kursus staat de samenhang tussen het weer en de agrarische bedrijfsaktiviteiten op de voorgrond. In het bijzonder zal worden behandeld hoe de beschikba re weersinformatie in de praktijk kan worden aangewend bij het nemen van bedrijfsbeslissingen en bij waar schuwingsdiensten die met het heer sende weer en/of met het vooruit zicht over het weersverloop verband houden. Daarbij zullen dus opnieuw, maar nu vanuit een geheel andere ge zichtshoek beschouwd, alle groothe den die in landbouwweerberichten voorkomen de revue passeren. Daarnaast zal er afhankelijk van de deelnemers tijd ingeruimd worden voor informatie over specifieke teelt maatregelen en het weer, zoals ziekte bestrijding en beregening of bewa ring van produkten, alsook de toe passing van de personal computer bij het registreren en waarnemen van de weersgegevens. Mr. ir. J. Huisman uit Goes is be noemd tot mede-directeur van Legal and Business Consultants Internati onal te Renesse. Hij was tot op he den adjunct-directeur. Legal and Business Consultants (LBC) heeft naast het bestaande kantoor te Re- nesse een kantoor geopend in kanto rencomplex Babyion nabij het Cen traal Station te Den Haag. Legal and Business Consultants werd in 1984 opgericht door mr. ing. J. van der Puil te Renesse. Het bu reau houdt zich bezig met specia listisch juridisch advieswerk en ver strekt adviezen aan het bedrijfsleven over internationale compensatie- handel. Met ingang van 1 oktober 1988, wordt drs. J.J. de Ruiter benoemd tot direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in de provincie Flevoland. Hij volgt in deze funktie ir. H. Zwaving op, die per gelijke da tum is benoemd tot direkteur Land bouw, Natuur en Openluchtrekreatie in de provincie Drenthe. De Algemene Vergadering van Rabo bank Nederland heeft ir. A.J. Latijn houwers gekozen tot lid van de Raad van Beheer. De heer Latijnhouwers neemt de plaats in van de heer C.G.A. Mertens, die aftrad wegens het bereiken van de statutaire leef tijdsgrens. Ing. R.J. Visser, bestuurslid van de Suiker-Unie en vertegenwoordiger in C1BE, is als opvolger gekozen van ir. A.W. Luitjens als voorzitter van de CIBE koöperatie-kommissie. De koöperatiekommissie heeft als voor naamste taak het bestuderen en vol gen van de koöperatieve suikerin dustrie in de bij CIBE aangesloten landen. Het WPN ontvangt het predikaat koninklijk. Dit werd 3 juni be kend gemaakt door de kommissa- ris der koningin in de provincie Utrecht, jhr. drs. P.A.C. Bee- laerts van Blokland, eertijds bur gemeester van Wolphaartsdijk, tijdens een ceremoniële plechtig heid in Slot Zeist, waarbij heel hippisch Nederland vertegen woordigd was. De kommissaris hield vooraf een uitvoerig betoog over de wor dingsgeschiedenis van het paard en de betekenis van het huidige Nederlandse warmbloedpaard met hier en daar wat pikante uit spraken. Hij prees met name de fokkers, verenigd in het WPN, voor datgene wat ze met gezond verstand hebben weten te be reiken. Het bestuur en gevolg maakten de tocht van het stamboekkantoor in Huis ter Heide naar Slot Zeist met een indrukwekkende stoet rijtui gen, waaraan alle eigenaren van concourstuigpaarden hun mede werking verleende. De stoet was vergezeld van politie te paard in diverse uitrustingen en door rui ters en amazones van de drie basis organisaties vooraf gegaan door herauten te paard. AI met al een schitterende entree en een uitste kende promotie voor het Neder landse warmbloedpaard. Vrijdag 10 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4