Eksportwaarde sierteelt blijft stijgen Kalverprijs nu toch gedaald Perenoogst veel lager dan vorig jaar De eksportwaarde van zowel snij bloemen als van potplanten is in het eerste kwartaal van dit jaar aanmer kelijk toegenomen. In totaal ging voor ruim 1,5 miljard gulden de grens over, ruim 10 procent meer dan in de eerste vier maanden van vorig jaar. Wat betreft de veilingaanvoer van groenten was vorige week sprake van een rustiger beeld dan in de voor gaande weken. Glasgroenten De aanvoer van veel glasgroenten vertoont nu een wat stabieler beeld dan in de periode rond Pinksteren. Een voorbeeld daarvan vormen de tomaten. Het veilingaanbod van zo wel ronde als vleestomaten was vori ge week vrijwel even groot als in de voorgaande week en bevond zich daarmee op hetzelfde nivo als begin mei. De gemiddelde veilingprijs van voor al ronde tomaten lag vorige week heel wat hoger. Ook de vleestomaten brachten meer op, zodat van beide soorten de prijs nu aanzienlijk boven het nivo van vorig jaar ligt. De aan voer van radijs bevond zich vorige week weer op een relatief hoog nivo. De prijs daalde daardoor nog verder. De slechte prijsvorming is groten deels te danken aan de moeizame eksport. Vooral op de Duitse markt heeft onze radijs terrein verloren. Daar staat tegenover dat er in Frank rijk, Engeland en België een redelijke vraag is. Het gaat hierbij echter om relatief geringe hoeveelheden. Twee derde van onze radijseksport gaat naar West-Duitsland. Vollegrondsgroenten Het aanbod van natuursla is nu gro ter dan dat van glassla. Vorige week zijn ruim 3,5 miljoen kroppen na tuursla geveild tegen bijna 2,5 mil joen kroppen glassla. Beide soorten noteerden teleurstellende prijzen: 15 cent voor de lichte kroppen en 20 cent voor de zwaardere sla. In mei is de eksport naar Duitsland in enkele weken tijd gehalveerd. Ook de eksport van ijsbergsla naar Duitsland liep terug. Daar de aanvoer van dit produkt vorige week flink toenam, daalde de prijs verder. De aanvoer van kroten vertoont de laatste weken een onregelmatig beeld. Vorige week kwam er weer meer aan de veiling. Dankzij de goede vraag kon dit gro tere aanbod tegen een hogere prijs worden afgezet. Het aanbod van bospeen nam met een derde toe, waardoor de prijs verder daalde. Aan de aanvoervermindering van prei kwam vorige week een einde. Omdat er een goede vraag is, steeg de prijs aanzienlijk. Spinazie deed, bij een iets grotere aanvoer, teleurstellende prijzen. De aanvoer van asperges daalde voor de tweede achtereenvol gende week. De prijs steeg dan ook weer, mede omdat het Spaanse asper geseizoen nu afgelopen is. Dit jaar is voor het eerst gestart met de teelt van groene asperges. In de omgeving van Veldhoven zal naar verwachting ruim 6.000 kilo worden geoogst. Hoewel de konsument wat vreemd aankijkt tegen asperges met een groene kleur, hebben ze als voordeel dat ze nauwe lijks geschild behoeven te worden. Groene asperges hebben een volle smaak en bevatten veel vitamines en mineralen. Fruit Op de fruitveilingen bestond de appel- aanvoer vorige week vrijwel uitslui tend uit Golden Delicious en Jona gold. Van beide rassen was het aan bod veel groter dan in de voorgaande week. De prijs daalde verder. De kleine hoeveelheid aangevoerde Lombarts bracht iets betere prijzen op. Het is nu duidelijk merkbaar dat er in het afgelopen seizoen wat min der Conference is geruimd. De aan voer van deze peren verdubbelde vo rige week bijna, met het eind van het seizoen in zicht. Het wachten met ruimen bracht de telers echter weinig winst: de prijs liep vorige week weer terug. Champignons De prijs voor de meeste soorten en sorteringen ligt de laatste weken op een lager nivo dan vorig jaar. Een 22 lichtpuntje in deze situatie is de ver wachting dat in China de champig- nonproduktie lager zal uitvallen. De Nederlandse eksport is dit jaar tot nu toe vrijwel gelijk aan vorig jaar, En geland neemt iets minder af, Duits land daarentegen iets meer. Bloemen en planten De veilingaanvoer van snijbloemen lag vorige week ongeveer 10 procent lager dan in de voorgaande week. De oorzaak hiervan ligt voor een groot deel in het koelere weer. Het prijspeil liep aanvankelijk, na de Franse en Zweedse moederdag, iets terug. Aan het eind van de week trok de prijs echter aan, zodat de gemiddelde prijs over de hele week vrijwel gelijk was aan die in de voorgaande week. De markt voor kamerplanten stond vorige week onder lichte druk. Zowel de prijs als de aanvoer daalden ten opzichte van de voorgaande week. Wat betreft de resultaten van de pot- plantensektor in het eerste kwartaal van 1988 meldt het produktschap een stijging in waarde van 10 procent. Ook hier tekent zich het beeld af dat de eksport naar EG-Ianden sterker stijgt dan naar derde landen. De recente ontwikkelingen op de zui- velmarkt laten nu ook hun sporen na op de markt voor nuchtere kalveren. Snel stijgende melkpoederprijzen zorgden ervoor dat eind vorige week de kalveren goedkoper werden. Toch ligt de prijs nog te hoog om de zorgen in de kalversektor weg te nemen. Op de eiermarkt verminderde het aan bod, waardoor de prijzen eindelijk weer wat konden stijgen. Runderen Op de veemarkten leidde de kleinere aanvoer van met name vrouwelijk slachtvee deze week tot wat hogere prijzen. Hoewel sprake was van een levendige handel, ligt de oorzaak hiervan niet aan de afzetkant: het rundvlees blijft gelijk in prijs terwijl de huiden duidelijk in prijs gedaald zijn. Het was het geringere aanbod dat leidde tot een prijsverhoging van ongeveer 10 cent per kg geslacht ge wicht voor vrouwelijk slachtvee. In handelskringen verwacht men dat het aanbod voorlopig nog vrij krap zal blijven. De handel in slachtstieren verliep overwegend rustig met weinig verandering in de prijzen. De handel in melk- en kalfvee blijft lusteloos verlopen, met begin deze week weer lagere prijzen. Ook weidevee, guste koeien en jongvee werden langzamer verhandeld tegen gedrukte prijzen. Kalveren en schapen De handel in nuchtere kalveren wordt sterk beïnvloed door de situatie op de zuivelmarkt. De kalvermelkindustrie vreest problemen bij de melkpoeder voorziening. Duidelijk is in elk geval dat de kalvermelk duurder gaat wor den. Dit veroorzaakt grote terughou dendheid bij de kopers van jonge kal veren, zeker gezien de zeer hoge prij zen van de laatste tijd. Dat één en an der nu toch gevolgen heeft, bleek vo rige week uit een prijsdaling voor de nuchtere kalveren, die opliep tot 1,50 per kg levend gewicht. Begin deze week zette die prijsval evenwel niet door. De handel in vleeskalveren had een kalm verloop. De prijzen no teerden iets lager als gevolg van een moeilijke afzet. Met name op de Ita liaanse markt moet met een lagere prijs genoegen worden genomen. De handel in slachtschapen en lammeren gaf weinig veranderingen te zien. Hoewel de prijs voor de lam meren licht onder druk stond, veran derde de stuksprijs niet dankzij het toenemend gewicht. Gebruiksscha- pen en weidelammeren werden prijs houdend verhandeld. Varkens De varkensmarkt toonde deze week een wat minder positief beeld dan in de afgelopen weken. Hoewel het aan bod bij de slachterijen krap was, werd de afzet van met name karkas sen als moeizaam omschreven. On danks het feit dat daarin in de loop van de week enige verbetering leek te komen, liepen de prijzen in b.v. Duitsland en Frankrijk toch licht te rug. Naar onderdelen bestond over het algemeen een goede vraag met veelal onveranderde prijzen. Ook de prijs voor de nekken stabiliseerde, na een grote prijsval vorige week. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt was vorige week sprake van een kalme stemming. De prijzen voor inlandse tarwe konden zich niet handhaven, doordat de ver kopers op grotere schaal voorraden ruimden. Ook bij gerst was sprake van een groter aanbod, waarvoor nauwelijks belangstelling bestond bij de verwerkende industrie. Wat be treft de zaden en peulvruchten was op de beurs in Rotterdam deze week sprake van een zeer flauwe stem ming. Met name voor peulvruchten bestond geen enkele belangstelling van koperszijde. Voorlopige aangif- tecijfers van de NAK wijzen uit dat dit jaar het zaaizaadareaal voor gra nen iets groter is dan vorig jaar. Op vallend is met name de groei van triti- cale: vorig jaar 19 ha, nu 245 ha. Het zaaizaadareaal ronde groene erwten lijkt te dalen van 8.224 ha naar 6.355 ha. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt zakt de vraag naar de konsumptiematen van de oude oogst langzaam maar zeker weg. De prijs ligt nog op ongeveer 5 tot 6 per 100 kg veldgewas. De grote maten doen bijna 10 meer, maar toch is over de hele linie sprake van een zeer slechte afsluiting van het aardappelseizoen. Zowel de export als de verwerking verlopen goed. Zo werd deze week bekend dat in april j.l. 151.000 ton aardappelen is ver werkt, een nieuw rekord. Toch zijn de voorraden nog dermate groot, dat de vrees bestaat dat niet alle aardap pelen die bestemming zullen krijgen waarvoor ze zijn geteeld. Naar goede kwaliteiten grote aardappelen bestaat nog een redelijke vraag, maar voor kwalitatief mindere partijen is vaak geen koper meer te vinden. Veevoeders Het Konsulentschap voor Voeder voorziening heeft aan de hand van de grondstoffenprijzen van eind mei j.l. weer een prijsvergelijking van vee voedergrondstoffen opgesteld. Men berekende voor de VEM- en VEVI- eenheden: 1000 VEM 34 cent, toeslag voor 1 kg VRE 42 cent en 1000 VEVI 31 cent, toeslag voor 1 kg VRE 48 cent. Situatie varkensmarkt Nadat de grote slachterijen hun roep- prijzen voor de in de week tot 4 juni overgenomen varkens aanvankelijk niet hadden veranderd, volgde later in de week bij één van de bedrijven toch nog een kleine verhoging. Vrij dagavond 3 juni gaf de Utrechtse varkensbeurs in Vleuten dat voor de week tot 10 juni met onveranderde prijzen te rekenen was. Dit betekende prijzen van 2,38-2,40 voor levende varkens van 85/115 kg, tarra 2 kg en aflevering na 24 uur vasten en van 2,94-2,96 voor geslachte varkens 68/90 kg ongeklassificeerd. Reeds spoedig na het bekend worden van deze notering werden reeds varkens verkocht tegen prijzen die aanwijs baar hoger waren dan de notering aangaf. Door betrekkelijk kort aan bod laat de markt zich aanmerkelijk vriendelijker aanzien. Er is van een vergrote vraag in het binnenland sprake, terwijl ook de vraag uit Duitsland niet onbevredigend is. De p.o.-regeling is inmiddels beëin digd. In Nederland werd in de week tot 27 mei nog voor 561 ton gekon- trakteerd, waarmee het totaal alleen in Nederland op 22.067 ton is geko men. Tot 2 mei zijn in de EG kon trakten voor 153.553 ton afgesloten, wat nog maar een voorlopig cijfer is. Naar raming zal in de periode van 15 februari tot 4 juni zeker 200.000 ton gekontrakteerd zijn, waarbij de uit slag zal moeten plaatsvinden 4, 5, 6 of 7 maanden na de datum van in slag. Wekelijks is ongeveer 6van de totale produktie van varkensvlees in de p.o. opgeslagen. CVZ noteringen Ras, maat, klasse, hoeveelheid (x ton) en middenprijs. Noteringen van 30 mei tot en met 3 juni. Noteringen tussen haakjes van dinsdag 7 juni. Golden D.:70/80 I: 50 ƒ1,04 (3 1,07); tot. I: 65 ƒ0,91 (9 ƒ0,70); 70/80 II: 23 0,70 (12 0,77); tot. II: 114 ƒ0,54 (18 0,74).Gloster: 70/80 I: 2 0,97(6 0,96); tot.I: 4 ƒ0,83 (9 0,82);Jonagold: 80/85 I: (1 ƒ2,45; tot. I: 2 ƒ2,33; 11 2,25. Conference: 55/65 I: 111 ƒ0,91 (51 ƒ0,81); tot. I: 128 0,95 (58 ƒ0,87; 55/65 II: 5 ƒ0,78 (3 0,60); tot. II: 38 0,38 (20 0,26). CVZ-FRUITNOTERINGEN: Soort, klasse,hoeveelheid (xds a 150 gr.) en prijs. Noteringen van 30 mei tot en met 3 juni. Noteringen tussen haakjes van dinsdag 7 juni. Frambo zen I 3700 ds 3,58 (500 ds) 4,56). Rode bes I 1900 ds 2,03 (1000 ds 1,89). PRIJSBERICHT VEILING ZUID HOLLAND ZUID, DINSDAG 7 JUNI Bloemkool 43.000 st., middenpr.: 223'/z. Komkommer: 444.000 st., mid denpr.: 44. Radijs: 50.000 bs., middenpr.: 34!/2 Tomaten: 150.000 kg., middenpr.; 161 '/2. Witlof: 12.000 kg., middenpr.: 299. Aan de komkommeraanvoerders: Vanaf 13 juni mogen de kromme komkommers zowel in plastic pool- fust als in de daarvoor bestemde doos worden aangevoerd. Aardappelexport Het produktschap voor aardappelen deelt mede, dat in de maand april in totaal 151.000 ton aardappelen is ver werkt tot frites, puree, chips en ande re konsumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 mei gekomen op 606.000 ton, tegenover 525.000 ton in 1987 en 440.000 ton in 1986. De uitvoer van frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappe len bedroeg in de maand april 115.000 ton, terwijl de invoer van produkten overeenkwam met 4.500 ton verse aardappelen. Op basis van de in de week van 30 mei t/m 3 juni 1988 binnengekomen exportformu- lieren is 36.500 ton konsumptie- en industrie-aardappelen (exkl. België) geteld. Schema biggenprijzen In de week van 13-6-1988 tot 20-6-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprijzenschema van 30 novem ber 1987 met 0,05 te worden ver hoogd. De kostprijs van 1 kg var kensvlees in deze week is 3,76. Tomaten Tomaten zijn nog steeds het belang rijkste produkt van de Nederlandse glasgroenteteelt, ze nemen 47 procent van de omzet voor hun rekening. Vo rig jaar was er sprake van een goed jaar voor de tomatentelers. Het was ook een historisch jaar: voor het eerst werd vorig jaar meer dan 1 miljard gulden aan tomaten geveild. Hoewel in de belangrijke maanden mei en ju ni de prijs wat lager lag dan in 1986, maakte de opbrengst in augustus t/m november dit meer dan goed. Er was vorige zomer een zeer goede export- vraag, ongetwijfeld beïnvloed door het slechte weer. De konkurrentie van vollegrondstomaten uit andere landen was daardoor kleiner. Van de uitvoer van de ronde tomaten gaat de helft naar Duitsland. Van de vleestomaten slechts een derde. Hier uit blijkt dat de export van tomaten wat beter gespreid is dan van sommi ge andere produkten. In het huidige seizoen ligt de aanvoer van ronde tomaten gemiddeld op het zelfde niveau als vorig jaar. Vleesto maten zijn nogal wat meer aange voerd. De prijs voor beide soorten ligt een kleine 10 procent lager. Aardappelen in de Gemeenschap Maandag was Rotterdam voor alle kategoriën Bintjes 50 cent tot een gul den per 100 kg lager dan voorgaande week, nadat voorgaande week nog 36.500 ton van oogst 1987 kon wor den uitgevoerd. Voor de grove aard appelen ligt op de prijs nog tot 15,omdat geruime tijd de in dustrie nog geïnteresseerd blijft in oogst 1987, mits van geschikte kwali teit. Opmerkelijk was weer de forse prijsstijging op de termijnmarkt voor aardappelen oogst 1988, levering april 1989. Voor de april-termijn lie pen de prijzen met bijna 8 gulden op tot 38,Inmiddels rukken de nieuwe aardappelen op, in Nederland en in nog sterker mate in de andere EG-landen. Er is reeds aanbod van primeurs uit enkele gebieden uit Frankrijk en ook Duitsland. Italië en Spanje zijn momenteel de grootste le veranciers, waarbij opgemerkt kan worden dat Spanje ook nog niet on belangrijke hoeveelheden oogst 1987 uit Frankrijk importeert. Overigens was de aanvoer van nieuwe aardap pelen in de EG de eerste weken van mei nogal wat groter dan vorig jaar, wat ertoe leidde dat de prijzen van de vroege aardappelen nogal wat lager in prijs waren, dan vorig jaar. Zeer lage prijzen worden gemeld uit Bel gië, terwijl in Frankrijk door een nog steeds niet onbevredigende export van oogst 1987 de prijzen nog vrij re delijk zijn. Wel is er al druk op de prijzen van de primeurs waarvan reeds regelmatig export van beschei den omvang plaats vindt naar de partnerlanden van de EG. Veemarkt 's Hertogenbosch Op de Paardenmarkt van 's Herto genbosch werden 2 juni 136 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.825,tot ƒ3.450,Oude paarden van ƒ2.125,tot ƒ2.850,3-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.900,— 2-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.500,Veulens van ƒ725,tot ƒ1.300,Hitten van ƒ875,tot ƒ1.800,Pony's van ƒ500,tot ƒ1.575,Shetland pony's van ƒ375,— tot ƒ650,Oude slacht- paarden van ƒ4,30 tot ƒ6,05 kg.gesl.gew.; Jonge slachtpaarden van ƒ4,55 tot ƒ6,10 kg.gesl.gew. De handel verliep vlot, prijzen gelijk. CVÏ CVZ-nieuws De eerste gegevens voor de nieuwe oogst komen beschikbaar. Bij de pe ren zal de oogst belangrijk lager uit vallen dan het vorige jaar; met name de rassen Doyenné du Cornice, Beurré Hardy, stoofperen, zijn per bedrijf zeer wisselend. Sommige be drijven spreken van een volledig beurtjaar. De oogstverwachting bij de Confe rence is goed, hoogstwaarschijnlijk iets minder dan het vorig jaar. Er is nogal wat aanwas van jonge perce len, zodat de totale produktie moge lijk die van het vorig jaar zal be naderen. Bij de appelen wordt er een goede tot zeer goede oogst verwacht, zeker als de aanwas van jonge percelen hierbij betrokken wordt. De na weeën van de vorstjaren behoren nu langzamerhand tot het verleden. De produktie van de nieuwe rassen zal sterk toenemen. In de oudere perce len wordt rekening gehouden met een matige zetting op het oude hout bij Jonagold, Golden Delicious en Cox's Orange Pippin. De vruchten zijn zeer snel gegroeid, waardoor de appelen belangrijk groter zijn dan vorig jaar om deze tijd. Het aanbod van frambozen en rode bessen uit de plastic tunnels en van onder glas neemt toe. De prijzen blijven zeer goed. De middenprijs van de afgelopen week was voor frambozen ƒ3,57 en voor de rode bessen ƒ2,02 per doos van 150 gram. De prijzen van de aardbeien staan onder druk, de konkurrentie vanuit het buitenland is groot. Vrijdag 10 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22