ZLM-Manifestatie voor plattelanders Vooruit met de geit zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Zelfvertrouwen Jaarresultaat Verzekeringen ZLM minder goed door fors toenemende schade VRIJDAG 10 JUNI 1988 I a! 76e JAAR(;ANG NO. 39 land- en tuinbouwblad Dit twintigspan geiten is één van de at- trakties die u van 23 tot en met 25 juni a.s. op de ZLM-manifestatie op het voormalig werkeiland "Neeltje Jans" kunt bewonderen. Voerman Teunis Hoe ven uit Hulshorst is wereldrecordhouder geiten mennen, en deze ludieke prestatie is sinds vorig jaar opgenomen in het Guiness Book of Records. Behalve een optreden van dit twintigspan geiten wordt op de ZLM-Manifestatie onder meer een beurs gehouden waaraan ruim honderd standhouders deelnemen, is er een optocht met oude traktoren, zijn er diverse noviteiten op landbouwgebied te zien en worden er demonstraties met zeer speciale vliegers gehouden. Ook is er in samenwerking met de atletiekvereniging AV '56 uit Goes een recreatieloop. Een vaste plaats op de ZLM-Manifestaties hebben natuurlijk de veekeuringen en zaterdag 25 juni de Dag van het Paard. Zie voor een compleet programma overzicht pag. 12 en 13. Na een voorbereidingstijd van bijna 2 jaar is het dan zo ver: over precies 2 weken is de ZLM-Manifestatie 1988 op "Neeltje Jans" in volle gang. In dit nummer van ons blad staat veel informatie over het gevarieerde en aan trekkelijke programma van de Manifestatie. De beste methode om dat te kontroleren is natuurlijk om zelf te komen kijken. Mijn indruk is overigens dat de ZLM- Manifestatie nu al zo'n beetje het gesprek van de dag is. Mede door de bijzondere lokatie zou het daarom wel eens de drukst bezochte Manifestatie sinds tijden kun nen worden. De organisatie is er in ieder geval klaar voor. Wellicht ten overvloede wil ik nog eens benadruk ken dat de Manifestatie zeker niet alleen is bedoeld voor boeren en tuinders, maar voor alle bewoners van het platteland. De ZLM is nu eenmaal een brede plattelands organisatie en dat komt ook tot uiting in het programma van de Manifestatie. Dat geldt trouwens ook voor het concert door het Brabants Orkest dat woensdagavond 22 juni a.s. in de Grote Kerk te Goes plaatsvindt. Bewust is daar bij gekozen voor een licht programma dat plezie rig in het gehoor ligt zodat zoveel mogelijk mensen ervan kunnen genieten. Nieuw in het kader van de ZLM- Manifestatie is dat er nu ook een speciaal avondpro gramma met bijzondere attrakties wordt aangeboden. Daardoor zijn ook mensen die overdag niet kunnen toch in de gelegenheid de ZLM-Manifestatie te bezoeken. Tegen de achtergrond van de moeilijke periode die met name de akkerbouw momenteel doormaakt kun je je af vragen of het wel het juiste moment is om een ZLM- Manifestatie te organiseren. Voor mij is dat geen vraag: tegen de achtergrond van alle problemen is het juist goed voor het zelfvertrouwen dat we kunnen (laten) zien dat de land- en tuinbouw er nog helemaal is en vast besloten is de problemen te overwinnen. Laten zien dat de sektor niet van plan is in zijn schulp te kruipen maar zelfbewust bezig is zich te vernieuwen om versterkt te rug te komen. In die zin kan de ZLM-Manifestatie dubbel positief werken, namelijk enerzijds het zelfvertrouwen van de agrarische sektor prikkelen maar anderzijds ande ren duidelijk maken dat de land- en tuinbouw bepaald geen afgeschreven bedrijfstak is maar juist enorme po tenties in zich bergt. Mede ook tegen de achtergrond van diskussies over overschotten en milieuvervuiling - waarbij de land- en tuinbouw vaak de Zwarte Piet krijgen toegeschoven - zou ik daarom willen dat er ook veel bur gers/plattelanders naar "Neeltje Jans" komen om te er varen dat de agrarische sektor er alles aan doet om de problemen de baas te worden. Voor onze ZLM-leden ligt er hier een prima kans om een stukje persoonlijke Public Relations te bedrijven door kenpissen van buiten de agrarische sektor mee te nemen naar "Neeltje Jans". Zouden we dan van de verdediging geen uitstekende aanval maken? Oggel Deze keer komen wij met enkele ekstra pagina's Verzeke- ringsnieuws. Dit keer zijn het statutair verplichte artike len. Misschien wat taai om te lezen, maar wel belangrijk. Op pagina 7 publiceren wij voor onze leden de balans en de verlies- en winstrekening. De verslechtering in de motorvoertuigenbranche (zes mil joen) werd veroorzaakt door een toenemende schadelast in 1987, maar ook door tegenvallende schades uit voor gaande jaren. De konstatering van dit laatste heeft ertoe geleid dat wij de schades in 1987 op een hoger niveau moesten gaan inschatten. Wij praten hier met name over lang-lopende letselschades. De kosten wisten wij goed in de hand te houden. De kosten, inklusief provisies, gerela teerd aan de bruto premie, zakten zelfs tot 13,4% (was 14,4%). Op de balans zien wij dat het eigen aansprakelijk vermo gen met 2,3 miljoen gulden stijgt door toevoeging van het batig saldo. Tengevolge van het hoger inschatten van de schaden stijgen de technische voorzieningen aanzienlijk. Een gevolg hiervan is dat ook het aandeel van de herver zekeraars stijgt (zie aktivazijde). Per saldo kunnen wij spreken van een stijging van circa 5,5 miljoen gulden. An ders uitgelegd; de achteruitgang in het batig saldo vinden we terug in de schadereservepot. Laten wij hopen dat de schade-ontwikkeling niet nog eens tegenvalt. En wie weet valt het ook nog een keertje mee. Wijzigingen reglementen Belangrijk nieuws vindt u ook over de polisvoorwaarden. Ik vraag u één en ander aandachtig te lezen. Zonodig kunt u nadere uitleg vragen bij de polisafdeling (01100-38880) of uw vertegenwoordiger. Algemene ledenvergadering Op de algemene ledenvergadering zal het bestuur uitge breid verslag uitbrengen. Dit jaar wordt de vergadering gehouden in Motel de Caisson te Kapelle-Biezelinge. Het bestuur van de ZLM-kring Oost-Zuid-Beveland en een aantal genodigden zullen hierbij aanwezig zijn. Overige belangstellenden (leden) die de jaarvergadering wensen te bezoeken verwijzen wij naar de algemene convocatie op pagina6. h. Doeleman Hzn, direkteur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1