Afwisselend programma op ZLM-Manifestatie Vekabo Nieuws Tot ziens op "Neeltje Jans "Grijp nu je kans, doe mee op Neeltje Jans!" Beethoven-konsert op 22 juni t.g.v. de ZLM- manifestatie Zeehonden terug in de Zeeuwse wateren amplkln edvj dl I^VOLK ldlkatil zllland Stands ook geopend 's avonds Recreatieloop op ZLM-Manifestatie 55 Na een aantal jaren waarin ieder een aannam dat de zeehond in Zuidwest-Nederland was verdwe nen zijn bij tellingen in de jaren tachtig weer zo'n tien tot twintig zeehonden gezien. Niet veel, toch zijn er wel wat lichtpuntjes. Alles wijst er namelijk op dat er - voor al in de Oosterschelde weer goede kansen zijn op een herstel van de zeehondenstand. Voorwaarde is wel dat ze met name in de zoog- periode niet worden verjaagd van de zandplaten. Zandplaten Zeehonden zijn echte kustbewo ners. Vooral in de zomer spelen de zandplaten een grote rol in het leven van de zeehond. De jongen worden er gezoogd. Gemiddeld moeten de jongen in hun eerste vier levensweken 600 gram per dag aankomen. Lukt dat niet, dat zijn ze al verzwakt op het moment dat ze zelf op zoek moe ten naar voedsel. Bijna de hele laagwaterperiode is nodig voor het zogen. Dan liggen moeder en jong op de drooggevallen plaat. Het is zaak ze dan niet weg te jagen. Stand landbouwcentrum Wie meer wil weten over het ge drag, eet- en leefgewoonten, ziekten en bedreigingen van de zeehond en de mogelijkheden van terugkeer van dier in de Zeeuwse wateren, kan terecht op de stand van het landbouwcen trum op de ZLM-Manifestatie. Daar staat een tentoonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wate ren'. Het Zeeuws Museum na- tuurhistorie heeft hem gemaakt in opdracht van de directie NMF van het ministerie van landbouw en visserij, rijkswaterstaat direc tie Zeeland en het provinciaal bestuur van Zeeland, drie instan ties die zich er voor inspannen dat de zeehond weer een ver trouwd beeld wordt in de Zeeuw se wateren. Er zijn onder meer twee levensechte exemplaren te zien, er is een computer- en blok kenspel en een video. Veel aandacht voor de dieren Veel aandacht zal er op de ZLM- Manifestatie ongetwijfeld uitgaan naar de dieren. Het Zeeuws Rundvee Syndikaat en de Stichting De dag van Het Paard bieden een program ma waarin een groot aantal verschil lende stamboeken hun beste dieren presenteren. Het ringrijden in Zeeuwse kleder dracht zal ongetwijfeld veel belang stelling trekken. Voor het eerst in de lange en rijke geschiedenis van de ZLM- tentoonstellingen en Manifestaties is er ook voorzien in een avondpro gramma bij de komende manifesta tie. Dit is o.m. gedaan ten gerieve van de bezoekers die niet alleen in staat zijn de Manifestatie overdag te bezoeken. De stands zijn open tot 19.30 uur. Voor de verschillende da gen zijn 's avonds ook aantrekkelij ke aktiviteiten gepland. Zo vindt donderdagavond tussen 17.30 en 19.00 uur het oplaten van de honder den grote vliegers plaats, wordt er een reddingsoperatie uitgevoerd van schipbreukelingen en is er een prestatieloop. Vrijdags is er een op treden van de kinderdansgroep "De Babelaars", de finale ringrijden en weer reddingsoperatie. Centraal op zaterdagavond is de grote barbecue waaraan iedereen kan deelnemen. De toegangsprijs is ƒ5,-. Onder dit motto verwachten wij naast de vele trimmers en atleten iedereen die ook maar enige rela tie heeft met de ZLM aan de start van de ZLM-Neeltje Jansloop". Bij deze recreatieloop, die op donderdagavond 23 juni om 19.15 uur van start zal gaan, krijgt iedereen dé kans om de strijd met de tegenstander (of met zichzelf) aan te gaan en om aan te tonen hoe het met de uit stekende gelegenheid om aan de ze loop uw kring- of afdelings kampioenschap te verbinden, of "Wie wordt de snelste OVM'er, plattelandsvrouw of PJZ'er?". Nu is het natuurlijk niet de be doeling om dit even vlug via de 2 km te beslissen, want dat zou wel erg gemakkelijk zijn, maar aan u de keus. De volgende afstanden kunnen worden gekozen, 2 km, vervolgens 4,4; 8,8: 13,2 of 17,6 km. Er wordt gestart op het eve nemententerrein voor de hoofd tribune waarna bij het verlaten van het terrein richting Noord- Beveland wordt gelopen. Door gebruik te maken van een tun neltje komt men aan de andere zijde van de stormvloedkering. We kunnen terugzien op mooie Pinksterdagen, en mede daar door op een enorme drukte. Wanneer men de drukte aan bij voorbeeld de Brouwersdam op dergelijke hoogtijdagen ziet, dan vraagt men zich af waar het keer punt ligt. Daarmee bedoel ik, hoelang vinden recreanten zo'n drukte nog aantrekkelijk, en wanneer gaat men op zoek naar een rustiger stek? Voor ons als kampeerboeren zijn de Pinksterdagen een test ge weest. Voor het komende sei zoen, wellicht zijn er dingen naar voren gekomen, die voor de va kanties aanbreken, nog kunnen worden verbeterd. De ZLM- Manifestatie op "Neeltje Jans" komt snel naderbij, als Vekabo zullen wij daar aanwezig zijn om inlichtingen over het kamperen bij de boer in Zeeland te geven, zowel aan collega's, als aan toe komstige gasten. Wij vinden het toch wel belangrijk, om duidelijk te maken wat Vekabo doet. Wel licht dat dit kan bijdragen tot een positievere beeldvorming bij het publiek. Het is namelijk zo, dat de "Stichting Vrije Recreatie" geen kans onbenut laat, om ons in een kwaad daglicht te stellen. Naar onze mening zouden wij be ter naast en met elkaar kunnen werken om onze belangen te be hartigen. De kampeerboeren die zich tijdig hebben aangemeld voor "Zeeland Zien" staan nu ook met naam en adres op de computer. Het is voor ons moei lijk te constateren wat dit ople vert, mocht u van uw gasten ho ren dat men uw adres hiervan heeft, dan zouden wij het op prijs stellen, als u ons dit eens laat weten. Het beleid wat door de overheid t.a.v. ons wordt gevoerd, is nog steeds onduidelijk. Na positieve uitlatingen op onze vergaderin gen door enkele kamerleden, konden wij deze week in de dag bladen lezen, dat minister Braks het niet nodig vindt, om een noodwetje te maken om het aan tal eenheden te wijziggen, en dat dit wel kan wachten tot de Wet Openlucht Recreatie. Nu lijkt ons dit geen bezwaar, alleen is het te hopen dat deze wet niet te lang op zich laat wachten, en daar hebben wij onze twijfels nog over. Dat ook de gemeenten nog steeds worstelen met de pro blematiek, blijkt wel uit de ver schillende aanpak, en het feit dat nog lang niet ieder zijn onthef fing in huis heeft. Al met al is er voor Vekabo nog genoeg werk aan de winkel. Een goed vakantieseizoen toege wenst, en wellicht tot ziens op "Neeltje Jans". Daar wordt gelopen langs een prachtig natuurgebied in de rich ting van het Topshuis, waar net voor de pijlerdam wordt gekeerd en via een tunnel het Manifesta tieterrein weer wordt bereikt. De ze tunnel uitkomende waant men zich de Olympische arena van Athene te betreden. Zoals u ziet vangt u tijdens deze loop twee vliegen in één klap: uiteraard de sportieve gebeurtenis, maar daarnaast neemt u ook nog een geweldig stukje cultuur mee naar huis! Niemand mag dit spektakel dus missen, en wij adviseren U dan ook om reeds nu Uw sport tas in te pakken en deze alvast in de auto te leggen, tenzij U nog een speciale trainingsstage wilt inlassen. En.... voor de prijs hoeft U het niet te laten, want de kosten zijn voor kinderen tot 14 jaar 1,en daarboven 2, p.p. Voor iedereen die de finish bereikt is een leuke herinnering beschikbaar. Tot ziens op 23 juni a.s.. Voorafgaand aan de ZLM- manifestatie zal traditiegetrouw weer een konsert worden ge houden. Het konsert dat deze keer wordt uitgevoerd door het Brabants Or kest, wordt gehouden op woens dag 22 juni, aanvang 20.00 uur precies, in de Grote Kerk te Goes. Het programma ziet er als volgt uit: Beethoven 1. Dans-en Contradans 2. Vioolkonsert 3. Symphonie no. 3 'Eroica' Dirigent zal zijn de heer André Vandernoot en als soliste treedt op de in Roemenië geboren Silvia Marcovici. De toegangsprijs bedraagt ƒ10, per persoon. Belangstellenden kunnen zich door middel van on derstaande bon aanmelden. De bon inzenden aan ZLM- konsert, Antwoordnummer 60, 4460 VB Goes (een postzegel is niet nodig), met bijsluiting van een giro- of bankcheque ten be drage van het aantal toegangsbe wijzen (maksimaal 2). Na ontvangst zal het programma - tevens toegangsbewijs - worden toegezonden. Toegangskaarten a 10,zijn eveneens verkrijgbaar op het Land- bouwhuis van de ZLM, Grote Markt 28 te Goes en het Landbouwhuis Statiónslaan 4 te Zevenbergen. Naam: Adres: Postkode woonplaats: Telefoon: wenst toegangsbewijs/bewijzen voor het ZLM-konsert a ƒ10, Een bank- of girocheque ad is hierbij ingesloten. (handtekening) s.v.p. inzenden vóór 15 juni Vrijdag 10 juni 1988 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15