Welkom op ZL M- Man ifestatie 23, Uw woongebied vanuit een sateliet Show antieke traktoren Muziek Jachthoornkorps Rundvee Dag van het paard Standhouders Speciaal ter gelegenheid van de ZLM-Manifestatie die van 23 tot en met 25 juni a.s. zal worden ge houden op Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde, geeft de ZLM in samenwerking met Eurosense in Breda een schitterende poster uit waarop het Zuidwestelijk zeekleigebied staat afgebeeld. Het beeldmateri aal dat voor de vervaardiging van de poster is gebruikt is afkomstig van de sateliet "Landsat 55". Het is dus een produkt van remo te sensing, een sterk in opkomst zijnde nieuwe techniek waarmee op afstand met vliegtuigen of sa tellieten waarnemingen kunnen worden gedaan van het aardop pervlak. De in natuurlijke kleu ren vervaardigde poster levert voor de geïnteresseerden een dui delijk herkenbaar beeld op. De schaal is 1:200.000. De poster die wordt gedrukt op glanzend 180 grams papier, wordt 50 cm breed en 70 cm hoog en bevat naast het afgebeelde gebeid de titel "Zuid westelijk Kleigebied vanuit de ruimte", een verklarende tekst, een inzetkaartje met de lokatie van het beeldmateriaal, de schaal balk en de logo's van de ZLM en Eurosense. De poster die op de ZLM-Manifestatie te verkrijgen zal zijn kan ook wor den besteld bij de ZLM en kost slechts f 10,— fexcl.verzend kost en). De oplage bedraagt 1.000 exemplaren. paarden. Ook is er een demonstratie hackney's éénspannen. Om 15.50 uur laat de heer T. Hoeven uit Huls horst zijn stuurmanskunsten zien met voor de mini-boerenwagen een 20-span geiten. Een wereldrekord en daarom een grote bezienswaardig heid. Even na 16.00 uur komen de 6-pannen in de ring van de trekpaar den, de Haflingers, de Fjorden, de Friezen, de Shetlanders, de Arabie ren en de Hackneys. Na de New- Forest-pony's en de WPN-kur op muziek zullen tenslotte de daverende hoeven van 4, 8 en 12-spannen trek paarden de grond van Neeltje Jans met hun imposante gestaltes doen trillen. Al met al een zeer afwisselend en evenwichtig programma waarin een groot aantal paardenrassen met hun specifieke eigenschappen, aardighe den en eigenaardigheden voor het voetlicht zal treden. Zelfs voor de niet-paardenliefhebber is zaterdag een must. Tijdens de gehele duur van de Mani festatie zal er door diverse korpsen muziek ten gehore worden gebracht. De lichte toon voert op dit feestelijk gebeuren uiteraard de boventoon. Het Zeeuws Jachthoornkorps bijt bij de openingsceremonie donderdag om 11.00 uur de spits af. Vrijdags is er van 11.30 tot 12.00 uur muziek met een demonstratie ven- delzwaaien van de Nederlands Kam pioen Vendelzwaaien het O.L. Vrouwen Gilde uit Aarle-Rixtel. Ook weer muziek bij een optreden van de Kinderdansgroep "de Babbe laars" uit Heinkenszand vrijdag om 17.00 uur. In het avondprogramma treedt op de in de ere-afdeling spelen de brassband "Ons Genoegen" uit Kamperland. Op de dag van het paard zaterdag zal er eerste van 11.30 tot 12.00 uur een optreden zijn van "Veere's Genoegen". Er zal ook een concert worden gegeven door de muziekvereniging Luctor et Emergo" uit Renesse. Met hun mu ziek zal de sluiting van de manifesta tie worden opgeluisterd. Lichte mu ziek van het dansorkest "The Or- pheans" zal 's avonds tenslotte een ideaal decor vormen voor de afslui tende openlucht barbecue waaraan iedereen kan deelnemen. Het bekende Zeeuwse Jacht hoornkorps verleent haar mede werking bij de openingsplechtigheid van de Ma nifestatie, donderdag 23 juni om 11.00 uur. Tijdens het hijsen van de vlaggen wordt een aantal pas sende jachthoornklanken ten ge hore gebracht. Het korps bestaat uit twee groepen nl. de in 1973 opgerichte "Eerste Zeeuwse Jachthoornblazers" uit Tholen, dat uit 10 leden bestaat en het Jachthoornkorps Midden- Zeeland" uit Walcheren, Noord en Zuid-Beveland dat is opge richt in 1980 en uit 18 leden bestaat. Noviteiten Tijdens de ZLM-Manifestatie is doorlopend een aantal technische in novaties te bezichtigen. Deze keur aan agrarische nieuwigheden loopt uiteen van nieuws op onderdelen tot kompleet nieuwe werktuigen. Een en ander is tijdens de gehele duur van de manifestatie te bewonderen en te bezichtigen. Op donderdag 23 juni van 13.30 tot 16.30 uur en op vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur zullen de di verse noviteiten worden gedemon streerd en zal er tevens deskundige uitleg worden gegeven door twee technische specialisten van het mini sterie van landbouw. Vrijdag 10 juni 1988 Bij de presentatie van de moder ne landbouw tijdens de ZLM- Manifestatie past een stukje nostalgie, een blik in het verle den. De Manifestatiecommissie prijst zich zeer gelukkig dat ze een vijftiental oude tot zeer oude traktoren samen met een aantal al even antieke werktuigen naar Neeltje Jans heeft weten te halen. Daaronder bevindt zich zelfs een van de oudste motoren van Ne derland, een Lister uit 1927 die eigendom is van een inwoner van Renesse. De traktoren zullen in défilé over het Manifestatie terrein rijden. Ze worden dan be oordeelt op hun technische en esthetische kwaliteiten, door twee deskundige juryleden, van het ministerie van landbouw. De ze keur van oudjes die het 'onge twijfeld nog erg goed zullen doen valt te bewonderen op de eerste dag van de manifestatie donder dag 23 juni 's middags van 16.30 uur tot 17.00 uur. De meeste an tieke traktoren zijn tijdens de ge hele duur van de Manifestatie op het terrein te bezichtigen. Op de foto de heer M.A. de Vrieze te Renesse op een oude Alles- Chalmers. derwijs in het Zuidwesten. Het in de stands getoonde is zeer verscheiden en omvat te veel om op te noemen. Toch een kleine groep: zaadverede ling, computers, gewasbescher mingsmiddelen, alles voor dieren, apparatuur voor opslag brandstof fen, afrasteringen, veevoeders, kan toormachines, dakbedekking, smeermiddelen, boeken en vaktijd schriften, bankdiensten, bouwmate rialen, verzekeringen, stand van het ministerie van landbouw en van de provincies Zeeland, banken, het Ka daster, gazonmaaiers, jacht- en wildbeheer, ventilatiesystemen, wind energie, ruitersportartikelen, lad ders, Grontmij, heftrucks en mest- distributie. Op de buitenterreinen: Vereniging kamperen bij de Boer (Vekabo), schrikdraadapparatuur, drainage en Veilig Verkeer Neder land, Boerenjagersvereniging, de CVZ te Kapelle, de Zuid Holland- sche Reddings Maatschappij. In hal A is een grote stand van vee, vlees en zuivel met o.m. het Neder lands Zuivelbureau en de bijenteelt. Onder auspiciën van het Zeeuws Rundvee Syndicaat is er gedurende de gehele manifestatie een presenta tie van geregistreerd melk- en vlees vee. Het is voor het eerst dat het ZRS in Goes de totale organisatie van dit levende have gebeuren op zich neemt. Men hoopt door deze in drukwekkende presentatie het werk van de veehouders dichter bij de col lega's akkerbouwers en tuinders, en de burgers te brengen. Op de perma nente show zijn top-koeien van het FH en van het HF ras aanwezig. De ca. 270 mooiste en beste dieren uit Zeeland en Goeree-Overflakkee zul len hier te zien zijn. Vrijdag zijn er bovendien keuringen van ca. 135 stuks melkvee en van een evengroot aantal vleesvee dieren. Van de vlees rassen zijn aanwezig de Piemontese, Limousin, Charolais en Belgische Witblauw. Ook zijn er kruislingen van de verschillende rassen. De keu ringen van de dag van de levende ha ve vinden hun hoogtepunt in de hul diging van de kampioenen bij zowel vlees- als melkvee van de verschillen de rassen. Bijzonder is de huldiging van 2.100.000 kg melkkoeien. Op de dag van de levende have kan ook geraden worden naaar het ge wicht van één van de zware stieren. De eerste prijs is een waardebon van 100,—, de tweede van 75,— en de derde van 50,(alle te beste den bij de slager naar voorkeur). Ook zijn er enige tientallen schapen, geiten en varkens. De volgende ras sen zullen worden getoond: witte geit (Saane-geit), de Toggenbhurger, de Bonte geit en de Anglo Nubische. Daarnaast is er een aantrekkelijke presentatie van geitemelkprodukten zoals kaassoorten en yoghurt enz. De Zeeuwse Vereniging van Scha penhouders en het Nederlands Texels Schapenstamboek geven een demonstratie van diverse schaperas sen. Op donderdag en vrijdag wor den de zwoegervrije dieren getoond van de rassen Texelaar, Zeeuws Melkschaap, Swifter en Flevolan der. Zaterdag worden getoond de dieren van de rassen Texelaars, Zeeuws Melkschaap, Swifter, Flevo lander, Noord Hollander, Zwart- bles, Romanov en Blue de Main. De ze dieren komen van bedrijven die (nog) niet zwoegerziektevrij zijn. Bij de presentatie van de verschillende runder-, schapen-, geiten- en var kensrassen zal steeds door deskundi gen tekst en uitleg worden gegeven. Zaterdag is "de dag van het paard" georganiseerd onder auspiciën van de Stichting met de gelijkluidende naam. Vanaf 9 tot 12 uur zijn er keuringen. Om 12.45 uur begint het middagprogramma met een menpa- rade met prijsuitreiking in de klasse B, L, M en Z. Daarna is er springen met Welsh-pony's, Shetlanders en Haflingers. Bij zowel M als Z. Het springprogramma wordt onderbro ken met een show van trekpaarden, die zijn aangespannen voor boeren wagens. Om 14.00 uur is er een défi lé van Shetland, New Forest en Welsh-pony's, van Haflingers en van Haflo Araben. Vervolgens ko men in de ring de sierlijk aangespan nen Friese paarden en de Fjorden. Hierna komt het WPN stamboek. Er wordt (met barrage) gesprongen in de klassen M en Z. Dit onderdeel van het programma wordt onder broken met een défilé van trekpaar den, Fjorden, Friese- en Appaloose- Ca. 110 standhouders, 270 melk- en vleeskoeien, ca. 30 schapen, geiten ;n varkens een 9 ha groot terrein, ;en tiental grote hallen en liefst 350 maarden en het bezoek van Prins Claus. Dat zijn wel de belangrijkste elementen waaruit de ZLM- Manifestatie 1988 op "Neeltje Jans" is opgebouwd. Samen met enig ceremonieel, veel muziek, met dans, shows van nieuwe uitvindin gen op landbouwgebied, van oude tractoren, vendelzwaaiern, ringrij- den in klederdracht, de presentatie van een wereldrekord - een rit met een 20 span geiten- spectaculaire reddingsoperaties van schipbreuke lingen, het oplaten van gigantische vliegers en tot slot zaterdagavond een enorme barbecue waaraan ieder een deel kan nemen, wordt op 23, 24 en 25 juni een 3 dagen durende beurs gepresenteerd waar het aangename met het nuttige wordt verenigd. De landbouw manifesteert zich er met flair en is trots op wat ze presenteert, op de veerkracht die ze heeft en het vertrouwen dat er is in de toekomst. Een interessante en afwisselende ma nifestatie die boeren en burgers dich ter bij elkaar brengt. Voor het eerst zullen de stands ook 's avonds tot 19.30 uur bezocht kunnen worden. In de avonduren is ook een aantal aantrekkelijke aktiviteiten gepland. De peilers waarop de manifestatie rust worden gevormd door de ca. 110 standhouders. Zij zullen ver deeld over ca. 10 grote hallen hun waren, diensten, produkten tonen en aanbieden, naast drie grote hallen met een bonte verscheidenheid aan standhouders, zullen er afzonderlij ke tenten zijn voor o.m. de ZLM met haar diensten en instellingen zo als Verzekeringen ZLM, Accoun tantsunie ZLM, Gropatax en de ei gen instellingen, voor de in het Zuid westen werkende coöperaties "met de punt" en voor het landbouwon-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12