Wees alert op voorkomen van Phytophthora, ook in opslag Goede ontwikkeling Groeiende gewassen zorgen voor goed humeur Snijmais groeit voorspoedig Hergroei voor tweede snede verzekerd Tijd voor schonere bieten Door de ontwikkeling van een aantal gewassen hadden we vorige week op ZUID-BEVELAND het een en ander te doen. Door de weersomstandighe den, regen en wind, waren er echter weinig 'spuitbare' dagen op Zuid- Beveland. Plaatselijk is er vorige week nogal wat regen gevallen van soms een paar millimeter tot 25 millimeter in het Westelijk deel van Zuid-Beveland. In het Westelijk deel was deze regen hard nodig daar de gewassen achter bleven en erg onregelmatig staan. Dit met name rond Borssele op de 'zwa re' grond. De gewassen ontwikkelen zich nu echter goed en het is te zien dat de groei er goed in zit. Op sommige per celen liggen de bieten bijna dicht en raakt het loof van de aardappelen zich tussen de rijOp een aantal per celen is al 1 of 2 keer een bespuiting tegen phytophthora uitgevoerd. Op afvalhopen is al phytophthora gevon den, dus het blijft oppassen geblazen. De meeste, zo niet alle, wintertarwe staat in de aar. Deze week is hoogst waarschijnlijk op de laatste percelen de 3e N-gift gegeven. Op de meeste Op het moment van dit schrijven is het mooi, fris weer in ALTENA- BIESBOSCH. We hebben hier 25 mm regen gehad, die kwam goed op tijd deze keer. Gisteren zat er ook nog wat hagel bij, maar de schade was gelukkig niet groot. De wintertarwe is goed ontwikkeld, we hebben in mei de eerste aren ge zien en de derde stikstofbemesting is gebeurd. In dit gebied staat de tarwe- voer over het algemeen erg goed. De zomergerst staat er minder floris sant voor, die kan toch slecht tegen knoeien, de slechte struktuur wordt fors afgestraft. De bieten groeien goed en de onkruidbestrijding geeft geen grote problemen, de kosten daarvan misschien wel, maar dat we ten we pas als we bij het onderste re geltje beland zijn. De stand van de bomen is ook vol- De rust is in MIDDEN- EN OOST BRABANT weer teruggekeerd. Na de drukke voorjaarswerkzaamheden is thans een rustige tijd aangebroken. Op het land is sedert half april bij zonder veel werk verzet. De snijmais, erwten, veldbonen, en andere gewas sen moesten ongeveer tegelijkertijd ingezaaid worden. Vanwege de royale ruwvoervoorraad en de ekstra kortingen op de diverse kwota is de inzaai van vervangende teelten behoorlijk toegenomen. Over het zoeken naar alternatieven met een redelijk te verwachten saldo bij de oogst van het produkt, wordt veel gesproken. Omstreeks de Pinksterdagen begon nen de droogteverschijnselen in Midden- en Oost-Brabant zich te openbaren. Suksessievelijk zag je de beregeningsinstallaties voor de dag komen. Men heeft kunnen proef draaien. De neerslaghoeveelheden percelen kan de bespuiting voor de afrijpingsziekte ook uitgevoerd wor den. Wat er dan gespoten moet wor den zal afhangen van wat er gevon den wordt in de tarwe en dit is weer sterk afhankelijk van het ras dat er geteeld wordt. Het gaat hier momenteel met name om gele roest in de rassen Urban en Pagode. In Pagode kunnen wat haar tjes gevonden worden, terwijl bij Ur ban het wat van onderen zit. Nog niet schrikbarend gelukkig, maar het blijft wel oppassen geblazen. Dit ook omdat Obelisk, en die staat er nog gezond op, een broertje of een zusje is van de Pagode en het zou de eerste keer niet zijn als de resistentie door broken zou worden. Of de rassen Pagode en Urban nog uitgezaaid gaan worden dit najaar, zal nog wel eens nader bekeken wor den door ieder. Degene die zich nog niet hebben op gegeven voor het 'studie'reisje van de Vereniging Oost-Zuid-Beveland naar Erankrijk, kunnen zich alsnog opge ven, zoals de meesten wel weten is het een interessant en leerzaam reisje. Het is ook nooit weg om eens over de grens te kijken wat daar gebeurt en hoe over bepaalde dingen nagedacht wordt. doende, terwijl het beetje erwten dat er nog gezaaid is, begint te bloeien en zich ook gunstig ontwikkelt. Bo venstaande geldt uitdrukkelijk voor de lichtere gronden, op de zware grond moet meer water op tijd vallen om de gewassen goed aan de groei te kunnen houden. In de veehouderijsektor is de eerste voederwinning goed gelukt, goed weer en redelijke hoeveelheden. Op dit moment groeit er weer voldoende gras, en zal er al weer gauw opnieuw gekuild kunnen worden. Enkelen moeten nog voor de eerste keer maai en voor de hooiwinning, maar dat wordt toch wel de hoogste tijd. In zijn algemeenheid is mijn indruk dat de boeren er ook weer meer zin in hebben dan een paar maanden gele den, goed groeiende gewassen en goed weer, scheelt blijkbaar een slok op een borrel voor ons humeur. waren per gebied zeer verschillend. Vanwege de relatief hoge temperatu ren voor de maand mei, kwamen flink wat onweersbuien tot ontwikke ling, die forse hoeveelheden water ga ven. Ook kenmerkend waren het gro te aantal uren zon. Zelfs heeft de Brabander van een aantal zomerse dagen kunnen genieten. Met een neerslaghoeveelheid van 100 mm in mei in de omgeving van Eindhoven is ruimschoots in de behoefte voorzien. Normaal onder gemiddelde omstan digheden valt er ongeveer 50 mm in deze maand. De snijmais is voorspoedig gegroeid. Op een aantal percelen is het 6-blad stadium bereikt. Het spuiten voor de onkruiden heeft op de meeste plaat sen plaatsgevonden. Vanwege een droge periode in dé eerste helft van mei heeft de voederwinning van het gras een snel verloop gehad. De eer ste snede was in enkele weken ver werkt. Over het algemeen genomen is In de WESTHOEK is de laatste tijd alles hard gegroeid. We lagen nogal wat achter op andere gebieden in het Zuidwesten, maar we gaan aan het inlopen, al blijven er toch nogal wat problemen over. Wat betreft de vochtvoorziening van nogal wat percelen aardappelen, vooral op de zwaardere gronden, is de ontwikkeling verre van gunstig. Als je de gepote aardappelen optrekt zijn er op de scheuten worteltjes ont staan, maar de beworteling naar on der toe ontbreekt vanwege vochtge- brek. Het spuiten en de aardappelen tegen het optreden van Phytophthora heeft een aanvang genomen. Velen vinden het wel wat vroeg, maar in ve le percelen graan waarin aardappel opslag voorkomt, is al volop Phy tophthora aanwezig, dus pas op, de De regen van eind mei in WEST- BRABANT-ZUII), ongeveer 15 mm, kwam voor de rundveehouderij als geroepen. Hergroei voor de 2e snede werd met deze neerslag verzekerd. Zowel kwalitatief als kwantitatief was er op het voordroog niets aan te merken en met de huidige goede stand van de snijmais hoeven de meeste veehouders niet te mopperen. Snijmais is over het algemeen wat dikker gezaaid en wat dieper omdat het zaaibed veelal was uitgedroogd. Op diverse plaatsen is nu gekozen voor 110.000 korrels per hektare in plaats van 100.000. Van een uit gesproken vraag naar een bepaald ras snijmais kan in West-Brabant niet gesproken worden. Ondanks veel pu- blikaties voor bepaalde rassen wordt meestal een van de twee rassen ge zaaid, die de handelaar in voorraad heeft. De keurmeesters van de NAK moeten bij het invullen van het veldkeurings- rapport veel schrijven. Van geen en kel perceel kan gezegd worden dat er niets aan mankeert. Op de meeste rapporten van de veldkeuring is wel een aantal beoordelingen met een, twee, drie of vier te vinden en niet zelden een één, dat inhoudt dat het graszaad voorlopig is afgekeurd. Meer dan vijf beoordelingscijfers staan er niet op omdat de komputer dit niet kan verwerken. Op grond van meer dan tien afwij kende planten genaaid of ongenaald raaigras in Engels zijn diverse perce len afgekeurd. Verder is in ieder per ceel dit jaar wel windhalm, straatgras en vossestaart te vinden en voor het eerst op de zandgronden duist. Door dat veel percelen graszaad zichtbaar door luis waren aangetast is hiertegen een bespuiting uitgevoerd. Diverse akkerbouwers waren vorige week niet echt blij met de paar malse buien. Voor de vrije bintjes hoefde het van hen niet meer te regenen, maar er worden ook nogal wat aard appelen voor de chips verbouwd en hier was neerslag wel welkom. Dit jaar is er voor het eerst een aantal de veldperiode kort geweest. Gezien het vroege tijdstip van oogsten kan men. spreken van een goede hoeveel heid, hoewel de kwaliteit soms te wensen overliet.'Na het nemen van kuilmonsters kan de kwaliteit van de diverse kuilen met zekerheid worden vastgesteld. Hoewel de prijzen van diverse dier soorten zijn aangetrokken de laatste weken, is de financiële situatie vooral in de veredelingslandbouw vrij slecht. De leghennensektor en de ver- meerderingsbedrijven van de varkens zitten onder moeilijke omstan digheden. Onlangs heeft het Europese Hof nog een zeer ingrijpende uitspraak ge daan voor de melkveehouders. Het Hof heeft bepaald, dat de z.g. S.L.O.M.-boeren ook recht hebben op kwota. Bij een gelijkblijvend kwo- tum in EG-verband betekent dit een ekstra korting op de huidige kwota. Of dit een terechte en tevens laatste korting is, de toekomst zal uitwijzen hoe het verloop zal zijn. verspreiding van de sporen met de harde wind van de laatste tijd kan soms grote vormen aannemen. Nu toch over verspreiding is gespro ken, als dadelijk de distels in het Markiezaat gebied gaan bloeien en de wind is opstandig, dan kunnen nogal wat spullen overwaaien waar we niet jPP zitten te wachten. Evenzo als dadelijk op de platen van het Krammer-Volkerak de vegetatie in volfe bloei raakt, zullen er proble men ontstaan in onze polder daaraan grenzend. We zullen daar goed alert op moeten zijn - alvorens het te laat is - willen we dezelfde problemen niet krijgen als in het Markiezaatgebied. Er is nogal veel last van en schade door wilde duiven, met name in de erwten. Vele worden er afgeschoten, doch elke dag zijn er weer volop an- AM-rassen uitgeplant voor de ver werkende industrie. Niet "overal kun nen deze rassen geteeld worden om dat ze nogal droogtegevoelig zijn en dan is 15 of 16 cent per kg veldsgewas te weinig. Als aardappeltelers moet niet te vroeg gejuicht worden als een paar weken droog weer de termijn- markt wat opjaagt. Nog voor de regenval kochten Neder landse fritesfabrieken in Duitsland aardappelen voor 15 cent, au- gustuslevering. Wat dit jaar wel wat duurder kan worden is pootgoed om dat in de echte teeltgebieden poters een flinke groeiachterstand hebben opgelopen. In ons gebied is de luizendruk ontzettend groot. Op alle gewas sen, bomen en heesters vinden we luizen en die nemen thans eerder in aantal toe dan af. De geringe neerslag in onze streek wordt in deze als schuldige aangewezen, maar de vraag is of dat wel zo is. Wanneer de regen met bakken vol uit de hemel valt, zullen er zeker wel veel luizen sneuvelen, maar dat is meer een verhaal uit groot- moederstijd dan in werkelijkheid. Wij hechten meer waarde aan de natuurlijke vijanden, aan de af braak en aan de goede werking van de insektenbestrij- dingsmiddelen. Tijdens een ekskursie hebben we pasgeleden nog vernomen, dat er dit voorjaar toch weer wat meer temik werd toegepast. Het zijn vooral de wat oudere boeren die dat doen, want die voelen zich met dat luizen tellen niet veilig ge noeg. In ekstreem droge periodes is de luizenbesstrijding bijna al tijd tegengevallen, want dan zijn er veel middelen die te traag wer ken en pas bij voldoende neerslag aktief worden. Het aanaarden van bieten wordt thans veel minder geadviseerd dan voorheen. Bij de opkomst van la te zaadonkruiden was dat aanaar den een goed hulpmiddel om het gewas mechanisch goed schoon te maken, maar met de tarra boetes in het vooruitzicht kijken we als telers thans wel uit om het percen tage grondtarra door het aanaar den niet hoger te doen zijn dan strikt noodzakelijk is. In onze bie- tenstudieklub hebben we het zo gesteld, dat als we in staat zijn om vuile bieten te leveren, we ook schone bieten moeten kunnen le veren. Tegenwoordig hebben we een systeem van vandaag bieten rooien en vannacht dezelfde bie- dere en dan nog te lezen dat door be paalde groeperingen het verzoek is gericht om met name in de Biesbosch afschotvergunningen niet meer af te geven. Wie gaat dan de schade ver goeden. De aardappelen van de oogst 1987 zijn in ons gebied wel ver ge ruimd. Het lang bewaren is de laatste jaren niet meer rendabel. Te veel op slagruimte tracht men te benutten tot het laatste toe. En dan wordt wel eens de vraag gesteld of bij vroegere verkoop in 't najaar de risiko's niet wat worden gespreid. Maar laten we hopen dat oogstjaar 1988*gunstiger uitvalt. We zien in ons gebied dat er flink wat droge kippen/kuikenmest wordt aan gevoerd, hetzij rechtstreeks of door bemiddeling aangekocht vanaf de producent. De prijzen liggen nogal wat gunstiger dan verleden jaar. Maar zaak is wel de oorsprong van het materiaal proberen vast te stellen vanwege de soms wat mindere kwali teit en eventuele bijmengingen die er soms in aanwezig kunnen zijn. De derde gift stikstof op de tarwe is haast overal toegepast. Meestal zo'n 40 kg zuivere N zodat de totale giJft rond de 175-190 per ha komt. Dat is flink wat, maar het ziet er naar uit dat het stro erg kort blijft en dus on der normale omstandigheden geen le gering zal optreden, 't Valt op dat nog zovele percelen tarwe zo schoon zijn, met name wat betreft meeldauw en roest. Verleden jaar was dat an ders om deze tijd. Juni en begin de maand juli zijn wat betreft de ontwikkeling en groei van de gewassen wel het mooist. Als je dan zo 's avonds auto's zachtjes door het polderland ziet rijden, en dat alles goed bekeken wordt, dan zie je dat alles wat groeit toch vele mensen toch altijd weer boeit. ten weer afleveren. Dat is te vers, dat is te vuil en er moeten toch wel schonere systemen uit te vin den zijn en daarvoor is nu nog tijd. Op reis door onze provincie heb ben we te velde diverse gewassen bekeken. Grote verschillen zijn er overal te zien. Er is wintertarwe waaraan niets mankeert, maar er zijn ook nogal wat percelen met een te dunne stand en met erg kort stro. Verder percelen bieten met een te dunne en te onregelma tige stand van 50.000 - 60.000 planten per ha met nog wat nako- mers. De vroeg gezaaide bieten staan over het algemeen goed en de chemische onkruidbestrijding is daarin ook het beste geslaagd. Zomergerst heeft het in het bouw plan slecht getroffen, want die is veelal uitgezaaid op laat gerooid aardappel- en bietenland. Zowel in het afgelopen najaar als in dit voorjaar was dat land te nat en die late inzaai was daarvan het ge volg. Begin februari inzaaien is jaarlijks ons streven, maar dat is jammer genoeg dit jaar met de zomergerst niet gelukt. Van de aardappelen valt nog niet alles te zeggen, want de groei moet daar nog op gang komen en daarom verwachten we een late oogst. De erwten staan er redelijk bij, maar die moeten nog heel wat groeitijd inhalen. Door de ekstreem natte omstandigheden zijn de grasgroenbemesters vorige herfst slecht ondergeploegd met als gevolg veel grasopslag in di verse gewassen. Op sommige per celen is het toepassen van dure grasdoders daarom zeer urgent geweest. Kosten die normaal niet op onze begroting staan, hebben we daarom thans moeten maken en die zullen ongetwijfeld hun stempel wel drukken op het saldo 1988. 10 Vrijdag 10 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10