Bijna 10% minder pootaardappelen Toenemende ontwikkeling gele roest in tarwe Negen bedrijven straat houden 11 van kring Lang- juni open dag In Zeeland vorig jaar hoogste gemiddelde wintertarwe-opbrengst Kaasproduktie- en Centraal Opslagbedrijf DMV Campina Born officieel geopend Epipré-ziekteoverzicht nr. 2 Met enigszins gemengde gevoelens hebben we kennis kunnen nemen van de keuringsaangifte pootaardappelen 1988. Niet eenvoudig om op een daling van 10% van de oppervlakte op de juiste manier te rea geren. Deze daalde van 35.376 ha in 1987 (definitief) tot ca. 32.169 ha in 1988 (voorlopig). Op dit moment (28 mei) is de oppervlakte verdeling over de rassen nog niet officieel bekend. Bij de aangifte van pootaardappelen bij de NAK is het areaal gedaald met ruim 3000 ha, overeenkomend met ongeveer 10%. Bij de opbrengsten van de laatste jaren zou dat neerko men op zo'n 100.000 ton. Tegen de achtergrond van de overschotten van de laatste jaren (170.000 ton; 110.000 ton; 180.000 ton) past dat dus zeer goed. Maar, die laatste 3 jaren hadden we mede door de strenge winters een uit stekende struktuur van de grond. Het laat zich aanzien dat door de slechte struktuur van de bodem in het huidi ge seizoen de opbrengsten van vorige seizoenen in de meeste gevallen lang niet gehaald zullen worden. Boven dien vliegen er al duidelijk meer lui zen rond; ook al perzik-bladluizen! Vroegere data? Een 3 tot 5 ton op brengst vermindering per ha zit er zo maar in. En dan kan een ieder daar zelf over filosoferen. Uiteraard is de belangrijkste oorzaak van de daling de slechte financiële uitkomsten die op menig bedrijf zijn behaald. Dit gepaard gaande met zeer hoge heffingen ƒ2.000, ha), waardoor de kosten aanmerke lijk zijn gestegen. Een 'verkeerd' ras- senpakket kan tot gevolg hebben dat op sommige bedrijven het leeuwen aandeel voor Stopa-prijzen moest worden afgezet. Hier en daar zijn zelfs gevallen dat 'alles bij de Stopa is ingeleverd'. Opvallend is verder dat in Noord Oost Nederland het areaal met 15% is gedaald, nl. van 34.000 ha naar 29.000 ha. Dat heeft stellig te maken met het minder gunstige perspektief voor pootaard appelen van de zandgronden. Ook opvallend is de sterke daling in het Rivieren en Delta gebied met ook 15% van 4700 ha naar 4000 ha. Het rassenpakket zou daar wel eens oorzaak van kunnen zijn. Minder licentie-rassen en meer vrije rassen. Niet alle licentie-rassen kwa men in 1987 gunstiger uit de bus dan de zgn. vrije rassen. Maar als er er gens lichtpunten waren in de afgelo pen oogst, dan waren die te vinden bij die licentie-rassen. Op die bedrij ven waar sprake was van een ge mengd rassenpakket, werden soms nog redelijke resultaten behaald. Gemengde gevoelens Neen, geen echte hoera-stemming over sterke oppervlaktedaling poot aardappelen 1988. Pootaardappel- teelt is een vrije teelt, behalve dan voor de licentie-rassen. Als dan een aantal telers met gezamenlijk ruim 3000 ha afhaken, in een zwak ekono- misch bouwplan van de akkerbouw, dan is dat een harde konfrontatie! Een harde konfrontatie, van daar produceren, waar dat het beste kan. Met enkele voorbeelden voor ogen is dat toch met gemengde gevoelens voor degenen die moeten afhaken. Oogst 1988 is voor de pootaardappel- teelt al weer een eindje op weg. Wel dra wordt met de veldkeuring begon nen. Daarover hebben we in de afge lopen winter wat afspraken gemaakt. Er is gesproken over een onregelmati ge, sterk gerichte keuring en er is zelfs gesproken en besloten over de mogelijkheid van een selektieverbod. Dat allemaal ten bate van een hoge kwaliteit, het welk onze eksport moet ondersteunen. We kunnen vandaag zeggen Tlat de kop eraf is, maar we zijn er nog lang niet. Verder nadenken over het rassenpak ket in de komende jaren en een nog verdergaande kontraktteelt op pool- vorm lijkt ten zeerste gewenst. A. Vermeer De meeste percelen tarwe liggen ca. 10-14 dagen in de gewasontwikkeling voor op het gemiddelde van de laat ste jaren. In diverse percelen is reeds een 3e N-gift geadviseerd en aange wend. Op 1 juni kon in veel percelen een ontwikkelingsstadium DS 50/51 worden waargenomen, hetgeen bete kent dat de eerste pakjes van de aar net zichbaar worden. Gele roest Hoewel landelijk gezien het aantal percelen waarin gele roest is waarge nomen nog slechts 5% bedraagt, moet gekonstateerd worden dat voor al in het laatste gedeelte van deze ver slagperiode deze ziekte weer enigszins lijkt toe te nemen. In de aangetaste percelen zijn er op alle nog aanwezige groene bladeren van de 40 getelde halmen gemiddeld 6 bladeren door gele roest aangetast. Bruine roest In 7% van de percelen werd bruine roest gekonstateerd. Het aantastings- nivo bedraagt gemiddeld bijna 6%. Een waarneming uit het midden van het land met een aantasting van 83% geeft hierbij een enigszins vertekend beeld. Meeldauw In 19% van de percelen waarin waar nemingen zijn gedaan werd meel dauw gekonstateerd. Het aan- tastingsnivo bedraagt gemiddeld ruim 13%. Vooral uit het zuiden en midden van het land kwamen de meeste meldingen van meeldauw. Ook het aantastingsnivo lag daar veelal boven het gemiddelde. Daar naast werd in 33% van de percelen in de Veenkoloniën eveneens meeldauw gevonden. Ook het aantastingsnivo lag daar ver boven het gemiddelde. Bladvlekkenziekte Het percentage percelen waarin blad vlekken werden gevonden bedraagt thans 18%. Het aantastingsnivo in de aangetaste percelen ligt op bijna 6%. Evenals bij meeldauw is het ook hier weer vooral het zuidelijk gedeelte van ons land dat boven het gemiddelde ligt wat betreft het aantal aangetaste percelen. Daarnaast zien we ook in de andere teeltgebieden een toene mende aantal meldingen van blad vlekkenziekte. Bladluizen Het aantal percelen met bladluizen is de afgelopen periode sterk toegeno men. In 22% van de Epirpé-percelen zijn bladluizen gevonden. Het gemid deld aantal halmen waarop bladlui zen zijn gevonden bedraagt echter nog slechts 1,5%. Er wordt nog slechts sporadisch een spuitadvies gegeven. Ziekteoverzicht per 30 mei 1988 Aantal waarnemingen 343 gele roest bruine roest meeldauw bladvlekkenziekte bladluizen o. a> oo C CS cS es a> 5 7 19 18 22 Het Epipré-team ing. K.V. Bon Ank Rückert Op zaterdag 11 juni houden negen bedrijven uit de kring Langstraat van de ZLM van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Het betreffen bedrijven op het gebied van de tuinbouw, veehou derij en waterzuivering in Sprang- Capelle en Kaatsheuvel. De organisatie van de open dag be rust bij een comité, samengesteld uit het ZLM-kringbestuur, aangevuld met een vertegenwoordigster van de agrarische kommissie van de Platte landsvrouwen en de Sociaal Ekono- misch Voorlichtster van de ZLM. Er kan een kijkje genomen worden bij de ondervolgende bedrijven: Tuinbouwbedrijf G.P. Sterrenburg, Wendelnesseweg 47, Sprang-Capelle; Rabobank opent vier buitenlandse vestigingen Rabobank Nederland zal binnen af zienbare tijd vier nieuwe kantoren openen in Sao Paulo, Dallas, San Francisco en Zwitserland. Deze vesti gingen markeren een nieuwe groeifa- se in de internationale expansie van de Rabobank. Dit zei mr. H.J.A.E.M. Klarenbeek, plv. voorzitter van de Hoofddirektie van Rabobank Nederland, in een in leiding op de Voorjaarsdag van de Nederlandse Vereniging voor Mana gement (NIVE) op 1 juni. De buitenlandse vestigingen van Ra bobank Nederland dienen vooral ter ondersteuning van Nederlandse kliënten die in of met het buitenland zaken doen. Handelskwékerij P.L. van Loon, Wendelnesseweg 45a, Sprang- Capelle; Bloemenkwekerij A. Dek kers, Wendelnesseweg 35, Sprang- Capelle; Maatschap A. en P. Rijken, Zuidhollandsedijk, Kaatsheuvel (kaasmakerij); Rioolwaterzuiverings installatie De Roei, Kaatsheuvel; Gebr. N. en J. Pruissers, Raad huisstraat 22, Sprang-Capelle (vee houderij); Standerd-korenmolen, Oudestraat 84, Sprang-Capelle; Tuinbouwbedrijf H.G. Rijken, Julia- nalaan, Sprang-Capelle; W. Spie- rings, Sasweg 6, Sprang-Capelle (vee houderij). Het open-dag gebeuren speelt zich in hoofdzaak af in Sprang-Capelle. Be zoekers wordt aangeraden te komen naar de Wendelnesseweg in het kerk dorp Capelle (het tuinbouwgebied). Van hieruit komt men met de minste moeite op de route terecht. De route wordt aangegeven met borden met opschrift: Z.L.M. Open Dag pijl. Op elk deelnemend bedrijf zijn route kaarten aanwezig, leder bedrijf is herkenbaar aan de nationale drie kleur en een bordje: Z.L.M.- deelnemer. In Zeeland is vorig jaar de hoogste gemiddelde wintertarwe-opbrengst van ons land behaald (7.400 kg per ha). Dit blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Nederlands Graancen- trum. De opbrengst in Flevoland lag gemiddeld op 7.100 kg per ha en in Groningen op 6.400 kg per ha. Ook de zomergerstopbrengst was in Zeeland het hoogst (5.700 kg/ha). In Groningen bleef de gemiddelde zo mergerstopbrengst steken op 5.500 kg/ha en in Flevoland op 4.900 kg/ha. De gemiddelde korrelopbrengsten waren in 1987 over de gehele linie on geveer 900 kg/ha lager dan in het voorafgaande jaar. De ervaring dat regenrijke jaren niet de beste graan- jaren zijn is hiermee weer eens be vestigd. Baktarwe De maalindustrie heeft noodgedwon gen haar eisen met betrekking tot het valgetal iets lager gesteld, en heeft ook partijen met een valgetal van 160 verwerkt. Ongeveer 54 procent van alle partijen voldeed aan deze eis. Het gemiddelde valgetal van de on derzochte partijen bedroeg 124. Op vallend was dat zowel vroeg als laat geoogste partijen te lage valgetallen hadden, in 1986 kwamen schottige partijen pas voor na de regenperiode. Het eiwitgehalte was met gemiddeld 12,5 procent lager dan in andere jaren. Brouwgerst Er zijn vorig jaar ruim 500 monsters in het kader van de certifikatenrege- ling onderzocht, nagenoeg een ver- Staatssecretaris van Economische Zaken mr. Yvonne van Rooy heeft op dinsdag 31 mei officieel het Kaasproduktie- en Centraal Opslag- bedrijf van DMV Campina in Born geopend. Deze volledig computer gestuurde Limburgse vestiging van DMV Campina is het modernste kaasproduktie- en opslagbedrijf ter wereld. Met de bouw en ontwikke- heersen. In die zin gevat is in het kaasproduktie- en opslagbedrijf in Bom de ambachtelijkheid gecompu teriseerd. Tweede fase Met de recente totstandkoming van de computergestuurde Centrale Opslag en Verwerking, waarvan de bouw in februari 1986 is begonnen, is de tweede fase afgerond van het <L> oo 2? C 2 CS c c cd JU Ji hl 0- .5 o. 5 5,8 13,8 5,8 1,5 In de DMV Campina vestiging in Born wordt jaarlijks 160 miljoen liter melk verwerkt tot 17 miljoen kilo ronde Goudse kazen 12-13 kg. ling van dit bedrijf, pal aan de A2 in Bom, was een investering gemoeid van circa 65 miljoen gulden. De nieuwbouw in Born is een ken merkend voorbeeld van de manier waarop DMW Campina, via kwali teitsverbetering van het produktie- en veredelingsproces, haar marktpositie nationaal en internationaal wil ver sterken en uitbouwen. De volledige computerisering van het bedrijf in Born heeft niet alleen tot doel het kaasproduktie- en rijpingsproces effi ciënter te laten verlopen: de sterke automatisering is vooral ook bedoeld om de kwaliteit van het in zich am bachtelijke proces maximaal te be- dubbeling ten opzichte van 1986. On geveer de helft van de onderzochte partijen bleek van goede kwaliteit, een kwart was matig en de rest was slecht. Debet aan dit laatste was in de meeste gevallen een te hoog eiwitge halte. Het eiwitgehalte was in het noorden van het land ongeveer 1 Zi procent hoger dan in het zuidwesten, veroorzaakt door klimaat, ras en teelttechniek. bouwplan voor het bedrijf in Bom. Reeds in 1983 werd de eerste fase, de eigenlijke kaasproduktie, opgeleverd. Volgens planning komt in het begin van de jaren negentig de derde fase, een consumentenverpakkingsafdeling gereed. Export en keuze voor Born Die hoge kwaliteit van de DMV Campina-kazen heeft er mede toe ge leid, dat de export in tien jaar tijd on geveer is vertienvoudigd. Bijna de helft van de in totaal in 5 bedrijven ge produceerde kaas wordt thans naar vele landen geëxporteerd. Van de Bornse produktie wordt circa 1/3 deel afgezet in eigen land, 1/3 deel in België en 1/3 deel in West-Duitsland. De kazen worden in het nieuwe cen traal opslagbedrijf door volledig computergestuurde robots aan- en afgevoerd naar en van de twee behan- delingslijnen. De bij de kaasproduk tie vrijkomende kaaswei wordt in Born ingedikt efi vervolgens naar Veghel getransporteerd, waar wei als grondstof dient voor de produktie van hoogwaardige ingrediënten voor de voedingsmiddelen en farmaceuti sche industrie in de gehele wereld. Vrijdag 3 juni 1988 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9