Eerste snede grasoogst veel en goed Hoofdbestuur KNLC: 'Met voorlichting verantwoord verder' Promest gaat vanaf 6 juni draaien Koninklijke onderscheiding voor J. Boot bij 40-jarig bestaan loonbedrijf De grasoogst le snede is kwantitatief en kwalitatief goed geborgen, uitzon dering hierop vormen die regio's met te weinig neerslag, aldus de heer W. van Veldhuizen, voorzitter van de Veehouderijcommissie in zijn gebrui kelijke verslag voor de hoofd bestuursvergadering op 30 mei jl. De maïs is op tijd gezaaid en geeft tot nu toe een goede ontwikkeling te zien, doch ook hier zijn uitzonderingen door onvoldoende regen. De thans voorliggende voorstellen m.b.t. Identificatie en Registratie Runderen bevatten drie verschillende scenario's: Variant A: Hierbij dient al het in Nederland aanwezige rundvee vóór 1 mei 1989 van oormerken te worden voorzien. Per 1 mei 1989 mo gen dan in Nederland geen ongemerk te dieren meer voorkomen, alle kal veren zowel mannelijk als vrouwelijk dienen binnen 48 uur na de geboorte gemerkt te worden. Variant B: Hier bij wordt zo snel mogelijk begonnen met merken van dieren na geboorte en/of import, terwijl vóór 1 mei 1990 de totale Nederlandse veestapel van een oormerk moet worden voorzien. Variant C: op korte termijn alle die ren merken (uniek nummer) die ver voerd worden, alsmede alle geboorten en import. De huidige registratie via I.R.S. nog een aantal voortzetten. De financiële kant alsmede de fraude-ge voeligheid zullen nauwlettend ge volgd worden. Ammoniak Het milieu van bodem en lucht is van groot belang voor de landbouw en to tale samenleving. Dat wederzijds be lang moet ook als zodanig onderkend worden. Belasting van het milieu door NH3 uitstoot moet verder on derzocht worden. Gedegen onder zoek naar oorsprong en gevolgen zullen bij kunnen dragen aan het vin den van oplossingen. Onderzoek, gedragen door overheid en bedrijfsleven, zal onpartijdig bezig moeten zijn, zodat zowel samenleving als landbouw hier de voordelen van zullen kunnen genieten. Eventuele aanpassingen in de veehouderij, de voeding en de bemesting zullen geba seerd moeten zijn op een rendabele bedrijfsvoering, daar anders de aan passingen de veehouderij doen ver dwijnen. De sectoren In de varkenshouderij trekken de prijzen iets aan terwijl de vooruit zichten iets beter worden. Voor Ne derland geldt thans de varkenspestvrije-status. In de pluim veehouderij blijven de eierprijzen op een zeer laag niveau, dat wil zeggen ver beneden de kostprijs. De slacht- kuikenprijzen bewegen zich rond de kostprijs. In de schapenhouderij is het scheerseizoen. De prijzen voor de wol zijn minimaal, bij mindere kwali teit wol is de opbrengst minder dan de scheerkosten. De handel in lam meren is redelijk. In de melkveehou derij is de produktie 1988 ver achtergebleven bij de produktie 1987 (vergelijkbare periode). Oorzaken hiervan zijn de verdere quotumkor ting en het inspelen op het produce ren van wintermeik. De wereldmarktprijs voor diverse zuivel- produkties is stijgende, echter de zui velindustrie heeft hier weinig baat bij omdat de export restitutie evenredig is verlaagd waardoor de EG zuivelin dustrie onvoldoende concurrerend kan aanbieden. In de roodvleessector zijn de prijzen iets aangetrokken. Op gemerkt zij dat de prijs nog voor een belangrijk deel wordt beïnvloed door interventie. De verder groeiende inter ventie voorraden vlees zullen, ondaks diverse optimistische geluiden het herstel van het marktevenwicht blij ven beïnvloeden. Door de EG- commissie is een daling van de inter ventieprijs voorgesteld van 2,5% als- mende een drempel voor de hoeveelheid d.w.z. bij overschrijving van een bepaalde hoeveelheid is er geen interventie meer mogelijk. Stierenpremie De stierenpremie '87-88 zal waar schijnlijk ook in '89 van kracht blij ven. Uitbetaling geschiedt op slachtbewijs zonder beperking van aantallen. De zoogkoeienpremie ƒ69,- zal worden voortgezet. In de zgn. extensiveringsregeling voor gra- nan zal de mogelijkheid van extensie ve beweiding worden opgenomen bij halvering van de braakpremie. Hier door wordt de roodvleesproduktie sterk bevorderd, met ale gevolgen van dien. De Slacht en Omschakelingsregeling (SLOM) is ontworpen ter vermin- deing van de melkproduktie en heeft gefunktioneerd van '77 tot en met '80. De deelnemers aan de SLOM- regeling ontvingen een premie op ter slacht aangeboden met koeien en een premie voor beëindiging van de melk produktie. Daartegen over stond de voorwaarden om de eerste 5 jaren geen melk leveren (produceren). Zij die voor '79 een overeenkomst hebben aangegaan, waren in 1984 bij het van kracht worden van de super heffing niet meer gebonden aan de regeling. Zij die in '79 en '80 een overeenkomst hebben aangegaan konden voor het instellen van de su perheffing geen melk produceren. In de EG zijn in totaal ±86.000 deelne mers geweest met ±4,5 min. ton d.i. ±4 a 5%. Per 1 april 1984 nog ±1.600 deelnemers d.i. ±2%. Het Europese Hof heeft een uitspraak ge daan m.b.t. een door de zgn. SLOM boeren aangespannen procedure, waarin zij een melkquotum eisen na dat hun verplichtingen t.a.v. regeling waren vervallen. Het Hof heeft hen daarin in het gelijk gesteld. Nagegaan zal moeten worden wat deze uit spraak inhoudt. Eventuele conclusies van de uitspraak van het Europese Hof zullen gehono reerd moeten worden door Brussel. Het hoofdbestuur gaat uitgebreid in op de juridische gevolgen van de uit spraak van het Europese Hof. Men is in meerderheid van oordeel, dat de uitspraak van het Hof duidelijk de mogelijkheid heeft geschapen voor de toedeling van een quotum die niet tot zgn. hardheidsgevallen blijft beperkt. Evenmin zal toekenning van een quo tum gekoppeld kunnen worden aan voorwaarden, bijvoorbeeld de ver plichting om gedurende een minimaal aantal jaren te moeten melken. Het hoofdbestuur is van oordeel dat de consequenties qua quotum of geld door Brussel moeten worden gedra gen. Bij een mogelijk hieruit voort vloeiende quotumkorting zal Nederland niet meer mogen bijdra gen dan in de verhouding van het aantal Nederlandse SLOM-bedrijven. Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité had zich in zijn vergadering op 31 mei jl. om te beginnen te buigen over financiële jaarstukken. Het stelde de rekening over 1987 vast. In dat jaar werden met name voor de automatisering grotere uitgaven ge daan. Daar stonden minder uitgaven voor reizen en vergaderingen en vooral meevallende kontributies en andere baten tegenover. Het resul taat was een klein batig saldo in plaats van een begroot tekort. Burgemeester Niemantsverdriet reikt de heer J. Boot de Koninklijke onder scheiding uit. Vanwege zijn verdiensten voor de landbouw op Schouwen-Duiveland is de heer J. Boot uit Burgh-Haamstede vorige week vrijdag onderscheiden met de Eremedaille in Goud in de Or de van Oranje Nassau. Burgemeester mevr. J.L. Niemantsverdriet- Leenheer van gem. Westerschouwen spelde hem de bijbehorende versier selen op tijdens een feestelijke bijeen komst op de zeer druk bezochte open dag op het loonbedrijf aan het Steurswekken. Jan Boot stichtte het bedrijf in 1948. Zijn eerste trekker was een Allis Chalmers van rond de 4.000 gulden. Op de open dag was naast een tiental andere traktoren ook een A.C. van ditzelfde type te zien. Verder waren er natuurlijk nog tal van andere ma chines te zien. Ook de nieuwe loods was opengesteld. Jan Boot heeft het bedrijf zo'n 30 jaar samen met zijn broer Bartel geleid. Sinds ongeveer 10 jaar heeft deze nu een landbouw bedrijf in Alberta, Canada. Als in de toekomst de zonen van Jan Boot het loonbedrijf hebben overgenomen, zal er weer echt sprake zijn van een gebroeders-bedrij f Jan Boot is nooit bang geweest om te investeren. Op mechanisatiegebied Hoofdbetuur ZLM: schapensektor moet zelf met initiatieven komen voor verbetering rendement Het hoofdbestuur van de ZLM be handelde maandag een door de heer W. van Veldhuizen opgestelde notitie schapenhouderij. Daarin wordt inge gaan op de noodzaak van verbeterin gen van het rendement in deze sector. Daarvoor zullen wegen aangegeven moeten worden, waaraan door de ge organiseerde landbouw, de overheid, onderzoek en voorlichting moet wor den medegewerkt. Eerst zal echter de sector zelf met initiatieven moeten komen. Wat betreft de wijze van invoering van een nieuw Identificatie en Regi stratie Systeem voor runderen nam het hoofdbestuur het advies van de veehouderijcommissie over. De com missie heeft zich uitgesproken voor de zgn. variant C. Dit scenario start op 1 januari 1989 met de identificatie en registratie van de nieuwe geboren c.q. ingevoerde dieren. Vervolgens wordt na afloop van de winterperiode 88/89 alle afvoer van bedrijven gemerkt. Eventueel wordt na enige jaren beslo ten om alsnog alle nog niet gemerkte dieren alsdan (collectief) te merken. Vrijdag 3 juni 1988 was hij altijd zeer vooruitstrevend ge weest, en is dat nu nog. Als loonders- bedrijf werd gebr. Boot op Schouwen-Duiveland een begrip. Ook het verrichten van grond- en aannemingswerk maakt nu onderdeel uit van het bedrijf. Op de jubileumviering werd namens het bedrijf het woord gevoerd door de heer M. Kloet, die de leiding heeft over het aannemersgedeelte van het bedrijf. Namens de landbouwvereni- ging "Concordia et Confidentie sprak voorzitter A. Hoek, die Jan Op maandag 6 juni komen de eerste tankwagens hun ladingen drijfmest afleveren bij de splinternieuwe mest verwerkingsfabriek van Promest op het Helmondse industrieterrein. Het duurt overigens nog tot eind van dit jaar voordat Promest officieel in ge bruik wordt genomen. Eerst moet de fabriek die een totale investering van 22 miljoen gulden vergt volledig ope rationeel zijn. In een vraaggesprek met het Agra risch Dagblad verklaarde directeur Hilberts van Promest dat zijn bedrijf nog geen afzetcontracten voor kor- relmest (het eindprodukt van de mestverwerkingsfabriek) heeft af gesloten. De korrels worden op dit Boot namens C. et C. een eenschari- ge wentelploeg uit 1931 mocht aan bieden, even oud dus als de jubilaris. Jan Boot werd voorts benoemd tot erelid van de landbouwvereniging. In zijn dankwoord verwoordde de heer Boot zijn komplete verrassing over zowel zijn erelidmaatschap van de landbouwvereniging als de konin klijke onderscheiding. "Niemand had het me van tevoren verteld en ik had er zelf ook geen moment bij stil gestaan deze vereringen toebedeeld te krijgen". moment beproefd bij Franse wijn bouwers in de Elzas en bij Duitse fruittelers. Promest wil zijn mest af nemen van veehouders die binnen een straal van 10 tot 15 kilometer van Helmond wonen. Het is de bedoeling dat er contracten worden afgesloten met leveringsplicht voor de boeren en een gegarandeerde afname door Pro mest. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft intussen kritiek gele verd op het principe van mestverwer king, zoals dat in Helmond zal wor den toegepast. De kostprijs van de droge korrel zou, zo staat in de LEI- studie, in geen enkele verhouding staan tot de opbrengst. Bovendien zou deze vorm van mestverwerking slechts een druppel op de gloeiende Ook stelde het hoofdbestuur de ontwerp-begroting van inkomsten en uitgaven voor 1989 vast. In het (da gelijks) bestuur was daarover al be raadslaagd. Vergeleken met het resul taat van 1987 is gerekend met hogere uitgaven voor de vergoedingsregeling en voor kadervorming. Het hoofd bestuur vond het onverantwoord het tekort struktureel groter te maken en wil de negatieve uitkomst op een aan vaardbaar peil brengen door de af dracht van de aangesloten provincia le maatschappijen voor 1989 met 2% te vergroten. De rekening 1987 en de begroting 1989 zullen ter goedkeu ring worden voorgelegd van de huis houdelijke algemene vergadering die op 6 oktober a.s. zal worden ge houden. Privatisering voorlichting Het beraad in de landbouworganisa ties over de privatisering van de agra rische voorlichting is nog in volle gang. In zijn komende julivergade ring denkt liet bestuur van het Land bouwschap een definitief antwoord te geven op de voorstellen van een ge mengde werkgroep en de nadere aan vullingen van de kant van het mini sterie van landbouw. Het hoofd bestuur bepaalde zich tot een tus senstand, er wordt nog weer op te ruggekomen. Het hoofdbestuur besteedde toch weer ruime aandacht aan deze belangrijke zaak voor de boer en tuinder van de toekomst. plaat zijn bij het wegwerken van de mestoverschotten. In Noord-Brabant is naar schatting jaarlijks een over schot van 2,2 miljoen ton aan mest. De (proeffabriek in Helmond ver werkt voorlopig 100.000 ton per jaar. Hilberts voelt niets voor de bouw van een mestfabriek op het industrieter rein Moerdijk. De aanvoer van de mest per schip of persleiding kost volgens de Promest-directeur teveel. Hij ziet wel mogelijkheden voor mestfabrieken in de regio Uden en in Limburg. Waaraan heeft die, goed opgeleide, agrarische ondernemer behoefte en wat komt er op hem af! Steeds meer voorlichting van en door koöpera- ties, partikuliere handel en verwer king e.d., zo mag worden verwacht, het past ook bij de grotere marktge richtheid waarvan sprake is. Het ligt verschillend in de sektoren. Elders zal de teelt- of bedrijfsbegeleiding meer aksent krijgen, een soort voorlichting waarin de organisaties zelf soms al plegen te voorzien. De toekomstige boer of tuinder zal verder erop uit zijn om specialistische kennis op te doen. Het is dan voor het hoofdbestuur de vraag of er nog veel emplooi is voor een voorlichtingsdienst van een breed opgezette gezamenlijke stichting die, zij het afgeslankt, toch op den duur medegefinancierd zal moeten worden via heffingen van het Landbouw schap. De minister heeft een deel van de zorgen weggenomen door zijn toe zegging in de eerste fase de ekstra kosten van de overname van rijksper soneel van zijn rekening te nemen en het landbouwbedrijfsleven direkt al reëele medezeggenschap te bieden. Toch werden in het hoofdbestuur be denkingen geuit over de wenselijk heid om een heel stuk van het voor lichtingsapparaat voor gezamenlijke verantwoordelijkheid te nemen. Besloten werd de gedachte van een versterking van de resterende, specia listische overheidsdiensten met daar naast voorlichting van 'het bedrijfsle ven zelf', in welke hoedanigheid dan ook, ondertussen toch als mogelijk alternatief, wat konkreter uit te wer ken. Om verantwoord een belangrijk besluit voor de toekomstige agrari sche bedrijfsontwikkeling te kunnen nemen, vond het hoofdbestuur dat geenszins overbodig. Het hoofdbestuur sprak er zijn waar dering over uit hoe agrarische leden van Centrale Landinrichtingskom missie toch enige speelruimte hebben kunnen scheppen bij de op handen zijnde beperking van subsidiëring van boerderijverplaatsing bij landin richting. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7