nieuws uit brussel Stand gewassen op zand en lichte klei beter dan op zware klei Steun magere melkpoeder met 12 Vi procent omlaag Eenzijdige en dirigistische opstelling 'Den Haag' over BTW-kompensatie Philipsdam open veer Zijpe gesloten Vervolg voorpagina Klein efficiënt werkend apparaat Hoofdbestuur ZLM komt met alternatief plan privatisering voorlichting (R. Winkel, Brussel) De Europese Commissie heeft woens dag besloten de steun voor magere melkpoeder en magere melk voor kalveren met 1 %Vi procent te verla gen. De maatregel wordt maandag van kracht. De steun voor melk bestemd voor caseïne en caseïnaten gaat twee weken later omlaag, even eens met 12Vi procent, zo is woens dag bekend gemaakt. De commissie heeft tenslotte besloten de verplichte bijmenging van magere melkpoeder in kalvermeel te verminderen van 60 tot 45 procent. De steunverlaging, de eerste op deze schaal sinds het instellen van de melk quota in 1984, is goedgekeurd door het beheerscomité voor zuivel. Vol gens een woordvoerder van de com missie kan de subsidie omlaag gezien de gunstige ontwikkelingen op de we reldmarkt. De EG heeft nog maar 40.000 ton magere melkpoeder in voorraad, vergeleken met 700.000 ton eind vorig jaar. De verwachting is dat de melkpoederberg de komende we ken nog kleiner zal worden. De prijs houdt zich intussen goed. Twee weken geleden besloot de commissie al tot een daling van de exportsubsidies op melkpoeder en gecondenseerde melk. De subsidie op magere melk voor kal veren gaat maandag van 17,39 per 100 kg naar 15,06. Voor magere melkpoeder wordt in plaats van 214,nogmaar 187,24 betaald. De steun voor caseïne en caseïnaten gaat omlaag van 22,60 naar 19,77 per 100 kg. Volgens de commissie kan op deze manier 600 a 1150 miljoen gulden per jaar worden gespaard op de Europese landbouwuitgaven. Aan de andere kant zal er meer aandrang komen op landbouwcommissaris Frans An- driessen om de opschorting van de melkquota met anderhalf procent dit jaar ongedaan te maken. Frankrijk heeft hier in de landbouw raad al verscheidene malen om ge vraagd. Ook uit de Nederlandse in dustrie komen dergelijke geluiden. Maar Andriessen heeft tot nu toe vol gehouden dat er van een versoepeling van het quota-stelsel voorlopig geen sprake kan zijn. Zolang de EG de af zet van melk op allerlei manieren moet blijven subsidiëren, is er geen evenwicht tussen vraag en aanbod, al dus Andriessen. Voor wat betreft de eerste 100 miljoen BTW-compensatie waarvan 10 a 20 miljoen specifiek voor akkerbouw, blijkt Den Haag eenzijdig en dirigistisch vast te houden aan een uitvoering, die voor het leeuwen deel bestaat uit rontesubsidieregelingen. Met name de akkerbouwsec tor zou veel efficiënter gestimuleerd kunnen worden inmiddels een ka pitaalssubsidie, aangezien deze sector verhoudingsgewijs een hoge ei genvermogenspositie heeft. Een verplichte banklening met de daarbij behorende rente als voor waarde voor stimuleringssubsidie zal ongetwijfeld remmend werken in met name de akkerbouwsector om ge bruik te maken van de komende rege lingen. Dat het ook anders kan gaf de heer Van der Maas aan door te wijzen op de stimuleringsregeling voor perspec tiefvolle teelten in de akkerbouw. Het Zuidwestelijk hazelnotenproject, dat mede begeleid wordt door de ZLM, kan hier met name van profi teren. In deze regeling wordt name lijk wel gewerkt met een kapitaalsub sidie te weten 35%. De voorzitter betreurde het, dat de betreffende regeling slechts 2 miljoen op jaarbasis is beschikbaar gesteld en dat alléén voor de eerstvolgende 5 jaar. In het akkerbouwaktieplan wordt echter gepleit voor 180 miljoen ka pitaalsubsidie op jaarbasis en dan voor veel bredere regelingen met aan merkelijk makkelijker normen en in gangen. Voor wat betreft de tweede 100 mil joen WIR compensatie zal het kabi net pas in september een definitief besluit nemen. Vooralsnog zullen we ons sterk moeten blijven maken voor de daadwerkelijke realisering van de toegezegde tweede honderd, aldus de voorzitter. SLOM-boeren Ten aanzien van de uitspraak van het Europese Hof van Justitie inzake de kwestie van de SLOM-boeren stelde de heer Van der Maas, dat dit een Brusselse verantwoordelijkheid is en dat Brussel in aanmerking komende boeren een extra quotum toe moet delen. Dit mag niet ten koste gaan van de huidige totale Europese quo tum. Overigens schatte hij in dat het benodigde extra quotum veel lager zal zijn dan de becijferde 7,4%. Helemaal absurd en politiek oppor tunistisch is het idee om de huidige quota "overall" te korten, zodanig dat men met name Nederland one venredig veel in de korting van ande re lidstaten bij zou moeten dragen. De minister van landbouw wijst dit standpunt af. Als ZLM steunen we in dit geval de minister in ieder geval van harte! Aldus besloot de voorzit ter zijn openingswoord. Op 6 juli a.s. zal de weg over de Philipsdam officieel in gebruik worden genomen. Tevens zal dan de veerverbinding Zijpe - Anna Jacobapolder van de ZWN worden opgeheven. Gedeputeerde J.D. de Voogd van Wa terstaat en Verkeer zal de officiële handeling op de Philipsdam ver richten. ZLM steunt stichting nieuwe initiatieven akkerbouw Voor het ontwikkelen van nieuwe initiatieven in de plantaardige produktiesector is het voorstel ge daan om een aparte stichting in het leven te roepen, die zich daar mee bezig zou kunnen houden. Een en ander zou door de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties tot stand kunnen komen in nauwe samenwerking met de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikke ling in Zeeland. Mogelijk kan de stichting in een later stadium in terprovinciaal gaan functioneren. Het dagelijks bestuur van de ZLM stelt het hoofdbestuur voor om een deel van de benodigde gel den beschikbaar te stellen, die no- digzijn om te kunnen gaan functi oneren. Het bedrag van het ZLM- deel wordt begroot op ƒ20.000,— a ƒ25.000,— per jaar. Het hoofdbestuifr gaat er mee akkoord om dit bedrag voor een beperkt aantal jaren beschik baar te stellen, omdat het van we zenlijk belang wordt geacht om activiteiten te ontwikkelen om de plantaardige produktie verder te ontwikkelen. Nu het de laatste dagen in het ZLM- gebied overal wat heeft geregend zijn de gewassen overal in volle groei en komen we aan de mooiste tijd van het jaar, aldus de voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J. Ge luk in zijn verslag voor de vergade ring van het hoofdbestuur op 30 mei jl. De regen is de afgelopen weken erg wisselvallig gevallen. Dit is goed aan de stand van de gewassen te zien. De zand- en lichtere kleigronden la ten een veel mooiere stand van de ge wassen zien dan de zware kleigrond. Dankbaar heeft men in West- Brabant gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om te beregenen nu het Krammer-Volkerak afgesloten is. Voor polders, die anderes niet kon den beschikken over zoet water is door de stand van NAP in Mark en Vliet de mogelijkheid ontstaan. Doordat Waterschappen hun leidin gen vroegtijdig hebben aangepast kon er van worden geprofiteerd en is deze investering zijn geld al waard ge bleken. Veel zorg geven de bespuitin gen. Veel wind, de droogte en de tweewassigheid zijn geen optimale faktoren om deze toch zeer kostbare werkzaamheden uit te voeren. De luis- en bietenvliegbestrijding vraagt veel aandacht. De Phytopthora bestrijding vraagt nu al de nodige aandacht. Speciaal op die percelen die qua opkomst erg ongelijk staan. Het lijkt wel of we ieder jaar vroeger de bespuitingen uit moeten voeren. De infectiedruk van meeldauw en roest in granen is tot nu toe niet groot. De wintertarwe is dit jaar erg vroeg. Rond 23 mei wareij de eerste aren al zichtbaar. Ook graszaadfir ma's praten over een voorsprong van ongeveer 10 dagen met andere jaren vergeleken. Aardappelen De prijzen van aardappelen en uien lijken alleen maar verder onderuit te gaan. De uien zijn onverkoopbaar. Er is veel import van nieuwe aardap pelen uit Italië, Malta, Israël en Cu ba, zelfs komen er uien vanuit Australië op de markt. Uit eigen land worden de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het is te hopen dat het voor de telers beter afloopt dan vorig jaar. De prijzen van graszaad worden de eerst volgende dagen bekend ge maakt of zijn al bekend. Veldbeemd en roodzwenk scoren goed. Als men met de kg-opbrengsten niet te ver is achtergebleven, komt men aan een goed saldo. De weide en gazontypes zijn ook goed, alleen de grovere soor ten als Engelsraai en Rietzwenk zitten op de minimum prijs of net er boven. Deze week rolde ook de afrekening van de zaaierwten binnen. Het plaat singspercentage was praktisch 100%. Daardoor salderen zaaierwten niet slecht ondanks het slechte weer. De oogstverwachting in de EG m.b.t. de tarwe is dat we de produktiedrempel van 160 miljoen ton niet zullen halen en op 159 miljoen zullen blijven ste ken. Dit zou betekenen dat we de ex tra kortinng van 3% kwijt zijn voor dit jaar en dat we voor 1989 niet met 3% gekort worden. Akkerbouwcommissie De commissie vergaderde op 18 mei. Belangrijke onderwerpen waren de privatisering van de landbouwvoor lichting en het suikersysteem. In de commissie is andermaal gepleit voor de invoering van het zgn. rekening courant systeem met verrekening van zowel overschotten als tekorten. Ver der is nader onderzoek gevraagd naar de aspecten van een zgn. "Groene B.V.". Zoals die in Frankrijk als be drijfsvorm bekend is. Ook is er op aangedrongen om landelijk aandacht te vragen voor de mogelijkheden om stro als industriële brandstof te kun nen gebruiken. Het hoofdbestuur heeft in de afgelopen periode indrin gend gepleit voor de invoering van het rekening courantsysteem bij de suikerbietenteelt. Dat is (nog) niet haalbaar gebleken. En in plaats daar van is het zgn. franchise systeem in gevoerd dat evenwel niet als aan vorm van rekening courantsysteem kan worden gezien, noch als een mid del tegen het zgn. bieten toerisme. Bij de presentatie van het franchise systeem is getracht die indruk wel te wekken, hetgeen onjuist is. Het hoofdbestuur heeft in zijn verga dering van 30 mei jl. indringend gedi scussieerd over de privatiseringsplan- neen van de overheidsvoorlichting. De gezamenlijke werkgroep Privati sering Landbouwvoorlichting heeft zijn eindrapportage uitgebracht. Het hoofdbestuur trok de algemene con clusie dat het rapport een stuk is, dat veel onduidelijkheden en vragen oproept en waaraan veel open einden zitten. Sterk kwam de vraag naar vo ren of, zoals de voorzitter al in zijn openingswoord aangaf, het land bouwbedrijfsleven zijn standpunt (een voorlopig ja) niet serieus zou moeten heroverwegen. Als de voorstellen in de eindrappor tage zouden doorgaan, is volgens het hoofdbestuur het gevaar levensgroot aanwezig, dat er een groot, log en in efficiënt werkend apparaat zal ont staan. Er moeten dan teveel over legstructuren -en vergadercircuits worden gecreeërd. Bovendien wordt in de rapportage gemist een indikatie van de behoefte aan voorlichting op basis waarvan de capaciteit van de geprivatiseerde dienst zou kunnen worden bepaald. De ZLM zal bij het KNLC ondersteunen dat de moge lijkheden van een alternatief plan worden bekeken. Nagegaan zou "moeten worden of de specialisten bij de Consulentschappen in Algemene Dienst kunnen worden onderge bracht. De overheid zou de financie ring daarvan volledig voor haar reke ning moeten nemen. Daarnaast kan het landbouwbedrijfsleven zorgen voor die voorlichting waaraan naast de voorlichtinsaktiviteiten van der den nog behoefte bestaat. Dit zal voornamelijkdirecte bedrij fsbegelei- ding treffen, die volledig op basis van het profijtbeginsel moet worden gefi nancierd. Zodoende wordt deze voorlichting uitdrukkelijk afgestemd op de behoefte in de praktijk. De ge privatiseerde voorlichtingsdienst moet een klein en efficiënt werkend apparaat zijn. Het hoofdbestuur is van mening toegedaan,dat dit alter natief plan ook gebruikt kan worden om de eindrapportage Privatisering Landbouwvoorlichting bij te stellen. Een zodanige bijstelling van het rap port is gewenst, dat de randvoor waarden, die het landbouwbedrijfsle ven er steeds aan gesteld heeft, wor den gehaald en dat zodoende het rap port voldoende vertrouwen vanuit de landbouwpraktijk krijgt. Eerst zal moeten worden afgewacht hoeveel steun er voor het alternatief plan zal zijn. Regio indeling Ten aanzien van de regio-indeling vindt het hoofdbestuur dat het Zuid westelijk zeekleigebied één integrale voorlichtingseenheid moet worden. Wat betreft de regio-indeling past het bijeenhouden van het Zuidwestelijk zeekleigebied naar de mening van het hoofdbestuur het beste in de regio Zuid. De akkerbouwcommissie heeft haar voorkeur hiervoor uitgespro ken. Dit hebben ook de varkens- en pluimveehouderij gedaan. De rund veehouderij denkt genuanceerd over de indelingen, aangezien met name de melkveehouderij traditioneel veel banden heeft met het Westen. Vrijdag 3 juni 1988 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5