Veel mogelijkheden in Spanje voor vollegrondsgroenten Veilingaanvoer is flink gedaald Stroeve handel in slachtvee Omdat er vorige week maandag niet is geveild, was de weekaanvoer van veel tuinbouwprodukten op de veilin gen nogal wat kleiner. Bovendien speelt mee dat het onverwacht mooie meiweer eerder zorgde voor een af- zetpiek. Dat de aanvoer nu weer daalt, betekent voor veel produkten overigens nog geen prijsstijging. Ver schillende produkten werden integen deel goedkoper. Glasgroenten De aanvoer van tomaten vertoont een wisselend beeld. Na de grote aan- voerstijging twee weken geleden (on geveer dertig procent meer), daalde de aanvoer vorige week met vrijwel dezelfde hoeveelheid. Dat leidde evenwel niet tot een betere prijs. De aanvoer van glassla neemt de laatste weken sterk af. De prijs ligt nu op een laag nivo. Het aanbod van na- tuursla, dat meer afhankelijk is van de weersomstandigheden, lag vorige week bijna een kwart onder de aan voer in de voorafgaande week. Dat leidde tot een lichte prijsstijging. Van ijsbergsla werd een kwart meer aan gevoerd. De prijs daalde fors. Van komkommers was vorige week de aanvoer een stuk kleiner. Omdat de vraag niet groot is, kon de prijsverbe tering van twee weken geleden niet worden vastgehouden. De laatste week van mei noteerde dan ook de laagste komkommerprijzen van de maand. Er kwam vorige week nogal wat minder radijs op de veiling, de prijs daalde door de kleine vraag naar een erg laag nivo. Er kwamen vorige week wat minder aardbeien aan de veiling. Met het dalen van de temperatuur nam echter ook de vraag af. Bovendien is nu een eind gekomen aan de reeks vrije dagen, die de vraag ekstra stimuleerden. De gemiddelde prijs per doosje van 200 gram daalde dan ook van 1,39 naar ƒ1,08. Vollegrondsgroenten De aanvoer van bospeen neemt van week tot week toe en ligt vanaf begin april al een derde voor op vorig jaar. Na een eerdere flinke prijsval, leidde de goede vraag vorige week weer tot hogere prijzen. Ook waspeen bracht, bij een kleinere aanvoer, meer op. De relatief kleine aanvoer van breekpeen noteerde gelijke tot wat lagere prij zen. De aanvoer van witte kool ver toont een stabiel beeld. Wekelijks komt zo'n 2.000 ton aan de veiling. De aanvoer van rode kool was met 512 ton vorige week een kwart gro ter. De prijzen van beide koolsoorten vertoonden een lichte neiging tot da len. De eksport verloopt over het al gemeen moeizaam, alleen Engeland neemt meer af. Vorige week is er minder witlof aangevoerd. Omdat er weinig vraag is in onze belangrijkste eksportlanden, Duitsland en Frank rijk, daalde ook de prijs van het eksportprodukt. Witlof klasse II, bestemd voor de binnenlandse markt, vertoonde een prijsherstel. Het aspergeseizoen heeft nog drie we ken te gaan. Het aanbod was vorige week ruim de helft lager dan de re- kordaanvoer in de week voor Pinksteren. De prijs kon zich dan ook goed herstellen, al is het nivo van vorig jaar nog niet bereikt. Na eerde re berichten over grote asperge oogsten in andere lidstaten, zorgt het slechte weer in zuidelijker streken voor tegenvallende opbrengsten. Zo remde de vele regen o.a. de produktie in Frankrijk. Overigens ligt de ge middelde groothandelsprijs van Ne derlandse asperges in Duitsland, evenals in vorige jaren, ook nu weer hoger dan de prijs van het Franse produkt. Fruit Op de fruitveilingen zijn vorige week heel wat minder appels aangevoerd. Van de vier belangrijkste rassen (Gol den Delicious, Jonagold, Lombarts en Blonde Boskoop) daalde de aan voer van bijna 1.600 ton naar 845 ton. Behalve het feit dat de afgelopen week maar vier veildagen had, blijkt hieruit toch ook dat de voorraden in de koelcellen klein worden. De prijs van Golden Delicious en Jonagold 22 daalde licht. Zoals gemeld, is de in voer van appels uit Argentinië gestopt. Onlangs werd bekend dat Nederland vorig jaar de belangrijkste bestemming was voor de Argentijnse appels. Van de totale uitvoer van 10,2 miljoen dozen gingen er 2,1 mil joen naar ons land. De aanvoer van peren, nu vrijwel al leen nog Conference, blijft dalen. De prijs trok wat aan, maar ligt nog steeds flink onder het nivo van vorig jaar. Ook van Argentijnse peren is Nederland een goede afnemer. Ar gentinië voerde vorig jaar totaal 4,8 miljoen dozen uit. Daarvan gingen er 1,1 miljoen naar Italië en 0,7 miljoen naar Nederland. Bloemen en planten De aanvoer op de bloemenveilingen heeft zich vorige week op een relatief hoog nivo gehandhaafd. De gemid delde prijs per steel ging een dubbel tje omhoog en ligt nu op een voor de tijd van het jaar ongeveer normaal nivo. De kamerplanten brachten vorige week eveneens iets meer op, al was de prijsstijging geringer dan die bij de snijbloemen. De handel van met name vrouwelijk slachtvee heeft een stroef verloop. Er is een groot aanbod en de afzet van het vlees verloopt moeizaam. De prij zen daalden dan ook. Voor de akker bouw is het belangrijkste nieuws dat het uienareaal dit jaar naar verwach ting 2.000 ha kleiner zal zijn. Over de uiteindelijke opbrengst is echter nog weinig te zeggen. Runderen Op de veemarkten was eind vorige week en begin deze week sprake van een groter aanbod vrouwelijk slacht vee. Mede door een matige afzet van het vlees was er sprake van een stroe ve handel. De prijzen daalden met ongeveer 15 cent per kg geslacht ge wicht. De indruk bestaat, dat de kwaliteit van het aangeboden slacht vee momenteel zeer matig is. De han del in slachtstieren verliep rustig te gen dezelfde of iets lagere prijzen. De eksport van rundvlees heeft een moeizaam verloop, terwijl ook in het binnenland sprake is van een zeer be perkte vraag. Melk- en kalfvee wordt nog steeds langzaam verhandeld. Melkkoeien en melkvaarzen noteer den lagere prijzen. De prijs van wei- devee kon zich op nagenoeg hetzelfde nivo handhaven. Kalveren en schapen De handel in nuchtere kalveren was iets rustiger gestemd. Alle soorten en kwaliteiten deden onveranderde prij zen, met evenwel een lichte neiging tot afzwakken. Opvallend is momen teel het geringe prijsverschil tussen MRU- en zwartbonte stierkalveren. De handel in vleeskalveren had een kalm verloop tegen lagere prijzen. Een moeizame afzet van het kalfs vlees, met name in Italië, is daarvan de oorzaak. Een verdere prijsdaling wordt niet uitgesloten. De handel in slachtschapen verliep prijshoudend, alleen te zware (te vette) dieren von den moeilijk kopers. De prijs van de zuiglammeren had een lichte neiging tot dalen. Gebruiksschapen worden nog steeds goed opgenomen. Het aanbod van weidelammeren blijft klein. Mede in verband met de verde re verlaging van het melkkwotum, lij ken nogal wat lammeren te worden aangehouden en op het eigen bedrijf geweid tot slachtschapen. Varkens Op de varkensmarkt is, na de recente prijsstijgingen, sprake van een rustige situatie. De afzet verloopt niet onbe vredigend. Zo is de afzet van karkas sen stabiel. In Duitsland lijkt de prijs hier en daar nog iets te stijgen, in Ita lië is het daarentegen net iets minder. Wat betreft de onderdelen is er een redelijk goede vraag naar hammen. Voor schouders wordt, met uitzonde ring van Frankrijk, in de meeste lan den iets meer betaald. De markt ondervindt nog steeds eni ge ondersteuning van de partikuliere opslagregeling. Tot en met deze week konden kontrakten worden aange vraagd. Hoe de situatie zich in de ko mende maanden zal ontwikkelen, is nog onduidelijk. Er bevindt zich een grote hoeveelheid varkensvlees in de opslag. In ons land lijkt een behoor lijk deel daarvan echter reeds afge dekt te zijn door verkoopkontrakten. Slachtpluimvee en eieren Op de markt voor pluimveevlees lukt het de slachterijen hun produktie re delijk vlot te blijven afzetten. Het diepvriesprodukt doet het op de Duitse markt zeker niet slechter dan het verse produkt. Omdat ook de Duitse industrie meer overschakelt naar vers, is in dit marktsegment sprake van een groter aanbod. In ver gelijking met vorig jaar is de inleg- markt voor slachtrassen gematigd. De groter wordende spanning tussen de uitbetalingsprijs aan de mesters en de kostprijs speelt hierbij een rol. Het opbrengstnivo van uitgelegde kippen blijft zeer laag. Op de markt voor broedeieren is een licht herstel waar te nemen, al bevindt de prijs zich nog steeds onder het integratienivo. Op de eiermarkt is nog steeds weinig verandering waar te nemen. Wel is nu duidelijk te merken, dat er relatief veel afgeslacht is. Als gevolg daarvan brengen de zware eieren wat meer op dan gezien de marktsituatie mocht worden verwacht. Begin deze week leek de eierprijs, bij iets meer interes se, wat aan te trekken. Zuivel Van de zuivelmarkt zijn deze week weinig bijzonderheden te melden. Het meest opvallend was nog het be richt dat de kaasproduktie met onge veer 11.000 ton in één week tijd op een wel zeer hoog nivo ligt. De afzet is vrij zwak. In het binnenland wordt de kaaskonsumptie negatief beïn vloed door diverse voorjaarsproduk- ten, zoals de nieuwe aardbeien en de nieuwe haring. De kaasprijs blijft nog onveranderd, maar de tendens is als flauw te omschrijven. De boter markt is rustig. De interventievoor- raad, in beheer bij de EG, is inmid dels gedaald tot 432.700 ton. Nieuwe verkopen van oude boter, voor leve ring aan ontwikkelingslanden, zijn gepland tot een hoeveelheid van on geveer 16.000 ton. Men verwacht dat de botervoorraad gestaag zal blijven dalen. De markt voor vol melkpoe der is rustig en enigszins afwachtend. De prijzen van mager melkpoeder zijn weer 10 cent per kg gestegen. Weipoeder steeg 2 cent per kg, waar bij nog een verdere stijging wordt verwacht. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt konden de tarwe- prijzen zich vorige week niet handha ven. Het aanbod was nogal wat gro ter dan in de afgelopen weken. De belangstelling bij de verwerkende in dustrie beperkte zich tot aanvullingen op de nabije posities. Ook inlandse gerst daalde in prijs. Er was geen vraag van konsumptiezijde, terwijl ook de eksportmogelijkheden be perkter leken te zijn. In Spanje zijn teeltmogelijkheden te over voor wat de vollegrondsgroen ten betreft, met name in het zuiden van het land. Daar liggen zeer uit gestrekte akkerbouwgebieden waar ook groenten geteeld zouden kunnen worden. Economisch is dit aantrek kelijker, dan de teelt van de traditio nele akkerbouwgewassen. Echter de teelttechnische kennis ontbreekt veelal. De kosten voor het benodigde water zijn hoog. De investeringen in bevloeiings- of beregeningsinstallaties zijn groot. Door de grote oppervlak ten met monocultures is de kans op ziektes erg groot. Het grootste gevaar schuilt in grondgebonden ziekten. De grote bedrijven hebben veelal wel voldoende goede roulatie- mogelijkheden. Mogelijk zal in de toekomst de gewasbescherming een probleem op kunnen leveren, met na- Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt doen zich geen grote veranderingen voor. Op de beurs in Rotterdam, maandag jl., noteerden de konsumptiematen on geveer ƒ2,per 100 kg hoger. De grote maten daarentegen noteerden iets lager. De eksport van Bintjes oude oogst loopt nog steeds redelijk, hoewel de aanvoer van nieuwe aard appelen langzaam maar zeker toe neemt. Overigens is de aanvoer uit b.v. Frankrijk wat onregelmatig als gevolg van slechte weersomstandig heden. Dat verklaart ook de prijsstij ging van de konsumptiematen oude oogst begin deze week. De handel in uien is vrijwel afgesloten. Enkele par tijen uit de vrieskoeling worden nog afgezet, evenwel tegen veel te lage prijzen. Wat betreft het komende sei zoen, mag een lagere produktie van zaai- en plantuien worden verwacht. Deze week zijn de resultaten bekend gemaakt van een enquête onder kon- sulentschappen, veilingen en verwer kende bedrijven. Daaruit blijkt een inkrimping van het uienareaal met in totaal ongeveer 2.000 hektare. Voor al het areaal plantuien zou drastisch afnemen (van 3.600 naar 2.300 ha). Het areaal zaaiuien lijkt met zo'n 10.500 ha 700 ha in te krimpen. De opkomst van de zaaiuien is hier en daar nogal tegengevallen. Van minstens evenveel belang als de kilo opbrengst zal evenwel de kwaliteit van de nieuwe oogst zijn. Alleen met een optimale kwaliteit kan een goede afzet worden gerealiseerd. Veevoeders Op de markt voor veevoeder grondstoffen daalde Noordameri- kaanse mais iets in prijs, als gevolg van een grotere aanvoer en minder afname. EG-mais oude oogst werd eveneens goedkoper, nieuwe oogst bleef onveranderd. Het aanbod bie- tenpulp blijft schaars. CVZ-noteringen Ras, maat, klasse, hoeveelheid (x ton) en middenprijs. Noteringen van 25 tot en met 27 mei. Noteringen tus sen haakjes van dinsdag 31 mei. Golden D.: 70/80 I: 33 1,04 (34 1,05); tot. I: 58 0,80 (49 0,88); 70/80 II: 27 0,73 (15 ƒ0,73); tot. II: 44 0,60 (24 ƒ0,68). Gloster: 70/80 I: 14 0,82 (2 ƒ0,97); tot. I: 22 0,72 (4 0,83). Jonagold: 80/85 I: 3 2,30 (-- --); tot. I: 7 2,24 (2 2,33). Conference: 55/65 I: 65 1,10 (74 0,92); tot. I: 94 1,15 (86 0,97). FRUITVEILING CVZ Fruitsoort, klasse, inhoud doosjes, aantal doosjes en prijs. Noteringen van 25 tot en met 27 mei. Noteringen tussen haakjes van dinsdag 31 mei. Frambozen: I, 150 gr., 3.500 ds, 3,50 (1.500 ds), 2,99. Rode bes: 1, 150 gr., 800 ds, ƒ3,07 (400 ds), 2,22. Aardbei: I, 200 gr., 2.400 ds, 1,21 -). me als het om het toegelaten residu gaat. Personeelsvoorziening en eventueel ook personeelskosten kunnen in de toekomst voor problemen gaan zor gen. In enkele gebieden is het nu al moeilijk om voldoende personeel te krijgen. De flexibiliteit ten opzichte van de handel, qua verpakkingsbeleid en de mogelijkheid om grote hoeveelheden te leveren, geven de Spaanse tuin bouw grote mogelijkheden om de markt te beïnvloeden. Echter de kwa liteit van het produkt zal men daarbij niet uit het oog mogen verliezen en in veel gevallen moet die nog flink om hoog. Bij de afzet blijven de hoge transportkosten een zeer grote rol spelen. Eén van de belangrijkste voorwaar den bij de grote particuliere bedrijven en de exportcoöperaties zal het ma nagement zijn. Daar zal in veel geval len het slagen en het voortbestaan van de onderneming van afhangen. Veemarkt 's Hertogenbosch Op de paardenmarkt van 's Herto genbosch werden 26 mei 158 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: luxe paarden van 2.825,— tot 3.450,oude paarden van ƒ2.125,— tot ƒ2.850,—; 3-jarige paarden van 1.525,tot 2.900,2-jarige paarden van 1.525,tot ƒ2.500,veulens van 725,— tot 1.300,—; hitten van 875,— tot 1.800,—; pony's van 500,— tot 1.575,—; Shetland pony's van 375,tot 650, oude slachtpaarden van 4,30 tot 6,05 per kg.gesl.gew.; jonge slacht paarden van ƒ4,55 tot ƒ6,10 per kg.gesl.gew. De handel verliep vlot, prijzen hoger. CVZ nieuws De prijsvorming van de appelen is in de laatste week onder druk komen te staan. Met name de kleine Golden Delicious is sterk in prijs gedaald zo dat het prijsnivo beneden dat nivo van de schilappelen is gedaald. De vraag naar schilappelen is vrij groot, waardoor het prijsnivo relatief goed is. In de afgelopen weken zijn er 60 a 80 ton verkocht voor de prijs van 50 cent per kg. De prijsvor ming van de Conference is iets verbe terd; de kwaliteit is uitstekend. We zijn aan de laatste pool begonnen en het is de bedoeling dat omstreeks half juni de laatste Conference geveild wordt. De rayonvergaderingen zijn achter de rug, de belangstelling was goed. De telers zijn ingelicht en hebben zich kunnen uitspreken over het wel en wee van hun afzetorganisatie. Het belangrijkste punt bij de fusie: de verbetering van de prijsvorming, is gerealiseerd. De prijsvorming is ver gelijkbaar met de andere fruitveilin gen in Nederland. De afdelingen die als service van de fruitteler geëksploi- teerd worden, zoals het koelen, sorte ren en fust, worden dit jaar gekon- fronteerd met tariefsaanpassingen. Een krachtige afzetorganisatie die ge dragen wordt door het overgrote deel van de fruittelers uit het gebied, is van levensbelang voor de ontwikke ling van de sektor in de regio. PRIJSBERICHT VEILING ZUID HOLLAND ZUID. DINSDAG 31 MEI 1988. Bloemkool: 40.000 st. middenpr.: 165 Z-t. Komkommers: 404.000 st. middenpr.: 48. Tomaten: 154.000 kg. middenpr.: 182Vi. Witlof: 17.000 kg. middenpr.: 232. Komkommers Het vorige jaar is een goed komkom merjaar geweest. Zoals de grafiek laat zien, lagen de prijzen vrijwel het hele seizoen (februari tot oktober) boven die in het voorgaande jaar. Bovendien waren de goede prijzen geen gevolg van een kleinere aanvoer, KOMKOMMERS IN 0LD/I00 KG.VEILINGPRIJZEN het aanbod was gemiddeld over 1987 vrijwel even groot als in 1986. De ex port was eveneens stabiel. Dat is overigens van groot belang voor de komkommerprijs, omdat 70 procent van de veilingaanvoer wordt geëxpor teerd. Van die export gaat 80 procent naar Duitsland. Van de Nederlandse glasgroenten is de komkommerex port daarmee het meest eenzijdig ge richt, hetgeen vanzelfsprekend een kwetsbare marktpositie inhoudt. De totale komkommeruitvoer bedroeg vorig jaar 282.167 ton, waarvan een kleine 19.000 ton eerst uit andere lan den was ingevoerd. De zeer hoge komkommerprijs in ja nuari is minder belangrijk dan het lijkt: de aanvoer is in die tijd erg klein. Vrijdag 3 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22