Ij KEIM •T* Aanzienlijke verschuivingen in arealen vollegrondsgroenten Een snelle groei, ook van het onkruid Er wordt landelijk veel te weinig gedund Rustige periode Binnenkort beslissing over aanpassing vakheffing bloembollen Krijgen we een goede appel- en pereoogst? Alle knolselderij in de grond Nieuw op de markt: witte mini aubergine K Vorige week gingen veel gewassen op THOLEN tekenen vertonen van droogte. De regen was voor veel ge wassen dan ook erg welkom. Het snel vertonen van droogteverschijnselen is veelal te wijten aan de slechte struk- tuur van de grond van de verse percelen. Zo ook bij de vroege aardappelen. Vooral die met plastic afgedekt zijn geweest en erg vroeg zijn gepoot gin gen sterk in groei achteruit. Hier is men overigens al volop van aan het rooien, waarbij de kg-opbrengsten na deze regen wel zeer snel zullen stijgen. Het kan om deze tijd van het jaar enorm snel groeien. Sommige traag groeiende gewassen zoals verschillen de bloemzaden, hebben echt wel een groeizame week nodig om wat aan de gang te komen. Het duurt soms erg lang voor men bij diverse bloemen zoals bv. violen wat gewas heeft. On kruid heeft in deze gewassen dan ook vrij snel, zodat men hier erg op attent moet zijn. Er worden elk jaar weer behoorlijke risiko's genomen om met een hoge dosering onkruidbestrij dingsmiddel te spuiten. Wanneer dit dan met een paar dagen vochtige In deze tijd van het jaar, een paar we ken na de vruchtzetting is het op de BEVELANDSE fruitteeltbedrijven minder druk dan gewoonlijk. De re sultaten van de zetting zijn zichtbaar, maar het is voor de meeste rassen te vroeg om een goeie handdunning uit te voeren. Alleen het ras Benoni is gedund, eerst zijn de bloemtrossen op één gezet en nu ook de appeltjes. Bij dit ras een noodzaak om appels van voldoende maat te oogsten en nog belangrijker om volgend jaar van voldoende bloe men per boom verzekerd te zijn. Dit ras dient vaak als bestuiver van de Goudreinetten, al neemt de Benoni geen belangrijke plaats meer in. Na de Benoni zou de Winston en de Lombarts gedund kunnen worden, maar ook van deze rassen neemt de oppervlakte per bedrijf snel af. De zetting bij de appels is erg wissel vallig. Hele goeie percelen en matig tot slecht gezette percelen. De oor zaak van deze wisselende zetting is moeilijk te achterhalen. Het lijkt er op, dat de boomgaarden die vroeg bloeiden meer last van de koude nachten hebben ondervonden dan de later bloeiende boomgaarden. Vooral in de nacht van 9 op 10 april toen het kwik op twee meter boven de grond tot min twee graden Celsius is ge daald, is flink wat vorstschade ont staan. De rassen Cox en Jonagold lij ken in eerste instantie het meest kwetsbaar te zijn geweest. De overige rassen zijn goed tot zeer goed gezet met hier en daar een afwijkend per ceel Golden Delicious. De peren zijn tot nu toe redelijk bezet met vruchtjes, een wonder na een jaar met zoveel peren. Deze week is echter de rui ingezet en gezien de gul le bladstand kan deze best hevig zijn. Handdunning zal voor veel pereras sen dan ook nauwelijks nodig zijn. Een kleinere perenoogst dan vorig jaar is niet zo'n ramp, want de prijsvor ming liet toen te wensen over, ook de perenmarkt kan verzadigd zijn, dat leert ons het jaar 1987. De prijzen op de appelmarkt stonden eveneens onder druk. De maat 70-80 mm van de Golden Delicious had moeite om een gulden per kg te ha len. Een prijsdaling van ongeveer 15 cent per kg ten opzichte van twee we ken geleden, maar de aanvoeren ne men snel af zodat de appels en peren van de oogst 1987 vergeten zijn. On ze blik is gericht op het nieuwe sei- grond zeer heftig werkt wordt het een strijd op leven en dood voor een aan tal gewassen, zoals met Venzar in vio len wel bekend is. Er groeien soms zoveel plantjes dat de stand veel te dun en ongelijk wordt. Een meerge- was is zelfs niet uitgsloten. Dit kost elk jaar veel geld. Het is veel verstandiger aan de voorzichtige kant te spuiten en dan maar het risiko ne men van wat meer onkruid. De me chanische onkruidbestrijding zou in veel gevallen nog wel verbeterd kun nen worden om zodoende het hand werk tot het minimum te beperken. Wanneer men bloemzaad teelt moet men er overigens nog steeds de tijd voor nemen om deze zeer regelmatig en nauwgezet met de schrepel schoon te houden, soms tot de oogst toe. Elk jaar gaat er vrij veel goed zaad verloren doordat er ekstra geschoond moet worden voor de onkruidzaden die erin zitten. In sommige gevallen is er helemaal geen doen aan en gaat de gehele partij verloren. Dit geeft dan ekstra teleurstelling omdat dit dan geen cent oplevert en alleen maar geld kost voor zowel de teler als de zaadfirma, want partijzaad is nu een maal niet verhandelbaar. zoen. Hopelijk blijft de vraag naar Hollands fruit ook het aanstaande seizoen op een hoog peil. Met name Elstar stijgt in populariteit. Het is ook een appel van uitstekende kwali teit, prima van smaak, mooi van 1deur en goed verhandelbaar, mits op tijd afgezet. De Elstar past in ons kli maat, ook dit jaar is de zetting heel goed, zodat door het in produktie komen van jonge percelen, de hoe veelheid Elstar sterk zal toenemen. Afgelopen voorjaar is bij regionale konsulentschappen, veilingen en ver werkende bedrijven nagevraagd, wel ke ontwikkelingen er in de arealen vollegrondsgroenten in 1988 zijn te noteren. In onderstaande tabel van het CAD-agv in Lelystad wordt weer gegeven welke uitbreidingen en in krimpingen op stapel staan. Binnen de akkerbouwmatige volle- grondsgroenteteelten is de verschui ving niet onaanzienlijk. Bij zaai- en plantuien is de inkrimping ongeveer 2.000 ha. Daarentegen breiden de dop erwten weer flink uit. Andere alter natieven die de akkerbouwer heeft gevonden zijn schorseneren, waspeen, winterpeen, witlofwortels, knolselderij en zelfs suikermais. Meestal zijn dat kontraktteelten. Bij de teelten voor de verse markt is er sprake van een uitbreiding op een breed front. Veel gewassen dragen er hun steentje aan bij. Gemiddeld ge nomen, lijkt de uitbreiding ongeveer zo'n 5% te zijn. Het meest opvallend zijn de uitbreidingen bij peen, broc- Vanaf 1978 was de vakheffing bloembollen 4,5%. In 1982 vond de eerste verlaging plaats om uiteinde lijk in 1987 het huidige niveau van 3% te bereiken. In het oogstjaar 1987 is men voor het eerst sinds lange tijd geplaatst voor een daling van de bol- lenprijzen. Deze daling heeft zich in 1988 voortgezet. Het lijkt verstandig ook voor 1989 de verwachtingen niet al te hoog te spannen. De besturen van de organisaties in het bloembollenvak zijn van mening dat het vakbelang vereist dat de akti- BRABANTS FRUITMIX. We schrijven weer eind mei. Voor ons een periode na de bloei, waarin te zien is of de zetting voldoende geslaagd is. Algemeen kan gesteld worden dat de zetting goed tot zeer goed is. Uitzonderingen daargelaten. Wij zijn gewend aan verhalen van te slechte zetting. Meestal blijkt dan in de praktijk, dat er genoeg vruchtjes overblijven. En wie zit er te wachten op een volle oogst? Geen weldenkend mens. Dat geeft alleen maar veel werk en kosten en weinig in de knip. Een driekwart oogst, over heel Euro pa, geeft vaak een anderhalve prijs en dat is meer dan één. Het zal dit jaar wel nodig zijn om zeer kritisch te dunnen. Een ruime oogst met veel kleintjes brengt niets op. Jammer dat je landelijk moet vaststellen dat maar ongeveer 10% van ons fruitareaal zeer kritisch gedund wordt. De helft van de fruittelers dunt wat maar be slist onvoldoende en de overige 40% vindt het wel goed en doet er weinig of niets aan. Veilingaanvoeren staven het hier vermelde. Toch een realiteit die veel te denken geeft. Kun je op deze wijze als be drijfstak de konkurrentie aan? Dat valt zeer te betwijfelen. Alleen de goede kunnen dat maar die worden op de markt te veel gedwarsboomd door het 'ondereind'. Ook de klein tjes komen op de markt en verpesten de prijsvorming. Dunnen kost geld, doch de kosten hiervan zijn veel lager dan de plukkosten, fustkosten, trans portkosten, koelkosten en sorteer- kosten. Al diegenen die weinig of niets dunnen moeten dat maar eens becijferen. Ongetwijfeld zullen ze er van schrikken. Laat onze kleine be- Ook Alkmene zal dit jaar veel meer kg geven, een goeie appel en een bij zonder goeie bestuiver, het lijkt de vervanger voor Benoni te worden als bestuiver tussen de Goudreinetten. Het blijkt steeds meer uit de praktijk, dat een goeie bestuiving het gebruik van Alar en het uitbuigen gedeeltelijk kan vervangen. Alvorens een perceel in te planten, jezelf goed realiseren of de bestuiving wel in orde is, kan geld opleveren. coli, ijssla, knolvenkel en suikermais. Gezamenlijk breiden ze zo'n 25% uit. Grote gewassen die verder hun steentje aan de uitbreiding bijdragen zijn asperges, aardbeien, stamslabo- nen, witlofwortels, prei, bloemkool en knolselderij. Weinig verandering in areaal valt er te verwachten bij spruitkool, sluitkool en de bladge wassen kropsla en spinazie. Enkele kleine gewassen breide daarentegen weer wel uit. Produktietoename?? Of de areaalsuitbreiding bij met na me de verse marktteelten gevaarlijk is voor de marktontwikkelingen valt niet te voorspellen. De produktiever- wachting is immers nog niet uit te spreken. De groei en ontwikkeling in dit seizoen zijn nog niet in te schat ten. Vaak zijn die meer bepalend voor de totale produktie dan kleine areaalsverschuivingen. Verder is er nog een onbekende faktor, namelijk het wel en wee in de konkurrerende produktiegebieden in het buitenland. viteiten voor afzetbevordering, kwa liteitsverbetering en onderzoek ten minste op het huidige peil gehand haafd moeten blijven en in een aantal gevallen nog verhoogd zouden moe ten worden, dus aan een verhoging van l^et vakheffingspercentage valt niet te ontkomen. De organisaties menen dat de heffing op 4,6 procent dient uit te komen, waarbij de handel en de produktie ieder 2,3 procent ten laste gelegd krijgt. De verhoging van de heffing zal voor het eerst worden toegepast op oogst 1989, dus op de bollen die in het najaar van 1988 de grond in gaan. Het bestuur van de PVS zal in haar a.s. juli-vergadering over het voorstel beslissen. drijfstak groot zijn in z'n kunnen. De A.S.F. tracht steeds meer en meer van de 'gelegenheids'werkers af te komen, alleen maar met het doel meer premie te innen. Een premie voor onze werk(st)ers waar nimmer iets tegenover staat, omdat hun werk periode altijd te kort is, waardoor zij van hun zogenaamd 'recht' nooit ge bruik kunnen maken. Puur op het punt van gezagsverhouding tracht men het hele K.B. ten aanzien van ge legenheidswerk onderuit te halen. Kennelijk bestaat er geen definitie, wat gelegenheidswerk precies bete kent. Het kan toch nooit de bedoe- De 15 mm neerslag die in de laatste week van mei gevallen is kwam als geroepen voor de knolselderijtelers in WEST-BRABANT. Water is de be langrijkste faktor voor de knollen tij dens het planten. Na deze regenval zit praktisch alle knolselderij in de grond. Waar tij dens de droge periode geplant is zijn plaatselijk veel knollen weggevallen door de droogte. De vrees van de tra ditionele knolselderijtelers dat er een grote areaalsuitbreiding zou komen is niet uitgekomen. Mogelijk dat het verschijnen van diverse publikaties over het kostenplaatje van knolselde rij en over de totale ineenstorting van de markt bij enig overaanbod, pre ventief heeft gewerkt. Enkele telers zijn de afgelopen winter begonnen met het zelf uitzaaien van knolselderij om zo in de wintermaan den wat produktiever bezig te zijn. Het door een aantal telers gezamelijk afzetten van knolselderij op de vei ling is als positief ervaren. Nog te vaak komt het voor dat bij een zwak kere markt afnemers telers met hun al verkochte partij laten zitten. Voor al op kontraktbasis blijken voor waarden niet waterdicht te zijn. De boom- en sierteeltkwekers zijn dit verkoopseizoen blijven zitten met een niet onaanzienlijke hoeveelheid bo- De polders op SCHOUWEN- DUIVELAND krijgen weer prachti ge kleuren. De variaties van gewassen en beplantingen tonen om deze tijd van het jaar een rijke scharkering van kleuren groen. Als land- en tuinbouw kunnen we te genover andere bevolkingsgroepen (ondanks de soms hevige kritiek) trots zijn op de ruimte van ons platte land. Weg-, dijk- en erfbeplanting vervullen hierbij een belangrijk ele ment. Dat houdt tevens in dat de lasten van het onderhoud voor een zeer groot deel op rekening van boer en tuinder komen. Om voor de toe komst dit onderhoud betaalbaar hou den zal een drastische ingreep in deze wegbeplantingen noodzakelijk zijn. Tijdens deze renovatie zal het oppas sen zijn voor een te drastische kaalslag. Herinplant van bestaande wegbeplantingen vraagt een lange aanlooptijd. Toch is het noodzake lijk om hier tijdig aan te beginnen om zodoende over een lange perio despreiding te kunnen krijgen in dit hele gebeuren. Via voorlichtingsa vonden wil het Waterschap een en ander toelichten. In de boomgaarden is het na de bloei Voor het eerst in de geschiedenis vindt in Nederland, op wat grotere schaal dan in de volkstuintjes, de teelt van witte mini aubergines plaats. Een teler in Nieuwerkerk a.d. IJssel (Z.H.) heeft in zijn kas 100 m2 gereserveerd voor het prachtig ogend produkt; grote witte eieren met een groen kroontje aan de bovenkant. Het produkt bestaat al veel langer maar is in Nederland nooit eerder voor de markt geteeld. De verwachte produktie is ongeveer ling van het KB geweest zijn, om zon der iets te zeggen en zonder zelfs maar de werkplek te mogen wijzen, mensen in de gelegenheid te stellen wat bij te verdienen. Er zal toch altijd een aanwijzing gegeven moeten wor den, hoe wat en waar gewerkt moet worden. Volgens de A.S.F. interpre tatie is dat zelfs niet toegestaan. Nou geef mijn portie dan maar aan fikkie, dat is te dol!! Toch zullen wij pal moeten staan, zo lang dat KB bestaat en er op blijven staan met beide voeten. Als wij de wet respekteren, dient de A.S.F. dat ook te doen en niet te kinderachtig te doen en de laatste gram te wegen op een gouden schaaltje. men en heesters. De natte weersom standigheden van afgelopen voorjaar zijn hier voor een belangrijk deel de bet aan omdat planten veelal onmo gelijk was. Een zachte winter werkt voor de boomkwekerij niet afzetbe- vorderend. Het aanplanten van nieuwe tuinen is ook aan een bepaalde trend onderhe vig. Dit jaar werden hazelnoten, beuk en diverse soorten koniferen goed verkocht. Bomen en heesters die. vorstgevoelig zijn werden zeer slecht verkocht en hierdoor blijkt dat de konsument de strenge winters van '86 en '87 nog niet vergeten is. Naar heesters die in kontainers ver kocht worden is wel vraag maar het aanbod is veel te groot. Bij kontai- nerteelt worden planten met pot ver kocht zodat het gehele jaar door ge plant kan worden. Veel aanbod zal er voor seizoen 1989 komen omdat het areaal in de boomkwekerij sterk uit breidt. In alle streken van Brabant worden er nieuwe bedrijven opgestart met een areaal van 5 tot 10 ha en door meer vrije tijd gaan veel mensen boomkwekerij als hobby erbij doen. Erg veel konkurrentie komt er de laatste tijd vanuit België waar voor minder geld gekocht kan worden. Naar kwaliteit moet daar niet geke ken worden omdat vakmanschap er vaak ver zoek is. voor de fruitteler een spannende tijd. De periode van vruchtzetting bepaalt voor een groot deel de omvang van de komende oogst. Nachtvorsten voor en tijdens de bloei kunnen dit mysterieuze gebeuren sterk beïnvloe den, evenals het weer tijdens de bloei. In onze regio is nachtvorstschade van betekenis gebleven tot maar enkele beperkte percelen, waaronder in de boom veel oudere bloemen bevroren waren. De vruchtzetting is over het algemeen vrij goed waarbij de Cox op veel be drijven een uitzondering vormt, door ondanks een geweldige bloei een zeer matig aantal vruchten over te laten. De vruchtzetting bij de peren is ook goed. De vruchtrui is inmiddels hier bij begonnen en lijkt nogal hard uit te pakken. De ontwikkeling van de vruchten ver loopt tot nu toe vlug zodat we hier ruim I/2 week mee voorliggen, t.o.v. de twee voorgaande jaren. Een goede start om straks tijdig een goede maat te kunnen oogsten mits voldoende en tijdig gedund wordt. Want ook bij de afzet van onze laatste Golden Delici ous merken we dat het vele altijd net goed is, maar het goede is veel. 15.000 stuks, waarvan er tot nu toe ruim 5000 zijn geveild op veiling De Kring in Bleiswijk. Deze beperkte produktie loopt door tot december. De vraag en de prijs ontwikkelen zich tot nu toe gunstig dat een uitbreiding van het areaal op stapel staat. Tot op heden wordt de witte mini aubergine vooral in voorgerechten verwerkt. Kulinaire kreatievelingen halveren de aubergine en vullen ze, of snijden ze in plakken om ze vervolgens te frituren. Vrijdag 3 juni 1988 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17