A. Buijsse, Biervliet: "Machines en arbeid optimaal inzetten om rendement te verhogen Vlas blijft een klein gewas" "Nee, een echt nauw bouwplan hebben we hier nooit gehad. In het zuidwesten zie je dat trouwens toch niet zo vaak. Hier verbouwen de akkerbouwers meer gewassen dan enkel aardappelen, bieten en tarwe. De reden daarvoor? Ach, meerdere gewassen zorgen voor een zekere risikospreiding en het houdt de grond gezonder. Daarnaast komt het ook met de arbeidsplanning beter uit". De bedrijfsvoering op het bedrijf van A. Buijsse in het Zeeuwsvlaamse Biervliet is niet beperkt door de regels van "het ijzeren bouwplan". Op het 100 ha grootte akkerbouwbedrijf zijn dit jaar negen gewassen te tellen. Naast de drie genoemde gewassen, teelt Buijsse ook zomergerst, gras zaad, uien, vlas, bruine bonen en erwten. Ondanks deze verscheiden heid aan gewassen is voor bijna iede re teelt een kompleet werktuigenpark aanwezig. Door met de eigen machi nes ook loonwerk te verrichten, pro beert Buijsse de werktuigkosten toch te beperken. "Het is niet zo dat we hier altijd zo veel gewassen verbouwd hebben", zegt Buijsse. "Maar toen de bekende gewassen het lieten afweten, hebben we besloten om ook wat andere teel ten te proberen. De gerst, bonen, erwten en het vlas zijn er zo de laatste jaren bijgekomen. Een nadeel daar van is wel dat je veel machines nodig hebt, zeker omdat wij door de ar- beidsbezetting er toch naar streven de mechanisatie zoveel mogelijk in eigen hand te houden". Ruim inzetbaar A. Buijsse runt het akkerbouwbedrijf samen met zijn broer en zoon. Daar naast is er nog een vaste arbeids kracht aanwezig. Behalve voor de oogst van de bruine bonen en het vlas, beschikt het bedrijf over werk tuigen voor alle werkzaamheden. Met deze arbeidsbezetting is dat vol gens Buijsse ook goed rond te zetten. "Als we een gewas in ons bouwplan opnemen kijken we er natuurlijk naar of de werkzaamheden met onze eigen werktuigen zijn uit te voeren. En ook bij de aanschaf van een werk tuig is één van de belangrijkste eisen dat het voor meerdere gewassen is te gebruiken. Met onze precisiezaaima chine kunnen we bijvoorbeeld uien, bieten, erwten en bonen zaaien. Een andere mogelijkheid om werktuigen rendabel te maken is loonwerk. Dat doen we veel met onder andere onze aardappelrooier en de spuitmachine. In totaal hebben we vorig jaar onge veer 1200 ha gespoten. Je begrijpt dat dat niet allemaal op ons eigen bedrijf was". Rentabiliteit Een gewas dat vanwege het gunstige saldo in het bouwplan is opgenomen is bruine bonen. "Bij een gemiddelde opbrengst tussen 2500 en 3000 kg per ha, is dat gewas iets aantrekkelijker dan tarwe", vervolgt Buijsse. "Het produkt wordt geleverd aan HAK konserven. Voor een gedeelte van de oogst ontvangen we een vastgestelde prijs. Zo hebben we voor dit seizoen inmiddels 900 kg per ha verkocht voor 1,60 per kg. Voor de rest ont vangen we een soort pooleprijs, die afhankelijk is van de beursnoteringen in Rotterdam". Was de teelt van bruine bonen vroe ger erg arbeidsintensief. Door de nieuwe oogstmethode met de Mobil Viner is dat veranderd. De bonen hoeven daardoor niet meer geruiterd te worden. "Ik schat dat de teelt niet veel meer extra arbeid vraagt dan an dere gewassen. Wel lopen we het een keer door voor het onkruid, maar dat gebeurt met de bieten en uien ook", aldus Buijsse. De uienteelt is op het bedrijf van Buijsse ondanks de drie slechte jaren nog niet ingekrompen. Ook dit jaar verbouwt hij weer rond de tien ha van dit spekulatieve gewas. "Door een gedeelte te kontrakteren probe ren we ons wel in te dekken tegen slechte prijzen. Maar ja, uientelen blijft nu eenmaal een gok. Al is er maar een pond teveel, de markt rea geert daar meteen op. Ik denk trou wens wel dat als het dit jaar met de uien weer een flop wordt, we volgend seizoen ons areaal zullen inkrimpen. Aan uien van enkele centen per kilo valt niks te verdienen. Als je dat afzet tegen de kosten om 100 ha te zaaien en te poten, dan ben je snel uitge rekend". Strop De matige situatie in de akkerbouw is ook dit Zeeuwsvlaamse bedrijf niet voorbij gegaan. Wisselden vroeger goede en mindere jaren elkaar af, de laatste drie jaar zijn voor de akker bouw onafgebroken slecht. "Dat is niet lang vol te houden", volgens Buijsse. "Maar de grootste klap kwam bij ons nog uit een andere hoek. Toen het aardappelbedrijf "De Feijter Breskens" failliet ging, bete kende dat voor ons een financiële strop. We hadden namelijk een groot gedeelte van onze aardappelen voor redelijke prijzen aan De Feijter ge- kontrakteerd. Maar die kontrakten hadden na het faillissement geen waarde meer. De aardappelen die we direkt na de oogst hebben afgeleverd, brachten nog zeven cent per kilo op. Dat terwijl we ze voor zeventien cent hadden gekontrakteerd. En ook voor de oogst van afgelopen jaar hadden we een goede overeenkomst afgeslo ten: 900 ton zouden we leveren voor een prijs van twintig cent. Nou, je hoeft de aardappelmarkt niet goed gevolgd te hebben om te weten dat de prijs duidelijk lager lag". Vlas Op het bedrijf van Buijsse is ook het typisch Zeeuwse gewas vla§ weer te ruggekeerd. Het gewas heeft de laat ste jaren een vrij konstant areaal van 3 a 4.000 ha. In het begin van de ja ren zestig bedroeg het areaal nog ruim 20.000 ha. "Als je als teler geen vlasbedrijf achter je hebt staan, is de teelt van vlas niet meer mogelijk vind ik", zegt Buijsse. "We zijn nu drie jaar lid van de vlaskern van Van der Bilt en dat bevalt goed". Als reden voor de terugkeer van vlas in het bouwplan noemt Buijsse de goede vruchtwisselingsaspekten van het gewas. Daarnaast is de teelt de laatste jaren veel beter gemechani seerd. Werd al het vlas vroeger na het trekken in hokken gezet en daarna geschelfd, tegenwoordig is deze zeer arbeidsintensive werkwijze vervangen door de dauwroot methode. Het zaad wordt daarbij tijdens het trekken ge oogst. "De mechanisatie van de vlasteelt hebben ze de laatste jaren sterk verbeterd", zegt Buijsse over tuigend. "Bovendien heeft het direkt ontzaden ook voordelen. Je hebt im mers de verzekerde opbrengst van het zaad. Met de zaadopbrengst zijn de kosten van de teelt gedekt. Je oogst gemiddeld zo'n 950 kg vlaszaad, dat afgelopen jaar 2,90 per kilo op bracht". Ook bij de vlasteelt probeert Buijsse zo mogelijk zijn eigen werktuigen en gebouwen te benutten. Zo droogt hij het vlaszaad zelf. Hiervoor richt hij de uienbewaarplaats in. Met de be luchting is het goed mogelijk het zaad op het gewenste vochtgehalte te krij gen. Ook het dorsen van het zaad houdt Buijsse in eigen beheer. "Toen we voor het eerst vlas dorsten, kon niemand ons vertellen hoe de maai dorser afgesteld moest staan. Maar al doende leer je. Nu hebben we het goed in de vingers. Wat vooral be langrijk is, is het toerental van de dorstrommel. Dat luistert heel erg nauw en moet zo'n 900 toeren per minuut bedragen. Teeltbegeleiding Zoals gezegd is Buijsse lid van de vlaskern van het vlasbedrijf Van der Bilt uit Sluiskil. Deze firma zorgt ook voor een stuk teeltbegeleiding. "Dat gebeurt in goed overleg", vervolgt Buijsse. "Bovendien is de teelt vrij eenvoudig. Alleen de stikstofgift is uiterst belangrijk. Wij houden ons al tijd aan het advies: 70 kg zuivere stikstof per ha, min de bodemvoor- raad. In de meeste gevallen hoeven we dan geen bespuiting met de groei- regulator Cerone uit te voeren. Het grote nadeel daarvan is dat het vlas zeker tien dagen later rijp is. Maar ja, ook al heb je de stikstofgift precies in de hand, dan nog is het soms wel mo gelijk dat het vlas door de weersom standigheden te zwaar wordt. Dan ben je wel verplicht toch te spuiten", aldus Buijsse. Vlas is geen duur gewas. Aan be mesting kost het minder dan 200, per ha. Voor onkruid zijn één of twee bespuitingen nodig, gemiddelde kosten: 300,per ha. Verder moet een teler nog bedacht zijn op een aan tasting door akkertrips. Als dit insekt Naast aardappelen, bieten en tarwe verbouwt Buijsse nog een zestal andere gewassen: graszaad, vlas, erwten, bruine bonen, uien en zomergerst. wordt aangetroffen moet een bespui ting met parathion worden uit gevoerd. Met de dauwrootmethode vergt de vlasteelt niet veel arbeid meer. Af hankelijk van onder andere het ras, vindt het trekken zo rond half augus tus plaats. Na ongeveer tien dagen wordt het gekeerd. Begin september perst het vlasverwerkend bedrijf het dan in grote rollen. Tijdens het ver blijf op het land, vindt het rootproces plaats. De bast laat dan los van de ve zel. Vroeger vond dat proces op het verwerkingsbedrijf plaats. Dat maak te de verwerking arbeidsintensief en erg kostbaar. "De moderne vlasteelt vraagt eigen lijk nauwelijks arbeid", zegt Buijsse. Door het zaad zelf te dorsen en te drogen proberen wij onze arbeid toch zoveel mogelijk te benutten. Daar mee valt nog wel wat te verdienen. Bovendien ontvangt de vlasteler nog een EG hektare toeslag. Die bedraagt ongeveer 400,— per ha. Toch moet je afwegen of de teelt in eigen beheer altijd wel voordelig is. In deze streek zijn er namelijk ook nog al wat Belgi sche vlashandelaren geïnteresseerd om land voor de vlasteelt te huren. Ze betalen daarvoor prijzen van rond de tweeduizend gulden per ha". Buijsse probeert zijn machines zo veel mogelijk in te zetten. Hij doet dat onder andere door zijn machines in te zetten voor loonwerk. Op die manier hoopt hij het rendement van zijn machines en bedrijf te verhogen. "Als je ons machinepark bekijkt, zouden we zonder noemenswaardige problemen het bedrijf wat betreft op pervlakte kunnen verdubbelen. Maar ondanks dat de grondprijzen hier in de streek misschien wel zijn gehal veerd, liggen ze toch nog relatief hoog. Ook op grond van 25.000, per ha kun je immers geen rendement halen. Zeker niet met de lage prijzen van afgelopen jaren". Albert Vermuë "Vlas is zeker geen alternatief voor gewassen als tarwe en bieten. Een be hoorlijke areaaluitbreiding kan fu nest zijn". Dat is de stellige overtui ging van C.M.A. van der Bilt, van het gelijknamige vlasbedrijf. Van der Bilt legt uit dat ondanks de stijgende afzet van vlas, een forse toename van de geteelde oppervlakte ook voor de teler onaangename gevolgen zal hebben. Het gebruik van vlas in kleding stijgt inderdaad. En ook op de deels verlo ren gegane huishoudmarkt kunnen we nog wel wat terrein terugwinnen. Tevens zien we dat de problemen in de teelt ook goeddeels zijn opgelost. De mechanisatie van de vlasteelt is sterk verbeterd, vooral voor wat be treft de dauwrootmethode. Voor te lers levert het dan ook geen proble men op als ze meer vlas zouden ver bouwen. Ook de vlasverwerking heeft wel voldoende capaciteit om een areaaluitbreiding op te vangen. Maar dan komt het probleem: de spinnerijen. Daar loopt het vast. Als er een toename zou komen van het vlasareaal, zouden de spinnerijen me teen overvoerd raken met gezwingeld vlas (grondstof voor de spinnerij, red.). Van het één op het andere jaar zou de prijs van het vlas daardoor zo ver kunnen dalen, dat de teelt meteen onrendabel werd", aldus Van der Bilt. In West-Europa wordt ongeveer 75.000 ha vlas geteeld. Naast de ka toenteelt in het Zuiden van Europa, is het het enige vezelgewas in deze streek. Momenteel staan vezelgewas sen in de belangstelling. Vooral de mogelijkheden voor de hennepteelt worden tegenwoordig breed uitgeme ten. Het ligt dan voor de hand dat ook de mogelijkheden van een al bestaand vezelgewas als vlas worden onderzocht. "Het onderzoek richt zich nu ook de capaciteit van de spinnerijen", zegt Van der Bilt. "Omdat de vraag van de weverijen groter is dan dat ze kunnen aanbie den, wordt onderzocht of het moge lijk is katoenspinnerijen om te bou wen voor het spinnen van vlas. Daar voor zijn niet al te grote aanpassin gen voor nodig. Maar het is ook een zaak de spinnerijen daarvoor te akti- veren. Daarnaast is Duitsland sinds enige tijd ook opgekomen als teeltge- bied van vlas. Er wordt daar ook on derzoek aan het gewas verricht. Sa menvattend kan ik zeggen dat ik ge matigd optimistisch ben over de re sultaten daarvan. Vlas heeft toe komst, daar ben ik van overtuigd. Een uitbreiding zal echter slechts ge leidelijk mogen gaan. De ontwikke lingen hebben nu eenmaal tijd nodig". Tabel. Saldoberekening per ha vlas. Trekken en ontzaden gelijktijdig uitge voerd, daarna dauwroten (Bron: kwantitatieve informatie 1987 - 1988). Omschrijving Trekrepelen hoev. prijs bedrag Opbrengsten Hoofdprodukt vlas/lint 5.250 0.58 3.045 zaad (inkl. zaadtoeslag) 1.050 1.60 1.680 EG ha toeslag 477 Bruto-opbrenst(a) 5.202 Toegerekende kosten Zaaizaad (ontsmet) 125 2.40 300 Bemesting: N 30 1.10 33 PO 100 0.90 90 K.O 80 0.56 45 Onkruidbestrijding: bentazon 3 59.90 180 zelhoxydim 0.5 x 3 74.75 112 minerale olie 0.5 x 5 4.75 12 Gewasbescherming parathion 25% 2 x 1.5 9.55 29 Verzekering 5.200 0.8 42 Rente 280 7% 20 Keuring/certif./heff 290 P.M. Tot. toeg. kosten (b) 863 Saldo per ha Eigen Mechanisatie (a-b) 4.339 Loonwerk: trekrepelen 1 485 485 zwadschudden 2 75 zaadbollen drogen/dorsen 1 500 keren 1 200 200 persen (inkl. touw) 1 325 325 Totaal loonwerk 1585 Saldo per ha Loonwerk 2754 12 Vrijdag 3 juni 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12